Otázka: Odkládám nejdůležitější věci na poslední chvíli. Jak to změnit? Ahoj INe! Poslední dobou mám takový problém, že dávám nejdůležitější věci na poslední místo. Příklad, vím že bych se měla učit/pomáhat rodičům, ale místo toho dělám nic, brouzdám po internetu a koukám na talentové soutěže, na televizi, dělám blbosti, které mi nic nedají... Potřebovala bych nějakou radu na to, abych pořád nekoukala do monitoru a obrazovky a konečně začala dělat to nejdůležitější prvně. Díky:) 14.9.2015 18:17
Otáleč, 15 let
Odpověď:
Milý Otáleči,
tomu, co Tě trápí, se odborně říká prokrastinace a je to poměrně rozšířený zlozvyk. Co na něj platí? Jednoduché heslo: začni hned! Ne od zítřka, ne za hodinu. Jakmile si vzpomeneš na úkol do školy nebo uvidíš rodiče, jak něco dělají, bez rozmýšlení se zvedni a jdi to udělat. Jde jen o to přeučit se chování, které máš naučené. A to musíš pilovat každý den, než se dopracuješ k tomu, že si nejdříve splníš povinnosti a potom si dáš za odměnu nějaký seriál apod.
Napadá nás, že může být řešením pořídit si lepicí poznámkové papíry a napsat si na ně různé vzkazy, které si potom přilepíš na monitor počítače nabo na obrazovku televiz e(např. Už sis udělal úkol?" nebo "Nejdřív pomůžu doma, pak teprve Facebook" atd.). Jakmile takový lísteček uvidš, bude to pro Tebe signál hned teď se zvednout a jít to udělat. Všechno jde, když je vůle. A pevná vůle se musí trénovat.
Moc Ti fandíme, aby se Ti dařilo překonávat sebe samu a vlastní pohodlnost.
redakce IN!
Otázka: Proč začínají vysoké školy s výukou tak pozdě? Dobrý den, nevím jestli to sem úplně patří, ale chtěla jsem se zeptat, proč vlastně vysoké školy začínají až v půlce (někdy skoro až na konci)září? Je to kvůli zářijovým maturantům? Děkuji.:) 18.8.2015 14:33
otázka, 21 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
zajímavá otázka. Znám vysoké školy, které začínají výuku (zimní semestr) už 1. 9., a na druhé straně i takové vysoké školy, kde výuka začíná až na začátku měsíce října. Začátek a konec výuky totiž může mít každá univerzita jiný, začátky semestrů a prázdnin stanovuje rektor. Důvody mohou být různé, ale nemyslím si, že by to bylo kvůli zářijovým maturantům (zápisy ke studiu, kam student musí přinést kopii maturitního vysvědčení, totiž probíhají většinou na konci měsíce srpna). Snad jsem Ti alespoň částečně odpověděla.
Hezký zbytek léta!
redakce IN!
Otázka: Jak se dostat na studia do Ameriky? Ahoj IN! Slyšela jsem že někdo jel na rok studovat do ameriky. Jak je to možné získat? Je tam nějaká křesťanská škola nebo jsou nějaké výběry? Moc by mě to zajímalo, i když nevím jak by mi to tam vůbec šlo, ve škole ani aj nejsem dobrá. Ale bojím se neověřených internetových stránek a ani tomu moc nerozumím. Děkuji za vysvětlení a věnování času s odpovědí pro mě :) 30.7.2015 20:05
Studentka, 18 let
Odpověď:
Milá Studentko,
nejspíš Tě zklameme, ale opravdu nevíme. Různých nabídek je spousta, ale protože nemáme žádnou ověřenou, netroufáme si doporučovat. Většinou to funguje tak, že si za studia buď zaplatíš (a není to levná záležitost) nebo se Ti přes nějaké programy podaří získat stipendium. Jednodušší je to na vysoké škole, kde často přicházejí nabídky na studium v zahraničí přímo od univerzity.
