Otázka: Hodně se zajímám o nadpřirozeno. Je to hřích? Ahoj..poslední dobou se hrozně zajímám o nadpřirozeno..je to hřích? :(
Vím, že je to asi blbost, ale na internetu jsou návody, jak se stát vílou..i když vim, že to asi neni pravda, zkousim to..je to hrich?
Ale mam dukaz, že existujou male vily..udělala jsem pro ně domecek, dala jim tam kousek jablka a ráno..bylo nakousnuty..a pak znovu..muj krecek to byt nemohl! 7.11.2014 18:19
Klárka, 12 let
Odpověď:
Milá Klárko,
když je někdo dítě, je pochopitelné, že "věří" v nějaké bytosti jako víly atd. Když se stane dospělým a začne přemýšlet, zjistí, že je to hloupost. Stát se vílou? To je opravdu jen v pohádkách. Zajímat se o duchovno? Proč ne. Ale určitě ne v tom významu, o jakém píšeš. Mohlo by se to stát nejen nebezpečné, ale postupně i hříšné. Ďábel se snadno "převléká" za dobrého anděla. Takže opatrnost určitě je na místě. Víš co? Když se chceš zajímat o duchovno, zajímej se o Pána Boha, o Ježíše, o svaté a o svého anděla strážného. Duchovní svět existuje, ale nejsou to víly, strašidla a kdoví co dalšího. Jsou to andělé a duše v nebi.
Jan Balík
Otázka: Jaký dárek zvolit ke křtinám? Jdeme s přítelem na křtiny jeho malé neteře a chtěli bychom jí koupit nějaký dárek, ačkoli kmotři nejsme. Situace se však má tak, že její rodiče prakticky do kostela nechodí, maximálně na Vánoce a Velikonoce. Takže si nejsme jistí, co bychom jí měli koupit, aby je to příliš \"nedráždilo\". Nemáte nějaké tipy? 6.11.2014 18:19
ABC, 22 let
Odpověď:
Milá ABC,
no to je snadné. Kupte jí nějakou obrázkovou Bibli pro děti. Klidně i pro starší. Jednou na ni může narazit v knihovně a číst. Třeba to bude první krůček k víře. Zrovna vydali karmelitáni velice pěknou, ale stojí skoro 500 Kč. Ale na trhu je jich i více jiných. Konec konců, rodiče budou při křtu Bohu slibovat, že své dítě povedou k víře.
Jan Balík
Otázka: Existuje řád sv. Faustyny? Chvála Kristu! Četla jsem si knihu Deníček sv. Faustyny a chtěla bych se (jen tak ze zvědavosti) zeptat, jestli ten řád, který chtěla sv. Faustina založit, opravdu existuje, nebo ne. V Deníčku jsou popsaná pravidla toho řádu, budova kde má být a dokonce si i sv. Faustina \"vybírala\" budoucí sestřičky :) . Existuje tedy?? 5.11.2014 19:47
Kačka, 15 let
Odpověď:
Ahoj Kačko,
neznám přesnou odpověď. Vím, že někdo něco podle Faustiny založil, ale ona sama žila v Kongregaci Matky Božího milosrdenství. Těm se dnes říká Faustinky a jsou i v ČR. Pokud tedy chceš vědět více, spoj se s nimi. www.kmbm.cz
Jan Balík
Otázka: Nemůžu se rozhodnout jak vybrat konkrétní klášter. Poradíte? Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte třeba nějakou radu, jak si vybrat určitý klášter..Nemůžu se rozhodnout.Nevíte třeba něco o životě sester matky Terezy, nebo klarisky,karmelitánky..Pán zatím odpověď nedává..Jen třeba sestry matky Terezy nemaji na internetu žádné stránky, tudíž se o nich pořádně nemůžu nic dozvědět.. Děkuji za jakoukoli odpověď či radu:) 4.11.2014 20:27
Já, 19 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
máš-li o některé sestry zájem, musíš za nimi zajet a navštívit je. Sestry Matky Terezy žijí hluboce modlitební a chudý život. Jsou obdivuhodné. Pracují v Praze: 284 693 513, 284 693 689, Zenklova 195.
