Památka všech zemřelých, která se lidově označuje jako dušičky, je vlastně vzpomínkou na všechny naše blízké zemřelé, kteří ještě nejsou v nebi. Modlit se za zemřelé je výrazem víry, ale také to je zároveň projev hluboce lidský.
Poprvé tuto památku slavili veřejně po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny. Od 11. do 13. století se rozšířila do dalších zemí, až se ve 14. století dostala do Říma.
V těchto dnech lidé často navštěvují hřbitovy a hroby svých blízkých. Zdobí je květinami a zapalují svíce. Na zemřelé můžeme vzpomenout ale i doma, třeba s celou rodinou. Zkuste najít staré fotky a společně zavzpomínat, co hezkého jste prožili s těmi, kteří už nejsou mezi vámi.
U nás ve Valašských Kloboukách je hezká tradice: Lidé, kterým zemřel někdo blízký během uplynulého roku, přinesou do kostela jejich fotky a společně se pak za tyto zemřelé modlíme.
V těchto dnech (1.–8. listopadu) můžeme pro zemřelé také mnoho udělat, získat pro ně částečné nebo plnomocné odpustky (pozn. red. – odpustky jsou prominutí časných trestů před Bohem za hříchy, jejichž vina a s ní související věčné tresty již byly odpuštěny). Podmínkou je přijetí svátosti smíření, sv. přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce. Nezapomeňte zajít také na hřbitov a tam se za zemřelé pomodlit.
Mimo to můžete odpustky získat 1. a 2. listopadu návštěvou kostela, kde se pomodlíte Otče náš a Věřím v Boha.
Na zemřelé nemusíme vzpomínat jen ve dnech jejich svátku. Vzpomínáme na ně při každé mši svaté a při modlitbě Krédo, kdy vyznáváme, že věříme ve vzkříšení mrtvých a život věčný.
Vždy velice bolí, když ztratíme někoho blízkého. Smrt pro nás ale není něčím strašným, vždyť je to chvíle, kdy se setkáme tváří v tvář se svým Stvořitelem. Smrt je vstupní branou do věčného života s Bohem.
Během studia jsem měla souvislou praxi v jedné maličké nemocnici. Bylo to spíš na úrovni LDN, takže nebylo výjimkou, že někdo zemřel. Sloužila tam taky jedna věřící lékařka, znaly jsme se od nás z kostela. Brzy jsem zjistila, že má ve zvyku, když zemřelého prohlédne a konstatuje smrt, ještě u něho chvíli zůstat stát. Říkala jsem si, co tam dělá? Ona se za něho modlila.
Katka (časopis IN!dívčí svět )
„Máte strach ze smrti? zeptal jsem se. Má otázka Matku Terezu překvapila. Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála.
„Ne, vůbec,” prohlásila. „Umřít znamená vrátit se domů. Copak máte strach vrátit se domů ke svým drahým? Okamžik smrti nedočkavě očekávám. Tam nahoře najdu Ježíše a všechny lidi, kterým jsem se v tomto životě snažila dát lásku. Sejdu se tam s dětmi, které jsem se pokoušela zachránit a které mi umřely v náručí a považovaly mě přitom za svou maminku. Najdu tam všechny chudé, kterým jsem pomohla, umírající, kteří vydechli naposledy v domě, který jsem pro ně v Kalkatě postavila. Budou tam prostě všichni lidé, kteří mi na této zemi byli drazí. Takže to bude nádherné setkání, nemyslíte?”
Oči se jí při těch slovech třpytily překvapivým klidem a štěstím...
(Renzo Allegri z knihy Matka chudých - Karmelitánské nakladatelství)
Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.