Otázka: Existuje nějaký světec, ke kterému by se mohli modlit homosexuálové? Ahoj IN! V dnešní době máme tolik světců a světic nebo blahoslavených, že je snad nemožné se o každém z nich alespoň něco málo dozvědět. Také v dnešní době narůstá počet lidí, kteří mají náklonnost ke stejnému pohlaví. Ke komu by se mohli obracet v modlitbě? Existuje nějaký světec/světice, který by \"byl homosexuálem\"? Děkuji (omlouvám se za trochu hloupou otázku) 4.3.2015 15:23
Amy, 17 let
Odpověď:
Milá Amy,
tvoje otázka souvisí s posuny, které díky mediální masáži prodělává společnost. Světce, který by byl homosexuální orientace, neznám. Ale je možné zvolit si jakého koliv světce a toho si vybrat jako pomocníka.
Nemohu ale nedodat, že skuteční odborníci (např. Trapková - Chvála v knize Žena a muž v rodině) říkají, že tato orientace vzniká pokroucenou výchovou a že ji tedy je možné ovládat a usměrnit. Náklonnost - to je emoce - a tu mohu rozumem a vůlí ovládat. A tak každý světec jistě může být příkladem, protože bez sebeovládání nelze žít a nelze se stát svatým.
Jan Balík
Otázka: Půjdu neteři za křestní kmotru. Jaký dárek jí mám dát? ahoj, půjdu za křestní kmotru neteřince. Vím co se ode mne čeká po stránce duchovní, což je nejdůležitější. Ale už moc nevím, co všechno bych měla zařídit prakticky. Společně s rodiči malé Verunky vybíráme svíčku a roušku. Je ještě něco potřeba? Ráda bych malé dala nějaký dáreček, napadá mě dětská bible. Řetízky a náušničky by ani rodiče neocenili. Napadá vás ještě něco? děkuji 2.3.2015 09:16
nik, 24 let
Odpověď:
Milá nik,
to je krásné, že se staneš kmotrou. Je to přijetí závazku, že jí budeš pomáhat na cestě k Pánu Ježíši. Proto jistě bude vhodné, když se za ni budeš každý den modlit.
A co zařídit? S tou dětskou Biblí bych asi počkal, až neteř trochu vyroste. Jako památka na křest je třeba pěkné darovat kvalitní obrázek Panny Marie či anděla strážného a na zadní stranu napsat, při jaké příležitosti byl darován. Ale i křížek na krk se dává.
redakce IN!
Otázka: Můžu jít ke zpovědi, i když nemám žádný těžký hřích? dobrý den. náš pan farář říká, pokud jsem ho dobře pochopila, že, že kdo nemá těžký hřích, že ten zpověď nepotřebuje. mluvil asi hlavně ke starším lidem, kteří možná chodí jen ze zvyku. můžu chodit ke zpovědi třeba jednou za měsíc, i když neudělám žádný těžký hřích? 1.3.2015 20:54
deváťačka, 14 let
Odpověď:
Milá devátačko,
zpověď je nutná, když máme těžký hřích a je doporučená, když máme lehké hříchy. Svátost smíření je na odpuštění hříchů a na posilu. Je to setkání s Kristem, které dává sílu - je to dovolený doping, energetický duchovní nápoj. Proto se doporučuje, abychom chodili ke zpovědi tak jednou měsíčně.
Už jsme ale v životě vyzkoušel, že v období krize je dobré chodit i častěji, protože ta Boží pomoc je pak cítit. Tedy, choď poctivě každý měsíc a říkej si vždy: ve zpovědi se setkávám s Kristem, to je super! A k tomu dostanu vnitřní posilu. Krásné, že?
A ještě jednu poznámku. Je výborné, když najdeme kněze (třeba na DCŽM), který nám rozumí a můžeme se ho s důvěrou i na leccos zeptat. Pak se jedná nejen o zpověď, ale i o takové duchovní doprovázení.
