Otázka: Veganství a křesťanství Ahoj:D
Mám dotaz. Nedávno jsem se začala více zamýšlet nad veganstvím. Došlo mi, že se chci stát vegankou, protože nechci podporovat utrpení zvířat na farmách atd. Přijde mi, že by to nechtěl ani Ježíš. A tak jsem se dostala k otázce: Jak se křesťanství dívá na veganství?
Děkuji za odpověď a za to, že nám holkám tady tak pomáháte. 9.12.2023 09:56
Veronika, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko, pán Ježíš maso zvířat normálně jedl. Například beránka na Velikonoce. Jeho následovníci - křesťané - tedy maso vždy jedli. Moc pěkně o tom je naspáno v Bibli v Novém zákoně ve Skutcích apoštolů 10: "V tom k němu zazněl hlas: „Vstaň, Petře, zabíjej a jez!“ Petr odpověděl: „To ne, Pane! Nikdy jsem přece nejedl nic nečistého nebo poskvrněného.“ Ale hlas k němu promluvil znovu: „Co Bůh očistil, neměj za nečisté!“ Starý zákon považoval za nečisté některé druhy zvířat, ale vidíme, že pán Ježíš v tom má jasno: vše je stvořeno Bohem pro člověka.
Dnes je ve světě moderní vegetariánství, veganství... ale křesťan je člověkem svobodným, který ví, že vše je darem Božím. Proto ví, že může jíst vše, ale ke všemu se zároveň chová s úctou a šetrností: neplýtvá potravinami, nevyhazuje potraviny, jí vše, i když mu to nechutná, dokáže se také zapřít - postit se z lásky k Pánu.
Jan Balík
Otázka: Mám dotaz.... Dobrý den, mám tento dotaz: upřímně toho lituji, ale stalo se mi, že jsem použila Postinor (nouzovou antikoncepci). Chci se zeptat, je to vnímáno v katolické církvi jako hřích? Po případě jak těžký? A jak se k tomu teď postavit? Vyzpovídala jsem se u kněze ve farnosti, ale slyšela jsem, že \"nestandartní\" hříchy řeší zpovědníci k tomu určení... Předem moc děkuji za odpověď... 6.10.2023 21:13
., 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko, postinor může způsobit miniinterupci, vypuzení oplodněného vajíčka z těla ženy, tedy zabití nevinného člověka. Takový prostředek je tedy proti 5. přikázání - nezabiješ! Jeho použití je tedy hříchem a to jistě těžkým - riziko zabití. Je vidět, žes to jako hřích vnímala, když jsi s tím byla u zpovědi. Bůh ti jistě odpustil. Bohu díky, že je plný milosrdenství. A je to i připomínka toho, že do svatby je nejen správné, ale i moudré žít v sexuální zdrženlivosti, tedy bez sexu. Až se jednou rozhodneš pro nějakého muže, aby se stal otcem tvých a vašich dětí, pak bude čas na svatbu a společné sdílení lásky i v sexualitě. Některé hříchy, například dokonaný potrat, odpadnutí od víry atd. jsou vyhraženy k odpuštění biskupovi a knězi, kterého pověří. Proč? Aby se ukázalo, že se jedná o vážné činy proti Bohu. Aktuálně je to tak, že potrat může odpouštět každý kněz. Má ale kajícníka poučit o vážnosti a udělat vhodné pokání.
Milá zatazelko, věř Bohu, který odpouští, ale také ukazuje správnou cestu.
Jan Balík
Otázka: Mám rpoblém se svou vírou Ahoj redakce, mám jednu otázku. Mám problém se svou vírou. Nesouhlasím a mám jiný názor na některé věci, které vyznává kostel a naše víra. Mám prostě na to jiný názor. Na druhou stranou, když jsem byla v osobním životě na nule tak mě víra zachraňovala a byla jsem často v kostele. Pokaždé, když mám nějaký problém tak jdu do kostela a vždy se cítím lépe. Nechci, aby to vyznělo, že chodím do kostela jenom když jsem na své dráze úplně dole. Chodím skoro každou neděli. Teď, ale k tomu problému. Říkám si, že bych ráda šla k biřmování. Chtěla bych se ještě víc přiblížit Bohu, ale jak ho můžu přijmout když nesouhlasím s některými věci, které kostele/víra vyznává. Co mám dělat? (Nemám s knězem žádný vztah a v kostele se střídájí 4 knězi.) 21.9.2023 12:18
Ella, 21 let
Odpověď:
Milá tazatelko, myslím, že je právě doba, kdy najdeš někde kolem sebe přípravu na biřmování. Je to čas, ve kterém více poznáš Pána Boha a jeho lásku k nám. Zároveň je to i období, kdy se nad vírou budeš více zamýšlet a leccos pochopíš. V každé větší farnosti přípravy na biřmování probíhají. Nesouhlasit je snadné. Ale pochopit proč Ježíš něco učí, proč církev je Bohu věrná a některé činy nazývá dobrými a některé špatnými, to vše vyžaduje určité hledání. Znáš YOUCAT nebo TWEETUJ s BOHEM? Obě super knížky pro mladé lidi.
