Otázka: Je přerušovaná soulož a používání kondomu při sexu hřích? Jak vysvětlit kamarádce, že je to před manželstvím špatné? Ahojky milé a super IN :-) mohla bych mít prosím dotaz taky, je hřích když se při sexu používá kondom nebo když s klukem souloží někdo a on to vytáhne a dokáže zadržet dřív než se udělá :) ps: ptám se kůli nejlepší kamarádce, které je 14 tohle praktikovala se svim klukem párkrát. Mě to přijde hrozně brzo ve 14, ale ona si prostě nedá říct a to si ešte stěžuje že jí eště není 15 a nemůžu to se svim klukem rozjet. Jak jí mám vysvětlit že je to špatné před manželstvím? 26.6.2014 14:48
Anonymka0, 15 let
Odpověď:
Milá Anonymko0,
a) omyl, nesprávným jednáním a hříchem je především spát s někým před svatbou, tedy mimo manželství.
b) používat kondom a tzv. přerušovanou soulož, je samozřejmě také špatné a hříšné.
Jak vysvětlit kamarádce, že spát s někým před svatbou není vhodné? Je to obtížné. Je-li věřící, můžeš použít i věci z Bible. Psali jsme o tom před časem v IN!u. Zkrácenou verzi odpovědi na otázku "Proč patří sex až do manželství?" najdeš také v poradně Láska: http://www.in.cz/poradna/?idPoradny=1&idPrispevku=90
Proč je kondom či přerušovaná soulož a vůbec antikoncepce špatná? Protože manželská láska (včetně sa sexu) má dva cíle: aby manželé prožili vzájemnou lásku a aby darovali život. Život je dar Boží. Ale nelze se milovat a životu bránit. To bychom sex žili jen a jen konzumně, ale ne odpovědně. Člověk se má milovat v manželství tehdy, když je to výraz vzájemné lásky (ne jen pudu - tzn. potřebuji ukojit svou sexualitu a ten druhý je jako takový nástroj; když druhého nemám, použiji na ukojení nástroj jiný - umělý, nevěstinec atd.) a když je možné se otevřít početí.
Mimo jiné, žít před svatobou sex znamená, že se neučíme ovládat. A ovládání k lásce přece ptaří. Jak pak vydržíme v manželství věrnost, a to i dlouhá období, kdy je nemožné spolu se milovat (nemoc, rizikové těhotenství..)?
Jan Balík
Otázka: Co odpovědět spolužačce (satanistce a anarchistce) na otázku "proč věřím"? Milá redakce, moje spolužačka o sobě tvrdí, že je satanistka a anarchistka. Dneska jsem se s ní bavila a zeptala se mě, proč věřím v Boha. Po pravdě.. nevěděla jsem, co jí na to má říct. Říkala, že křesťanství neodsuzuje, ale přijde jí, že je to všechno naškatulkovaný a že nemáme svobodnou možnost věřit čemu chceme (že je prostě předem daný čemu věříme, jak co bude, atd..) .. mě to teda občas taky tak přijde. Že křesťanství má jasně daná pravidla, kterých se má \"správný křesťan\" držet. Zarazila mě ta její otázka proč věřím a čemu vlastně věřím. Já.. asi bych to potřebovala sama nějak víc pochopit, proto se ptám, co bych jí na to vlastně správně měla říct?
Děkuju :) 25.6.2014 13:51
Lee, 16 let
Odpověď:
Milá Lee,
každý musí víru nejen přijímat jako danou záležitost, ale musí se k víře i propracovávat, uvažovat o ní a studovat ji. Křesťanství tím, že dává možnost poznat Boha-stvořitele a lásku, ukazuje člověku cestu k naplněnému a smysluplnému životu. Přijmout křesťanství povrchně může někdy vypadat, že jsem přijal nějaký soubor pravidel. Ale tak to není. Křesťanství je vztah s Ježíšem a na základě tohoto vztahu určitý životní styl.
