Otázka: Masturbace Ahoj, potřebovala bych poradit. Mám problém s masturbací. Už ani nevím, kdy jsem s tím začala. Vím, že je to špatné, ale nedokážu s tím přestat. Vyznala jsem to u zpovědi, ale stejně se toho nemůžu zbavit. Předtím mi vždycky hlavou probleskne, že je to špatné a proti Bohu, ale nějak tu myšlenku ztratím. Hrozně mě to trápí. Mám po tom vždy špatný pocit, jsem smutna a naštvaná. Taky nevím, jestli není špatně, že jsem šla ke svatému přijímání, i když jsem masturbovala. Jinak bych totiž musela chodit ke zpovědi tak minimalne jednou za týden. Prosím a předem děkuji za radu. Rose 18.8.2018 18:55
Rose, 15 let
Odpověď:
Milá Rose,
ano, masturbace je považována za těžký hřích, protože člověk dar sexuality, který má pro vytvoření společenství a pro otevření se daru plodnosti, využívá sobecky jen pro sebe a svůj pocit.
Ale pozor, těžký hřích je: svobodné, dobrovolné přestoupení Božího zákona ve vážné věci. Masturbace vážná věc je, ale je vždy svobodná? Jakmile si člověk na masturbaci zvykne, nemůžeme říci, že jde vždy o těžký hřích. Je zde zmenšená svoboda, a tak v takových případech hovoříme sice o hříchu, ale ne o těžkém. V praxi je dobře, když člověk po pádu jde ke zpovědi. Pokud se stává masturbace častěji, vždy ihned lituj a můžeš jít k sv. přijímání, ale měla bys v takovémto případě často chodit ke zpovědi – např. jednou za týden či 14 dní. O tom je dobré si popovídat s dobrým zpovědníkem.
Jak se s tímto hříchem vypořádat jako děvče?
Sebeukájení u žen vzniká ne tolik ze sexuálního nucení jako u muže, ale z psychologických důvodů. Žena se cítí sama, nepřijatá, utápí se ve svém žalu, je neuspokojená ve svém životě, prožívá stav nepřijetí od druhých, nelíbí se sama sobě… Někdy se také stane, že se již jako malé dítě naučí onanovat - ze zvědavosti se začne nějak dráždit.
Zbavit se tohoto hříchu je věštšinou dlouhá cesta. Je důležité se modlit, třeba takto: Svatý Michaeli, archanděli, braň nás v boji proti zlobě a úkladům ďáblovým. Kníže nebeského vojska, svrhni božskou mocí do pekelné propasti satana a zlé duchy, kteří usilují o zkázu duší.
Pamatuj, láskyplná Panno Maria, že nikdy nebylo slýcháno, abys opustila toho, kdo se utíkal pod tvou ochranu, kdo vzýval tvou moc, kdo prosil o tvou přímluvu. V této důvěře se také já k tobě utíkám, Panno panen a Matko. K tobě přicházím, před tebou stojím, já kající hříšník. Dobrá Matko věčného Slova, neodvracej se od mých slov, ale slyš je a vyslyš. Amen.
Další cestou je nechat Pána vstoupit do všech zákoutí své duše a uvěřit, že Tě Pán má rád takovou, jaká jsi. I přes vše, co jsi v životě zažila, co nejrůznějších negativních zážitků máš, přes to vše Bůh Tě má rád. Přeji Ti, abys dokázala prožít ve své duši chvíle, kdy se v modlitbě schoulíš k nohám Pána Ježíše, schoulíš se v klínu Boha Otce. „Nebudete-li jako děti,...“, říká evangelium. Být dítě Boží. Spolehnout se ve všem na Pána. Vše mu svěřovat, důvěřovat mu. Učit se odhalovat jeho plán s Tvým životem. To je cesta k osvobození se od hříchu.
