Otázka: Zpověď Ahoj IN, už jsem sem párkrát psala. Dřív jsem byla závislá na masturbaci, četla jsem nevhodný knížky a filmy. Občas ještě cítím pokušení, třeba když je ve filmu blbá scéna, tak raději odejdu nebo se rozptýlím něčím jiným. Hrozne jsem se styděla a bála tohle ve zpovědnici říct, a tak jsem si třeba plánovala, že to jen zašeptam nebo pak rychle řeknu něco dalšího. Při zpovědi jsem to spíš zadrmolila, takže nevím, jestli tomu kněz úplně rozuměl nebo jestli to slyšel. Mám se z toho všeho vyzpovídat znovu? Taky nevím, co si o mně bude pan farář myslet, když se z toho všeho znovu vyzpovídám, a když mě zná. Co mám dělat? 21.8.2019 16:37
Rose, 16 let
Odpověď:
Milá Rose,
tak za prvé. Kněz tu není od toh,o aby tě odsoudil, ale aby ti pomohl přiblížit se k Ježíši. Ježíš jeho prostřednictvím dává milost čistého srdce. Je to jen naše překážka v hlavě, co si o mě bude myslet. Takže se neboj :-)
Za druhé, pokud jsi hřích vyznala, je odpuštěn, i když nevíš zda kněz plně slyšel, či porozuměl. V případě, že máš ale v srdci nejistotu zda byl hřích správně vyznán, vyzpovídej se znovu. Tvé svědomí se upokojí a věř, že to stojí za to:-)
Kněz si rozhodně nedělá čárečky, kdo s jakým hříchem přišel a kolikrát už ho u zpovědi řekl. Díky Bohu to opravdu nedělá, to mi věř.
Takže, odvahu, a do toho!
Držíme pěsti.
redakce IN!
Otázka: Do kostela na kole Na kole do kostela:
Dobrý den, už dlouho uvažuji nad tím, že začnu jezdit v neděli do kostela na kole (je to asi 14 km). Mám ale obavy, že se lidé kolem mě budou pohoršovat nad mým sportovním oblečením (mikina, třičtvrťáky apod.). Nechci vypadat nevkusně, ale jinak si nevím rady, je to prostě nejpohodlnější. Budu ráda za Vaši odpověď. 17.8.2019 19:32
Cyklistka, 18 let
Odpověď:
Ahojky, osobně nevidím důvod se znepokojovat nad tím, že budeš jezdit do kostela na kole a budeš sportovně oblečena. S oblečním se dá totiž čarovat :-) Klasické cyklistické oblečení není tou pravou volbou do kostela, to máš pravdu. Rozhodně bys neměla být v minikraťásích a v tílku, průsvitném a fosforovém oblečení. To je nevhodné, to jistě, ale můžeš si přece vzít do batůžku něco, co si přes sebe můžeš přehodit: kardigam, hezčí tričko, případně i neprůhledné šaty. Fantazii se meze nekladou.
Pěkný den :)
Majka
redakce IN!
