Otázka: Proč při křtu kněz na konci neříká "Amen"? Dobrý den, proč při křtu kněz na konci neříká to "Amen"? Díky 10.2.2015 21:01
lili, 20 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
v liturgické knize, která je určena pro křest, není Amen po slovech po lití vody na hlavu dítěte uvedeno. Proč? Amen znamená, že souhlasíme s tím, co bylo řečeno. Po křtu nic nepotvrzujeme, protože křtí sám Bůh. Po slovech proměnění také Amen neříkáme. Křtem není konec, ale obřady pokračují mazáním olejem a dalšími obřady.
Ale ještě jedna poznámka. I kdyby někdo Amen řekl, nic se neděje. Jde přece jen o obřady, které může církev měnit.
Jan Balík
Otázka: Je těžký hřích, když jsem pochybovala o tom, jestli mi Bůh odpustil hříchy? Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je TĚŽKÝ HŘÍCH, když jsem byla u zpovědi a pak jsem si říkala, že přece není možné, že mi to všechno Bůh odpustil..nedokázala jsem to přijmout, že ty hříchy už neexistují a dokáže mi to pořád dokola odpouštět. Pochybovala jsem o tom, zda mi to odpustil, ale chtěla v to věřit a přesvědčovala se, že to tak bylo 9.2.2015 18:15
já, 15 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
určitě to není hřích, když jsi uvažovala o tom, zda Ti Bůh odpustil. Víš, možná očekáváš po odpuštění nějaké dobré pocity. Ty se pochopitelně dostavit můžou, ale spíše jako nějaký bonus, občas.
Odpuštění hříchů je záležitost víry. A jak ji posílit? Číst si v Novém zákoně ta místa, kde Ježíš odpouští. Marnotratného syna (Lk 15,11-32) nebo ztracená ovce (Lk 15, 1-10) nebo v nebi je větší radost z jednoho hříšníka, který se obrátil, než z devětadevadesáti spravedlivých (Lk 15,7), podobenství o celníku Zacheovi (Lk 19,1-10) a vyprávění o cizoložné ženě (Jan 8,3-11).
Jan Balík
Otázka: Může mi jít učitel za biřmovacího kmotra? Je možné, aby byl mým kmotrem při biřmování můj učitel? Je na tom něco divného? Jsme dobří přátelé (povrchně jsme se znali, ještě když mě neučil) a je pro mě velkým vzorem (co se týče víry i normálně). Děkuji za odpověď. B 8.2.2015 22:34
Barča, 16 let
Odpověď:
Milá Barčo,
kmotrem při biřmování může být klidně Tvůj učitel, proč ne? Je jen třeba, aby kmotr žil z víry. Doporučuji Ti konzultovat své přání s rodiči a tím, kdo Tě na biřmování připravuje.
Jan Balík
Otázka: Nerozumím starozákonnímu Bohu. Mohli byste mi objasnit některé otázky? Dobrý den. Prosím o radu s těmito 3mi otázkami. 1) Prosila bych, zda byste si nemohli přečíst 1. královskou knihu, 13 kapitolu. Po přečtení tohoto úryvku mám pocit,že je Bůh nespravedlivý, JE TO HŘÍŠNÉ? Připadá mi, že vina byla spíš na straně toho člověka, který toho proroka pozval k sobě domů na jídlo...Proč Bůh potrestal toho druhého? Co s přesvědčením,že je Bůh ve Starém zákoně nespravedlivý? Mám pocit, že po malém prohřešku vše hned trestá smrtí..proč? Aje špatné si to myslet? 2) Co znamená, že je Bůh žárlivě milující? 3) Bůh také říká, že stíhá viny otců na synech...jak to? Vždyť já přece nemůžu za to, co udělali moji rodiče špatně..Nemohli byste mi to objasnit? Děkuji. 8.2.2015 22:18
zaseněco, 15 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
máš skutečně zvídavé otázky. Pokusím se stručně odpovědět. V zásadě narážíš na skutečnost, že Bibli je třeba vykládat v celku. Nelze vytrhnout jednu větu, jeden příběh z celku Bible. Jednotlivé knihy také vznikaly v dávné době a je v nich mnohdy vepsána lidská zkušenost, lidská slabost a hříšnost. Mnohdy se právě proto ukazuje, že Bůh uskutečňuje své záměry, i když lidé jsou hříšní a častou na něj kašlou. Nelze tedy všemu přesně porozumět.