Je třeba, aby ses nechala milovat od Pána Ježíše, který Tě má opravdu rád. Proto můžeš mít ráda i sama sebe. Děkuj v modlitbě Pánu za sebe: za své ruce, vlasy, srdce,… děkuj mu i za hřích, do kterého jsi se nechcíc zamotala – a říkej mu, že mu děkuješ proto, že teď může on sám oslavit sebe tím, že Tě uzdraví z hříchu.
No a pak je také třeba prostě se naučit odolat pokušení. Trénovat svsou vůli, aby vládla tělu. Prostě si říci: neudělám to. Ono se to pak občas také podaří a začne dařit. Je to jako takové otužování či sportovní trénování vůle.
P. Jan Balík
Jan Balík
Otázka: Mohou ve vězení přijímat eucharistii? Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohou vězni v rámci mše svaté ve věznici přijímat eucharistii? A jak je to zejména v případě vrahů, násilníků apod. Děkuji. 16.8.2018 17:34
lejla, 24 let
Odpověď:
Milá Lejlo,
Bůh je milosrdný, a když někdo lituje svých hříchů, rád mu odpouští. Proto se i ve vězení někdy stane zázrak obrácení. Takový vězeň může přistoupit k svaté zpovědi a přijímání. Někdy se za něco (např. nedbalost, automobilová nehoda) dostane do vězení i člověk věřící, kteří rád využívá svátostí. Proto do vězení chodívají i kněží a pomáhají uvězněným na jejich duchovní cestě.
Jan Balík
Otázka: Jak se zbavit závislosti na koukání na divná videa? Ahoj redakce, mám takový dotaz. Už když jsem byla menší, tak jsem si občas dala Google, nebo YouTube a sledovala tam tlusté lidi. Pak to na nějakou dobu přestalo, ale poslední dobou je to tady zase. Na YouTube si občas vyhledám videa, kde si tlustí lidé (většinou z Ameriky) hrají si s břichem, krmí se, nebo dělají něco podobného. Na chvíli mě to uklidňuje, ale vždy po tom mám výčitky svědomí. Nikdo o tomto problému u mě neví. Když mám,,chuť\" se na takové video podívat, tak si říkám že ten mobil musím odložit, vypnout, pomodlím se, ale stejně se na to vždy podívám. Pak si řeknu, že jenom tři videa shlédnu, ale pak se to zvrtne. Kolikrát už jsem si řekla, že to příště neudělám, ale nedodržela jsem to. Pravidelně se z toho zpovídám, chci se toho zbavit, ale nevím jak. Hřích to asi je, že? Prosím, poraďte mi, jak se toho zbavit, a jestli je to hřích. Moc děkuju. (taky prosím o motlidbu) 16.8.2018 16:00
..., 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
vážíme si Tvé důvěry k nám. To, co popisuješ jen ukazuje, že dnes může být člověk závislý na všem možném. Třeba i na takových divných videích, o kterých hovoříš.
Hříchem není ani tak to video, to je spíše divný úlet, avšak hříchem je Tvoje nezdrženlivsot a nemírnost, tedy nedostatek sebeovládání.
Jak z toho ven?
Je třeba posilovat vůli. K tomu Ti nabízím materiál od MuDr. Nešpora. Napsal knihu: Sebeovládání a v ní radí mnoho zajímavých věcí. Tento autor sice není křesťan a inklinuje k budhismu, ale mnoho "křesťanských vychytávek" radí. Třeba: máš-li pokušení (bažení), řekni si - podívám se až za půl hodiny; uděl si za nedodržení předsevzetí nějaký trest (třeba: nedodržím, pak 30 kliků); místo videa, které tě láká si zacvič, dojdi se proběhnout; měj po ruce nějakou zajímavou knihu, kterou začneš číst místo videa.
Jistě je vhodné se modlit. Ale i člověk má dvě nohy. Modlitba je jednou. Druhou je sebevýchova. Tak hodně zdravu, abys ovládla sama sebe. V životě se Ti to bude mooooooc hodit.