Zkus se poptat učitelky či učitele angličtiny na vaší škole, zda by Ti něco konkrétního nedoporučil/a. Držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Mám problém s učitelkou angličtiny a zřejmě i blok k tomuto předmětu. Prosím o radu. Ahoj IN! Mám problém se školou, resp. s učitelkou na angličtinu. Což o to, mám ji ráda, dokážu se s ní úplně normálně bavit, ale při hodinách je to hrůza. Kdybychom měli někoho jiného, možná by mi i angličtina šla, ale téhle se při hodinách prostě bojím. Často mně před třídou shazuje, že to flákám a že se neučím. Jenže mám v sobě nějaký blok, když se snažím třeba naučit slovíčka, něco si zapamatuju, ale pořád musím myslet na to, že se třeba při zkoušení seknu a ona zase bude mít řeči. Kromě toho mně shazuje i kvůli víře, přesto že její dcera chodí na náboženství. A mám pocit, že kvůli angličitě, nebo hlavně při hodinách, mně spolužáci odsouvají. Když máme při angličtině dělat něco ve skupině, nikdo mně k sobě nechce, posílají mně jinam. Kromě toho si skoro vůbec nevěřím, angličtinu se naučit nedokážu, ale ostatní předměty, zvlášť ty, které mně baví (třeba němčina, čeština, občanka) mi stačí si přečíst o přestávce před hodinou. Ale na tu angličtinu mám v sobě blok, před hodinami je mi špatně, všechno se ve mně svírá a celá se třesu... Přestože se s učitelkou dokážu i normálně bavit... Díky za odpověď... 17.5.2015 22:18
tazatelka, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
píšeš, že se s učitelkou angličtiny dokážeš normálně bavit, máš ji ráda, ale v hodinách tě shazuje natolik, že sis k tomuto předmětu vytvořila jakýsi blok. Možná by stálo za to popovídat si o tom s někým z tvých blízkých (s kamarádkami mimo vaši školu nebo s rodiči - s někým, kdo celou situaci uvidí z odstupu). Možná máte ve škole výchovnou poradkyni nebo školní psycholožku. Můžeš se svěřit i jim, jistě Ti ochotně poradí.
Takové nepříjemné pocity by se každopádně měly nějak řešit. Rodiče si o tom můžou promluvit s Tvojí učitelkou třídní nebo přímo s učitelkou angličtiny. Je důležité, aby učitel věděl, že o to, jak děti učí, mají zájem i rodiče. Když bude Tvá učitelka vědět, že rodiče zajímá, proč má jejich dcera takový odpor k angličtině, začne se možná i ona na celou situaci dívat jinak a pokusí se najít k Tobě cestu.
Otázkou ale je, zda jí Ty poté, co Tě tak dusila, dáš ještě šanci. Zkus to doma všechno probrat a potom ve škole vyřešit.
Držíme palce a myslíme na Tebe!
redakce IN!
Otázka: Jaké maturitní šaty vybrat? Ahoj In!, jsem teprve v sekundě, ale někdy přemýšlím, jaké bych chtěla maturitní šaty. Rozhodně dlouhé a chtěla bych se zeptat, jestli se hodí dlouhé s rozparkem asi do půl stehna? Nebo jen třetinu stehna nad kolenem? Jestli se vůbec hodí rozparek? A potom, jestli jsou lepší jemné, jednobarevné šaty, nebo hodně barevné, třeba z Desigualu. ? Děkuji. :) Mějte se fajn!!! :) 15.5.2015 17:10
Týna, 13 let
Odpověď:
Milá Týno,
při výběru maturitních šatů je nejdůležitější, aby ses v nich ty sama cítila pohodlně. Pokud jde o rozparek, vždycky záleží na střihu šatů. U některých by působil divně, v jiných by ses bez rozparku nepohnula z místa. Také barva a vzor je věcí osobního vkusu.
Teď máš před sebou důležité roky, během nichž budeš svůj vlastní styl hledat. Budeš hledat, co Ti sluší, v čem se cítíš dobře, budeš poznávat samu sebe. Můžeš si o tom povídat s kamarádkami nebo s mamkou. A až potom přijde Tvůj maturitní ples, vybereš si šaty, které podtrhnou Tvou přirozenou krásu a osobnost.
Měj se moc hezky!
redakce IN!
