Otázka: Jaký je rozdíl mezi sebestředností a domýšlivostí? Krásný den:) mohla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi domýšlivostí a sebestředností? Děkuju 8.8.2015 16:32
Terka, 15 let
Odpověď:
Milá Terko,
i když je význam těchto dvou slov velice blízký, přesto můžeme hovořit o odlišnosti. Sebestředný člověk posuzuje vše podle toho, jak mu to vyhovuje, je vztahovačný, všichni musí dávat pozor, aby se ho náhodou nedotkli atd.
Domýšlivý člověk je vlastně pyšný, tedy přeceňuje své schopnosti, dovednosti a sám sebe vydí jako dokonalého. Není ochoten uznat, že se může mýlit a že potřebuje druhé. Takový člověk vše zná nejlépe, vždycky se snaží druhé trumfnout atd.
Ještě něco. Každý má nějakou povahu, tedy klady i negativa. Klady má sebevýchovou klady zušlechťovat a zápory proměňovat.
Jan Balík
Otázka: Musí se kamarád znovu vyzpovídat? zdravím IN :)
Má problém, tedy spíš můj kamarád. Jako malý zatajil hřích při zpovědi, ale poté zjistil že jet o hřích zatajit něco při zpovědi. a při následující zpovědi se z něho vyznal. před nedávnem si na to vzpomněl a neví jestli se má zpovídat z toho, že ho zatajil. Podle mě se nemusí, protože nevěděl že zatajit hřích u zpovědi je špatná věca navíc se z toho zatajeného hříchu už vyzpovídal. 5.8.2015 13:49
anonym, 16 let
Odpověď:
Milá anonymko,
přesně tak, jak píšeš. Jakmile hřích vyznal, už je odpuštěn a vše u Pána OK a nemusí se k hříchu už vracet.
Jan Balík
Otázka: Má kamarádka se zajímá o víru, jak jí mohu pomoci? Ahoj, moje kamarádka se teď začala zajímat o víru a Boha a začala se mě na to vyptávat. Co jí mám říct třeba na otázku co přináší pro lidi věřit v Boha, aby to pochopila? A jak jí mám vysvětlit některé pasáže z Bible? A může přijít do nebe, když bude chodit do kostela, modlit se, ale nebude pokřtěná? Nebo co jí dá do pokřtění a co bude muset potom dělat? Nevím jestli dokážu všechny její otázky vysvětlit tak aby tomu ona rozuměla a neodradilo ji to. Díky moc 31.7.2015 14:13
Ell, 14 let
Odpověď:
Milá Ell,
to je super, že se Tvá kamarádka zajímá o víru. Že na vše nevíš odpovědi? Neboj se, to tak bývá vždy. Ale otázky druhých i nám samotným pomáhají. Začni studovat (pročti si YOUCAT), zajděte za knězem a popovídejte si s ním. Začněte spolu chodit na biblické hodiny atd. A hlavně, řekni své kamarádce, že s Ježíšem je život naplněný skutečnou Láskou.
Typ IN! Zajeďte spolu na centrum života mládeže (Příchovice, Vesmír, Rajnochovice...).
Jan Balík
Otázka: Proč mě Bůh trestá? ahoj, nedávno mi umřel kocourek. Milovala jsem ho a nahrazoval mi přátele i kluka. Teď jsem na tom psychicky špatně. Co mám dělat? Jak to mám překonat a jak si mám najít přátele? Navíc přemýšlím proč mě Bůh tak trestá 31.7.2015 14:06
wren, 13 let
Odpověď:
Milá Wren,
proč by Tě Bůh trestal? To je přece blbost. Je normální, že kocouři, kočičky, pejskové pojdou. Že to třeby vyvolá u někoho smutek? Ten přejde. A pak: člověka nikdo nenahradí.