Proč věříš v Krista? Možná proto, že Ti víru předali rodiče. Proč věříš? Protože jsi se setkala s Ježíšem, poznala jsi jeho lásku.
Víra je vztah s Ježíšem. Každý vztah rozvíjíme: modlitbou (chodit s Pánem na rande), studiem (už jsi pročetla YOUCAT?) a hovořením o víře s druhými (chodíš do spolča? máš věřící kamarády?).
Jak vysvětlit pravidla, která nám víra pak ukazuje?Auto je udělané na to, aby jelo po kolech dopředu, dozadu, zatáčelo. To je pro něj normální. Je to pravidlo auta. Omezuje? Jistým způsobem ano, ale právě proto, aby auto sloužilo člověku. A co když auto jede po střeše? To je vlastně havárie. Ale pro tu nebylo auto vymýšleno. Havárie není svoboda, ale zneužití auta, zneužití svobody.
Anarchie či satanismus je zneužití svobody právě proto, že odporuje plánu Boha Stvořitele. A proto je to volba, která nevede k vnitřnímu štěstí a k věčnosti s Bohem.
Jan Balík
Otázka: Co znamená "věnovat se sám sobě" při duchovní obnově? Ahojky, co znamená, když se řekne \"věnovat se sám sobě\"? Mám na mysli konkrétně duchovní obnovy či exercicie.... Někdy jsem někde četla a i mi bylo řečeno, že když se tam takhle jede, tak že se tam může člověk věnovat sám sobě a mě by zajímalo, co si mám pod tím představit, a jak se to \"dělá\"? Jak nemyslet na všední věci, na trápení a tak, když mě přijde, že právě tyhle chvíle jsou pro to ty nejrizikovější (být někde sama v klidu a tichu..to má potom mozek hody)... P.S. Nové stránky jsou super!! :-) 25.6.2014 12:19
Tess, 19 let
Odpověď:
Milá Tess.
No, to je právě ono. Jakmile se ztišíme, začneme vše, co v sobě máme, jakoby přežvykovat. K tomu se začnou v našem nitru vynořovat i různé myšlenky. Věnovat se sobě v duchovním významu představuje to, že se člověk více setkává s Pánem. Exercicie či duchovní obnova je taková delší návštěva u Ježíše. V takovém čase se více modlíme – spíše sedíme a Pánu nasloucháme. Tomuto ztišení se před Pánem se ale učíme. Někdy to jde, jindy moc ne. Co dělat, když přijdou různé myšlenky? Jsou-li úplně hloupé (myslet na řízek k obědu, myslet na film) necháme je být a opět se soustředíme na Pána. Zneklidňuje-li nás něco minulého – ihned říci v duchu: Pane, dávám to do Tvého milosrdenství. Napadne-li nás myšlenka na současnost či budoucnost, ihned říci v duchu: Pane toto, tuto osobu, tuto událost, Ti odevzdávám do Tvé lásky. Ty se o vše postarej. A pak během exercicií a duchovní obnovy je nám k dispozici kněz a s ním je třeba myšlenky, které se v nás vynořují, konzultovat. Říká se tomu duchovní rozhovor. Může se totiž stát, že se v myšlenkách začínáme ubírat špatnou cestou (pokušení) nebo se v nich začne vynořovat nějaké Boží slovo právě pro nás, třeba nějaké povolání.
Jan Balík
Otázka: Jak se dívají muslimové na Pannu Marii a jaký je pohled muslimů na křesťany? Zajímalo by mně, jak se v islámu dívají na Pannu Marii? A vůbec, jaký je pohled muslimů na křesťany z hlediska věrouky, když mají stejné kořeny? (Abrahám atd.) 25.6.2014 10:56
M, 20 let
Odpověď:
Milá M,
islám je velice složitý, protože je to náboženství, které si vybralo z židovství a z křesťanství jen to, co se zakladatelovi zdálo dobré.
Pannu Marii vzývají jako matku významného proroka (Ježíše). Ale ne jako matku Boha. A ctí ji velice.