Otázka: Chtěla bych pracovat v lékárně, ale bojím se, že se někdy dostanu do situace, kdy budu muset vydat něco, s čím nesouhlasím. Prosím o radu. ahoj :) podala sem si přihlášku na diplomovaného farmaceutického asistenta. Práce v lékárně by mě bavila ALE bojím se, že se někdy dostanu do složité situace (jako asistent nemůžu vydávat na předpis, jen na volný prodej) co když se dostanu do situace, že budu muset prodat třeba kondomy, homeopatika či podobné...je tedy vhodné se hlásit na tuto školu? Opravdu by mě to bavilo, ale mám strach, abych nedělala něco špatného. 10.5.2015 21:55
Leňa, 19 let
Odpověď:
Milá Leňo,
jsi velice vnímavá a inteligentní, protože si uvědomuješ rizika povolání, které bys ráda dělala. Ano, vydávat a prodávat antikoncepci a přípravky ničící klíčící život není morální. Proč? Jde o veliké riziko zabití - zničení embrya před zahnízděním v děloze nebo přímo o zabití embrya. Tomuto postoji se říká: výhrada svědomí, která ale není zákonem uznána.
Je přece mnoho povolání, ve kterých křesťan bude jednat jinak, než většina. Někdy to bude možné, někdy ho proto z práce vyhodí.
A pak, existuje celá řada povolání, ve kterých se proti životu jedná také, ale je to jaksi takové zamlžené (např. výroba zbraní a nábojů). Ani to by neměl člověk dělat.
Velice zajímavý příspěvek si můžeš přečíst od slovenských biskupů: http://kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-komisii-a-rad-konferencie-biskupov-slovenska/c/stanovisko-k-predaju-a-vydaju-pripravkov-hormonalnej-antikoncepcie
Co tedy dělat? Záleží na Tobě, protože klidně studovat farmacii můžeš a jednou můžeš hledat lekárnu, ve které budou respektovat, že některé léky nevydáváš; nebo najdeš lékárnu majitele, který takové léky z etického pohledu prostě neprodává. Nebude to snadné, ale určitě to je možné.
Tak hodně odvahy.
Jan Balík
Otázka: Jak se bránit proti pomluvám a posměchu spolužaček? Ahoj IN!,
V naší třídě jsou dvě holky, které pomlouvají úplně všechny a všem se posmívají. Někdy to zajde skoro až k šikaně. Učitelé s tím nic neudělají a třída se bojí říct svůj názor. Jak se mám bránit? 3.5.2015 21:14
Lilly, 13 let
Odpověď:
Milá Lilly,
je moc dobře, že Ti situace ve třídě není lhostejná a chceš ji nějak řešit. Posměch je velmi vážná věc a obvykle mívá nějakou příčinu. Ten, kdo se posmívá druhému, k tomu má nějaký důvod. Mohou to být komplexy, strach, závist, žárlivost nebo jen snaha se předvést nebo se ukázat jako "vtipná".
Co proti posměchu dělat?
1. Zachovej klid. I když Tě řeči spolužaček hodně mrzí a bolí, pokus se nekřičet, nebrečet, přijímat je zdánlivě v klidu.
2. Jasně a jakoby beze strachu (s pohledem do očí) se ohraď: "Nechte si ty řeči. Tohle neberu. Starejte se o sebe. To na mě nezkoušejte." Nebo mlč, pohoď hlavou a odejdi.
3. Pokus se nezůstat sama. Promysli, kdo by Tě mohl podpořit - požádej o pomoc kamarádky, spolužačky, popř. i učitele nebo rodiče (jde-li o vážnou věc).
4. Pokud máš šanci vypátrat důvod posměchu, udělej to. Pomůže Ti to lépe se bránit nebo odzbrojit své protivnice.
A na závěr si uvědom: Posměch neznamená, že jsi špatná nebo že děláš něco špatně. Obvykle posměch během života prožije aspoň jednou každý z nás a obvykle ho uneseme. Posmívající se je obvykle slaboch a sám má mnoho komplexů.
Rozhodně nic nepokazíš modlitbou za své spolužačky (pokud máš ve třídě věřící kamarádky, spojte se v modlitbě společně - je to mocná zbraň).
Myslíme na Tebe!
redakce IN!
Otázka: Jak se obléct k maturitě? Dobrý den, poradili byste mi, jak se obléct k maturitě? Děkuji :) 2.5.2015 11:46
Bebe, 19 let
Odpověď:
Milá Bebe,
k maturitě je dobré přijít oblečená slavnostně a ve společenském oblečení - to znamená, že bys na sobě měla mít buď šaty nebo halenku+sukni nebo třeba sváteční kalhoty a halenku. Záleží na Tobě, v čem se cítíš lépe. Pokud raději nosíš kalhoty, netrap se sukní, jen by Tě zbytečně znervózňovala (platí to i obráceně).
