Otázka: Co říká církev na halloween? Ahoj, chtěla bych se zeptat, co říká církev na halloween? 30.10.2018 11:30
Edita, 16 let
Odpověď:
Milá Edito,
církev nevydává nějaká stanoviska ke všemu možnému. Víra v Ježíše je vztah s Ním, který vyžaduje, jak často připomíná papež František, umění rozlišovat. Co je dobré a zlé v zásadě víme z Bible, z Desatera a ze slov pána Ježíše, ale v konkrétnostech musíme zapojit svůj rozum a rady moudrých.
Jak se dívat na halloween? Křesťané slaví památku zesnulých, modlí se za ně a prosí, aby ti, co jsou v očistci mohli už plně patřit na Boha v nebi. Halloween snad někdy měl i podobné zaměření, ale v současnosti jde spíše o pohanskou pověru a jakousi nejasnou "víru" v duchy. Tedy jde spíše o strašení něčím nereálným atd. Někdy si snad lidé ani neuvědomují, že takové rozpustilé zábavy mohou lidi dostat k určitému kontaktu se zlým duchem, který všechny pohanské návyky využívá pro sebe. Proto se mnoho věřících lidí staví k halloweenu negativně. Proč dělat něco takového divného, když mi křesťané máme daleko větší bohatství a víme, jak důležitá je naše modlitba za zemřelé. Ale zase, když někdo vykotlá dýni a vystaví ji a bere to jako připomenutí duší zemřelých, za které se modlí, tak to nic špatného jistě není. Já bych osobně radil to, nedělat halloween, ale snažit se jít na hřbitov, vzít třeba spolužáky na hřbitov a připravit tam pro ně povídání o zemřelých, o víře ve věčný život a o tom, jak důležité je modlit se za zemřelé. Spojit to s rozsvěcením svíček na hrobech atd.
Jan Balík
Otázka: Jak se církev dívá na LGBT komunitu? Milá redakce, mám takovou otázku. Poslední dobou jsem si všimla že se čím dál tím víc mluví o LGBT komunitě a taky mi trochu připadá že to záčíná být jakási móda, kterou moc nechápu. Ale teď to hlavní. Jak se na gaye, lesby, bisexuáli a transexuáli dívá křesťanská víra? Za odpověď předem děkuji :). 7.10.2018 21:28
Fiserka010, 13 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
máš úplnou pravdu, jedná se o módu a někteří jsou přesdvědčeni, zcela oprávněně, že jde i o jasný útok na rozbití tradiční rodiny.
Církev se snaží dívat na každého jako náš mistr Ježíš: každý člověk je milován Bohem, protože je a protože je povolán do nebe. Každý má tedy neodebratelnou důstojnost: nenarozené dítě, mladý, starý, muž, žena, nadaný na jazyky, s menším IQ, nemocný, zdravý, bílý, černý.....
Člověka tedy nelze hodnotit za více či méně člověka podle barvy, nadání atd.
A teď pozor. Je-li někdo přitahován stejným pohlavím, má-li problém s nalezením svého pohlaví atd. takový člověk není nový druh člověka, ale má určitý hendikep! Ale ouha! Dnes se dělá jakoby nešlo o hendikep, ale byl to nový druh člověka. Proto se zavedl pojem a hovoří se o LGBT. A celý problém spočívá v tom, že se hovoří, že jde o další variantu člvoěka! A přitom vědci, u nás např. Dr. Trapková a Chvála ukazují, že běží o hendikep, který by se někdy dal i léčit. Copak hovoříme stejně o lidech, co mají rakovinu, amputovanou nohu?
Každý člověk se může rozhodnout žít s Bohem nebo proti němu. Jedná-li proti Bohu, je to odmítnutí Boží lásky. Pak hovoříme, že ten člověk žije ve hříchu. Má svou důstojnost, ale sám sebe ponižuje a špatným životem poškozuje. A sexualita dle Bible patří jen do manželství a to mezi jedním mužem a jednou ženou. Jinak jde o jednání proti Božímu zákonu. Kdo tedy žije sexuálně mezi dvěma muži či ženami či nějak ještě divněji, ten jedná jasně v rozporu s Božím řádem. A tady platí: milovat hříšníka, ale nenávidět hřích.
Závěr: jsme svědky toho, že genderové teorie se staly ideologií. Naprosto proti vědě, tak jako nacisti, ničí rodinu a člověka!
