Otázka: Jak se sblížit s Bohem skrze modlitbu? Ahoj. Poslední dobou mě nebaví se modlit. Dřív jsem se modlila mnohem častěji a teď bych se ráda víc sblížila s Bohem. Co mám dělat?? 5.3.2019 19:02
Antona, 15 let
Odpověď:
Milá Antono,
děkujeme Ti za důvaru. To je krásné, že máš touhu více pozvat Boha.
A že tě nebaví modlit se? Možná je to proto, že jsi ve věku, kdy je třeba objevovat další způsoby modlitby - tedy setkání s Ježíšem. Ano, to je přesně ono - mít vztah s Ježíšem. To vyžaduje čas na to být s ním. Jako když máš nějakou dobrou kamarádku, tak s ní trávíš různým způsobem čas a komunikuješ s ní. Podobně je to i s Bohem. Co dělat? Několik inspirací Ti rád napíšu:
- učit se vést modlitbu stylem rozjímání - najdeš radu na to v Bibli, kterou dal pan kardinál Duka mladým lidem na setkání mládeže v Olomouci nebo před tím v Krakově. Tak je úvod, kde je popsána metoda rozjímání dle sv. Ignáce a pak Lectio divina.
Dalším inspirace: studium víry. Přečti si Youcat (karmelitánské nakladatelství) a pak také Twetuj s Bohem (Paulínky).
A do třetice: poznávat Ježíše můžeme též uprostřed společnství. Máš nějaké společnství mladých věřících ve farnosti? Jezdíš na nějaké centrum života mládeže? Vydej se na velikonoce do Příchovic u Harachova či na Vesmír v Orlických horách. Přihlas se v září na kurz animátorů, který je pořádán centry pro mládež.
A ještě jedna bonusová inspirace: hovoř s někým o víře, s rodinči, zajdi za knězem a popovídej si s ním o víře.
Jan Balík
Otázka: Jak posílit víru? Ahoj, často mne poslední dobou napadají pochybné a špatné myšlenky o víře. Myslím, že je to přibližně od té doby, co jsme ve škole začali probírat i jiná náboženství a začali mluvit i o víře v různých předmětech. Chtěla bych to změnit a pevně věřit v Boha. Co s tím? Máte nějakou radu na posílení víry? Také mám občas pocit, jako bych se styděla za víru a měla strach mluvit o ní například před spolužáky. Jak tyto pocity překonat a být v pohodě?
Myslíte, že biřmování je správný krok k posílení vztahu s Bohem? Díky, Kiki 1.3.2019 20:58
Kiki, 15 let
Odpověď:
Milá Kiki,
na Tvé otázky, která jsou moc důležité, rád odpovídám.
Jsi ve věku, kdy přichází takové úvahy o víře, o kterých píšeš. Prostě, víru je třeba prohloubit. Jak? Modlitbou - ale ne jen tou odříkávací, ale spíše rozjímavou nad Písmem. Návod najdeš v Bibli, kterou dostali mladí lidé od pana kardinála Duky na setkání mládeže v Krakově či Olomouci. Zkus třeba růženec. Je to též rozjímání o životě Pána a to v přítomnosti Marie.
Dále je třeba studovat z kvalitních udrojů katechismus - souhrn naší víry. Četla jsi YOUCAT? A Twetuj s Bohem?
A do třetice se víra posiluje společenstvím věřících. Máš nějaké spolčo? Jezdíš na nějaké Centrum života mládeže? Zkus se vypravit na Velikonoce na centrum života mládeže v Příchovicích nebo v Orlických horách na Vesmír.
Nebo se přihlas ve vaší diecézi na kurz animátorů - je to takový kurz víry, který má podpořit aktivitu mladých lidí.
Asi každý má obavy, že se mu lidé budou kvůli víře smát. Jak to překonat? Nic si z toho nedělat. Když Noe stavěl archu na kopci, také se mu lidé smály... Kdo má dar víry, zná více, než ostatní. Proto se s nimi o to dělíme. A když se smějí? Je lépe, když se někdo vysmívá, než když je zcela lhostejný. A pak, i Pánu Ježíšovi se smály. Proto se občas budou smát lidé i nám. Takže to chce trochu odvahy a nebrat jejich posměšky moc vážně.
