Jistě i do vašeho slovníčku patří ono záhadné slovíčko OK. Ale kde se vzalo? Pojďte se mnou na takový malý exkurz, při kterém vás provedu různými významy tohoto slova.
Ola kala v překladu znamená vše dobré a jako důkaz je tato značka vytesána v kameni v chrámu Festos na Krétě.
Uprostřed dlouhého odstavce bylo napsáno o.k., což značilo, že je text bez chyby. Slovo potom zřejmě prosadily prezidentské volby o rok později. Tehdejší prezident prý neuměl správně hláskovat, a tak všechny dokumenty značil OK v domnění, že je to správná zkratka slov all correct.
Po návratu z jakékoli akce jednotky hlásily v rychlosti svůj stav, a když nikdo nebyl zabit, tak říkali zero killed (0k). Někdo však namítá, že 0k není zero killed, ale Zero killed, což znamená, že bylo sestřeleno japonské letadlo značky Zero.
Najdeme však mnoho dalších, které určitě také stojí za zmínku: OK coby opak Knocked Out (to byl způsob, jak byl soupeř v boxu vyřazen ze hry), OK jako au quai /ó ké/ z francouzského konečně, což říkali francouzští námořníci, když se po dlouhé plavbě vylodili na břehu, nebo to také může být zkratka haitského přístavu Aux Cayes /ó kéj/, kde se prodával nejlepší tabák, rum a káva
Ať už je však původ tohoto výrazu jakýkoli, jedno je jisté: OK se velmi rychle rozšířilo do celého světa a patří neodmyslitelně do slovníku mnoha lidí. A nejlepší na tom všem je, že s tímto slovíčkem se domluvíte všude.:). Bára K.
(časopis IN!dívčí svět)
Článek vznikl pro potřebu IN! a je chráněn autorskými právy. Lze jej uveřejnit jen se souhlasem redakce.