Jan Balík
Otázka: Je hřích číst knížku, kde je často bráno Boží jméno nadarmo? dobrý den ráda bych se zeptala jestli je hřích číst knihu kde je často bráno Jméno Boží nadarmo. 1.3.2015 20:50
T., 14 let
Odpověď:
Milá T.,
v mnoha knížkách najdeme vyslovování jména Božího nadarmo. Pokud jsou takové knížky jinak hodnotné, proč bychom je nečetli.
Já třeba, když v knížce najdu jméno Boží, které je vysloveno zbytečně, tak ho nečtu. A je to.
Jan Balík
Otázka: Je hřích, když neřeknu pravdu ve třídě, když spolužáci učitelce lžou? Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli a jaký je hřích, když se ve třídě učitelka zeptá, jestli už jsme to video,... viděli a oni řeknou že ne, ale ve skutečnosti ano a já neřeknu ani tak nebo tak. většinou nejde o moc podstatné věci ale třeba před vánoci řekli učitelce, že nám nedala seznam povinné šk. četby, přitom nám ji dala a já jsem to věděla ale neříkala jsem nic. nevím jestli na to opravdu zapomněli nebo lhali. 1.3.2015 20:48
T., 14 let
Odpověď:
Milá T.,
ptáš se na situace, které jsou ve škole, kde tak trochu táhneme jeden za všechy a všichni za jednoho. Tedy, lhát se nemá a máme se snažit opravdu nelhat ani v takovýchto maličkostech. Přidat se k většině, která lže, není dobré a byla by to zbabělost.
Na druhé straně hned vše aktivně "prásknout" asi nebude také vhodné. Proto bych radil na takové otázky prostě neodpovídat, nepřídávat se k hulákajícím spolužákům. Kdyby se tě ale učitelka přímo zeptala: "T., viděli jsme to?" Pak bych řekl: "Možná, asi, snad..."
Jan Balík
Otázka: Je špatné zajímat se o auru? Ahoj..je špatné zajímat se o auru? Já si myslím, že by bylo docela fajn ji vidět..prosím odpověztre, jsem hrozně zmatená, protože vy mi tu říkátw, že věřit v cokoliv s nadpřirozenem kromě duchovna je zlý a moje hoodně věřící už dospělá kamarádka říká, že všechno, co se dělá s láskou je dobrý..a já třeba umím zhasnout zápalku pomocí mysli..co to znamená?
PROSÍM POMOZTEEE!!! A HLAVNĚ MI PROSÍM NAPIŠTE, JE TO ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝ, PŘECE BYSTE NECHTLI, ABYCH SE ŠPATNĚ ROZHODLA.. 1.3.2015 19:32
Sofi, 12 let
Odpověď:
Milá Sofi,
děkujeme za důvěru, se kterou se na náš obracíš. Duchovní svět je složitý, daleko složitější než velevysoké hory. A do hor nechodíme sami, abychom nezahynuli, ale bereme si zkušeného průvodce. A i s ním jsme velice opatrní. Třeba neděláme ve vysokých horách hlouposti a do něčeho se nepouštíme jen proto, že to může být nebezpečné.
Jsi v podobné situaci. Jako před dospívající dívkou se postupně před tebou otevírá duchovní svět. Kdo je průvodce? Jistě jediný je spolehlivý - Kristus a církev, ve které žije (v ní třeba nějaký dobrý kněz). Proto ti radím nezkoušet nic, co ti nějaký zkušený kněz neschválí. Třeba s tou aurou. I když lze předpokládat, že každý člověk něco kolem sebe vyzařuje, není dobré chít to vidět a za každou cenu o tom něco zkoumat atd. Je to nebezpečné asi tak jako jít do Himalájí v teniskách a bez rukavic. Podobě i s tou zápalkou a jejím zhášením. Je to jistě možné, jak píšeš, ale zase, je to zacházení se silami, které nejsou vždy bezpečné. Proto bych to prostě nědělal, přestal bych se o to zajímat.
O duchovním světě víme z Písma a od světců, že se v něm snadno převléká zlý duch za anděla dobrého. Proto ta opatrnost, o které píšu.
Najdi si kněze, s kterým o tom můžeš hovořit. A zvol si nějaké svaté, se kterými budeš v modlitbě komunikovat a buď dobrá kamarádka se svým andělem strážným. To jsou bezpeční přátelé.