Otázka: Funguje metoda PPR? Dobrý den, nedávno jsem se ptala, jak je to s plánováním rodičovství. Po prohlédnutí internetových stránek, které jste mi doporučili, to ve mně začalo zase hlodat... Sice tam byly celkem spolehlivé důkazy, že metoda ppr opravdu funguje, ale...
Na stránkách organizace Liga pár páru bylo zveřejněno video - rozhovor s jedním z párů. Ten pár obhajuje tuto metodu a rozebírá ji, ale také se tam říkalo, že mají sedm dětí. To je přesně to, o čem jsem mluvila.... Nevím, co si o tom myslet. Máte nějaké opravdu podložitelné argumenty, že tahle metoda funguje? Chtěla bych mít jasno, chci se totiž v budoucnu chovat tak, jak to po nás Pán chce, a tak se chci přesvědčit... 25.9.2018 21:25
....., 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
jsi velice všímavá. Ano, věřící lidé a ti, co žijí podle učení církve, mívají více dětí. Ale to není proto, že selhává metoda odpovědného rodičovství, ale proto, že mají jiný vztah k novému životu. Prostě svým životem podle evangelia se v nich vytvoří pozitivní vztah k životu a touha po dětech. Více prostě vnímají, že život je dar, že počít nového člověka znamená dát život dítěti, které má být milováno Bohem a jednou přijato v nebi. To říkám ze zkušenosti s mnoha páry a na základě studia. V současné době to je důležité téma, o kterém hovoří velice často papež František: dar mateřství (v Amoris laetitia o tom má celou nádhernou kapitolu). Společnost mateřství moc nehodnotí a už vůbec v něm nevidí pro ženu něco vznešeného. Dokonce se dítě nejednou bere jako nevhodné a skoro zbytečné.
Máš-li hlubší zájem, najdeš na webu níže uvedeném spoustu materiálů. Úplně dole je tam i disertace Dr. Karla Skočovkského, když dělal doktorát na psychologii. Je to v současné době kněz a studuje nauku o rodině v Římě. Jeho disertace je velmi kvalitní.
Poznámka: žádný způsob umělé antikoncepce není spolehlivý na 100%. Znám dítě, které se narodilo mamince s nitroděložním tělískem a mnoho dalších příběhů.
Závěr: Církev neučí metodu, to je věc lékařů, ale církev jasně říká, že Bůh zabudoval do lásky a života muže a ženy dar plodnosti a že manželé mají tento dar žít odpovědně. Mají více dětí nebo, pokud mají vážný důvod nepočít další dítě nebo další početí oddálit, tak se zřeknou intimity v době plodnosti ženy. Jen tak zachovají plnost sebedarování sebe sama, včetně svých celých osob i s tělem sobě navzájem.
Ale takový život manžele vede k úplně jinému životní stylu a náhledu na život, než jaký šíří konzumní společnost, která je o tom brát, brát, pociťovat uspokojení, ale není vůbec o tom dávat, sebedarovat se a sdíle svůj život s druhými a rozdávat se pro druhé.
Jan Balík
Otázka: Mám neustále pocit, že je všechno těžký hřích... Dobrý den, poslední dobou mám takový problém. Jde o to, že udělám nějakou věc a nejsem si jistá, jestli se jednalo o těžký hřích, nebo ne. A poslední dobou se mi to stává řekla bych častěji, než je normální. Přitom ale když to říkám u zpovědi, kněz vždycky řekne že si nemyslí, že se jednalo o těžký hřích. I já si někdy myslím, že to si to někdy v hlavě asi jen zveličuju. Ale vždycky když něco takového přijde, trápí mě to, bojím se jít k příjmání a mám blbý pocit.. Prostě mě trápí ta nejistota. A naposledy se stalo, že jsem s někým prostě byla na procházce a na trávě někdo ležel, nejspíš odpočíval. A mě napadlo, \"no jo, asi spí, ale co když se tomu člověku něco stalo, třeba dostal infarkt..? Měli bychom k němu jít a ujistit se. A když nepujdu, zase budu mít výčitky, že jsem udělala těžký hřích, že mě taková věc napadne, že se tomu člověku možná doopravdy něco stalo a já kolem jen tak prošla a neujistila se...\" To se mi honilo hlavou. Tak jsem jen řekla osobě co šla se mnou \"Hele a je ten člověk v pořádku?\" odpověděl \"snad jo\" a šli jsme dál a já se styděla to nějak víc řešit. Myslíte že to byl těžký hřích neujistit se? Já sama si myslím a doufám, že si to snad zase jen zveličuju, že je to blbost... ale ta nejistota tam prostě pořád je... no a tyhle stavy mám teď asi častěji než je normální a jsem z toho trochu zoufalá. Myslím že snad většinou jde o všední hříchy, ale já jako naschvál mám prostě takové myšlenky, že to byl třeba těžký hřích a trápí mě to. Ráda bych se toho zbavila. Děkuji za odpověď :) 18.9.2018 13:50
Anna, 19 let
Odpověď:
Milá Anno,
to, co popisuješ, je zřejmě projev jedné z nemocí svědomí - skrupulozita. Zřejmě tedy nejde vůbec o hříchy, ale jen o projevy svědomí, které neumí správně posuzovat. Například, že jsi se nepřesvědčila, co je s tím člověkem, není žádný hřích. Prostě vnímáš všudě možně těžký hřích, potřebuješ vše ve zpovědi říct a pomalu tě ihned po zpovědi napadne, že jsi něco stejně neřekla a že je to těžký hřích atd. Tato nemoc není zase až tak řídká.
