Pokud se ti některý dotaz líbí, klikni na ikonu vlevo vedle otázky.
Otázka: Jak je to s hříchem obžerství? Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s hriechom obžerstva? Kedy ide o ťažký hriech? Náš pán farár povedal, že je to keď mi je zle alebo navracanie. Chcela by som sa ale ešte opýtať, že napríklad keď je čas obeda a ja som nebola veľmi hladná, ale najedla som sa, pretože som to brala že dám si obed, nech mám normálne jedlo, režim atď no a potom som sa už cítila dosť plná, príp. sa mi nepríjemnejšie odgrgávalo (ale bez vracania), ide o ťažký hriech? A keď potom napríklad si poviem že keď som sa najedla takto viac na obed, tak si dám už do konca dňa pôst ako také odčinenie, je to v poriadku a môžem ísť na prijímanie? Ďakujem 21.9.2021 16:42
Miška, 16 let
Odpověď:
Milá Miško,
díky za dotaz. Určitě můžeš k přijímání chodit. Nejde o těžký hřích a není to obžerství. A držet pak půst do konce dne je hloupost a není to zdravé. Nabídnu Ti jednu důležitou radu. Nauč se jíst pravidelně. Snídaně, oběd a večeře a nějakou svačinu. Uč se jíst tolik, abys měla tak akorát. Nebude to snadné, ale je to nejen zdravé, ale také je to moc užitečné duchovně, protože se učíš sebekontrole.
Jan Balík
Otázka: Je hřích stahovat filmy? Dobrý den, je hřích stahovat filmy z uloz.to? Mohou se filmy stahovat? Děkuji 13.9.2021 07:54
Anonymka, 14 let
Odpověď:
Ahoj,
stahovat nelegálně filmy (což je většina filmového obsahu na uloz.to) je určitý druh krádeže. A krádež je hřích. Někdo vytvoří film, vloží do něj nemalé peníze a opravdu spoustu času, a pak očekává, že se mu tyto peníze vrátí tím, že si lidé koupí lístky do kina, DVD nebo film na nějaké streamovací platformě. Jenže pak dá někdo tento film na internet (To je dokonce trestné a můžou za to hrozit různé postihy.), odkud si ho pak stahují další další lidé.
Moc proto doporučuju hledat jiné cesty, kde si pořídit filmy, a učit se platit za tento obsah. Spousta lidí má pocit, že by filmy nebo třeba e-knihy měly být zdarma, protože to je vlastně jenom soubor v počítači. Tak to ale není, protože je za tím spousta práce, kterou bychom tvůrcům měli zaplatit. Z obchodu si taky DVD nebo knížku neodneseme bez placení.
Spoustu filmů zdarma nabízí archiv České televize. Placené pak bývají archivy jiných televizí. Já osobně mám nejradši streamovací platformy Netflix a HBO GO, které nabízí spoustu zahraničních i českých filmů, dabing a titulky a mají měsíční zkušební dobu zdarma, aby se zákazník mohl podívat, jestli je tam taková nabídka, která se mu líbí a chce za ni platit. Měsíční předplatné těchto služeb stojí jako jeden nebo dva lístky do kina, takže se to určitě vyplatí. Můžeš se domluvit s rodiči nebo se složit společně se sourozenci, jestli by se vám něco takového líbilo. Filmy se pak dají kupovat i přes Google play nebo Apple Store.
Martina
redakce IN!
Otázka: Bylo to rouhání? Dobrý deň, cez víkend sme boli u babky a pomahali sme jej v záhrade. A ja keď som videla že mamka jej toľko pomáha a aj nám všetkým a stará sa o nás, povedala som jej: \"Ty si podľa mňa anjelik. \" Ona poveda niečo v tom zmysle že anjeliky toľko nehundrú a ja jej že ani ona, lebo iba keď niečo urobíme zle, skratka len keď si to zasluzime a tym padom to je v poriadku.
A teraz ma trápi, či som jej mohla povedať že je anjelik. Myslím že áno, lebo som to brala ako prirovnanie že je veľmi dobrá. Ale nepoužila som slovo ako, a či to nie je rúhanie...
Ďakujem za odpoveď 7.9.2021 13:57
Miška, 16 let
Odpověď:
Ahoj Miško, určitě to nebylo rouhání. Rouhání je urážení a znevažování Boha. Ty jsi nic takového rozhodně neudělala. Jenom jsi chtěla ocenit něčí práci a to, co pro vás všechny dělá. Ocenit práci druhého je moc důležitého a je super, že si uvědomuješ, že někdo ve tvém okolí toho tolik dělá, a nebereš to jako samozřejmost :) Martina
redakce IN!