Obrátit se můžeš též na sestru Boromejku Vincentu Kořínkovou, která má na starosti tzv. pastoraci povolání a umí poradit:
vincenta@boromejky.cz
Jan Balík
Otázka: Co znamená blahoslavení chudí v duchu? Ahoj In, co znamená \"Blahoslavení chudí duchem\"? Díky 4.11.2014 16:55
kelly, 20 let
Odpověď:
Milá kelly,
blahoslavení chudí v duchu? Jedná se o to, že Pán Ježíš ukazuje, jak je důležité žít v důvěře k Bohu. Blahoslavený v duchu byl například sv. František, který to vzal po svém a plně se spolehl na Boha. Blahoslavená v duchu byla bl. Chiara Luce Badano, když přijala svou smrtelnou nemoc z rukou Boha a pak po celou dobu nemoci byla radostná a rozdávala naději a radost druhým.
Blahoslavení chudí v duchu jsme tehdy, když v životě spoléháme na Boha více, než na sebe, když se o Boha opíráme, když žijeme s důvěrou jako Boží děti. Chudí v duchu = mají srdce otevřené dokořán pro Boha.
Jan Balík
Otázka: Proč se modlit za zemřelé? Chtěla jsem se zeptat, proč se modlit za zemřelé? Svůj život už skončili, a tak už je jasné, jestli půjde do nebe nebo ne (jemu a Bohu, ikdyž nám třeba ne..) takže už je přece \"zbytečné\" se za něj modlit, ne? A taky, kdyby to bylo nějak platné a jemu užitečné, není to nespravedlivé? Za někoho se modlí celý kostel, za jiného třeba jen jeden člověk... k čemu by to pak vedlo? Děkuji :) 1.11.2014 16:49
eMko, 17 let
Odpověď:
Milá eMko,
zemře-li někdo v těžkém hříchu a nelituje-li ho, pak je to cesta k zatracení do pekla. Je to sice strašné, ale je to tak. Proto je těžký hřích tím nejhorším, co může člověka potkat.
Ale i ostatní zesnulí, kteří směřují do nebe, z velké části mají zapotřebí po smrti očištění od hříchů a jejich následků. Bylo by bláhové se domnívat, že každý po smrti ihned vstoupí do nebe. Ten, kdo zemřel bez těžkého hříchu, může být spasen. Ale zároveň víme, že i spravedlivý je hříchem nějak ušmudlán. Natož člověk, který se dostane do nebe jen tak tak na poslední chvíli, protože lituje svých těžkých hříchů těsně před smrtí.
Proto hovoříme o očistci.
Lidé, kteří zemřeli smíření s Bohem, ale něco jim do plnosti chybí, se ocitají ve zvláštním stavu, kterému říkáme očistec, a můžeme jim přímluvnou modlitbou pomoci. Je to náš skutek lásky vůči nim.
Očistec je tedy místo, kde člověk, který zemřel v přátelství s Bohem, dozrává do potřebné intenzity lásky k Bohu.
Představme si ho jako předsíň nebe. V předsíni je rohožka, na které se musíme pořádně očistit. Přesněji řečeno, Bůh nás musí podrobit očišťování, abychom „dosáhli svatosti, nutné ke vstupu do nebeské radosti.“ (KKC)
To, že takový stav existuje a že se tedy máme modlit za zemřelé, vyplývá např. z Mt 12,32 - nebude mu odpuštěno ani v tomto, ani v budoucím věku. Tedy i po smrti je možné nějaké očištění. Proto se ujal ihned na začátku církve zvyk, modlit se za zemřelé a tím jim pomáhat přímluvnou modlitbou. Píší o tom ti nejstarší autoři (např. Ambrož, Jan Zlatoústý, Augustin...).
Tertulián ve 2. století dosvědčuje zvyk přinášet oběť mše svaté za mrtvé ve výroční den jejich narození pro nebe.
Sv. Monika koncem 4. století prosí své syny kněze, tedy i sv. Augustina: „Pochovejte mé tělo kde chcete; jen o jedno vás prosím, abyste na mě pamatovali u oltáře.“
Je krásný nápis: „Na dušičky vzpomínejme, z očistce jim pomáhejme, budou na nás vzpomínat, až my budem umírat…“
A že se za někoho modlí celý kostel a za někoho nikdo? No, nechme něco na Pánu Bohu. Však on každou modlitbu využije, i když třeba pro někoho jiného. Vždyť se můžeme opravdu modlit za někoho, kdo už je plně v nebi. Ale modlitba vyslyšena bude, třeba pro někoho, na koho nikdo nepamatuje.