Jan Balík
Otázka: Můžu jít v zahraničí k přijímání, když je mše v jazyce, kterému nerozumím? Dobrý den, pobývám teď v Nizozemsku ve městě, kde je sice katolický kostel, ale mše sv. probíhá pouze v holandštině. Mohu i přesto, že nerozumím, jít k přijímání? Není to špatně, když vůbec nevím, o čem je řeč a co kněz říká - mám na mysli promluvu. Děkuji. 29.7.2018 20:57
Anna, 17 let
Odpověď:
Milá Anno, krásné dny v zahraničí. Pokud je to skutečně katolický kostel, můžeš pochopitelně ke svatému přijímání přistoupit, i když nerozumíš. Doporučuji si stáhnout do mobilu aplikaci Misal 2017/2018. Ne vždy to tak bude, ale většinou by se texty Písma, které se čtou ve mši, měly být stejné, jako u nás v ČR.
Jan Balík
Otázka: Mám nové plavky, spodní díl tanga. Není to v rozporu s něčím z víry? Ahoj IN! Minulý týden jsem si pořídila nové plavky, kupovala jsem je s kamarádkou a hecnula mě, abych si koupila spodní díl tanga. Líbí se mi ten střih a kamarád říkal, že jsou na mě sexy.. celkově se za mnou kluci otáčejí a popravdě mi to dělá dobře.. ta pozornost. Zároveň jsem se ale chtěla zeptat.. není to v rozporu s něčím z víry? 23.7.2018 08:35
veronika, 16 let
Odpověď:
Ahoj Veroniko, díky za dotaz. Asi tě z redakce odpovědí moc nepotěšíme. Tanga nejsou vhodné ani jako spodní prádlo (např. častější bakteriální a kvasinkové infekce, stačí si zadat na netu tanga a zdraví a najdeš tam toho spoustu) natož, abys je měla jako plavky . Věříme, že ti sluší a chceš se líbit, ale proč zbytečně ukazovat víc než bys měla? Klukům se to samozřejmě líbí, ale většinu z nich to může opravdu zbytečně svádět k různým myšlenkám a představám. Tak proč je zbytečně provokovat? Navíc toto léto jsou jedním z největších hitů sezóny stejně jednodílné plavky a vyšší spodní díl plavek, takže se nemusíš vůbec bát, že víc "zahalená" budeš out. Hezký zbytek prázdnin. .M.
redakce IN!
Otázka: Co když mě napadne pochybovačná myšlenka přímo při svatém přijímání? Mám také jeden dotaz k POCHYBNOSTEM. Co když mě napadne pochybovačná myšlenka přímo při svatém přijímání a já se jí bráním a za každou cenu CHCI věřit a ona třeba za chvíli zmizí, ale já se stejně cítím špatně, protože nechci udělat, ani myslet na nic zlého, ale nevím jak můžu stoprocentně ovládat myšlenku, nebo pocit, kterého je těžké se zbavit? Je to hřích? 22.7.2018 13:54
M., 17 let
Odpověď:
Milá tazatelko, myšlenky samy o sobě nejsou hříchem. Většinou to probíhá takto:
1) Myšlenka nás napadne a my zjistíme, zda je nesmyslná, hloupá či zda je pokušením nebo že je dobrá. Pokud je nesmyslná či hříšná, odvrhneme ji - snažíme se být k ní lhostejní, pohrdnout jí a prostě na ní nemyslet. Někdy pomůže začít myslet na něco jiného. Je-li dobrá, pak s ní spolupracujeme a rozlišujeme, zda je to Boží vůle atd.
2) Pokud pokušení neodvrhneme, začneme s ním koketovat. Začneme s myšlenkou hovořit.
3) Nakonec se rozhodneme, že se špatnou myšlenkou souhlasíme. Tady až je to hřích.
4) Uděláme něco špatného, jak nás svedlo pokušení.