Otázka: Reakce na dotaz Vyšetření intimních partií Dobrý den, ráda bych reagovala na dotaz \"Vyšetření intimních partií\". Píšete, že vyšetření spermatu muže katoličtí manželé toto vyšetření nepotřebují, protože katolická morálka odmítá většinu umělých zásahů do plodnosti. Proč by žena i muž nemohli zjistit, kde je problém, pokud se jim nedaří počít dítě? Vždyť léčíme i jiné nemoci pomocí léků, což je správné, protože Boží záměr je i léčit nás pomocí moderní medicíny. Proč bychom tedy nemohli \"léčit\" neplodnost? Pokud je to zdravotní problém, tak je přece namístě ho řešit. Nebo mi chcete říct, že všechny ty děti, které se narodili pomocí nějakého \"zákroku\" (nemyslím teď umělé oplodnění), nejsou podle Boží vůle, protože vyšetření a léčba, kterou manželé podstoupili, nebyla potřeba (a vyplývá mi z toho, že byla špatně)? Vždyť pokud by to bylo špatně a Bůh by pro manžele děti nezamýšlel, tak se může stavět na hlavu jak chce a neotěhotní. A ano, je i jiná možnost odběru spermií, přímo z varlete či nadvarlete, ale provádí se to v celkové anestezii a upřímně, který muž si nechá dobrovolně řezat do varlat, když to jde i jinak? Další věc je ta, že z varlat mohou lékaři odebrat zdravé spermie, ale v ejakulátu už být nemusí, pak toto vyšetření postrádá smysl. Navíc někdy může stačit změna režimu a stravy, případně nějaké bylinky a zadaří se. Pochopila jsem z toho, že ani vyšetření ženské plodnosti není potřeba. Ale díky tomu se přece může přijít na nějaký zdravotní problém, který když se vyřeší, tak žena bez problému otěhotní a ještě k tomu pak bude zdravá. 12.8.2019 11:29
Tily, 21 let
Odpověď:
Milá tazatelko, děkujeme za Tvůj dotaz. Jak sama píšeš, léčení neplodnosti je možné a katolická církev samozřejmě je pro. Ale pozor. Léčení neplodnosti je něco jiného, než asistovaná reprodukce. Léčení hledá příčiny a odstraňuje je. Asistovaná reprodukce nic neléčí, ale hledá jiný způsob, jak počít dítě - tedy uměle, odděleně od manželského spojení. Z tohoto důvodu církev takovýto způsob početí označuje za odporující důstojnosti člověka a tedy za nesprávný.
Léčbou neplodnosti se v ČR zabývá např. CENAP a několik dalších lékařů. Ale moc jich není. Takže se dá říci, že se běžně neplodnost dnes neléčí, ale řeší se oplodněním umělým.
Neplodnost je vždy třeba léčit ve dvojici: muže a žena. Muž potřebuje vyšetření od urologa.
Spermiogram je opravdu vyžadován u asistované reprodukce. Avšak mužovu masturbaci, kterou dosahuje ejakulátu, je třeba hodnotit skutečně jako nesprávné jednání (účel nesvětí prostředky). Urolog dokáže při vyšetření určit leccos a především zda muž netrpí azoospermií - nejčastěji neprůchodností kanálků a tedy nepřítomnosti spermií v ejakulátu, což se dá operativně vyřešit. Urolog nemusí pro svá vyšetření mít spermiogram.
Katolická církev jde ruku v ruce se skutečnou vědou, tedy tou, která zachovává důstojnost člověka a nedělá z něj jen nástroj, se kterým lze dělat cokoliv.
Jan Balík
Otázka: Opravdu potřebuje odpuštění čas? Opravdu potřebuje odpuštění čas?
Zdravím do poradny :)
Mám mladší sestru je jí 12let a ještě dva mladší sourozence. Společně teď žijeme u tety z tátovi strany, která je naší tetou a zároveň pěstounkou. Žijeme u ní necelý rok. Ale už něco přes rok se nestýkáme s rodiči. Nechovali se k nám dobře. Moje sestra říkala a stále říká, že nedokáže odpustit oboum rodičům, především matce. Rozumím jí, chápu to, ale myslím si, že kdyby se rozhodla, že odpustí nevázala by se k nim tolik. Bylo by jí lépe, nebo ne?? Odpustit je rozhodnutí. Odpustit znamená přát člověku dobro. Je to tak? Moje sestra není věřící. Krátký čas, když jsme byli už nějakou tu dobu od rodičů jsme chodili do kostela spolu a společně jsme se připravovali na první svaté přijímání, ale přípravu jsme nedokončili potom už na to nezbyl ani čas a navíc nám kněz, který nás připravoval řekl něco na způsob abychom nebyli jako naše babička, která do kostela nechodí. Nevím jak přesně to řekl, třeba to nemyslel zle, ale mé sestry se to dotklo, možná i takhle mohla ztratit důvěru ke kněžím. Já jsem si přípravu k prvnímu svatému přijímání dodělala na střední.
