Otázka: Co dělat, když mi rodiče nechtějí dovolit být herečkou? Ahoj In! Chtěla bych se dát na dráhu herečky, ale rodiče mi to nechtějí dovolit. Co mám dělat? Díky 17.7.2020 11:21
Vanessa, 15 let
Odpověď:
Milá Vanesso,
ptáš se, co dělat, když ti rodiče nechtějí dovolit stát se herečkou. Důležité je o tom mluvit v klidu s rodiči. Představit jim, proč tě to zajímá a co se ti na tom líbí atd. Zároveň je třeba poslechnout si v klidu i jejich názor, proč ti to nechtějí dovolit. Povolání herečky je něco, o čem mají dospívající dost často poněkud zkreslené a idealizované představy. Na sociálních sítích a v televizi vypadá herectví hrozně snadno, ale ve skutečnosti je to dřina a má to i své stinné stránky, je nesmírně obtížné se prosadit. Možná také mají rodiče strach, aby ses dokázala uplatnit, uživit herectvím atd.
Myslím, že ještě máš čas se rozhodnout, jestli půjdeš herectví studovat. Napadá mě, zda nemáš ve svém okolí nebo přímo ve škole nějakou příležitost navštěvovat dramatický kroužek. Dramatický kroužek by pro tebe mohla být super příležitost si herectví vyzkoušet. Zároveň to ale neznamená, že se dáváš na hereckou kariéru, takže by to mohl být fajn kompromis. Promluv si s rodiči o tom, že by sis to tam mohla vyzkoušet, zjistit, jak je náročné pamatovat si texty a vystupovat před lidmi. Zároveň bys mohla dostat zpětnou vazbu, jak ti to jde. Mohlo by ti to pomoct ujasnit si, jestli to opravdu chceš dělat, rodiče Ať se daří! Martina
redakce IN!
Otázka: Co si myslíte o jazykové škole? Ahoj!
Chtěla bych vědět názor na jazykovou školu. Díky 17.7.2020 11:18
Oli, 15 let
Odpověď:
Ahoj Oli,
pokud tě zajímá, co si v redakci myslíme o jazykové škole, tak si myslíme, že pro spoustu lidí to může být super příležitost. Pokud o ní uvažuješ, je potřeba popřemýšlet o tom, jaký konkrétní přínos to bude přímo pro tebe, protože každý jsme jiný a nejde tedy úplně obecně říct, že je to super příležitost opravdu pro všechny.
V klidu si sepiš, co od školy očekáváš, co bys chtěla dál dělat, nastuduj si, co škola nabízí, a jestli máš nějaké dotazy, neboj se školu oslovit a zeptat se. Také by bylo fajn, kdyby sis mohla popovídat s někým starším, komu důvěřuje, poradit se s ním a probrat to, aby ses mohla rozhodnout, zda to bude pro tebe super škola :) Martina
redakce IN!
Otázka: Bojím se jet na adapťák... Ahoj,
sice jsou teď prázdniny, ale já pořád nad tím musím přemýšlet.
Jelikož jdu po prázdninách do šesté třídy, tak očekávám, že bude adapťák. Jela jsem ve čtvrté třídě na školu v přírodě a nemám z ní ty nejhezčí vzpomínky. Prosím poraďte mi, jak se toho nebát. 8.7.2020 08:42
H., 11 let
Odpověď:
Milá H.,
pokud se nepletu, tak podle tvých předchozích dotazů nastupuješ teď do šestky na gymnázium. Jestli budete mít nějaký adapťák, tak tam budou všichni noví, nikdo nikoho nebude znát a nejspíš budou z cizích lidí a z cizího prostředí všichni trošku vyděšení. Ber ten adapťák jako skvělou příležitost více poznat svoje nové spolužáky a seznámit se s nimi. Pár rad, jak dobře působit na ostatní, najdeš v našem lčánku na webu: https://www.in.cz/clanky/pratelstvi/jak-byt-holkou-do-nepohody-ddv.htm
Na adapťáku budou úplně jiní lidé, než byli na té škole v přírodě, takže si zkus nenechat kvůli jedné nehezké zkušenosti zkazit těšení na adapťák s novými spolužáky. A jak jsi sama řekla, teď jsou prázdniny, tak si zkus pokud možno co nejvíc užít volno, než zase přijde čas jít do školy :) Myslím na tebe, aby se adapťák vydařil. Měj se hezky! Martina
redakce IN!