Jak se tato nemoc svědomí léčí? Především je třeba mít jednoho zpovědníka, chodit k němu pravidelně ke zzpovědi, jeho se ptát, je-li třeba, a pak POSLECHNOUT jeho radu. Přinutit rozum, aby jeho radu přijal. Řekne-li ti, že to není hřích, tak to hřích není a je to!
Další pomoc v léčení je opět v zapojení rozumu. Prostě, jakmile tě něco znepokojí, zapoj následující program do svého rozumu. Je to jako takový antivir.
Nabízím tato pravdila určená pro lidi, kteří se léčí z nemoci skrupulozity:
1) Co je těžký hřích: vědomé a dobrovolné přestoupení Božího zákona ve vážné věci! Vážná věc je zásadní a velké přestoupení desatera! Zdaleka tedy ne vše. Např. je to: ezoterika, předmanželský sex, potrat, veliká krádež, veliká lež.
2) Ve zpovědi musíme vyznat jen těžké hříchy. Lehké ne, proto říkáme jen ty, na které si při zpytování vzpomeneme - a zpytování je modlitna a stačí cca 10 minut. Zpytování svědomí není hrabání se na hnojišti vlastních hříchů, ale pokorná modlitba, během které se sice podívám na sebe, ale hlavně vyznám: Pane, prosím, odpusť.
3) Na začátku mše litujeme hříchů. Tedy k přijímání můžeš jistě jít, i když máš blbý pocit. Stačí říci: Pane, odpusť. A je to odpuštěno.
4) Během dne, když tě něco začne trápit, že jsi udělala špatně, ihned se zastav a pomodli se takto: "Pane Ježíši, svěřuji ti to. Smiluj se nade mnou. Do tvých rukou to svěřuji." A nech to na Pánu. Byl-li to hřích, je odpuštěn a nebyl-li to hřích, je to modlitba a ta přináší jistě i Boží pomoc, abys rozumem léčila nemoc svědomí.
Bůh Tě má skutečně rád. On tě nechce trápit, to tě trápí nesprávně nastavené svědomí. Tak krásnou léčbu, která je dlouhodobá, ale přináší pokoj do srdce.