Chtěla bych jí nějak pomoct, ale nevím jak. Je vůbec něco co bych pro ní mohla udělat? Už jsem jí říkala, že stačí když jim bude přát dobro, že na to, jak se k nám chovali se nemusí snažit zapomenout, vždyť to ani nejde. Taky jsem jí říkala, že je v pořádku, když se na ně za některé věci zlobí, taky se na ně zlobím a vadí mi to, co dělali. Pořád mi opakuje, že jim neodpustí. Já jí nechci nutit ,aby odpustila ,ale myslím si, že by jí to mohlo pomoci, alespoň by jí to tak netrápilo. Už jsem jí o tom odpuštění říkala tolikrát, že už bych jí o tom ani říkat neměla. Možná, že na ní tlačím a tím jí odpuštění bude trvat ještě déle. Chtěla bych vás poprosit jestli byste mi poradili ,co bych pro ní mohla udělat, jestli je vůbec něco.
Moc předem děkuju za odpověď. 7.7.2019 16:04
Anonym, 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko. Děkuji Ti za dotaz. Myslím, že sis sama velice dobře odpověděla. Odpustit je na prvním místě úkon vůle a rozhodnutí přát druhému dobro. Jen pomalu se odpuštění prožívá i citově. Co můžeš pro sestru udělat? Jistě se za ni modlit, aby sílu k tomu kroku nalezla. Napadá mě, že by jí možná pomohlo takové vysvětlení.
Neodpuštění je jako lano, které drží letadlo, jež chce vzlétnout, ale nemůže. Jakmile pilot lano přesekne, vznese se do výšin.
Neodpuštění zanáší neláskou naše srdce a ničí ho jako rakovina, kdežto odpuštění uzdravuje a srdce osvobozuje.
Odpustit neznamená, že souhlasím s tím, co ten druhý, který mi ublížil, udělal. Odpuštění znamená, že jsem se rozhodl, že k tomu člověku nebudu cítit zášť, že ho chci brát jako člověka a nechci mu přát zlo, ale dobro.
Za doby komunismu byli mnozí lidé i mnoho kněží zavřeni ve vězení jen proto, že byli věřící nebo nesouhlasili s komunisty. Byli ponižováni, mučeni. A já potkal v životě celou řadu z nich, kteří měli srdce krásné a čisté, protože svým věznitelům odpustili. To je krása! Z takových lidí vždy dýchl Boží duch.
Jan Balík
Otázka: Lež ve snu Ahoj,
je hřích, když VE SNU, ve kterém mám volná rozhodnutí, schválně zalžu???? Vím, že je to pitomá otázka, ale já si fakt nemůžu pomoct:) 25.6.2019 17:13
Snílek/Snílka:), 12 let
Odpověď:
Ahojky, podle mě, to hřích není. Ve snu neovládáš svoji vůli. Hřích je vědomé a dobrovolné.
Majka
redakce IN!
Otázka: Co znamená zapřít sám sebe? Co znamená zapřít sám sebe?
Zdravím do poradny :)
Nerozumím tomu, nevím co se tím myslí.. Jak to mám chápat?
Předem vám děkuji za odpověď. 23.6.2019 13:22
Tazatelka, 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
každý člověk má ve svém životě začít se sebevýchvou, která zušlechťuje dobré vlastnosti a proměňuje vlastnosti špatné. A to se neobejde bez výchovy vůle - schopnosti jednat dobře. Zapřít sebe sama - to je mít pevnou vůli, tedy dělat to, co je správné, a nekonat to, co je špatné. Vůli pěstujeme malými, konkrétními a splnitelnými předsevzetími - zapíráme sebe sama (nekoupím si teď zmrzlinu a zapřu se, půjdu pěšky, pomodlím se, někomu teď pomůžu...).
Jan Balík
Otázka: Je hřích poslouchat pop? Ahoj,
vždycky jsem ráda poslouchala pop, ale někdy jsou v písních nevhodné prvky. Je hřích, když to poslouchám, protože se mi prostě líbí ta melodie? Předem díky:) 22.6.2019 23:10
Živý otazník, 11 let
Odpověď:
Milá tazatelko, a posloucháš i jinou hudbu? Třeba křesťanské písně (i ty anglické) nebo vážnou hudbu?