Podle toho, co píšeš, jde u tebe o běžné rozptylující myšlenky, malá pokušení. Zde je vhodné zaujmout postoj apatie a prostě se takovými myšlenkami nezabývat. Prostě jako s mouchami: lítají a otravují, ale nejlépe je nechat lítat a nenechat se jimi znervóznět. Tedy není na místě stálá sebelítost a pochybnosti o hříchu.
Více o tom, jak rozpoznávat své myslšenky jsem naspal v knize: Jan Balík: Máš na víc. Paulínky. Vyšlo knižně i jako elektronická kniha.
Přejeme Ti hodně sil pro dobro.
Jan Balík
Otázka: Proč jsou homosexuálové diskriminovaní? Mně i mojí kamarádce přijde strašně nefér, že naše mamky nemají rády LGTB komunitu. Říkají, že za to mohou, ale nemohou. Dlouho jsem si myslela, že sex je povolený, pokud jsou jako registrovaní partneři /což vlastně znamená manželství, ne?), ale zjistila jsem, že ne. To přeci není fér, ne? Ti lidé nemohou za to, jací jsou a sami jste jednou napsali, že muži jsou v oblasti sexuality slabší. To přeci musí být strašné, žít celý život v čistotě. Proč je to hřích? Proč jsou oni tak strašně diskriminovaní? Proč mají takový zákaz? Vždyť oni jsou vlastně normální lidé, strašně fajn lidé, akorát mají jinou orientaci. Nechápu to a přijde i to strašně nefér. 8.7.2018 23:15
M., 14 let
Odpověď:
Milá M.,
děkujeme za otázku a důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Náš katolický postoj vychází z Bible, kde se jasně na začátku říká, že Bůh stvořil člověka jako muže a ženu a dal jim úkol, aby plodili potomtsvo (Gn 1, 27 – 28). Z toho a z dalších míst Bible včetně evangelií (např. Mt 19, 3-9) tedy vyplývá, že manželství je založeno na věrném vztahu jednoho muže a jedné ženy, kteří si navzájem darují lásku, žijí jeden pro dobro druhého a jsou otevřeni narození dětí. Toto pojetí platí pro všechny lidi, protože tak je člověk stvořen Bohem.
Z evangelií ale víme, že je možné i darovat celý svůj život Bohu, žít tedy v celibátu a věnovat se službě Bohu a druhým lidem.
Tedy, sexualita není něčím, co člověk nutně potřebuje a bez čeho nemůže být šťastný. Podívej, i v manželství jsou dlouhé chvíle, kdy manželé nemohou být spolu intimně a přeci se mají rádi (např. nemoc). Sex je darem Božím, ale není něčím pro člověka nevyhnutelným.
Bible popisuje homosexuální jednání jako důsledek odpadu lidí od Boha a vnímá ho jako nepřirozené, tedy něčím, co odporuje stvořitelovi (Lev 20, 13, Řím 1, 23 – 28). Být citově přitahován ke stejnému pohlaví není hřích, ale žít homosexuálně ano, to je vážný prohřešek. Nejde takové lidi odsuzovat, ale nemůžeme zase na druhou stranu říci, že je vše v pořádku. Ideální by bylo jim pomoci léčbou, podporou, modlitbou. Ale to dnes bývá zakazováno! Vím, že je to dnes veliký problém, protože mnozí lidé chtěji mermomocí předefinovat manželství, chtějí určitý morální rozklad společnosti. Je to obtížné téma, ale v Bible vidíme otázku jasně. I papež František vícekrát hovořil, že existují nátlakové a finančně podporované skupiny, které tlačí na rozklad manželství jako vztahu mezi muže a ženou.
Pokud má Bible takový názor, jaký má, nejde o diskriminaci. Ne každý vstoupí do manželství. Dokonce někdo ani nemůže, protože je třeba nemocen a je neodpovědné, aby žil v manželství a měl děti. Tedy manžetsví je jedna z cest života. A kdo nežije v manželství, ten udržuje v sexuální oblasti zdrženlivost.