Ty se ale ptáš, jak získat přátele. A to je to hlavní. Není možné být sám. Jsi ve skautu? Máš nějakou partu ve farnosti? Jezdíš na diecézní centrum života mládeže? Když se poohlédneš, jistě nějaký způsob, jak zažívat různá kamarádství najdeš. Modlím se za Tebe.
Jan Balík
Otázka: Je špatně, když jsem nevědomky neřekla celou pravdu? dobrý den:) promiňte mi, že Vás otravuju s takovou otázkou, ale nevím, co to je, když jsem se byla fotit a ta paní se mě zeptala, jestli nosím pořád brýle. já jsem řekla, že ano, což je pravda ale časem bych třeba chtěla i sem tam čočky. v té chvíli jsem si moná neuvědomila jí to říct takto. P. S. bylo to na občanku. děkuju:) 29.7.2015 15:37
T., 15 let
Odpověď:
Milá T.,
buď klidná, hřích to není. Řekla jsi přece pravdu, tedy to, co je a bude pravda. Hřích by to byl v případě, kdybys té paní úmyslně lhala, třeba kdybys tvrdila, že máš zdravé oči a přitom nosila brýle.
Hezké letní dny!
redakce IN!
Otázka: Lhala jsem dětem na táboře o programu. Je to hřích? dobrý den:) chtěla bych se zeptat, jestli je hřích, když jsem třeba na táboře jako vedoucí dětem trochu lhala o programu, že nevím co bude nebo tak. děkuju:) krásné dny :) + 28.7.2015 15:30
T., 15 let
Odpověď:
Milá T,
lhát bychom nikdy neměli. Ale můžeme v takovém případě, jako popisuješ, použít zámlky. Prostě neřekneme pravdu celou nebo, třeba na táboře, to řekneme tak nějak, že děti poznají, že to bude jinak. Také můžeme říci: no bude to super, zajímavé, uvidíte, budete překvapení.
Jan Balík
Otázka: Co znamená prosba "posvěť se jméno Tvé" v modlitbě Otčenáš? dobrý den, co znamená v modlidbě ,, posvětcej jméno tvé,,????? Děkuji za odpověď 28.7.2015 14:46
Klára, 13 let
Odpověď:
Milá Kláro,
v této prosbě (správně se říká "posvěť se jméno Tvé") je zahrnuto přání, aby všichni lidé poznali Ježíše, aby jeho jméno chválili a aby se radovali, že Ježíše poznali.
Jan Balík
Otázka: Jak rozlišit těžký a lehký hřích? Dobrý den :)
chtěla bych se zeptat jaké hříchy jsou těžké a jaké lehké. Nevím jak to rozlišit a řekla jsem si že jeden lehký jednou týdně by byl v pořádku, je to tak ? Odpustil by mi to Bůh ? Například když jsem si půjčila knihu zknihovny a jedna stránka se mi hodně líbila tak jsem ji vystříhla a schovala si ji, je to těžký hřích nebo lehký ? Kdby existovala stupnice od 1 do 10 tak na které příčce by se tento hřích nacházel ? Chtěla bych konat jednou týdně hřích s maximálně nejhorším hodnocením pět. A na které příčce by se umístilo když plivnu do jídla které vařím pro rodinu? Odpustí mit to Bůh ? 27.7.2015 01:07
Tereza, 17 let
Odpověď:
Milá Terezo,
ptáš se na důležitou věc. proto Ti odpovím několika odstavci ze své knížky Máš na víc.
Hřích můžeme přirovnat k viru, který zamořil počítač a poškozuje ho; je to jednání proti lásce Bohží. Kdo hřeší, ten vypil jed, který je nebezpečný pro vlastní život, ale i pro život okolí. I ten nejtajnější hřích nikdy není pouze soukromou záležitostí. Každý zlý čin má dopad na blízké, na církev, na svět. Avšak přesto, že se Bohu hřích protiví, miluje hříšníka.
