Kromě toho, že je výlet důvodem k radosti, je to taky zdroj starostí - nezaspat, nic nezapomenout, zvládnout to bez trapasů a úrazů... Proto nabízíme několik ne/užitečných:) rad a postřehů.
Murphyho zákony nejen pro školní výlet
- Když něco hledáš, nejdřív se podívej tam, kde bys to vůbec nehledala (Velmi užitečná rada při balení batohu)
- Když chceš něco najít, musíš hledat jakoukoliv jinou věc. (Pro případ, že by nevyšla předchozí rada)
- Je vědecky nemožné, aby pršelo, pokud jsme si sebou vzali deštník. (O pláštěnce ale věda nic nepraví)
- Ať potřebuješ cokoli, vždy to najdeš až úplně na dně své tašky. (Tzn. všechny potřebné věci je třeba mít nahoře. Dolů je vhodné dát zbytečnosti, které během výletu zaručeně potřebovat nebudeš)
- Nic nevypadá zblízka tak hezky, jak to vypadalo z dálky. (Tzn. je třeba přesvědčit učitele, že na kopce a zříceniny je nejhezčí pohled z vlaku či pohodlné vzdálenosti. Není nutné na ně přece šplhat-:)
- Je velmi jednoduché něco zkomplikovat, zato bývá značně komplikované něco zjednodušit. (Důležité varování při objevování zaručeně spolehlivých kratších tras, o kterých mapy netuší:))
Rady moudré sovy?
- Většinou žádný batoh není dost velký, jak bychom potřebovali. Nenech se tím rozhodit a odnášej méně potřebné věci tak dlouho, dokud není batoh velký akorát.
- Byť na výletě, pořád jsi ve společnoti a není vhodné nosit zmačkané tričko. Na vícedenní výlet je proto dobré přibalit si žehličku a žehlicí prkno nebo do batohu nedávat oblečení geometricky ostře srovnané, ale spíš jemně srolované. Při nejbližší příležitosti (ve vlaku, v kempu...) batoh vybalit.
- Krém uložený na několika kusech oblečení a části svačiny způsobuje vztek. Odborníci proto doporučují všechno tekuté jistit igelitovým obalem.
- Možná, že se neobejdeš bez fénu, žehličky na vlasy či nabíječky na telefon. Proto je dobré koupit si v prodejně elektra za pár korun ještě elektrickou zásuvku. Je možné, že bys ji někde jen těžko hledala.:)
- Existuje jediná spolehlivá prevence proti krádeži peněz - žádné sebou nemít. Ale jak víme, nějaká ta koruna se hodí vždycky. Proto pozor na zlodějíčky. Pokud se ovšem chystáte do Tokia, Honkongu či Osla, je nutno počítat s většími výdaji. Jsou to pro cestovatele nejdražší města na světě.
Zažít nudu? To vadí!
I při velmi zajímavém výletě se může stát, že se objeví nudné okamžiky - ve vlaku, při čekání před hradem, jídelnou... Pro ten případ je užitečné mít vždy po ruce svou oblíbenou encyklopedii ke čtení. V případě, že ji bude chtít půjčit učitelka, hodí se mít v hlavě několik jednoduchách her a v batohu zápalky či kousek čtverečkovaného papíru (na piškvorky).:) Zápalky nabízejí velké množství různé zábavy (jen dělání ohně je většinou učiteli zakázáno). Dají se stavět hnízda na hrdle PET láhve nebo uklízet zápalky do krabičky pouze jednou rukou a na čas.
Znáš sirkové hlavolamy a triky?
Zkus zapátrat v paměti, v knihách či na internetu a zkus si najít a zapamatovat 2-3 jednoduché hry pro případ, že by se začala hlásit nuda. S kámoškami si tak jistě užijete spoustu zábavy. Kdo je připraven, není překvapen.:)
Sláva nazdar výletům! Eva
(časopis IN!dívčí svět)
Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.
Autor fotografie: kegfire Adobe stock