Otázka: Spolužačky mě pomlouvají a dělají mi naschvály... Ahoj,díky za rady kvůli šikaně.Určitě nějaké zkusím a když něco nepůjde a nebudu mít odvahu, tak věřím že se Vám tady mohu svěřit.
Jinak já jsem se jich ptala několikrát a jen pokývaly rameny, a řekli \"A co ?!?\" a na toto opravdu nevím co odpovědět. Nebo tak to dělají i v autobuse nebo po celé třídě, kroužku. A už mi i vyhrožovaly třeba že mě vyfotí a budou mě ukazovat náhodným lidem s mým jménem, a jinak já bydlím kousek od nich a někdy si nerozumíme v chatování.
Nebo i když jsme měli psát prověrky na známky a tak, tak mě postrkovali ať se mi třese ruka, učitelka to ví ale nemůže s tím nic dělat, říká ať si to s němi vyříkám jenže 1 proti 10 ???
Jinak začla jsem hrát na klavír a kamarádky začly hrát taky ........Málo holek je v naší třídě tak v pohodě.
Jinak četla jsem si pár vašich článků o šikaně a tak a já mám tak troch dohromady.
Já vím že tohle bych asi teď a tady neměla řešit že tady tyto stránky na to nejsou určené ale já se pak tak trochu bojím když jedu autobusem, a nebo když jdu pěšky domů.
A tak komu se mám svěřit když rodiče mi moc v tom nepomohli ale jsou to rodiče.
Díky, moc protože tohle mě moc štve když se mi začla půlka a pak celá třída posmívat a tak....Připadám si jak v pohádce jak Popelce začaly dělat naschvály. Díky moc za rady a pomoci snad se vám budu moc i nadále svěřovat a stále tady pro mne budete v dobré i ve zlém.
Díky moc 25.6.2020 11:32
Bettynka, 12 let
Odpověď:
Milá Bettynko,
díky za tvou důvěru, že ses ozvala znovu :)
Moc mě mrzí, že ses u dospělých ve svém okolí nesetkala s pomocí, kterou by sis představovala. Proč s tím paní učitelka nemůže nic dělat? Ona právě by se měla snažit s tím něco dělat. A i když ti spolužačky dělají něco v autobuse, pořád jsou to spolužačky a je to tedy i školní záležitost. Zkus popřemýšlet, jestli ve škole není nějaký jiný učitel nebo poradce, za kterým bys mohla jít. A nemáte třeba ve škole schránku důvěry, kam bys mohla anonymně napsat, co se ti děje?
Vytrvej i ve svěřování se rodičům. Popiš jim, jak se cítíš, ohledně toho, co ti spolužačky provádějí. Není někdo další v rodině, komu by ses mohla svěřit a popovídat si o tom? Třeba babička nebo teta?
Teď budou prázdniny. Zkus na školu moc nemyslet, odpočinout si od ní a odreagovat se. Kdo ví, třeba to spolužačky do září přestane bavit a budeš mít klid. Teď se tím každopádně netrap, dělej něco, co tě baví a máš z toho radost. Prázdniny jsou tady od toho, aby si člověk odpočinul od školy :)
Milá Bettynko, nám samozřejmě můžeš napsat kdykoliv, i když se budeš potřebovat třeba jenom svěřit :) Pokud bys chtěla, můžeš nám napsat i na email, kdybys nechtěla, aby se to všechno objevovalo v poradně. Napiš nám na mejl soutez@in.cz, do předmětu napiš šikana nebo něco takového, a my si to tam vyzvedneme a můžeme si spolu vyměnit pár emailů, pokud myslíš, že by ti pomohlo si takto s někým popovídat :) Martina
redakce IN!