A že vše, co děláme s láskou, je dobré? Ano, ale záleží na tom, co si pod láskou představujeme. Klidně se přece může stát, že někdo mluví o lásce, ale ve skutečnosti jedná sobecky. Takže s touto větou je třeba zacházet velice opatrně.
Jan Balík
Otázka: Po rozvodu rodičů se modlím jenom z povinnosti a cítím se úplně vyčerpaná. Prosím, poraďte. Dobrý den,
minulý školní rok jsem přestoupila ze základky na gympl a skoro celý školní rok jsem ve třídě neměla jedinou kamarádku, staré kamarády jsem moc nevídala. Hned to první září na gymplu nám rodiče řekli, že se rozvedou. Nechápala jsem to, protože se téměř nehádali a já byla zvyklá na to, že oba mají vždy jeden správný názor. Po rozvodu nám však začali říkat věci, které se navzájem vylučovali a já ztratila část důvěry (občas se mi zdá že i lásky) v oba. Teď už kamarádku na gymplu mám, ale ta má další starosti. Od té doby, co jsem na gymplu, si vždy po cca dvou měsících někam zalezu a rozbrečím se. Zlobím se na sebe, štve mě, že vůbec existuji. Dvakrát jsem se takhle neovládla před lidmi (poprvé ve škole, pak při mši). I jindy se ale cítím vyčerpaná. Bůh je, ale na své otázky si odpovídám nakonec vždy sama (asi často špatně). Mám pocit, že všechny modlitby, mše atd. se modlím jen proto, že by se to mělo. 22.2.2015 19:54
K, 15 let
Odpověď:
Milá K,
když se rozvedou rodiče, je to vždy pro jejich děti veliká bolest, kterou jen tak snadno nespracují. Tvoji rodiče od sebe odešli ve chvíli, kdy ty sama jsi ve velice náročně životní etapě.
Co dělat? Poprat se s tím, co se stalo. Bylo by špatné podlehnout smutku, bolesti, nelásce atd.
Co tedy dělat?
Určitě se modli a každý den si chvilku přečti něco z Nového zákona - je to dopis od Pána, který Tě má rád.
Bude pro Tebe velice důležité, abys našla věřící kamarády, společenství věřících, kteří se schází, společně hovoří, modlí se atd. Pokud takové ve farnosti nemáte, pak zkus hledat v okolí. V každém případě můžeš začít jezdit na nějaké diecézní centrum života mládeže (např. Příchovice, Vesmír, Rajnochovice). Tam najdeš přátele a podporu pro svůj život. Ve společenství se snadněji léčí naše bolesti a obtíže.
A neboj se ptát kněze na své otázky.
Moc na Tebe myslím a modlím se za Tebe, abys překonala obtíže, které prožíváš, rodičům odpustila a osvobodila se tak postupně od prožívané bolesti.
A ještě vzkaz z redakce: Pokud se budeš cítit špatně, neboj se hledat pomoc také u odborníků. Obrať se (přes telefon, skype, chat nebo e-mail) anonymně na linku důvěry: http://www.modralinka.cz/?page=ld
Myslíme na Tebe!
Jan Balík
Otázka: Slyší mě Bůh, i když jsem nevěřící? Dobrý den,
mám otázku ohledně víry. Nejsem pokřtěná a až do minulého roku jsem nevěřila v Boha. Takže už nějaký ten pátek si hledám cestu k Bohu, mluvím s ním, někdy se i modlím, ale myslím, že mě neslyší, protože buď nejsem pokřtěná anebo jsem uvěřila až teprve teď. Myslíte, že mě slyší? (Když jsem si něco přála, splnilo se to, ale nevím, jestli je to jen náhoda nebo to udělal Pán).
Ještě mám jednu otázku. Když třeba přemýšlím, tak si vytvářím různé představy (např. měla jsem nemocné ucho a představila jsem si, že půjdu za 2 týdny na audio a stalo se to). Ale musím říct, že se to stává jen někdy. Myslíte, že je to normální? A yslíte, že je za tím Boží záměr?