O to asi půjde, nekrmit se jen tím, co není úplně OK, ale bohacovat se i skutečnou kulturou. Písně, kde by bylo opěvováno zlo, sex a násilí, či videoklipy s takovými tématy, bych ti radil neposlouchat vůbec. I když mají krásnou melodii, působí jako odpadky, které smrdí a znečišťují.
Jan Balík
Otázka: Je hřích nadávat? Ahoj, mám takovej menší dotaz. Kamarádka pochází z věřící rodiny, sama je věřící, ale mluví sprostě. Ale v podstatě neříká ty slova, které \"uráží\" Boha, ale spíše slova typu p..ca nebo k.urva. Je to vlasne hřích, když se tím Bůh neurazí? 21.6.2019 19:42
M., 14 let
Odpověď:
Milá M.,
jedná se o nectnost. Pokud budeme hovořit o hříchu, pak se může jednat o hřích neovládání se, tedy o určitou slabost vůle. Sprostně hovořit je jistě vada na kráse člověka, protože se snažíme jednat kultivovaně a s láskou.
Panu Marii si nedovedu představit, že by nadávala.
Jan Balík
Otázka: Jak se vypořádat s úzkostmi? Ahoj, mám problémy s úzkostlivostí. Chtěla bych mít hezký vztah s Bohem a zažívat krásu a svobodu víry. Jak na to? Jak se s úzkostmi vypořádat a nakládat s nimi?
Díky, Lily 21.6.2019 15:16
Lily, 15 let
Odpověď:
Milá Lily,
úzkostlivost bývá částečně rys povahy a částečně nemoc duše. Jak z toho ven? Dvěma kroky:
1) Najdi si jednoho moudrého zpovědníka, kterému se budeš svěřovat a poslechneš jeho rady! Pokud pozná, že jsi úzkostlivá, naučí tě postupně pravidlům, jak se učit žít a překonat úzkostlivost.
2) Nauč se zapojovat rozum. Zamysli se, jak bys poradila druhému, a jednej tak.
Bůh Tě má rád a nechce, aby ses trápila. Bohu dokonce nevadí, když se občas spleteš a uděláš něco blbě. Jemu záleží na Tobě. Uč se v modlitbě prožívat, že jsi v Božím náručí, kde je Ti dobře, kde jsi v bezpečí. A když Tě přepadnou úzkostlivé myšlenky, rozhodni se dle rozumu či rady kněze a pak řekni: Pane, do Tvých rukou to odevzdávám. A už se k tomu nevracej, uč se myšlenky, které Tě stále zneklidňují, plavat.
Pozn. Někdy je úzkostlivost spojená s psychologickou slabostí, kterou pak může pomoci řešit psycholog či psychiatr.
Jan Balík
Otázka: Jak posílit důvěru k Bohu? Důvěra k Bohu
Jak posílit důvěru k Bohu, Panně Marii, Ježíši?
Dlouho nad tím přemýšlím a ptala jsem se jednoho kněze, který mi řekl, že si důvěru můžu posilovat tím, že budu Ježíše poznávat, tak že budu o něm číst. Je ještě nějaký způsob jak víc důvěřovat? 21.6.2019 10:08
Kiki, 16 let
Odpověď:
Milá Kiki,
důvěra je záležitost vztahu. A vztah se buduje setkáváním a společnými zážitky. Proto vztah s Ježíšem se buduje časem, který prožíváme s Ježíšem. Patří do něj: modlitba, prožívání mše svaté, četba Písma, studium víry. Protože, cokoliv učiníme komukoliv, konáme to Ježíšovi, patří do způsobu, jak se přiblížit Ježíši i služba druhým lidem. Typ: nauč se modlitbu rozjímání (více o ní v Bibli, co mladí dostali na setkání mladých v Olomouci) a občas zajdi za někým starým, nemocným.