Jan Balík
Otázka: Jak požádat kněze o duchovní rozhovor? Jak si říct knězi o (duchovní) rozhovor? Přijít za ním a říct, že bych si s ním chtěla popovídat/mluvit? Nebo se mu dá i napsat na mail? (Jak ho napsat?) I když se neznáme? A nevím, kdy slouží mši? (jsem v jiném městě na škole) Docela se toho i bojím...kde a jak sebrat odvahu? 29.10.2014 20:33
Ro, 20 let
Odpověď:
Milá Ro,
neboj se. Kněz je zvyklý, že ho lidé žádají o setkání a rozhovor. Můžeš si na webových stránkách farnosti na něj zjistit email a napsat mu. Nebo mu napiš sms. No a požádej ho o nějaký termín, kdy by ses s ním mohla setkat. Když jsem byl farářem, tak mi lidé psávali email, já jim odpověděl a nabídl termín schůzky a bylo to. Uvidíš, že Ti kněz rád poskytne čas na rozhovor.
Jan Balík
Otázka: Je hřích, když něco provedu a nepřiznám se? Je hřích když něco provedu a nepřiznám se? Myslím, když se z toho vyzpovídám, ale přiznat se ostatním nedokážu, nechci. 22.10.2014 17:10
:/, 15 let
Odpověď:
Milá :/,
je dobré učit se přiznat, omluvit, požádat o odpuštění. Není to snadné, souhlasím.
Přiznat se k něčemu, co člověk vykonal, musíme tehdy, když bychom svým mlčením způsobili někomu dalšímu nespravedlivou škodu. Třeba bychom se nepřiznali k rozbití okna a učitel by potrestal jiného. Kdybychom se v takové situaci nepřiznali, tak by o hřích šlo.
Jan Balík
Otázka: Můžu já, laik, někomu žehnat? Jak? Chvála Kristu! Zajímalo by mě, jestli já, jakožto laik, můžu někomu žehnat. Popřípadě jak. Asi můžu někomu dát křížek na čelo se slovy ,,Ať ti Pán žehná\"? Zajímalo by mě, co dalšího můžu člověku říct, udělat. Můžu lidem požehnat při společné modlitbě? Vztahuje se požehnání i na nevěřícího člověka nebo člověka ve stavu milosti? Bude to pro ně mít nějaký účinek, když je člověk nevěřící a s Bohem nežije? Díky moc za odpověď 22.10.2014 17:03
blabla7, 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
veřejná a slavnostní žehnání jsou vyhrazena těm, kteří mají kněžské svěcení. Ale jinak můžeme komukoliv v duchu žehnat. Udělat křížek na čelo? Proč ne? Existuje i rodičovské požehnání - tedy žehnání rodičů svým dětem (třeba před svatbou).
Žehnat můžeme pochopitelně i nevěřícím. Žehnání je totiž svolávání Boží pomoci na druhého. A Bůh pomáhá dobrým i zlým, jak říká Písmo. Proto soukromě v duchu můžeme žehnat komukoliv. Pokud někdo není knězem, nemůže žehnat takovými slavnostními formami jako kněz. Např. u jídla může prosit o Boží požehnání, ale nedělá kžíž tak jako kněz či jáhen.
Jan Balík
Otázka: Můžu se stát řeholnicí, i když jsem měla kluka? muzu se stat reholni sestrou i kdyz uz jsem mela kluka ? 22.10.2014 16:03
:P, 15 let
Odpověď:
Ano, můžeš. Dokonce je dobré, když před rozhodnutím následovat Pána a vstoupit do řehole projde dotyčná nějakým dobrým společenstvím, aby poznala chlapce jako kamarády.
Samozřejmě, že bývá někdy obtížné vstoupit do řehole, když člověk "ujel" a z hlouposti či bláznivé lásky s někým spal. Pán Ježíš odpouští, to ano, ale psychologicky to může způsobit komplikace. Kdo žije mezi kamarády a žije ve zdrženlivosti, ten se nejlépe připravuje na volbu jakéhokoliv povolání: zasvěceného i manželství.