Otázka: Spolužačka mě pomlouvá... Ahoj, mám problém. Mám spolužačku která mě tak trochu šikanuje a když ji řeknu ať to nedělá tak to dělá pořád.
Co ji mám říct aby mě nepomlouvala a aby mě pak nepomlouvaly i její kamarádky.
Díky moc 17.6.2020 16:48
Bettynka, 12 let
Odpověď:
Milá Bettynko,
díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Píšeš, že tě spolužačky pomlouvají a dělají to, i když jsi jim řekla, aby přestaly. Zkus se jich zeptat, proč to dělají. Donutíš je tak zamyslet se nad jejich chováním. Říkat jim, ať toho nechají většinou nikam nevede, právě naopak je to může podnítit jen k dalšímu a dalšímu pomlouvání. Většinou ten, kdo takto někomu ubližuje, má sám nějaký problém.
Až zase k něčemu takovému dojde, snaž se zůstat v klidu a klidně se zeptej nějak takto: "Proč o mě říkáš takové věci? Víš, že o mě roznášíš nepravdu? Kde jsi vzala takovou informaci?" A podobně. Stejně tak i jejím kamarádkám můžeš zkusit říct, jestli vědí, že o tobě šíří výmysly a nepravdy, spolužačka jim o tobě lže atd.
Chápu, že je to těžká situace a nebojuje se proti tomu snadno a je to pro tebe nepříjemné. Je nutné zdůraznit, že každý člověk má svou hodnotu a nikdo nemá právo ti jakkoliv ubližovat. Říkáš tomu "trochu šikana". Šikana je špatná vždy. Nepíšeš, jak často se to děje a kolik spolužáků je do toho zapojených. Určitě zvaž možnost svěřit se rodičům, třídnímu učiteli, jinému učiteli, kterému důvěřuješ, školnímu poradci atd.
K tématu šikany máme i článek na webu, můžeš se na něj podívat tu: https://www.in.cz/clanky/skola/nebojim-se-ucitelu-ale-spoluzaku-pct.htm
Pokud bys měla pocit, že je toho na tebe až moc, horší se to a je to opravdu zlé a bála by ses obrátit na někoho ve svém okolí, můžeš využít následující možnosti: Existuje stránka i mobilní aplikace Nenech to být (www.nntb.cz), která se zaměřuje přímo na problémy šikany a šikana se přes ní dá nahlásit i konkrétní škole. Pak existuje Linka bezpečí (www.linkabezpeci.cz) a Modrá linka (www.modralinka.cz).
Klidně zase napiš i nám, pokud by ses potřebovala svěřit :) Martina
redakce IN!
Otázka: Jakou si vybrat školu? Dobrý den,
řeším takové dilema, dělala jsem přijímačky na dvě gymnázia a na obě jsem se dostala. Ale nevím, kam jít. Prosím poraďte mi nějaké tipy, jak se správně rozhodnout. Předem děkuji za odpověď. 16.6.2020 17:18
H., 11 let
Odpověď:
Milá H.,
moc ti gratuluju k přijetí na gymnázium!
Jak se rozhodnout, které si vybrat? Vezmi si papír a sepiš si různá pro a proti. Jak daleko školy jsou a je potřeba dojíždět? Má škola vlastní jídelnu nebo budeš muset chodit na obědy jinam? Jaké škola naízí volnočasové aktivity? Je ve škole možnost nějakého výjezdu do zahraničí? Jaké jazyky se tam vyučují? Jaké nabízí volitelné semináře? Umisťují se studenti pravidelně v nějakých soutěžích? Atd. Většinu informací bys měla najít na webových stránkách školy. Podívejte se na to spolu s rodiči, porovnejte obě školy a vyberte tu, která bude nejvíc vyhovovat tomu, co bys chtěla studovat a dělat.
Měj se pěkně a ať se ti na nové škole líbí! Martina
redakce IN!
Otázka: Jak je to s podváděním ve škole? Ahoj.
-Jak se nechovat jako šprtka?
-Jak hezky vysvětlit kamarádce, že jí prostě úplně neporadím s písemkou, protože nechci podvádět?
-Může se při písemce radit?