Jan Balík
Otázka: Velký věkový rozdíl. Dobrý den, mám takovou otázku, nad kterou již nějakou dobu přemýšlím. Jaký názor a pohled má církev na páry, u kterých je věkový rozdíl? A tím nemyslím jen 4, 5, 7 let. Myslím tím partnery mezi kterými je věkový rozdíl vyšší než 10 let. Pokládám tuhle otázku, protože se mi nějakým způsobem poslední dobou zdá, že církev a celkově věřící lidé, nemají na tyhle vztahy moc pozitivní pohled. Už jsem si na vašem webu všimla, že v jednom (nebo možná i ve více) článku píšete, že pokud se dívka zamiluje do někoho, kdo je starší o 10 a více let, má na něj zapomenout. Ano, v tomto případě vím, že je tam problém ta dívka, která ještě není dospělá, ale pokud jí je více jak 15 let, tak by to přeci nemělo vadit. Protože pokud ta dívka je psychicky i fyzicky vyspělá a celkově je taková více dospělá než její vrstevníci, tak proč by nemohla mít přítele, který je jí blíže k jejím názorům a jejímu chování? Pokud ti dva zároveň cítí lásku, tak proč ne? Zároveň tu dívku mohou přitahovat muži, kteří jsou právě o více let starší. Je sice pravda, že kluci v jejím věku později vyspějí, ale pokud pro ni nejsou atraktivní, jak by mohli být atraktivní později? Protože jak člověk roste, tak se mění jeho preference. Což znamená, že až bude starší, stanou se pro ni atraktivními muži, kteří jsou ještě o trochu starší. Na tom se nic nezmění. Atraktivnost je také velice důležitý faktor. Ale hlavně musí vzniknout láska. Když spolu dokážou žít nebo chodit lidé, kteří se nenachází ve stejném věku, a opravdu milují jeden druhého, tak je to přeci překrásné. A občas jsem i zaslechla (ne od církve a věřících, ale celkově od lidí), že takoví lidé nemohou mít stejné nebo podobné zájmy. Ale mohou. Mohou mít rádi stejnou hudbu, filmy, mohou mít stejné názory na život, na lásku, manželství, partnerství, mohou být oba křesťané... To bych řekla, že je ideální pár. Omlouvám se, pokud proti věkovému rozdílu církev nic nenamítá, jen mě tohle téma hodně zajímá. Budu ráda když mi napíšete i svůj vlastní názor. Klidně můžete odpověď rozepsat, myslím, že by to bylo úžasné téma k diskusi. 3.9.2018 19:20
Adri, 16 let
Odpověď:
Milá Adri, tvoje otázka nemá jednoznačnou odpověď a církev k ní nic neříká. Je to prostě záležitost pohledů psychologie. Obecně platí to, co píšeš. Větší věkový rozdíl může být problém. Když bude děvčeti 20 a jemu 35, pak se zdá, že to ještě jde. Ale když jí bude 40 a jemu 55, už může být problém. Ona je ještě mladá a on už začíná stárnout, lenivět atd. Znám páry, kdy je rozdíl větší a jsou v pohodě. Znám ale i páry, kdy rozdíl způsobil neporozumění a kde žena, ještě mladá, se po nějakém čase nechala odvést mladším mužem od své rodiny atd. Další okolnost, kterou je třeba vážně brát v úvahu, je předešlý život onoho staršího muže. Proč je svobodný? Nebo je rozvedený? Proč? Určitě by bylo vhodné poznat jeho předchozí život, kde a jak bydlí... Jaké chyby má? Láska totiž není zalíbení, to je předstupeň lásky. Láska je ochota sloužit druhému, stravovat své životní síly pro dobro druhého a dětí. Není ten starší muž už velký sobec? Jaký bude otec dětí? Je tedy třeba vážně uvažovat, klást si otázky, neunáhlit se a nechat si i poradit od zkušených lidí. Ale to je vlastně platné pro každé rozhodnutí do manželství.
Jan Balík
Otázka: Přemýšlím nad chováním, které je naší vírou povolené/zakázané. Dobrý den, poslední dobou hodně přemýšlím nad chováním, které je naší vírou povolené/zakázané a přemýšlím, proč se nesmí používat kondom...Já vím, v Katechismu jsem četla, že je to proti 6. přikázání a prý že v případě, že ti manželé ( nemluvím teď o předmanželském sexu) teď nemohou nebo nechtějí mít (další) dítě, mají používat metodu plodných a neplodných dnů. Jenže v medicínských brožurách bývá všude napsáno, že je tato metoda vysoce nespolehlivá, tím spíše u žen s nepravidelným cyklem. Jak to tedy mají manželé řešit? Vím, že do svazku vstupují s tím, že děti chtějí, ale pokud je žena zdravotně v pořádku a měla by tím pádem např. osm dětí, které rodina nemůže uživit, co může dělat? Vždyť i kněží říkají, že lidé mohou rodičovství plánovat (kolik dětí chtějí, jak dlouho po sobě atd.), pokud ale mohou používat jen tuhle metodu, která nebývá spolehlivá, je to těžké. Ano, každé dítě je jistě dar od Boha a je to krásné, ale... myslím, že kdyby byla rodina de facto takhle početná ( např.těch osm dětí+rodiče), není snadné ji uživit. Jsou tedy nuceni kvůli tomu žít v chudobě? Vím, že mám na takové otázky ještě dost času, ale v poslední době o těchto věcech dost přemýšlím. Chci, abych se jednou, dá-li Pán, chovala v tomhle ohledu podle jeho přikázání, jenže dost věcí nechápu :-). Snad jsem to nenapsala moc zmatečně... Děkuji moc za odpověď. 3.9.2018 15:03
....., 14 let
Odpověď:
Milá čtenářko, díky za dotaz. Je vidět, že přemýšlíl a zajímáš se. Máš právě na tyto otázky čas. Jsi ve věku, kdy je normální o těchto otázkách přemýšlet.