Bůh nás má rád a proto nás učí cestě dobra. Kolem nás je ale mnoho odlišných názorů, dokonce i lidé, kteří tvrdí, že jsou věřící, učí něco, co je sice líbivé, ale odporuje Bibli. Takový je kolem nás svět. Proto je pochopitelné, že některé věci ti dělají obtíž. Doporučuji: často se modli k Duchu svatému o dar víry, naděje a lásky. A pak čti evangelia a víru studuj, třeba z knížek, které jsem výše označil. Postupně mnohé pochopíš a zjistíš, že v církvi je skutečně živý Bůh, který vede lidi k dobru. A je moc dobře, když se zapojíš do nějaké skupiny mládeže či spíše studentů.
Jan Balík
Otázka: Společenství Dobrý den, mrzí mě, že v naší farnosti nemáme žádné spolčo, žádné setkávání. Mohla bych třeba jezdit do velké farnosti, kde spolčo mají?
Děkuju
Delfín 22.8.2023 10:07
Delfín, 13 let
Odpověď:
Milá tazatelko, společenství je třeba hledat a klidně začít jezdit pravidelně na nějaké Diecézní centrum života mládeže nebo okolní farnost. V naší vlasti není církev tak veliká, že každá farnost může vůbec spolčo mládeže mít. Takže hledej někde jinde. To, co pak načerpáš někde jinde, tak to přineseš jednou do své farnosti.
Jan Balík
Otázka: Představuju si, že udělám nějaký hřích... Ahoj redakce,
je hříšné uvažovat o tom, že udělám nějaký hřích, představovat si to nebo si dokonce přát zhřešit, když ten čin nakonec neudělám? Je nutné se z takového (hříšného) myšlení zpovídat?
Často pomýšlím na činy, které neudělám, ale přesto mě baví na ně myslet. Snažím se být dobrým člověkem vůči sobě i ostatním, naučila jsem se být zdrženlivá a přemýšlet o tom, co dělám a říkám. Jenže se pořád cítím jako by mě vlastně bavilo nebrat ohledy na nic a na nikoho. Přála bych si to a byla bych toho schopná. Některé lidi i obdivuji za to, že jednají hříšně. Je to tím, že se sama tak nechovám?
Neubližuji druhým ani sobě, jde mi o jen o to, jestli je takový stav mysli hříšný před Bohem. Ubližuju Bohu a víře v sobě a měla bych se tím pádem zpovídat? Případně jak moc konkrétní mám u zpovědi být?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Míša 8.7.2023 19:12
Míša, 16 let
Odpověď:
Milá Míšo, zůstávat v myšlenkách u nějakého hříchu a představovat si, jaké by to bylo, kdybych ho udělal...to není dobré. Je to jako škrtat sirkama na stohu slámy a odhazovat je. Nemusí se stát nic, ale může stoh také chytnout.
Popisuješ běžné pokušení, které nám ďábel našeptává. Vlastně závidět tak trochu těm, co si mohou zahřešit. Ale pozor: hřích není sranda, ale je to vážná záležitost, která poškozuje náš život. Hřích můžeme vnímat jako zavirování mobilu. Hřích je jako černá skvrna na šatech, zohyzdění tváře.... Ano, lidé si z hříchů moc nedělají, ale pak jsou jejich životy nejednou ponořeny do otroctví hříchu.
Pokud se ptáš na to, zda je třeba se z takových hříšných myšlenek zpovídat, tak doporučuji spíše ano. Prostě říci, že jsem myslela na hříchy.