ad 1) Příběhy staré doby izraelského národa jsou mnohdy plné nejasností, hříchů. Nelze je snadno pochopit. I tento příběh, o kterém se zmiňuješ, má jistě více významů. Třeba ten, že máme jít za posláním a nenechat se zviklat ničím a nikým. A teď k té Boží dobrotě. Podívej, ve Starém zákoně najdeš neuvěřitelně krásné knihy, ve kterých Bůh vystupuje jako milující, jako matka, která hýčká dítě na svém klíně atd. Je to často u proroků (např. Ozeáš, Izaiáš).
ad 2) Bůh žárlivě milující - Bůh touží po lásce lidí s takovou intenzitou, že dal svého syna Ježíše jako oběť, nechal ho umřít na kříži, aby nás k sobě přitáhl. Ale můžeme si tuto větu vysvětlit i takto: Boží láska nesnese žádnou druhou hlavní lásku. Proto se říká, že máme mít Boha na prvním místě ve svém životě - tedy mít Boha jako základní bod, kolem kterého se točí celý náš život; Boha se máme neustále ptát na jeho názor, hledat jeho vůli atd.
ad 3) Bůh stíhá vinu. Zde platí to, že nelze vytrhovat. Například 5. kniha Mojžíšova v 7 kapitole píše: "Poznej tedy, že Hospodin, tvůj Bůh, je Bůh, Bůh věrný, zachovávající smlouvu a milosrdenství do tisícího pokolení těm, kteří ho milují a dbají na jeho přikázání. Avšak tomu, kdo ho nenávidí, odplácí přímo a uvrhne ho do záhuby. Nebude odkládat; tomu, kdo ho nenávidí, odplatí přímo. Proto bedlivě dbej na přikázání, nařízení a práva, která ti dnes přikazuji dodržovat. Za to, že tato práva budete poslouchat a bedlivě je dodržovat, bude Hospodin, tvůj Bůh, zachovávat tobě smlouvu a milosrdenství, jak přísahal tvým otcům."
Je tedy jasné, že s Boží spravedlností je to daleko složitější, než jak si mi lidé představujeme. Bůh miluje hříšníka, chce mu odpustit a má radost, když odpouštět může. O tom dobře víme z Nového zákona.
Příklad na pochopení: Každý máme svobodu se rozhodovat a máme se rozhodovat pro dobro. Zneužijeme-li svobodu a zvolíme-li zlo (např. zvolit potrat dítěte), neseme následky svých hříchů (potrat je těžký hřích, zlo, které vstupuje do života rodičů a celé rodiny). Víme, že Bůh rád odpouští, tedy vytahuje lidi z pekla. Žena i muž, kteří potrat nechali vykonat, mohou jistě prosit o odpuštění a Bůh jim, když litují, odpustí. Ale pozor, dobře víme, že každé zlo také nějak ovlivňuje okolí člověka (potrat může přivést ženu k psychickým problémům, které se pak odrazí na atmosféře celé rodiny; i když Bůh zlo potratu odpustí, dítě se znovu nenarodí). Hříchy mají tedy důsledky, se kterými někdy musíme zápasit.
Jan Balík
Otázka: Vztahuje se eucharistický půst i na čištění zubů a žvýkání žvýkačky? Ahoj In! Chtěla bych se zeptat, ...vztahuje se eucharistický půst pouze na to, že nesmíme 1 hodinu před sv. přijímáním nic sníst, nebo to platí i na to, že nesmím do pusy nic jiného "strkat".. Je možné si čistit zuby nebo žvýkat žvýkačku např. 3/4 hodiny před sv. přijímáním? Vztahuje se to i na to? Děkuji. 8.2.2015 19:38
P., 15 let
Odpověď:
Milá P.,
eucharistický půst je jednu hodinu před svatým přijímáním. Jeho důvodem je skutečnost, že si máme uvědomit, že eucharistie je pokrm zcela mimořádný - přijímáme samotného Boha.