Přesná morální definice hříchu zní: Hřích je vědomé a dobrovolné přestoupení Božího zákona. Hřích tedy přesně vzato nepoznáváme podle toho, co cítíme, ale na základě poznaného, objektivně zlého jednání, které dobrovolně konáme proti svědomí.
Nyní je třeba objasnit rozdíl v hodnocení lehkého (všedního) a těžkého (smrtelného) hříchu. Jde o dělení zásadního významu, protože podle něho se např. rozhodujeme, zda přistoupíme k eucharistii. Kdo spáchal těžký hřích, ten nesmí přijímat Krista v eucharistii (srov. 1 Kor 11,27nn). Kdo má život zatížen pouze lehkým hříchem, ten k svatému přijímání může přistoupit bez obav.
Těžký hřích je zásadní obrácení se proti Bohu, sobě a druhým, protože se jedná o vědomé a dobrovolné přestoupení Božího zákona – a teď přijde to hlavní – ve vážné věci. Lehký hřích je hřích, který není spáchán ve vážné věci (malá krádež) nebo když je u těžkého provinění snížena dobrovolnost či vědomost rozhodnutí. Proto se může stát, že se někdo sice závažně proviní, ale nedopouští se těžkého hříchu: buď proto, že má nezaviněnou nevědomost, nebo sníženou dobrovolnost (např. jedná z velkého strachu či pod vlivem léků nebo na základě velké vášně).
Těžký hřích je nejtragičtější událost v životě člověka, protože „není-li napraven lítostí a Božím odpuštěním, způsobí vyloučení z Kristova království a věčnou smrt v pekle“ (KKC 1861). „Každá špatnost je hřích, ale ne každý hřích vede až k smrti“ (1 Jan 5,17).
Poznamenejme, že se může stát, že nějaký hřích je jedincem emotivně prožíván jako závažný a velký. Pokud se ale nejedná o objektivně závažnou věc, není to těžký hřích. Zde vidíme, jak je naše citovost nedobrým ukazatelem a jak může mravní hodnocení komplikovat.
Podle čeho poznáme závažnou věc? Především ji můžeme vyčíst z Písma svatého. Svatý Pavel uvádí několik seznamů skutků, které tomu, kdo se jich dopustil, brání vejít do království Božího (1 Kor 6,9n, Řím 1,26nn, Gal 5, 19nn, 1 Tim 1,10). V Bibli nalezneme i hříchy, o kterých se říká, že volají k Bohu o pomstu (např. nespravedlnost vůči zaměstnanci, vražda, sodomie, nářek cizince, vdovy a sirotka; viz KKC 1867).
Boží slovo je živé v církvi, která nám ho díky daru Ducha svatého neustále aktualizuje a pomáhá mu rozumět. Církev stojí ve službě člověku a jeho pravé svobody. Svoboda je Boží dar a schopnost člověka rozhodnout se ve shodě s pravdou (kterou ukazuje dobře formované svědomí) a volit skutečné dobro. Kdo volí objektivní zlo, jedná špatně. Je tedy nutné učit se dopředu hodnotit skutek, který se chystáme udělat.
Těžkého hříchu se dopouští tedy ten, kdo volí objektivní zlo. Proto můžeme objektivně říci, co patří mezi činy, které jsou vnitřně těžce hříšné. Uvádět v této věci jakékoli seznamy je vždy neúplné. Pro názornost uveďme alespoň ty, které se nás mohou týkat: spoléhání se na magii, věštění, spiritismus, kartářství; zaviněná absence na nedělní mši (z lenosti či pohrdání); zabití nevinného – potrat, eutanázie, ničení lidských zárodků; zavinění rozvodu; šesté přikázání – předmanželský sex, cizoložství, umělé oplodnění, homosexuální jednání, sterilizace bez vážných zdravotních důvodů, antikoncepce, masturbace, pornografie; velká krádež a velká pomluva, pokud oběť těžce poškodí; dále mnoho nespravedlností ve světě, jako vykořisťování chudých, nespravedlivě malá mzda, utiskování vdov a sirotků. Nevyjmenovali jsme všechny, ale pro představu jsme se pokusili alespoň o jakýsi konkrétní obraz. Vidíme, že těžkým hříchem zdaleka není každý čin.