Děkuju za odpověď 22.2.2015 18:44
Terka, 15 let
Odpověď:
Milá Terko,
super, že poznáváš Pána Ježíše. Pán jistě Tvou modlitbu slyší. Ono je to jako s každým vztahem. Ne vše prožíváme i citem, mnohdy musíme používat rozum (např. když sloužíme nemocnému).
Modlitba nakonec je setkání lásky, tedy často jen to být s Pánem a spočívat v jeho blízkosti. Možná bude dobré, když se zastavíš na nějaké faře a budeš tak chodit na popovídání ohledně víry a postupně se za nějakou dobu ke křtu připravíš. Budeš se moci pak kněze ptát na mnoho otázek a on Ti je rád zopdoví.
A ještě druhá otázka, že se ti občas vyplní představy. To je normální psychologický jev. A mimo jiné ženy mají dar určité předtuchy. Ale moc na to nespoléhej a neber to jako hlavní motiv pro rozhodování. Ideální je, když zapojujeme k rozhodování i rozum a vůli.
Jan Balík
Otázka: Má smysl domýšlet si, proč se co stalo? Je na místě hledat, vymýšlet či domýšlet si za různými životními situacemi nějaký smysl, důvod, proč se to stalo, atd? Nebo se to nikdy v reálném životě nedozvíme (myslím tím v té dané situaci (\"hned teď\"), či v pár dnech; ne až za dlouhou dobu, či dokonce na věčnosti). Jak se říká, že to či ono má/mělo svůj smysl...proč se to říká, když tolikrát nevíme jaký? 21.2.2015 13:52
Le, 23 let
Odpověď:
Milá Le,
věříme, že nás má Bůh nesmírně rád a že vede události v našem životě tak, aby nám pomáhal dosáhnout nebe.
Smysl každé jednotlivosti nejde jen tak odhalit a je spíše zbytečné moc nad vším přemýšlet. Lépe je se opřít o víru a říci si: Pane, Tobě věřím, že mě máš rád a vedeš mě, i když tomu moc nerozumím. Vlastně ta nejkrásnější modlitba jsou slova důvěry: Pane, co chceš ty, to chci i já. Dej mi, prosím, objevit, co je tvůj plán.
Jan Balík
Otázka: Je možné zabránit většímu zlu zlem menším? Ahoj, IN! Chtěla bych se zeptat, jak se dívá církev na následující situaci: Je 2. světová válka a někdo se rozhodne se zabít toho, který má na svědomí tolik lidských životů, rozpadených a zničených rodin, surové násilí, krveprolití národa - Adolfa Hitlera. Je možné zabránit většímu zlu zlem menším? 17.2.2015 22:07
Anna, 17 let
Odpověď:
Milá Anno,
Tvá otázka je velice obtížná. Platí, že nikdy nemůžeme dělat zlo a chtít tím dosáhnout dobra. Účel nesvětí prostředky.
Někdy jsme ale v situaci, kdy naše jednání může přinést jak dobro, tak zlo. Klasický příklad jsou léky, které léčí, ale mohou zase nějakým orgánům škodit. Pak platí, že musíme mít pro takové jednání dostatek důvodů, naději, že pomůžeme a škoda bude malá.
A teď tedy k atentátu na objektivně zlého vládce - diktátora. Budeme se klonit k tomu, že dnešní mezinárodní právo má dostatek prostředků (právních i ekonomických), aby takového člověka sesadilo a uvrhlo do vězení. Žádný diktátor nemůže vést válku, pokud mu jiné státy přestanou prodávat zbraně. Jak často říká papež František, prodej zbraní je velikým hříchem.
Podívej se na dnešní svět. Kdyby současné bohaté státy přestaly dodávat zbraně bojujícm stranám v nejrůznějších konfliktech, bylo by brzo po válkách. Přednost budeme dávat tedy diplomatickému řešení. Pokud se někdo rozhodl za II. světové války udělat atentát na Hitlera, což se skutečně stalo, zřejmě došel ve svědomí k tomu, že jiná možnost, aby pomohl světu, není. Nebudeme ho za to odsuzovat, ale víme, že nakonec z toho nebylo nic jiného, než další krveprolití a popravy. Podobně atentát na Heidricha, po kterém bylo popraveno tak veliké množství lidí.