Ještě bych Ti rád nabídl jednu radu. Je moc dobré, když bude číst pěkné knihy, životopisy svatých...tak dostaneš do mysli dobré podněty a budeš spíše přemýšlet o dobru, o svatosti, o Boží lásce a ne o hříších. Životopisů svatých je dnes mnoho, třeba jsou super romány od Wilhelma Hünermanna.
Jan Balík
Otázka: Jak víra přihlíží na to, když křesťan chodí s někým jiného náboženství? Ahoj, chci se zeptat, jak víra přihlíží na to, když křesťan chodí s někým jiného náboženství. Děkuji za odpověď 2.7.2023 20:23
D., 18 let
Odpověď:
Milá tazatelko, člověk se může zamilovat do leckoho. Po určité době, ale musí začít přemýšlet, jestli s dotyčným člověkem může sdílet celý svůj život, jestli je tento člověk vhodným otcem pro tvé/vaše děti, a jestli s ním celý život budeš sdílet základní hodnoty života. Samozřejmě je možné vstoupit do manželství s člověkem jiného křesťanského vyznání, jiné víry. Ale je potřeba si položit vážnou otázku: Jak budeme vychovávat děti? Ve víře v P.Boha, v P.Ježíše a nebo...? A další otázka: Jaké hodnoty budeme vštěpovat dětem? Myslím si, že není možné vštěpovat dětem křesťanské hodnoty a zároveň hodnoty budhistické nebo hodnoty islámu. Prostě některé věci není možné slučovat. A tak jsou lidé, kteří uzavřeli manželství s někým jiným a církev samozřejmě takovým lidem vychází vstříc a dává jim k tomu dovolení, ale zároveň od katolíků vyžaduje křest a výchovu dětí v katolické církvi. To může být ovšem někdy velkou obtíží. Proto je třeba o těchto věcech přemýšlet a je dobré, že se na to ptáš. Jednoduchá odpověď: ano, církev těm katolíkům, kteří chtějí vstoupit do manželství s člověkem jiné víry, (když o to požádají svého biskupa) uděluje dovolení, ale na druhou stranu se ukazuje, že je to velice zásadní rozhodnutí, které je třeba vážně promyslet.
Jan Balík
Otázka: Jak obnovit vztah s Bohem? Ahoj, poslední dobou, asi tak 2 měsíce, řeším takový problém. Před 2 měsíci jsem se rozešla s klukem a od té doby mám pocit, jakoby bych zůstala úplně sama - jakoby Bůh zmizel. Nedokážu se modlit, soustředit se na to, mám pocit že mě nikdo neposlouchá. A moc mě to mrzí a trápí. Jediná chvíle, kdy se necítím sama je, když si pustím nějaké chvály na youtubku. Nemáte nějaké nápady, jak znovu obnovit vztah s Bohem? Nějak ho nastartovat? Děkujuu. 5.6.2023 23:32
Smutná, 18 let
Odpověď:
Milá Smutná, takové stavy prostě přichází a vyléčí je mnohdy čas. Avšak, člověk - jak píšeš - také může něco pro vypořádání se s takovými smutky dělat. Třeba se seber a zajeď na nějaký víkend na centrum života mládeže do Příchovic, na Vesmír.... Ohlédni se doma ve farnosti, zda nemůžeš s něčím pomoct - třeba příprava farního dne, dětského tábora.... Prostě, věnuj něčemu dobrému svou energii. A možná se také snaž každý den na chvilku zastavit v kostele a pomodlit se před svatostánkem. Tak zde máš pár tipů a neboj se. Ona prázdnota jistě přejde.
PS. Jedeš na pouť na Světový den mládeže s papežem do Lisabonu letos v srpnu? Pokud ne, mooooooc ti účast doporučujeme. A biskupství či farnosti pomáhají i finančně.
Jan Balík
Otázka: Tipy na nějaké křesťanské knihy o tom být single... Ahoj, měly byste prosím tipy na nějaké křesťanské knihy o tom být single? Díky :) 10.5.2023 07:57
E., 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko, o singlu? Takovou knížku asi nenajdeš. Proč? Protože jde o to, že lidský život se naplňuje sebedarováním. Zda to je v manželství, kněžství či řeholi, či že někdo zůstane sám a věnuje se svému povolání jako službě (dříve to byli lékaři, učitelky), to je druhotné. Prostě: život se naplňuje láskou, která je službou. Takže, je třeba najít knížku o povolání, o životě jako službě.