Jejich pohled na křesťany není moc pozitivní. Je to dnes zvláště proto, že oni nedokážou rozlišovat západní kulturu (mnohdy upadlou – rozpad rodiny, zabíjení dětí) a křesťanství. Spojují to pospolu a tak berou mnohé negativní rysy naší západní kultury (třeba západní války proti nim, viz. Irák) jako projev křesťanství.
Bohu díky, dnes je doba, kdy je ze všech stran možné vnímat touhu po komunikaci. Není to pochopitelně snadné, ale touha představitelů náboženství po dialogu a míru ve světě je důležitá. Stačí vzpomenout na nedávnou modlitbu papeže za mír s židy i muslimy v Římě (tedy každý se modlil zvlášť).
Jan Balík
Otázka: Jaký je názor církve na film Šifra Mistra Leonarda? Ahoj redakce :) Chtěla bych se zeptat na váš názor a názor církve na film Šifra mistra Leonarda. Je na tom filmu něco špatného? Předem dík :) 24.6.2014 12:21
M, 16 let
Odpověď:
Milá M., názor církve? Oficielní neexistuje, protože církev počítá s tím, že máme rozum a umíme ho používat. Obecně se dá o tomto filmu říci, že je tam děj vymyšlený, používají se tam historické omyly a nepravdy a vše se tváří jako skutečnost. V tom je trochu problém, protože mnoho lidí si nedá práci, aby zjistilo opravdové historické zkutečnosti a prostě si řeknou: bylo to ve filmu, tak je to pravda. Ale takového myšlení (nebo spíše nemyšlení), je obecně nebezpečné. Uvěříme snadno i hloupostem, protože dostatečně nepoužíváme kritický rozum = nezjišťujeme si, zda to, co se nám předkládá, odpovídá realitě, a je tedy důvěryhodné.
Jan Balík
Otázka: Chtěla bych se na výletě zkusit pomodlit s nevěřícími spolužačkami. Jakou modlitbu zvolit? Chvala Kristu! Ve stredu jedeme na skolni vylet na 2 noci a rada bych holkam na chatce (prevazne nevericim) nabidla, aby se se mnou pomodlily. Nevim, jestli to prijmou, ale kdyby jo, nechtela bych, aby to bylo jen takove odrikavani naucenych modliteb, ktere stejne nebudou znat. Nemate nejake tipy na zabavnou modlitbu pro neverici, aby si nerekly, ze priste se uz nikdy modlit nebudou, ale naopak aby je to bavilo? Predem moc diky 24.6.2014 08:53
Paty, 13 let
Odpověď:
Ahoj Paty, myslíme si, že úplně nejlepší bude, když se pomodlíš vlastními slovy - na začátku můžeš poděkovat za dnešní den, za všechno, co jste v něm mohli na výletě prožít (klidně můžeš vyzvat i spolužačky, aby se zapojily - aby popřemýšlely, co jim dneska udělalo radost a co se jim líbilo a pak za to - třeba jen stručně - poděkovaly). Potom můžeš poděkovat za to, že máš tak dobré kamarádky a třeba i za učitele. No a nakonec poprosit za další den, aby se nikomu nic nestalo, abyste měli dostatek sil nebo třeba aby bylo hezké počasí apod. Také můžeš poprosit o ochranu pro všechny blízké, kteří jsou doma. Znova se můžeš spolužaček zeptat, jestli by chtěly za něco poprosit, ale nenuť je, aby něco říkaly. Modlitbu zakonči jednoduchým "amen" (= staň se). Před tím, než se začnete modlit, můžeš spolužačkám vysvětlit, že modlitba je rozhovor s Bohem, v kterého věříš a který je všude s vámi. Že takový rozhovor vede člověka k tomu, aby se učil vážit si toho, co má, a zároveň si uvědomoval, že všechno sám neovlivní, ale to důležité - pokoj, radost, lásku,... - si může vyprosit. Můžeš třeba i říct, že to pro tebe hodně znamená, ale že pochopíš, když se modlit nebudou chtít a nebudeš se na ně kvůli tomu zlobit. (Pokud řeknou "ne", nebuď zklamaná. Víra je dar a ty se můžeš za své spolužačky dál modlit, aby nakonec Ježíše poznaly). Držíme palce a myslíme na Tebe.
redakce IN!