Těžký hřích člověku vážně ubližuje, umenšuje jeho životní štěstí a přerušuje jeho spojení s Bohem. Hovoříme o duchovní smrti. Navrátit život může jen Vykupitel člověka, který nás svou obětí vysvobodil z otroctví hříchu. Jen On je schopen znovu vlít člověku život a uvést ho na dobrou cestu. Pán Ježíš je opravdu největší přítel člověka.
A ještě dodatek. Máme se snažit o dokonalost v lásce. Tedy snaž se každý den dělat něco dobrého. Soustřeď se každý den na dobro. Zla naděláme i tak až až. Bůh každý hřích odpouští, když ho litujeme.
Vytrhnout stránky z půjčené knížky a plivnou do jídla je jistě lehký hřích. Stránku si ale lze ofotit. A plivat do jídla? To si může člověk odpustit.
Jan Balík
Otázka: Kamarádka už má kluka a já ještě ne. Je to Boží záměr? Ahoj IN!
Potřebovala bych poradit s jedním problémem.Pořád na to musím myslet :) Mám jednu kamarádku a ona už má kluka, ale já jsem hezčí, chytřejší, mám krásné vlasy a nový telefon. Proč Bůh chce aby ona měla přítele a já ne? Jaký je Ježíšův záměr? Myslíte si, se mnou nechce nikdo chodit protože to je ježíšův záměr abych šla do kláštera a stala se jeptiškou? Myslím až budu dospělá. Děkuji za odpověď moc se mi líbí váš časopis :) 27.7.2015 00:54
Lucka, 14 let
Odpověď:
Milá Lucko,
hlavně si myslím, že jsi ve věku, kdy je třeba mít hodně kamarádů a kamarádek. Lze říci, že chodit s nikým není vlastně ještě v tvém věku ani vhodné, dokonce to může být i na škodu.
Buď v klidu. Žij s Pánem Ježíšem, modli se, účasti se společenství mladých lidí, jezdi na centra života mládeže, věnuj se práci ve farnosti (třeba pro děti) a postupně poznáš své povolání, které je vždy darem Božím, což může znamenat, že ten pravý na Tebe ještě někde teprve čeká.
Jan Balík
Otázka: Má Bůh rád i nevěřící? A můžou přijít do nebe? dobrý den.mám otázku.má bůh rád i lidi co v něho něvěří?a můžou i nevěřící přijít do nebe? 26.7.2015 20:30
Sofča, 9 let
Odpověď:
Milá Sofčo,
ano, Bůh má rád každého člověka, vždyť každého stvořil a pro každého zemřel Ježíš na kříži. Proto si také Bůh přeje, přímo touží po tom, aby byl každý člověk spasen. Tedy, aby ho každý člověk poznal a miloval a jednou byl s ním v nebi. Proto nás věřící posílá, abychom o jeho lásce druhým, nevěřícím, vykládali a k víře jim dopomáhali.
Pokud ale někdo o víře neslyšel, k víře v Boha nikdy nedospěl, jistě nemá do nebe cestu zavřenou. I když jí má daleko obtížnější. K pochopení pomůže tento příklad: Do nebe vede cesta víry v Ježíše a život podle evangelia. To je cesta, která vede horami, ale je vyasfaltovaná, označená a je naní mnoho těch, kteří na ní pomáhají. Ta cesta končí v bráně, kde všechny vítá Ježíš. Cesta těch, kteří nevěří v Boha, se podobá nejrůznějším cestičkám po horách, které jsou nebezpečné, občas jsou slepé, mnohdy se na nich zabloudí. Kdo ale i po těchto cestičkách dojde k nebeské bráně, najde v ní také Ježíše, protože jen Ježíš je branou do nebe.