Otázka: Jsem nevěřící a nechci jít na mši... Ahoj IN, předem bych chtěla říct že moje otázka se netýká takový věci jako obvykle a nerada bych tím někoho urazila, nejsem věřící ale tato otázka s vírou souvisí. Moje rodina je na půl věřící na půl ne, můj táta a jeho strana rodiny je, a moje mamka ne. Nejsem ani pokřtěna. Nikdy jsem k víře nebyla vedena protože si to moje mamka nepřála a táta to respektoval. Proto prostě věřící nejsem, a stojím si za svým názorem, dřív jsem to ani tak nevnímala ale teď, kdy začínám vnímat co se kolem mě děje (názor věřících na homosexualitu, vzpoved atd) jsem nevěřící ještě víc, ne že mě by to vadilo, já jsem člověk který věří sám sobě rád si obstarává věci sám a, teď se neurazte, nepotřebuje se spoléhat na někoho jiného. Potíž je v tom, že příští týden má proběhnout křest mého bratrance. Už na jedněch křtinách jsem byla, ale během mše, jsem se neúčastnila (aniž bych nechtěla) a byla jsem uspávat malou sestřenici v kočárku. Teď, nevím jak to s tím bude a je dost možné že se mše budu muset účastnit. Ale já opravdu nechci, opravdu si to neberte, ale je to můj názor a já tomu nevěřím a i v tomto ohledu dle mého nemám v kostele co dělat. Mamce jsem to řekla tak jak jsem si to myslela a ona mě chápe, ale trochu se bojím jak to říct tátovi az na to přijde? Poradíte mi? Doufám že jsem nikoho neurazila. 24.8.2021 17:29
Barča, 14 let
Odpověď:
Ahoj Barčo,
respektuju tvůj názor. Každý člověk je svobodný a i pro víru se má rozhodnout svobodně. Sama církev uznává, že víru nelze nikomu nutit. Chápu, že tě může odrazovat jednání některých členů církve, názory na některé otázky atd. Víra není jen o tom, víra je ve skutečnosti mnohem složitější a bohatší... Ale o tom tvůj dotaz není.
Jestli opravdu na mši jít nechceš, v klidu si o tom s tatínkem promluv. Vysvětli mu svoje důvody a pocity. Přesný návod, jak někomu něco vysvětlit bohužel neexistuje. Zásadní ale je druhému naslouchat a respektovat ho. Pokud chci já být respektována, musím respektovat ostatní. Pro tvého tatínka a jeho část rodiny je víra důležitá a tudíž i bratránkův křest je z hlediska víry velká událost. Pro tebe je to zase něco, co tě nezajímá a nic ti to neříká. Promluvte si o tom, vyjasněte si svoje postoje. Určitě společně přijdete na nějaké vhodné řešení.
I přes tento rozdíl můžete mít všichni mezi sebou krásné rodinné vztahy. Důležitá je láska a pochopení.
Měj se pěkně, užij si poslední dny prázdnin a přeju krásný začátek školního roku :) Martina
redakce IN!
Otázka: Je hřích nenosit podprsenku? Ahoj,
mám dvě otázky.
1) Na mobilu mám určité omezení, ale jednou jsem došla nato, jak si (např. prodloužit čas). Pár týdnů jsem to, tak dělala, ale pak jsem s tím přestala. Když jsem byla u zpovědi, vyzpovídala jsem se z toho a moc mě mrzí, že jsem to dělala, ale pořád se mi to vrací.
2) Je špatně chodit doma nebo po venku bez podprsenky, i když to není vidět ?
Předem děkuji za odpovědi 21.7.2021 19:31
Anonym, 12 let
Odpověď:
Ahoj,
díky za dotazy.
1) U zpovědi ti bylo odpuštěno a už tohle "podvádění" neděláš. Je pochopitelné, že tě to ještě trápí, ale snaž se to hodit za hlavu. Teď je důležité, že dodržuješ to, co máte s rodiči nastavené a domluvené a máte spolu upřímný vztah bez nějakého podvádění :)
2) Chodit bez podprsenky není vůbec nic špatného ani doma, ani venku. Je potřeba se oblékat se přiměřeně situacím, abys nevypadala zbytečně provokativně a vyzývavě, volit spodní prádlo tak aby pasovalo pod vrchní oblečení atd. Pokud je to vhodné a nenápadné, můžeš podprsenku úplně v pohodě nenosit.
Měj se krásně, užij si léto a prázdniny! :) Martina
redakce IN!
Otázka: Může člověk po těžkém hříchu jít do nebe? Může se člověk, který udělal těžký hřích (třeba někoho zabil nebo něco jiného vážného) a zemřel bez zpovědi, dostat do nebe?