Církev učí, že manželé mají žít odpovědné rodičovství = pokud mohou, mají více dětí, pokud mají vážný dúvod, aby odložili početí dalšího dítětě nebo aby už vůbec další dítě neměli, mají žít dle rytmu plodnosti ženy. A teď nastává otázka? Jak poznat rytmus plodnosti ženy, tedy plodné a neplodné dny. Existuje více metod. Nejlepší je tzv. symptotermální - tedy sledující více znaků. Tuto metodu vyučuje v ČR: www.cenap.cz a www.lpp.cz. Podívej se na jejich materiály. Uvidíš, že jde o metody, které je třeba, aby se žena a později i muž opravdu naučili na solidním kurzu a měli se s kým radit. Je třeba se je naučit již před manželstvím. Pak jsou spolehlivé skoro jako hormonální antikoncepce. Církev tedy je vždy proti anti - koncepci, ale nabádá, abychom žili dle toho, jak Bůh ženu stvořil. Můžeš si o tom přečíst třeba i knuhu, který vyšla u Paulínek: West: Teologie těla pro začátečníky.
Proč se tak často uvádí, že je to metoda nespolehlivá? Je to antireklama. Na ní totiž nikdo moc nezbohatne. Avšak kondomy jsou kšeft a hormonální antikoncepce je neuvěřitelně výnosný obchod. A přitom je zdravotně nebezpečná a rakovinotvorná atd. Je pravdou, že žít dle periodické zdrženlivosti klade na muže i ženu určité nároky. Ale lidé, co tak žijí, jsou důkazem, že takový život lásku povzbuzuje a prohlubuje.
Jan Balík
Otázka: Náramky z minerálů - je vhodné je nosit? Ahoj, hodně jsou teď moderní náramky z minerálů. Přiznejme si, že jako šperk vypadají opravdu hezky. Jen mě tak ale napadlo, jestli je z hlediska víry vhodné je nosit?
Děkuji za Váš názor 2.9.2018 11:48
Helča, 28 let
Odpověď:
Milá Helčo, pokud jde o běžné a normální náramky, pro by nešlo je nosit? Mohou být normálním šperkem pro okrasu ženy. Někdy ale lidé takové náramky kupují, protože věří v nějakou moc kamenů nebo v nějaké zaříkávání kamenů od prodejců. To je hloupost a vlastně i projev nevíry v Boha, který nás má rád. Proto, klidně je možné je nosit, ale nekupovat u nějakých obchodníků, kteří přímo inzerují, že je zaříkávali nebo že jsou pro štěstí či každý druh kamene pro jiné splněné přání či touhu.
Jan Balík
Otázka: Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s modlením se nevěřících. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s modlením se nevěřících. Mohou Boha o něco prosit, když ještě neuvěřili a nebyli očištěni od svých hříchů? Mohou tak před Něj předstoupit a o něco Ho žádat? 28.8.2018 20:08
Jani, 16 let
Odpověď:
Milá Jani, k Bohu se může obracet úplně každý. Bůh má přece každého rád a touží s ním navázat kontakt. Nedávno byl svátek sv. Augustina, který dlouhé roky nežil s Bohem. Když pak uvěřil, uvědomil si, že Bůh neustále v jeho srdci bušil a promluval. Tedy každý může Boha prosit a když to dělá i nevěřící, který nemá očištěny hříchy, je to dobré. Může to být cesta, jak se s Bohem více setká a nakonec se nechá pokřít a bude s ním žít.
Jan Balík
Otázka: Vikingové Dobrý den, zajímám se o vikingskou kulturu a mytologii, ale protože to byl pohanský národ, tak se tam často objevují jejich bohové. Je to v rozporu s vírou, když se o tento národ zajímám? 24.8.2018 19:57
Evanlyn, 14 let
Odpověď:
Ahojky, jsi věřící a to předpokládá, že věříš v Boha. To, že se zajímáš o vikingi není nic špatného. Ano měli své bohy, kterým se klaněli, ale pokud to bereš jako součást jejich světa, a je to čistě zájem o jejich kulturu, není na tom nic špatného. Ve chvíli, kdy člověk přejímá myšlenky, vzory a víru, která je neslučitelná s křesťanstvím je něco špatně. Jak se říká, nelze sloužit dvěma pánům :-) Ale pokud máš jasno komu věříš, myslíme, že s tím není problém. Tvoje redakce
redakce IN!