Tento půst znamená, že nemáme v tu dobu nic jíst a pít, kromě čisté vody a léků. Čistit zuby si v době půstu můžeš. Žvýkačku bych považoval za již nevhodnou. Nemocní a ti, kteří je ošetřují, mohou eucharistii přijmout, i když v předchozí hodině něco jedli.
Jan Balík
Otázka: Kamarádka mi vyložila sen pomocí snáře a "sedělo to". Co si o tom mám myslet? dobrý den :-) prosím o radu co si mám myslet. v úterý jsem kamarádce řekla svůj sen, co se mi zdálo. byl to obyčejný sen, nic extra neobvyklého, ale ona určité věci z něho začala hledat ve snáři. já jsem to nechtěla slyšet poodešla jsem, ale stejně mi to řekla a bylo tam něco a přiznání chyb z minulosti nebo tak, a já jsem se jí zrovna ten den chystala říct, že jsem zhruba před rokem vyzradila její tajemství. co si o tom mám myslet? na to přiznání jsem myslela už dny předtím a neudělala jsem to základě toho snu. poraďte mi prosím. T. 4.2.2015 15:57
T., 14 let
Odpověď:
Milá T.,
myslím si, že můžeš být zcela v klidu. Většina snů nemá hlubší význam a nedají se jen tak vykládat podle sebelepšího snáře. Sny je možné někdy využívat odborníky v psychoterapii, ale také jen opatrně.
Lidská psychika je velice složitá. Proto se nám občas stane přesně to, co ty popisuješ. Snáře jsou z veliké většiny šikovně psané, a proto v nich snadno najdeme výklad něčeho, co si ze snu pamatujeme. Ale s reálným životem nemají co dělat. Dokonce jsou nebezpečné a mohou uškodit, protože slabší povahy je berou vážně, řídí se dle nich a tím se odříkají svobody jednat dle svého rozhodnutí.
Takže buď klidná, spíše si z takové události udělej legraci. A pokus se vysvětlit kamarádce, že kniha Snář nemůže být považována za solidní literaturu, která by nám měla pomáhat.
Jan Balík
Otázka: Dříve jsem po zpovědi cítila úlevu, teď necítím nic. Co dělám špatně? Ke zpovědi chodím pravidelně co měsíc. Většinou jsem po ní cítila úlevu, že všechno zlé je mě pryč, ale teď v poslední době, po zpovědi necítím nic. Žádná změna, i když těch hříchů lituji a chci začít lépe.. Co dělám špatně? 30.1.2015 12:01
Anonymka, 18 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
je super, že chodíš ke svátosti smíření každý měsíc. Pokud jsi v minulosti vnímala úlevu, byl to dar Boží a tak trochu to patří k mládí. Jsi ve věku, kdy si začínáme zvykat na to, že ne vše, co je dobré a správné, také tak pociťujeme. Cit snadno bloudí a není zcela spolehlivým vodítkem.
Ohledně zpovědi mám jednu radu. Zkus si vždy před zpovědí uvědomit: jdu ke zpovědi; je to nádherné osobní setkání s Kristem, který odpouští; jedná se o mocný zdroj Boží milosti, tedy síly do mého života. Takto povzbudíš svou víru v Boží přítomnost ve svátostech, začneš ji hlouběji chápat a také i nově prožívat.