-A když si někdo neudělal úkol a před hodinou si ho od tebe chce opsat?
Děkuji. 11.6.2020 11:12
Maky, -1 let
Odpověď:
Ahoj Maky, díky za dotazy!
Jak se nechovat jako šprtka? Záleží, co si pod pojmem šprtka představuješ. Já si většinou představím otravného studenta, co pořád dává na obdiv svoje úspěchy a že má lepší známky než ostatní, neustále podlézá učitelům a myslí si o sobě, že je něco víc než ostatní. Je naprosto v pořádku, když má někdo lepší známky než ostatní spolužáci. Prostě to tak je, že každému jde učení jinak. Není ale hezké vystavovat všude na obdiv, že mně jde škola lépe. Je třeba mít určitou pokoru a pochopení, že ne každý má jedničky.
Jak vysvětlit kamarádce, že nechceš podvádět? Úplně normálně jí to v klidu řekni tak, jak to cítíš, že nechceš podvádět. Můžeš kamarádce nabídnout, že se na písemku můžete učit společně, že jí pomůžeš látku pochopit a tak.
Jestli se může při písemce radit? Nemělo by se to dělat. Pomocí písemek učitelé zjišťují, jak jste na tom ze znalostmi a pokud si bude radit a psát je "společně" nebude to moc održet reálný stav věcí.
A opisování domácí úkolů? Jsou to domácí úkoly, protože se mají dělat doma. Samozřejmě se může stát, že někdo domácí úkol nestihl, protože měl spoustu jiných povinností, nebo na něj prostě zapomněl. To se stává. V takové chvíli se dají přivřít oči a nechat spolužáka úkol opsat. Měly by to být ale jen výjimečné situace. Rozhodně by to nemělo fungovat tak, že někdo úkoly nebude psát vůbec a bude spoléhat na to, že je opíše ve škole.
Snad ti odpovědi pomohly. Měj se hezky! Martina
redakce IN!
Otázka: Jsem jiná, protože nemám internet v mobilu a sociální sítě. Otázka: Jsem jiná.
Dobrý den, ve škole mají všichni mobily s internetem, ale já mám bez. Sice mi to tolik nevadí, ale někdy si připadám odstrčená. Jednou na výměnném pobytu jsme čekali na jídlo a všichni si zapnuli mobily a jen já si kreslila. Nikdo si s nikým nepovídal, nebo jen když si potřebovali něco ukázat na sociálních sítích. Připadalo mi divné jít a koukat do jejich mobilů a tak jsem jen seděla a malovala si. Nechci si koupit mobil s internetem a pak být na něm přilepená, ale zároveň mně mrzí takovéhle situace. Jednou dokonce mi spolužačka nedala na sebe tel.. číslo, protože nemám sociální sítě. Poraďte mi prosím, jak se nebát být sama sebou a být na to hrdá. Moc děkuji. 4.6.2020 11:09
M., 12 let
Odpověď:
Milá M.,
díky za tvůj dotaz a důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Mobily, internet a všechny tyhle věci jsou hrozně super, protože nám v mnoha oblastech usnadňují život a přináší spoustu nového. Komunikace a přenos informací ještě nikdy nebyly snazší a rychlejší. Na druhou stranu nám ale tyto technologie přináší spoustu negativních jevů. Mnoha z nich sis už všimla: Všichni sedí, koukají do mobilů a vůbec se nebaví mezi sebou navzájem, často ani neví, jak trávit volný čas, když nemají po ruce mobil. V některých případech dokonce může vzniknout na mobilu, hrách a sociálních sítích regulérní závislost podobně jako třeba na drogách.
Je úplně v pořádku používat internet jen v omezeném míře a nebýt na sociálních sítích vůbec. Není to nic, za co by ses musela stydět. Každý jsme nějaký a to nás dělá jedinečnými. Kdybychom byli všichni stejní, byla by to nuda. Teď si možná připadáš trochu vyčleněná, ale jak budeš starší, budeš určitě potkávat další podobně smýšlející lidi. Já mám spoustu kamarádů, kteří sociální sítě používají minimálně nebo dokonce vůbec. Spousta z nich taky ani nemá internet v mobilu.