Otázka: Něco jsem v noci viděla... Když jsem se v 1. třídě připravovala na 1. sv. příjimání, tak jsem se jednou před spaním modlila čáct z modtlitby Věřím v Boha, kterou jsem si pamatovala. Ale potom se najednou strašlivě v pokoji setmělo a přímo přede mnou se zjevila jakási ještě černější postava. Netuším, jak dlouho tam stále, ale pak zmizela a objevila se další, tentokrát bílá postava v druhém rohu. Vlnila se a mávala na mě rukou. Jestli jako na pozdrav nebo abych šla k ní, to už nevím. Pak také zmizela. Už si nepamatuji, jestli se objevily ještě nějaké iné, ale asi ne. Tehdy jsem běžela za rodiči a dlouho jsem seděla s maminkou v posteli a četli z ikony Pána Ježíše. Od té doby se mi nic nestalo, ale jde o ton, že od té doby mám strach jít někam do tmy sama. MLuvila jsem o tom trochu s knězem po nějaké době, ale neřekla jsem mu, co se stalo, takže mi poradil, abych se modlila. Jenže já nemám takovou víru v modlitbu, když vím, že se to přihodilo právě při té modlitbě. Letos jsem o tom s knězem poprvé mluvila, rozbrečela jsem se u toho, protože při tom popisování to byl hodně emociální zážitek. Ten kněz řekl, že je to hodně zajímavé nebo tak něco a pak jsme o o tom mluvili. Řekl, že to mohu bráti tak, že právě díky té modlitbě zmizely. Je to možné, ale můj strach nezmizel. Je pravda, že se k modlitbě ulpívám, když usínám a mám strach, ale nějak moc nevěřím, že by mi Bůh pomohl. Miluju Boha, ale v tu chvíli je strach větší. Prosím, poradíte mi, jak si pomoci a co mohlo být důvodem, že se mi zjevily? Napadá mě, že to mohl být někdo od Ďábla, který mě chtěl od Boha odvrátit. Víte, můj bratr, stejně jako spousta lidí co mají nějaké postižení jako ADHD nebo AS vidí duchy a řekl, že také viděl postavu stát přesně na to místě, kde stála i ta moje. Akorát, že to byl čert či co, každopádně to mělo rohy. A měl na sobě krev. Svému bratrovi věřím, protože vím, že duchy vidí spousta lidí a on jich také spousta viděl. Jak mám věřit v modlitbu, nemít strach a co bylo asi příčinnou?
A ještě, někdy se mi stane, že mě zničehonic napadne věta ,,Přivolám tě Ďáble.\", nemyslím to opravdově, jen mě to nějak napadne. Okamžitě se pak modlím, ale prostě mám strach. Je opravdu možné ho nějak přivolat, i když nechci? A jak zabránit takovým myšlnekám, které zničehonic napadnou? A je to vlastně vůbec hřích? 8.7.2018 22:56
Mája, 14 let
Odpověď:
Milá Májo,
víme, že existují andělé. Ďábel je také anděl, ale který odpadl od Boha. Avšak máme mnoho dobrých andělů a hlavně každý má svého anděla strážného. To, co jsi prožila, bych radil moc nerozebírat. Někdy se lidem takové věci stanou.
V současnosti je moderní, že lidé říkají, že vidí anděly, čtou knihy o andělech. Vidění andělů bývá spíše přelud a ve skutečnosti anděla vidí jen málokdo. A ty knihy bývají docela slátanina. Nemá to s vírou co do činění.
A co dělat, aby ses nebála? Za prvé se více spřátel se svým andělem strážným, modli se k němu a pros ho za ochranu.
Když tě napadne strach, hned řekni: můj anděli, ochraňuj mě.