Otázka: Mám přát druhému jen tolik, kolik přeju sobě? Pěkný večer, pane faráři mohla bych se prosím zeptat, jak je to s tím, když druhému přeju jen do té míry kolik mám já, a víc ne? Vždyť je to přeci ve shodě s přikázáním: \"Miluj bližního svého jako sebe samého.\" Třeba když se jednalo o zaměstnání v knihovně a měl ho dostat můj známý (ještě ho neměl), tak jsem mu to moc nepřála, aby to vyšlo, protože já se nemůžu uchytit, a on by se měl mít lépe než já? Ale teď, když se tam dostal, tak jsem za to na druhou stranu ráda, a chci, aby se mu tam líbilo. Proč je špatné druhému nepřát víc než mám já? Vždyť se o této věci ani Kristus nikde nezmiňuje - o závist ani dychtivost přeci nejde, když ten dotyčný \"toho\" ještě nedosáhl... Díky moc za odpověď:) 24.6.2014 08:47
Maruška, 17 let
Odpověď:
Milá Maruško, Pán Ježíš nás učí lásce, která druhým přeje dobro. To, co popisuješ, jsou naše běžné lidské myšlenky (sobecké, moc lidsky vypočítavé), které nemají moc smysl. Moje rada je toto: jakmile tě napadnou takové myšlenky, v duchu říci střelnou modlitbu: Bože, žehnej mu, žehnej jí. A je to. Co je pro druhého dobré, co je pro něj vůle Boží, to nakonec nevíme, ale žehnat (svolávat na druhého Boží dobro), to dělat máme. Nakonec nás to osvobodí od nejrůznější nelásky, závisti atd. Přát dobro druhému, to je především mu přát spásu, nebe. A zde na zemi přát mu vše to, co mu ke spáse pomůže. A ještě poznámečku. Přát někomu jen do té míry, kolik mám já? To je trochu sobecké. Pán Ježíš nás učí: "Blaženější je dávat než dostávat. Dejte a bude vám dáno!" Můžeme to říci i takto: Přejte a bude vám přáno. Kdo přeje druhým, tomu přeje i Bůh.
Jan Balík
Otázka: Co říct někomu, kdo namítá, že kdyby byl Bůh, nebyly by války a nemoci? Ahoj, mám takový problém... spoustu lidí mi říká že nechápe jak můžu věřit v Boha... odůvodňují to tím, že přece kdyby byl Bůh tak nejsou války a nemocní lidé... co jím mám na to odpovídat? díky Ada 24.6.2014 08:43
Ada, 15 let
Odpověď:
Ahoj Ado, tato otázka bývá opravdu častá. Dokonce na ni odpovídal P. Jenda Balík i do časopisu. Tak Ti jeho odpověď tlumočíme:
Proč je bolest na zemi a proč trpí nevinní (např. děti)? Na to je jediná odpověď víry: nejnevinnější byl sám Ježíš a ten smrt na kříži, bolest a utrpení přijal dobrovolně z lásky, aby dal všemu lidskému utrpení smysl. S Ježíšem se může každý trpící sjednotit - prostě si říci: moje bolest je i Tvoje, Ježíši. Bůh otec milovat nejvíce Ježíše a přesto byla jeho vůle, aby Ježíš jako člověk byl umučený a umřel. Je to tajemství velikosti Boží lásky. Avšak v Ježíšově smrti nacházíme ještě jeden rozměr a objev. Smrtí lidský život nekončí, ale začíná se nová etapa - věčnost. Ježíšovo zmrtvýchvstání je pro nás lidi nadějí, že i my budeme po své smrti žít v přátelství s Bohem. Utrpení je pro lidi temné a tajemné, ale ve víře v Ježíše nalézáme odpověď. Proto i mnoho svatých volilo raději smrt a život věčný s Bohem, než si zachránit život, ale za cenu zrady Boha. Jak toto vysvětit spolužákům? Vede snad jen jedna cesta: nenechat se odradit neúspěchem a vyprávět jim o Ježíšovi a jeho smrti a zmrtvýchvstání. Prostě jen vyprávět Ježíšův příběh a zdůrazňovat, že jeho smrt byla opravdovou láskou, kterou Ježíš milovat nás lidi. Když bychom hovořili o zlu ve světě např. válkách, pak lze použít i tuto myšlenku: Bůh touží po tom, aby se lidé měli rádi, odpouštěli si, byli k sobě tolerantní - tedy, aby žili v míru. Ale lidé často vůli Boží přestupují a dělají druhým zlo, tak vnikají hádky, nepřátelství i války. Mnoho utrpení ve světě je tedy důsledkem toho, že lidé neberou Boha vážně a slouží svému egoismu. Shrnuto: Ježíš nikdy neřekl, že přišel bolest zrušit. Nepřišel ji zrušit, přišel dát bolesti a lidskému utrpení smysl. Ať se Ti daří ve všem, co Tě čeká.