A jak to zvládnout? Zkus z toho, že někdo má sociální sítě a ty ne, nedělat stěžejní odlišnost. Tohle možná se spolužáky nemáš společné, ale za to existuje spousta témat a koníčků, o kterých se můžete bavit a které máte společné. Není potřeba zbytečně zdůrazňovat a dávat na obdiv, že nemš sociální sítě. Ber to jako fakt, že takhle to je. Měj připravené nějaké odpovědi, když na to dojde řeč: "Nepoužívám takové sociální sítě. Nebaví mě to, mám pocit, že na tom člověk strašně snadno promarní spoustu času, je to ztráta soukromí, mám bez sociálních sítí mnohem víc času, který mohu využít lépe... Můžeš se se mnou spojit přes sms, email...)" Lidé ve tvém okolí se to časem naučí přijímat. A jednou možná dojdou k tomu, že jsi na tom líp, když tě neobtěžuje neustálé pípání telefonu, zprávy a upozornění ze spousty aplikací.
Nestavěj se vůči svým spolužákům do pozice, že ty jsi lepší, protože netrávíš celý den koukáním do mobilu. Nemá cenu je poučovat a říkat jim, že není úplně vhodné, aby trávili tolik času na mobilu. To už totiž nejspíš slyšeli od rodičů a učitelů a mezi vámi by to akorát vyvolávalo zbytečné konflikty. Když bude vhodná chvíle, můžete se pobavit o tom, v čem je to pro ně prospěšné a proč ty tyto technologie nechceš používat. Třeba že se ti nelíbí, že když jste spolu, tak si stejně každý sám sedí u svého telefonu místo toho, abyste trávili čas společně jako třída. Stejně tak je nepříjemné, když s někým mluvíš a on u toho kouká do mobilu. Klidně se zeptej, jestli je nezbytně nutné to, co právě vyřizuje, že je ti nepříjmné s někým mluvit, když on ti nevěnuje pozornost.
Pokud nechceš používat sociální sítě a mít internet v mobilu, je to naproto v pořádku. Nenech se k tomu nutit. Věnuj svůj čas něčemu jinému než je koukání do mobilu. Třeba právě kreslení. Když nastane nějaká podobná situace, že všichni zase budou koukat do mobilů, můžeš spolužákům navrhnout, že si zahrajete nějakou hru, nebo zkus nadhodit nějaké téma k povídání. Nenuť je, jen jim navrhni alternativu, jak trávit čas jinak, než koukáním do mobilu.
Tady ještě posílám odkaz na jeden náš článek na webu. Mohl by tě taky třeba trochu povzbudit: https://www.in.cz/clanky/k-zamysleni/neboj-se-byt-jina-asg.htm
Ať se ti daří a buď svá! :) Martina
redakce IN!
Otázka: Jak se zbavit strachu z přijímaček? Dobrý den,
mám takový problém. Jak se blíží přijímačky, tak dostávám větší a větší strach. Pořád si představuji, že tam nic nenapíšu atd. Chtěla bych se zeptat jak, z toho ven. Předem děkuji za odpověď 20.5.2020 09:02
H., 11 let
Odpověď:
Milá H.,
díky za tvůj dotaz a důvěru. Je naprosto pochopitelné mít v určité míře strach z přijímacích zkoušek, to k tomu tak nějak patří. Já to znám, taky jsem z každé zkoušky vždycky hrozně vystresovaná. Někdo má strach větší, někdo menší, každý jsme nějaký. I se strachem se dá alespoň trochu bojovat a ovládnout ho.
Už jsi nám jednou psala do poradny, takže vím, že se připravuješ opravdu dlouho a poctivě. Opakuj si tedy, že jsi na přípravu k přijímačkám udělala maximum toho, co jsi mohla a co bylo ve tvých silách. Po takové přípravě určitě nehrozí, že bys tam nic nenapsala. Udělej si plán, kdy si co ještě zopakuješ, abys byla v klidu, že to zvládneš a jsi připravená.