Mohou se lidé s těžkým hříchem dostat do nebe? 21.7.2021 13:01
M., 13 let
Odpověď:
Ahoj M.,
hodně to záleží na tom, zda takový hříšník činu litoval, chtěl se vyzpovídat, napravit a usmířit s Bohem, ale z nějakého důvodu to nestihl (třeba náhle zemřel). V takovém případě zde šance na nebe zůstává, protože Bůh je milosrdný a zná srdce člověka. Navíc věřící získávají odpustky, které pomáhají duším v očistci.
Pokud člověk nelituje, nechce se napravit a nemá záměr usmířit se s Bohem, tak očividně ani o nebe nestojí a v takovém případě je odpověď zřejmě jasná.
A pokud člověk spáchá těžký hřích, vyzpovídá se, činu lituje a snaží se napravit, žije s Bohem, věří... tak samozřejmě může jít do nebe.
Martina
redakce IN!
Otázka: Mám se lidem omluvit za hříchy, nebo mi Bůh odpustí i bez toho? Dobrý den, je důležité se za hříchy lidem omluvit, nebo mi Bůh odpustí i bez toho? A jaké jsou vlastně podmínky pro to, abychom se dostali do nebe? Někde totiž vidím, že když uvěříš, Bůh má pro tebe věčný život, ale zároveň, že nemůžeš mít na srdci těžký hřích a že pokud bližním neodpustíš, Bůh neodpustí tobě... Ale zase Bůh je nekonečně milosrdný, ale taky spravedlivý a nebe si nezasloužíme. Jak to tedy vlastně je? A jaké si po zpovědi vybrat předsevzetí, co když je nedodržím? 17.7.2021 11:03
Anonymka, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
běžně je dobré se lidem omluvit. Ale je třeba i zde zachovat míru. Omluvit se doma rodičům či sourozencům či kamarádům za něco nedobrého, je možné a jistě dobré. Ale nejde se omlouvat každý den. A u lidí méně známých jen tehdy, když jde o něco, co opravdu za omluvu stojí. Prostě, i v omlouvání musí být zachována míra.
Do nebe se dostaneme tehdy, když věříme v Boží milosrdenství a nemáme těžký hřích: tedy neděláme vědomě a dobrovolně hříchy, které jsou ve vážné věci (např. magie, velká krádež, sex před manželstvím a vůbec mimo manželství, veliká pomluva). My se ale samozřejmě snažíme o to, abychom šli po cestě dokonalosti, nejen nedělali těžké hříchy, ale žili lépe a lépe dle evangelia. To je celoživotní cesta, ke které nám pomáhá: pravidelná zpověď, eucharistie, duchovní vedení, duchovní četba....
Ve zpovědi dostaneš hlavně dostiučinění od kněze. Pokud ho nesplníš, je dobré to říci u další zpovědi. Zapomeneš-li ho, uděláš něco podobného sama.
A předsevzetí? To je dobrovolná záležitost Tvoje. Mělo by jít o něco jednoduchého, jasného, konkrétního a uskutečnitelného. Je na Tobě a Tvé vůli, jak je splníš. Platí pravidlo: malé skutky, ale vyplněné vedou do nebe. Příklad: pomodlit se každý den desátek růžence, přečíst si každý den něco z Písma, každý den udělat ráno 20 dřepů, udělat svůj úkol v domácnosti každý den bez odmlouvání...
Jan Balík
Otázka: Jak bere církev očkování proti koronaviru? Ahoj! Mám otázku na trochu kontroverzní téma, ale budu moc ráda za odpověď. Jak bere církev očkování proti Covidu? Ze všech stran jsou na to různé názory, a to i od kněží. Náš kněz jednou při kázání mluvil i o proroctví Panny Marie, ve kterém sděluje nebezpečí vakcinace. Proroctví nechci v žádném případě zpochybňovat, ale proč jsou na to od církve tedy různé názory a není jen jeden společný? Celá rodina očkovaná nejsme, ale jsem asi jediná, ktera má pochyby a nevím, co je správné. Rozhodně nesoudim ty, kteří očkování jsou, spíš jde o můj vlastní boj. Zároveň cítím čím dál tím menší svobodu v rozhodování, protože média, politici a hlavně možnosti, které díky očkování \"můžete mit\" vyvíjí hrozný nátlak. Budu moc ráda za odpověď. Děkuji. 14.7.2021 08:23
:), 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
církev se k tématu očkování vyjádřila. Zde najdeš materiál Kongregace pro nauku víry z Vatikánu i vyjádření biskupů Čech a Moravy.
Morální problém vakcín spočívá v tom, že se při jejich výrobě používá biologický materiál, který v 70. letech minulého století byl z potracených dětí. K tomu církev říká, že se má dát přednost takovým vakcínám, které jsou vyrobeny jinak, ale když nejsou k dispozici, lze použít i ty spojené kdysi uskutečněným potratem. Mimo jiné i proto, že se nejedná o přímé spojení aktuální vakcíny s potratem. Pokud je mi známo, všechny vakcíny na covid jsou s těmito buněčnými liniemi spojeny.