Také se vyhni zbytečně vyzývavému či provokativnímu oblečení (sukně výrazně nad kolena, hluboký výstřih, průsvitné šaty apod.). Nejdeš přece ukázat své tělo, ale svoje vědomosti.
Myslíme na Tebe, ať maturitu zvládneš. Měj se moc pěkně!
redakce IN!
Otázka: Potřebuji mít maturitu z biologie, když chci jít studovat psychologii? Ahoj In, mám takovou otázku. Ráda bych šla po gymplu na psychologii a zajímalo by mě, jestli je k tomu nutná maturita z biologie? Na naší škole je totiž povinná maturita z češtiny a polštiny + výběr mezi matikou a angličtinou (v mém případě je angličtina jistá.) jako čtvrtý maturitní předmět bych si chtěla dát společenské vědy, které jsou podle mě pro psychologii důležitější. Mám ale dojem, že na výšku potřebuju znát i anatomii člověka. Znamená to, že potřebuju mít maturitu z biologie? Přece jenom z pěti předmětů se mi maturovat nechce... Děkuju. 12.4.2015 21:13
Miky, 17 let
Odpověď:
Milá Miky,
požadavky jednotlivých vysokých škol, pokud jde o přïjímací zkoušky, se různí. Přehledně zpracované je najdeš zde: http://www.kampomaturite.cz/kampomaturite/jak-se-dostat-na-obor-psychologie
V každém případě, ať už se pro maturitu z biologie rozhodneš nebo ne, na většině škol jsou znalosti z biologie člověka součástí testu. Takže si budeš muset učivo individuálně zopakovat. Důležité je se na biologii soustředit a dělat si pozorně poznámky, i když z ní třeba maturovat nebudeš.
Měj se moc pěkně!
redakce IN!
Otázka: Jak se zlepšit v poslechu v angličtině? Dobrý den In, měla bych dotaz. A to, jak se zlepšit v poslechu/listeningu v angličtině. Vše ostatní mi jde výborně, ale v listeningu mám vždycky strašnou bodovou ztrátu. Jde o to, že já to tam prostě neslyším. Samozřejmě slyším, jak v kazeťáku ty lidi mluví, uši mám naprosto v pořádku. Ale zní to pro mě jako huhňání, a ta důležitá slova/věci tam prostě neslyším a nepochytím. Je to pro mě doslova taková \"kaše\" a já to nepochytím. Písničkám v rádiu rozumím perfektně, stejně tak učitelce nebo cizincům...Vím, že není důležité znát každé slovo, ale já tomu huhňání prostě nerozumím prakticky vůbec. Ostatní s tím nemají problém.Ale ten školní poslech je špatný. Myslíte, že to může být třeba i rádiem, z jakého to pouští?Pravda, jsou to spíše takové staré kazeťáky. Neznáte nějaké tipy, jak se v tom zlepšit? Díky. 24.3.2015 14:15
AJ, 20 let
Odpověď:
Milá AJ,
je dobře, že ses rozhodla na poslechu pracovat. Na začátek bychom Tě chtěli uklidnit, že určitě nejsi jediná, kdo má s poslechem problémy - lidé si nejčastěji stěžují právě na obtížnost porozumět mluvenému projevu rodilých mluvčích. Je to proto, že zatímco češtinou jsi obklopena neustále, angličtinu (z úst rodilých mluvčí) slyšíš jen výjimečně a navíc je to jazyk, který je od češtiny úplně odlišný. Ve škole by se ti rozhodně poslouchalo snáz, kdybys nahrávku slyšela ze sluchátek. Z přehrávače se zvuk ve třídě tříští a je hůře srozumitelný.
Klíčem ke zlepšení poslechu je poslouchat, poslouchat, poslouchat. Možností, co si pustit, je spousta. Inspiraci najdeš například na této stránce http://www.zskomenskeho.horazdovice.cz/testy/poslech_odkazy.php . Doporučujeme zvlášť první odkaz, kde si kromě nahrávek můžeš zobrazit i text. Na jiných odkazech si zase můžeš stáhnout nahrávky v mp3 formátu a poslouchat je například při cestě do školy z mobilu nebo mp3 přehrávače. Pokud by ani vytrvalý poslech na Tvých školních výkonec nic nezlepšil, zajdi za učitelkou angličtiny a poraď se s ní.