Jan Balík
Otázka: Je špatné koukat na Hru o trůny? Ahoj,myslíte,že je špatné koukat se na Hru o trůny?Díky! 24.6.2014 08:40
Míša, 16 let
Odpověď:
Ahoj Míšo, protože tento seriál sama nesleduji, zeptala jsem na názor kamarádky, která má větší přehled. Řekla toto: "Záleží na tom, kolik člověku, který seriál sleduje, je let, a co si z toho odnese. Já osobně bych to určitě doporučila až tak od 15 let. Je to sice fantasy dobře a čtivě psaná, ale je to hodně o násilí, sexu, hře bez pravidel. Jde tam o získání moci a většinou vítězí ten, kdo je lstivější, prohnanější, víc bez ohledů na druhého a většina těch, co jsou aspoň trochu dobří, velice brzo umírá. Je to rozhodně určené spíš pro dospělé. Záleží, co si z toho kdo odnáší. Pokud by to mělo někoho vést k nějakým násilnostem nebo to v něm vzbuzovat nějaké představy atd., pak je lepší se tomu vyhnout, jako každému jinému pokušení. Pokud někoho baví ten příběh, pak to podle mě může klidně sledovat, ale asi až od určité vyzrálosti." Zbytek nechám na Tvém uvážení, je dobře, že nad takovými věcmi přemýšlíš a nesleduješ něco jenom proto, že to "sledují všichni". Z redakce Ti přejeme hezký den! ***
redakce IN!
Otázka: Nejsou křty knih a zvířat proti církvi? Milá redakce, mohla bych se Vás prosím zeptat, co si myslíte o tom, když jsou nějaké křty knih, CD, zvířat v ZOO a tak? Vždyť by se měli křtít věřící lidé - nejsou ty křty knih a tak proti cirkvi? - nebo jak to vyjádřit... :) a ještě co si myslíte o tom, když je třeba někde např. na nějaké akci desatero jak se treba chovat nebo desatero naší třídy a takhle. Nevadi to, kdyz se to pouzije v tomto smyslu? Mne osobne to pripada trosku divne. Moc dekuji a do redakce preji krasny den a za Vasi praci dekuji! :) 24.6.2014 08:37
Ana, 14 let
Odpověď:
Milá Ano, křest knížky je takový termín, který označuje slavnostní prezentaci knížky. myslím si, že to není nic proti víře ani proti církvi. A s tím desaterem to také není nic špatného. V obojím případě používáme původní termíny v přenesené podobě. Protože jsme křesťané, tak je asi vhodné zbytečně tyto termíny nepoužívat právě proto, abychom dávali najevo, že znamenají ve skutečnosti něco mnohem, mnohem důležitějšího. Desatero? Proč nedělat pravidel více. :)) A se křtem? Já osobně, když nějakou knížku dávám na trh, nepoužívám slova křest, ale vždy hovořím o prezentaci.