Jan Balík
Otázka: Kamarádka se chce zabývat homeopatií. Jak jí vysvětlit, že je to pochybná praktika? Moje kamarádka se chce zabývat homeopatií, hodně ji zajímá alternativní léčba, protože západní medicína léčí jenom důsledky a nehledá moc příčiny a prevenci. Něco jsem si o tom zjišťovala, přijde mi to občas takové čáry máry, četla jsem si i článek o jedné doktorce, která praktikovala homeopatii na svých dětech a pak od toho opustila, děti měly nevysvětlitelné noční můry, doktorka byla věřící a nakonec přišla na to, že homeopatie má co do činění s bílou magií. Jak to tedy doopravdy je? Kamarádka není věřící, jak jí vysvětlit, že tahle praktika je taková pochybná? 29.1.2015 22:47
Beatrice, 21 let
Odpověď:
Milá Beatrice,
je dobře, že Ti na kamarádce záleží a nechceš, aby se vystavovala něčemu, co by jí mohlo uškodit. Názory na homeopatii se různí, já osobně bych ji nedoporučovala. Pokud není věřící, apelovala bych na její zdravý rozum. U homeopatických přípravků nebyla prokázána žádná účinná látka, ale přesto něco působí. Sami homeopaté říkají, že působí jakási "energie". To je minimálně podivné. Navíc jsou homeopatické léky velmi drahé.
Slyšela jsem pěkné přirovnání: když sbíráme houby a narazíme na druh, u kterého si nejsme jistí, jestli je nebo není jedlý, raději použijeme vlastní rozum a toho hříbku se vzdáme a necháme ho tam, i kdyby nám někdo jiný tvrdil, že jsme hloupí, že to chutná moc dobře. To samé platí u alternativní léčby a homeopatie. Pokud má člověk pochybnosti, je lepší od toho dát ruce pryč.
redakce IN!
Otázka: Jaký má církev názor na život jinde ve vesmíru? Jaký má církev názor na mimozemšťany, na život jinde ve vesmíru? Život na jiných planetách je jedno z největších témat scifi žánru. Zajímavě to použil například C.S. Lewis v Kosmické triligii.V jakém kontextu lze například vnímat tuto knihu? 29.1.2015 22:38
M.M., 21 let
Odpověď:
Milá M.M.,
církev na mnoho otázek nevynáší svůj soud, protože důvěřuje lidem, že mají rozum a dokáží leccos posoudit svým rozumem.
Pokud by někdo "věřil" bez důkazu v existenci mimozenšťanů, jedná se tak trochu o lidskou hloupost. Pokud někdo bude tvrdit, že jde o hypotézu, pochopitelně zatím nedokázanou, ale možnou, tak mu řekneme, proč ne? Pokud někdo o mimozenštanech píše v literárním díle, jedná se o fikci, a budeme to tak chápat. S trochou nadsázky se dá říci, že jedna "mimozemská civilizace" existuje - andělé.
Jan Balík
Otázka: Kdy můžu v kostele přijímat hostii jen do úst a ne do dlaně? Dobrý den, zajímalo by mě, kolikrát ročně, resp. kdy můžu v kostele přijímat hostii při přijímání jen do úst? Vím, že ji můžu přijímat po celý rok do dlaně, ale párkrát do roka, vím, že jen do pusy. Proč a kdy? Díky. 29.1.2015 16:09
jája, 20 let
Odpověď:
Milá jájo,
v našich diecézích se každý může rozhodnout, zda přijímá eucharistii do úst či na ruku, ve stoje či v kleče. Takže klidně celý rok můžeš přijímat svým oblíbeným způsobem (Výjimkou je, když je svaté přijímání podáváno pod obojí způsobou - Tělo i Krev - namáčením z kalicha. Tehdy lze přijímat pouze do úst).
Pokud by ses ocitla na Slovensku, budeš vždy přijímat do úst, protože tam není přijímání na ruku povoleno. Při přijímání je třeba se soustředit na víru v přítomnost Boha - velkého a milujícího, tedy na setkání s Láskou. Způsob může v našich podmínkách volit každý dle svého. A jistě to není tak, že přijímání na ruku je modernější a přijímání do úst zbožnější. Zbožné přijímání je to, při kterém si uvědomujeme, že se jedná o Boha, který k nám přichází jako pokrm a tím nám ukazuje svou bezmeznou lásku.