A co dělat, když tě z ničeho nic napadle, že přivoláš ďábla? Myšlenek nás může napadnou mnoho, ale je třeba s nimi, pokud jsou divné a škodlivé jako tato, ihned skončit. Přestat na ně myslet. A to se povede spíše tehdy, když, jakmile si uvědomíš, že tě takováto myšlenka napadla, řekneš třeba: pane Ježíši, jsem tvá, do tvé náruče se odevzdávám.
A opravdu se neboj, Pán Ježíš tě má rád a on je nejsilnější, on je pánem i celého pekla. Zlý duch ti nemůže uškodit, pokud se budeš držet Boha a jeho se nebudeš všímat.
Ještě mě napadá, že je moc dobré nosit u sebe knězem posvěcený růženec, tzv, zázračnou medailku Panny Marie. Nad tím předmětem se modlil kněz a prosil o ochranu toho, kdo bude předmět používat. Stejně tak je dobré mít doma svěcenou vodu a ráno či večer se vždy přežehnat svěcenou vodou. Nad touto vodou se modlil kněz a prosil o požehnání a ochranu všech, kdo se jí budou žehnat.
No a poslední inspirace. Je moc krásné, když se naučíme hodně si povídat s Pannou Marii. To je naše nebeská matka, která nám pomáhá, ochraňuje nás. Já to dělám tak, že se hodně často modlím růženec či jiné mariánské modlitby.
Jan Balík
Otázka: Jak si vybrat biřmovacího patrona? Ahoj,
letos budu mít biřmování, ale pořád nevím, koho si mám vybrat za svého patrona. Dáte mi prosím nějaké typy? 8.7.2018 16:37
já, 16 let
Odpověď:
Ahoj,
je těžké takhle dát tip, koho si vybrat za patrona, když vůbec nevím, co je ti blízké a jakou bys měla představu. Pokud stále hledáš patrona, začti se do životopisů svatých a hledej, kdo tě osloví. Vybírej podle toho, kdo je ti blízký, věnoval se tomu, co bys chtěla v životě dělat, obdivuješ jeho vlastnosti a skutky, kterým by ses chtěla přiblížit...
Třeba tady na té stránce - http://catholica.cz/?a=20 - najdeš takový přehled a snadno se proklikáš k informacem o jednotlivých svatých. Podobnou službu ti udělá i kniha Rok se svatými (Karmelitánské nakladatelství, 2002). Udělej si užší výběr a k vybraným svatým si pak najdi podrobnější informace, zapátrej po jejich podrobnějších životopisech atd. Poptej se také na faře, určitě tam budete mít nějaké knihy o svatých a životopisy. Pokud máš pochybnosti, rozhodně se neboj popovídat si s panem farářem, nebo s tím, kdo vás na biřmování připravuje, nebo se svou budoucí kmotrou (kmotrem). Martina
redakce IN!
Otázka: Co je to žehnání a kdo může žehnat? Ahoj, co to znamená \"žehnání\" a kdo může žehnat? (YouCat jsem si ještě nestihla pořídit.) 25.6.2018 20:34
Jani, 15 let
Odpověď:
Milá Jani,
žehnání znamená svolávat na někoho Boží požehnání. Žehnat veřejně v církvi může především biskup, kněz a jáhen. Mají k tomu zvláštní pověření od Boha. Ti žehnají třeba nové domy či byty, křížky, svaté obrázky, růžence, vodu, manžele při svatbě, rodiny atd.
Avšak žehnat soukromě může každý. Třeba rodiče své děti. Mně dávala maminky jako klukovi vždy křížek na čelo svěcenou vodou, když jsem odcházel ráno do školy. Rodiče žehnají doma jídlo, když se rodina shromáždí.
A každý může v duchu žehnat druhým lidem. Třeba když potkáš nějakého člověka, můžeš v duchu říci: Bože, prosím, žehnej mu. Modlit se tak, že prosíme: Bože požehnej tomu a tomu člověku, to je krásná modlitba. Přejeme mu tím nejvc, co můžeme přát - Boží přízeň a pomoc.