Krásné knihy jsou od Daniela Ange, mohu doporučit Teologii těla sv. Jan Pavla II. (třeba i online studium - https://mskw.sk/sk/), od Westa - teologie těla pro začátečníky. Zajímavá je i knížka od papeže Františka: Christus vivit.
Jan Balík
Otázka: Tetování Ahojte mám dotaz, nedávno jsem si nechala udělat tetování na ruku samozřejmě s významem a to i díky ségře která má podobné, ale hlavně nás to vystihuje. V bibli ve starém zákoně je psáno že by jsme si dělat tetování neměli, ale co jsem tak četla tak to bylo kvůli vyznávání bohů, tak se chci zeptat jestli to není nic proti jelikož sama jsem z věřící rodiny, ale nemá to být v žádném špatném smyslu ani tak jen se mi to líbilo a hlavně má to význam, přijde mi že toto je hodně tabu téma a vím že spoustu lidí by mě za to odsoudilo, ale upřímně nemyslím si že je to něco špatného když to není myšleno ve zlem úmyslu 3.5.2023 20:10
Anička, 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko, tetování je výraz jiných kultur, ne evropských a ne křesťanské. To je důvod jisté zdrženlivosti k tomuto počínání. Však se podívej, co vše za divné obrázky si lidé nechávají vytetovat. Je vidět, že je to spojeno s nějakými temnými silami. Naše tělo je a má být chrámem Ducha svatého, je určeno jednou k zmrtvýchvstání a k životu věčnému. Proto s ním zacházíme s úctou, ale nezbožňujeme ho, neděláme z něj modlu. Pochopitelně se krášlíme, nosíme třeba na krku křížek či medailku Panny Marie - na znamení úcty a důvěry v Boží pomoc. Pokud jde o tetování, nedává to v tomto ohledu smysl. Zároveň to je změna trvalá, obtížně změnitelná. Takže ani svaté obrázky není vhodné nechávat si tetovat. A ještě jedno zamyšlení. Pokud je tetování nepotřebné nebo něčím navíc, co ušetřené finance věnovat na chudé? Byly by lépe využity. Když píšeš, že tě obrázek vyjadřuje, co budeš dělat po 10 letech, když tě bude vyjadřovat jiný? Tetování lze ale považovat také za poškozování těla, které je hříchem.
Jan Balík
Otázka: Správný čas na biřmování Dobrý den, jak mám vědět, že je správný čas jít k biřmování? Moje sestřenice je aktuálně těhotná a přála by si, abych byla její kmotrou. Kněz, má ale výhrady protože jsem ještě nebyla u biřmování. Sama nevím, zda chci v nejbližší budoucnosti jít, protože se mé pohledy a názory na nějaké věci zásadně liší od toho co nás učí víra. Chci vyjít sestřenicí vstříc a být kmotrou malého děťátka, ale nechci jít jenom kvůli tomu k biřmování. Jsem celkově z toho zmatená. Nemyslím si, že se moje názory změní a také vím, že pohled církve se taky nezmění. Takže jsem se dostala do nekomfortní situace a nevím jak z ní ven. 25.4.2023 19:46
Cartia, 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko, nejprve bych doporučil, abys prostudovala proč církev něco učí. Dá se o tom načíst v katechismu a stojí za to objevovat moudrost církve, ve které je přítomen Duch svatý. Kvalitní příprava na biřmování je cestou, jak více porozumět učení církve. Není to už závazek, že se necháš biřmovat.
Ke kmotrovství se vyžaduje, aby byl kmotr pokřtěn a také biřmován. U biřmování se v českých poměrech nejednou zamhouří oko. Ale to záleží na místních poměrech.
Co dělá kmotr? Má spoluodpovědnost s rodiči, že bude dítě vychovávat v lásce k Bohu a ve znalosti Boha. A toto kmotr s rodiči slibuje Bohu. Proto musí být pokřtěn a měl by být biřmován. Prostě kmotr by měl žít jako praktikující věřící. Kmotr by se měl i za své sobě svěřené dítě modlit.
Takže je na Tobě, jak se rozhodneš a jak se v místě, kde křest bude probíhat, domluvíš.