Otázka: Předmanželská čistota Mám přítele, se kterým chodím už skoro dva roky. Není věřící a o to je to těžší co se týče sexuality. Několikrát jsme to spolu probírali, ale já vlastně nevím, co říct. Miluju ho pořád stejně a nevadilo by mi s ním spát, ale prostě...nemůžu. Ptá se mě, proč nemůžu a já pak řeknu, že by to byl hřích. Respektuje mou víru, ale moc to nechápe. Kdysi, jsme se hodně pohádali, byli jsme už v pokročilejším vztahu. Říkala jsem, že mám Boha ráda a nechci ho zradit, udělat hřích. Ptal se mě, jak můžu zradit někoho, koho jsem v životě neviděla. Odvětila jsem, že v něj věřím a cítím ho. Chvíli mlčel, jakoby by přemýšlel a pak řekl, že neví jesti mi má věřit. Řekl, že pokud bych ho milovala, vyspím se s ním. Vedli jsem takovou dbeatu, ve které mě čím dál více zaváděl do otázek, na které jsem nebyla schopna odpovědět a najednou jsem si říkala, vždyť on má pravdu. Málem jsem se rozšli, ale on pak přišel. Omluvil se, že to přehnal, že toho lituje a že mé přání bude respektovat.
Já jen přemýšlím, jak tu blíže upřenit, přiblížit a vysvětlit. Protože, ne, že bych nechtěla, chtěla bych, budu upřímná. Ale...porušila bych Boží zákon... 20.8.2018 19:12
Anežka, 19 let
Odpověď:
Milá tazatelko, děkujeme za důvěru, se ketrou se na nís obracíš.
Hřích je jednání, kterým člověk (věřící i nevěřící) jedná proti svému skutečnému dobru či proti skutečnému dobru druhého. To skutečné dobro je to, co vložil do řádu života Bůh - Stvořitel.
Proto, i předmanželská zdrženlivost není nějakým divným příkazem omezujícím lidi, ale velkým darem a výzvou Boha člověku. Písmo jasně učí, že manželské spojení je dar a výsada pro manžele a pro narození nového potomka. Manželská intimita prožívaná mimo manželství nebo prožívaná s antikoncepcí je nemorální.
a konkrétně článek z INu, který je tam zveřejněn pod názvem: Metodika k tématu 6 z IN.
Stručně, aspoň nějaké nenáboženské důvody:
Naučit se ovládat a nebýt jen pudoví. Žena chále sex více jako celistvou záležitost života a lásky, kdežto pro muže bývá sex více o naplnění pudové potřeby.
V manželství bude ovládání moc potřeba. Nenaučí-li se muž ovládat sexuální touhu, nebude manželku během života pokládat mnohdy za nástroj k jejímu ukojení?
Sex není zábava, kterou můžeme provozovat s kdekým. Je to dar celého sebe druhému. Takovou intimitu je možné žít jen tehdy, když je pro ni vytvořen ochranný val - uzavřené manželství - pro otce a matku a pro jejich děti.
Touha spojit se s druhým člověkem je normální. Ale pozor! Přeci je nutné zvažovat, komu se odevzdám. Je to to nejcennější, co máš - sebe sama, svou lásku, své tělo. Přeci je normální, aby takový dar zůstal neporušen tak dlouho, než ti nějaký muž slíbí manželství na celý život. Jinak riskuješ, že někomu takový dar daruješ, ale on tě o něj obere a odejde. Vždť to se přeci děje kolem nás neustále. Děvčata tím pak velice trpí.
Sex je darem pro manžele, ale též ma vlastnost, která je spojena s otevřením k životu. Může být otevřen k životu u mladých lidí, kteří spolu jen tak spí? Co když počnou dítě?
Tedy děláš dobře, že trváš na zdrženlivsoti, i když i pro tebe není snadná. Prostuduj si něco z toho, so ti nabízíme a diskutuje o tom se svým chlapcem. Hodně věcí najdeš na: http://teologietela.paulinky.cz/