Možná máš pocit, že si z učení vůbec nic nepamatuješ a nic neumíš. To je proto, že si najednou snažíš vybavit všechno naráz. Až budeš psát test, budeš se vždycky soustředit jenom na danou otázku a informace se ti budou vybavovat postupně. Když náhodou přece jen nebudeš vědět, nenech se tím rozhodit, v klidu otázku přeskoč a můžeš se k ní na konci vrátit. Nic se neděje. Když na tebe půjde strach, zhluboka se nadechni, řekni si, že ses připravovala, že tam půjdeš a napíšeš to.
Zkus ty přijímačky taky brát spíš jako takovou větší písemku, kterých už jsi určitě napsala spoustu, a nemysli moc na to, že to jsou právě přijímačky.
Neboj se popovídat si o svých obavách z přijímaček s rodiči, s prarodiči, s kamarády nebo třeba s nějakým učitelem. Popovídejte si o tom, co přesně tě na přijímačkách nejvíc děsí. Hodně pomáhá, když se někomu svěříme a víme, že nejsme sami, že na nás někdo myslí nebo se za nás modlí. Nejspíš tě na přijímačkách nejvíc děsí případný neúspěch. I o tom si s rodiči popovídej. Vím, že je to hozná představa neuspět v něčem, co moc chceš. Pomáhá ale vědět, že kdyby přece jen náhodou k neúspěchu došlo, svět se nezboří, že tu jsou i jiné plány a možnosti.
Pořád je důležitý dostatek spánku, odpočinout si chvíli od učení a načerpat sílu. Nezapomínej na vyváženou stravu a dostatek ovoce a zeleniny. Před přijímačkami už si jen maximálně zlehka opakuj, pořádně si před nimi odpočiň a dostatečně se na ně vyspi.
Naplánuj si něco hezkého, co budeš dělat, až napíšeš přijímačky, aby ses měla na co těšit, až to bude za tebou. Třeba nějaký sraz s kamarádkou, zmrzlinu s rodinou... Nebo si kup nějakou drobnost jako odměnu jenom za to, že jsi k přijímačkám šla a psala je.
Nevím, jak si zvyklá se modlit, ale věřícím lidem pomáhá, když svoje obavy svěří do Božích rukou. Nebo se můžeš pomodlit k Panně Marii nebo třeba ke svému patronovi...
Myslím na tebe a moc ti držím palce! Klidně nám zase napiš a můžeš dát i vědět, jak jsi dopadla :) Martina
redakce IN!
Otázka: Ja se nadchnout pro učení? Dobrý den,
už od srpna minulého roku se připravuji na přijímačky na gympl. Jelikož už je to dost dlouho, jsem z toho unavená a otrávená. Chci se zeptat, jak se pro to znovu nadchnout.
Děkuji předem za odpověď. 21.4.2020 10:37
H., 11 let
Odpověď:
Ahoj H.,
díky za tvůj dotaz. Chápu, že několika měsíční příprava na přijímací zkoušky musí být opravdu vyčerpávající. Jak se znovu nadchnout? Důležité je, aby sis uměla odpočinout a odreagovat se. Děláš pořád jenom věci do školy a pak k přijímačkám, nebo máš čas i na nějaké svoje koníčky a odpočinek? Může to být cokolit, třeba kreslení, čtení, nějaký sport nebo klidně jen procházka někam do přírody, při které si vyčistíš hlavu. Když budeš odpočatá, půjde ta příprava přece jen snáz.
Také se zamysli (Klidně si to můžeš sepsat, ať to máš před sebou a nezapomeneš to.), proč to všechno vlastně děláš. Proč chceš jít na tu školu? Potkáš nové kamarády, naučíš se nové věci, budeš mít lepší šanci jít na vysněnou vysokou školu a dělat to, co tě baví... Záleží jen na tobě, co je tvoje motivace. Je potřeba, aby ses motivovala k tomu, proč to vlastně děláš, a chápala, že teď je to možná občas otrava, ale když se ti podaří dostat se na gymnázium, přinese ti to spoustu nových věcí, kvůli kterým ses k tomu rozhodla.
Ať se daří a hodně štěstí u přijímaček! Držím palce :) Martina