Biřmování je příležitost k posílení víry v každém případě. Jednak je to proto, že jde o svátost. No a pak je před ním příprava, ve které se hodně dozvíš a jistě prožiješ i radost ze společenství. Tak se na přípravu klidně na podzim přihlas.
Jan Balík
Otázka: Je Harry Potter špatný? Ahoj, poslední dobou mi vrtá hlavou taková otázka. Je Harry Potter dobrý, nebo ne? Přijde mi že každý křesťan na to má jiný názor. Někomu to přijde v pohodě a nevidí v tom nic špatného, někdo si zase myslí že se to neschoduje s křesťanstvím. Já osobně mám Harryho Pottera docela ráda ale slyšela jsem spousty negativních ohlasů. Přece jenom je to o kouzelnících, čarodějkách, kouzlech...
Co si o tom myslíte vy? 28.2.2019 19:04
Kláry, 15 let
Odpověď:
Milá Kláry,
kniha Harry Potter je často diskutována. Dnes je možné říci, že jde o knihu zajímavou, která jistě není špatná. Pochopitelně, musí se brát jako pohádkové vyprávění, fantazy. Když byla doba vydávání knihy, byly určité pochybnosti o knize pochopitelné, protože se nevědělo, jak bude kniha pokračovat. Ale dnes, když už je celá vydaná, víme, že jde o příběh, který v sobě nakonec má ono pohádkové vítězství dobra nad zlem. Pravdou je, že zlo je v knize vybarveno dost odporně a je ho tam moc, ale to holt někdy v knihách bývá.
Jan Balík
Otázka: Je rychlá jízda autem hřích? Je hříchem jízda v autě nad rámec povolené rychlosti?
Například když večer v obci jedu 65 km/m místo povolených 50 km/h. Rychlá jízda není z důvodu frajeřiny, ale z důvodu spěchu. Je nutno se z tohoto zpovídat? Děkuji za odpověď. :) 20.2.2019 19:31
Nicky, 18 let
Odpověď:
Milá Nicky,
především máme odpovědnost za to, abychom jezdili moudře. Proto je třeba dbát na to, aby člověk jezdil tak rychle a pozorně, aby byl schopen zastavit, když je třeba. Spěchat tedy není dobře, protože člověk může přecenit své schopnosti a nemusí zavčas zareagovat a pak může způsobit nehodu nebo nedokáže zareagovat na chybu druhého. Pomalá rychlost v městě je právě z tohoto důvodu. Takže je moudré ji dodržovat a to zvlášť večer, kdy není už tak dobře vidět a můžeš jako řidič snadno něco přehédnout. Jízda neopatrná, riskantní a ta, kdy překračujeme zásadně povolenou rychlost, je hříchem.
Jan Balík
Otázka: Jak se modlit? Ahoj do poradny!
Potřebuju trochu poradit.. (nečekaně, když píšu do poradny :D)
Když jsem v poslední době přemýšlela nad svým duchovním životem, uvědomila jsem si, že se pro mě modlitba stává rutinou. Ale ne úplně v dobrém smyslu. Cítím, že se každý den modlím stejně, stejnými slovy děkuji, prosím za stejné věci, jako by to ani nebyl rozhovor jen několik let opakovaný monolog. Možná je to tím, že mamka chce, abych se modlila s ní, protože mě pořád má za svoji malou holčičku a já prostě v její přítomnosti nedokážu probírat nějaké osobní věci s Bohem. A modlit se podruhé mi přijde trochu hloupé...
Přeji vám pěkné dny! 13.2.2019 17:39
Bětka, 14 let
Odpověď:
Milá Bětko,
děkujeme Ti za důvěru, se kterou se na náš obracíš.
Nejprve bych Ti chtěl říci, že je moc krásné, že se s maminkou modlíte spolu. Společná modlitba je Bohu moc milá a Ježíš slibuje, že za co se budeme modlit společně v lásce, to nám jistě dá - i když třeba i nějak jinak, než jak si představujeme:))
Ale k životu patří i modlitba osobní, taková ta tichá, rozjímavá. A ty jsi ve věku, kdy ji zcela pochopitelně pociťuješ jako nutnost. Je tedy normální, že zaběhlá modlitba ti v tuto chvíli připadá už moc fádní.