Další otázka, které existuje, je fakt, že se postupně vyvíjí veliký tlak, aby se všichni lidé nechali očkovat. Zde může mít lékař více otázek. Proč se nehledá léčba nemocných léky, i když někteří odborníci různé léky navrhují (např. prof Beran), proč se neočkují jen ti, kteří jsou ohroženou skupinou (senioři a jinak oslabení lidé), proč takový tlak na očkování, i když je pravděpodobné, že se bude muset opakovat...? Existuje celá řada otázek, které jsou vznášeny odborníky - lékaři. Pokud je mi známo, tak používané vakcíny jsou také nového druhu a používají se poprvé. To přináší další otázky. A ještě dodatek: vakcíny jistě jsou jistě mimořádně výnosným obchodem.
Existující mediální tlak na očkování a zároveň některé námitky odborníků zavdávají příčinu k mnoha spekulacím. Ty nepatří na kazatelnu (nevím o zjevení Panny Marie, ve kterém by varovala před vakcínami), ale do odborných lékařských grémií.
Jak se tedy zachovat? S moudrostí a klidným rozumem. Osobně se kloním k názoru těch odborníků, kteří tvrdí, že ohrožená skupina lidí by měla mít možnost se nechat naočkovat. Avšak u mladých lidí a děvčat, která se připravují na to, že jednou budou mít děti, tam jsou opatrnější. Přeci jenom každý lék a každá vakcína může mít nějaké vedlejší účinky. Proto vítám, že církev jasně říká, že vakcíny je možné použít, ale nesmí k jejich využití být lidé nuceni!
Závěr: i v této věci si ponechat svobodu rozhodování a jednat dle seriózních informací, které jsem si získal.
Jan Balík
Otázka: Mám si pořídit Jeruzalémskou bibli? Dobrý den, ještě navážu na dotaz ohledně překladu Bible. Já zase váhám, jestli si mám pořídit Jeruzalémskou bibli nebo ekumenický překlad. Ve farnosti, kam chodím, mi doporučili tu Jeruzalémskou. Kamarádka mě ale varovala, že je složitě napsaná a že pro porozumění je lepší ČEP, tak nevím jakou mám vybrat. Ve studiu Bible jsem spíš začátečník, tak se bojím, abych tomu něměla moc velký problém porozumět. 29.6.2021 13:03
E., 17 let
Odpověď:
Ahoj E.,
český ekumenický překlad je takový základní a univerzální překlad, takže myslím, že pro tebe jako pro začátečníka by možná byla lepší tahle verze, jak ti říkala kamarádka. Myslím, že problémy v porozumění Jeruzalémské bibli ale zase nebudou tak velké. Nejvíc bych ti doporučila, aby ses podívala na oba dva překlady (využij knihovnu nebo popros někoho ve farnosti, jestli by ti Bibli na pár dní nepůjčil), aby ses sama přesvědčila o tom, co je pro tebe srozumitelnější text. To, co je pro někoho srozumitelné, totiž pro někoho jiného zase může být náročné na čtení.
Moc ti přeju, abys objevila krásu biblických textů a užívala si četbu :) Martina
Otázka: Mohou se do kostela nosit krátké kraťasy? Ahoj, je špatné doma chodit například jen v plavkách? Jsou špatné crop topy? Mohou se do kostela nosit krátké kraťasy? A jaké jsou tedy vlastně hranice v oblékání? Děkuji 29.6.2021 08:22
-, 14 let
Odpověď:
Ahoj,
když je opravdu vedro, tak doma se dá nosit ledacos, pokud to neobtěžuje a nedráždí ostatní členy rodiny. Především v některých panelákových bytech bývá v létě hrozné teplo.
Do kostela se krátké kraťasy ani crop topy nehodí. Podle pravidel slušného oblékání nosíme do kostela (a také do společnosti atd.) kraťasy, sukni nebo šaty minimálně ke kolenům a máme zakrytá ramena, takže alespoň krátký rukáv. V horných dnech je proto super volit takové oblečení, které dostatečně zahaluje, ale je vzdušné, z lehkých a přírodních materiálů (třeba z bavlny, protože v umělých látkách se člověk hrozně potí).
Krátké kraťasy se pak dají vzít třeba na výlet do přírody, na setkání s kamarádkou, ale i tady je potřeba dbát na nějakou přiměřenost a vyrovnanost. Když máš kratší spodní díl, vezmi si tričko a ne nějaké mini tílko. Když máš víc odhalující vršek, vezmi si delší kraťasy nebo sukni. Martina