Třeba se můžete spolu začít modlit desátek růžence a na začátku každá řeknete, za co se chcete modlit.
Možná by Ti mohlo pomoci, kdybyste si s maminkou vzali jako pomoc knížku: YOUICAT - modlitební knížka pro mladé. Tak je návod na nejrůznější modlitby a pak je dokonce připraven zajímavý podnět pro modlitby na 14 dní.
Můžeš také mamince navrhnout, že se budete modlit na střídačku: jednou spolu a jednou každá zvlášť.
Ale v každém případě moc doporučuji, aby sis vyhradila každý den nějaký čas na svou osobní modlitbu - rozjímavou a to třeba i s úravky Písma svatého - zvláště s evangelii. K tomu Ti může posloužit návod, který je v Bibli, kterou dostali mladí lidé od pana kardinála Duky na setkání v Krakově či ne Celostátním setkání mládeže v Olomouci.
Milá Bětko, je krásné, že o modlitbě přemýšlíš. Modlitba je setkání s Ježíšem. Prožíváme ho různými způsoby a toužíme, abychom s ním byli stále. Je to něco jako zamilovanost - chci být s milým a nejrůznějšími způsoby s ním sdílet svůj život. Hodně odvahy do rozvíjení Tvého vztahu s Pánem.
Jan Balík
Otázka: Jak obnovit ztracenou víru? jak znovu obnovit ztracenou víru? 6.2.2019 13:51
aty, 13 let
Odpověď:
Milá Aty,
víra je vztah s Ježíšem, s tím, který každého a tedy i Tebe nesmírně miluje.
A jak se obnovuje vztah? Prostě setkáním. S Bohem se setkáváme při četbě Písma - zvláště Nového zákona, v modlitbě a pak i ve společenství.
Pokud se jedná o Tebe, kdo hledá ztracenou víru, pak si myslím, že se u Tebe jedná spíše o přerod víry dětské do dospělé - uvědomělé a promyšlené.
Mohla by Tě povzbudit návštěva nějakého Centra života mládeže. Na něketrých dokonce pořádají víkendy pro mladé Tvého věku.
Takže odpověď je: najít si čas na četku Nového zákona, na ztišení při modlitbě - klidně i takovéto, kterou bys stále dokola opakovala: Pane, prosím, dej se mi poznat. No a pak též jít mezi věřící mladé, což můžeš jistě třeba pobytem na Centru života mládeže v Příchoviích či na Vesmíru v Orlických horách - tam můžeš přijet kdykoliv.
Jan Balík
Otázka: Četla jsem knihu s nevhodným obsahem. Musím ke zpovědi? Ahoj, mám pár otázek. Dřív jsem měla problém s masturbací, ale vyzpovídala jsem se a už víc jak půl roku bylo všechno v pohodě. Teď jsem ale četla knížku s docela nevhodným obsahem a scénami. Zvládla jsem odolat a nemasturbovala jsem, ale cítila jsem k tomu hrozné nutkání a vzrušení. Mám děsně blbý pocit z toho všeho a vůbec, že jsem tu knížku dál četla. Chtěla bych vědět, jestli můžu jít k přijímání, když jsem se z toho ještě nevyzpovídala, a jestli je to těžký hřích. Moc děkuji 1.2.2019 14:56
Rose, 16 let
Odpověď:
Milá Rose,
na Tvou otázku jasná odpověď. Těžký hřích jsi určitě neudělala a jistě můžeš ke svatému přijímání. Při takovýchto situacích, kdy se pohybujeme na hraně nože, je dobré si uvědomit, že hříchem by četba takové knihy byla, když bys to dělala schválně a chtěla jsi se tím vzušovat. Ty jsi jednala spíše neopatrně, ze zvědavosti a ještě jsi se ovládla.
Někdy musíme číst něco, co je vzrušivé - chceme se poučit, studujeme. Ale někdy je taková četba prostě neopatrná - hloupý románek z červené knihovny. Ty sama víš, proč jsi tu knížku četla a do jaké oblasti patřila. Víš tedy, jak jednat příště.
Moc děkuj Bohu, že Ti pomohl se od hříchu masturbace osvobodit. Je to krásný důkaz Boží pomoci, Boží síly v našem životě. Pokušení budou přicházet a je třeba bojovat, ale je to krásné, že jsi udělala zkušenost s tak velkou Boží pomocí.
Jan Balík
Otázka: Je v pořádku řešit svoje problémy s druhými? Ahoj.
Potřebovala bych poradit. Ježíš věděl, že bude ukřižován a já mám malé problémy a jeho a přesto o nich mluvím a neustále je s někým řeším, ale on je s nikým neřešil...….Je v pořádku řešit své problémy s druhými lidmi, které jsou malé oproti tomu jaké měl Ježíš? Lel 18.1.2019 16:11
Lel, 16 let
Odpověď:
Milá Lel,
Pán Ježíš rozmlouval o svém budoucím utrpení se svým Otce v modlitbě. Je důležité, že máš s kým hovořit o svých problémech. Myslím tím, že máš někoho jako důvěrníka, staršího a zkušenějšího. Mohou to být rodiče, kněz, prarodiče. Je důležité mít takového člověka, ale není dobré o sobě hovořít s kdekým. Je to důležité proto, neboť jsi ve věku, kdy poznáváš sama sebe a orientuješ se ve světě. No a bez průvodce může člověk snadno zabloudit. Ten, s kým o svých problémemch hovoříš, ti pomůže orientovat se, poznávat sama sebe, vyznat se ve svých pocitech atd. Žádný problém není malý. Na druhé straně by nebylo ani moudré ani dobré o svých problémech hovořit s kdekým, to ne.
No a pak můžeš své obtíže vkládat i do modlitby. Pro Pána Ježíše není žádný Tvůj problém zanedbatelný, protože tě má rád.
Jan Balík
Otázka: Co když si manželé po svatbě nerozumí v otázce sexuality? Ahoj holky, je mi patnáct, ale ráda bych se zeptala na jednu otázku, kterou by asi měly řešit až starší slečny... Chtěla bych se totiž zeptat na otázku ohledně předmanželské čistoty. Vím, že už se to tady několikrát rozebíralo, ale nenašla jsem tady přece jenom jednu konkrétní odpověď. Jde o to, že jsem nikdy neměla v plánu (a ani nemám) předmanželskou čistotu porušovat, ale za poslední rok jsem se setkala s několika lidmi (někteří z nich byli taky křesťané) a když přišla řeč právě na toto téma, mluvili třeba i o tom, že se někteří manželé vzali bez sexu před svatbou a až po svatbě zjistili, že má každý z nich zcela odlišné postoje a opravdu si v tom nerozumí. No a vzhledem k tomu, že to zjistili právě až po svatbě, začali uvažovat o rozvodu. Je mi jasný, že manželství nestojí jen na základech fyzického kontaktu, ale když se třeba neshodou v tom, jestli mít nebo nemít dítě, už je to podle mě docela závažný problém. Vím, že tohle se určitě nestane každému a že je to zcela individuální, ale přesto bych se chtěla zeptat, jaký názor na to máte vy. Co kdyby se mi pak stalo v manželství něco podobného? Děkuji moc za odpověď 8.1.2019 16:07
Zuzka, 15 let
Odpověď:
Milá Zuzko,
Tvoje otázka míří na to, co je známost. Je to doba, kdy se muž a žena sbližují. To znamená, že si spolu mají také o nejrůznějších oblastech života povídat. Vztah má mnoho rovin - jako cibule obalů. A jde o to, aby "dvě cibule" postupně prohovořily veškeré roviny. K tomu patří například: kolik dětí bychom chtěli, jak se stavíme k přirozenému plánování rodičovství, jsme zajedno, že nebudeme používat antikoncepci, jak vnímáme sex, jak budeme děti vychovávat, jak vnímáme náboženskou výchovu dětí, jak se budeme spolu modlit atd. V době známosti je nebezpečí, že spolu ti dva jen tráví čas a na hlubší otázky nedojde. Pak samozřejmě může v manželství docházet k mnoha konfliktům. Mladým lidem může být pomocí absolvovat tzv. kurz partnerství. Je o tom, jak se poznávat.
A nyní k sexualitě, která je velikým Božím darem, ale zároveň dost křehkým. Zvlášť pro ženu je důležité, aby se muž naučil vnímat, že ona sex vnímá jako součást vztahu, kdežto on více jako biologickou potřebu. Snad to zní hloupě, ale muž sex chápe více jak potřebu pudovou, kdežto žena jako projev lásky. Pokud mají manžel a manželka obtíže v sexu, většinou za to může kvalita jejich vztahu. Muž se musí naučit hodně ovládat a pak i v manželství vnímat lásku jako sebedarování. A tomu mimo jiné prospívá prožívat známist ve zdrženlivosti.
A že by mladí lidé, kteří se vezmou po známosti, kterou prožívali ve zdrženlivosti, zjistili, že spolu sex mít nemohou? Pokud je muž mužem a žena ženou, tak se to stát snad ani nemůže. Ale nezapomeňme, že se člověk učí všemu. I manželé se sexu učí. Ti, kteří žili ve zdrženlivosti, se tedy po svatbě budou postupně učit i tělesné lásce. A kvalitní lásce se člověk nějakou dobu učí. Takže to chce pak trpělivost a třeba si pročíst i nějakou knihu, která může pomoci.
Jan Balík
Otázka: Nemůžu usnout bez světla, mám strach... Ahoj redakce,
mám achluofobii, nebo také jinak nyktofobii. Je to tím, že v první třídě jsem při modtlitbě viděla zjevení-duchy. Netuším proč, ale myslím, že byly skuteční. V té době jsem se připravovala k prvímu svatému přijímání.
Jenže teď nejsem schopná usnout usnout bez světla, má strach. A nemám důvěru k modlitbě, protože právě v tu chvíli se to stalo...
Prosím, poraďte mi, dnes jsem kvůli tomu skoro ani nespala. Bojím se, že kvůli tomu budu muset jít k psychologovi...Trvá to několik let, ale teď je to zas horší, ten strach se vrátil ve větší podobně-ve fobii, tedy panickém strachu. 20.12.2018 19:24
M., 14 let
Odpověď:
Milá M.,
tvůj dotaz nám přišel těsně před uzavřením poraden před Vánoci, takže mě moc mrzí, že se k němu dostávám až teď.
Posílám ti kratičkou odpověď od kněze Jendy Balíka:
"Milá, děkujeme Ti za důvěru. To, co nám píšeš, by pro dobrou odpověď vyžadovala spíše osobní setkání a popovídání. Už jsi se to tom s někým bavila, třeba s maminkou, nějakým knězem, kterému důvěřuješ? Určitě to udělej. Mohli bychom Ti doproučit i kvalitní věřící psycholožky, se kterými spolupracujeme.
A ještě jednu radu jako první pomoc: Každý máme anděla strážného, který se o nás stará. Zkus se k němu vždy, když máš obavy, pomodlit, aby Ti pomohl a strachu Tě zbavil. Můžeš vlastními slovy nebo onou známou modlitbou: Anděle Boží, strážce můj. On je velikým pomocníkem a jistě Ti pomůže. Ale tuto radu ber jen jako první pomoc. V každém případě si o své těžkosti s někým popovídej."
Kromě něj jsme oslovili i jiného odborníka (všechno jde anonymně, nemusíš se bát), jeho odpověď bude během pár dní. Když nám sem do dotazu do poradny pošleš svoji emailovou adresu, nezvěřejníme ji, ale pošleme ti na ni odpověď soukromě. Záleží, jak se cítíš, jinak ti odpověď pošleme klasicky tady přes poradnu. Kromě toho, když nám napíšeš, odkud přibližně jsi, můžeme ti navíc zprostředkovat kontakt na nějakého věřícího psychologa - zcela nezávazně, rozhodnout se budeš moci sama, jestli tam zajdeš nebo ne. Vím, že z toho máš obavy, ale někdy takový rozhovor s odborníkem dokáže pomoci a rozhodně není nic, za co by ses měla stydět. Každopádně jak psal otec Balík, určitě si o tom popovídej aspoň s rodiči, ať na to nejsi sama. Myslíme na tebe! Martina