Otázka: Kde se berou sigmata? Dobrý den. Já jsem ta která se ptala na stigmata. A chtěla bych si teda ujasnit jak to je. To si je svatí sami řezali? Řezání beru jako sebepoškozování. Ale nevím jak to je. Moc děkuji za odpověď. 11.2.2021 09:35
Zuzka, 14 let
Odpověď:
Milá Zuzka,
kdepak sebepoškozování; ti, kteří měli skutečně pravá stigmata je dostaly během modlitby jako dar od Boha. Bylo to většinou při hluboké mimořádně intenzivní modlitbě, která je vedla k intenzivnímu sjednocení s Bohem. Říká se tomu hluboký mystický prožitek. V životě pak prožívali mimořádné sjednocení s Ježíšovou obětí, intenzivní sjednocení s láskou Boží.
Jan Balík
Otázka: Je hřích, když jsem viděla ve filmu sexuální scénu? Dobrý den. Chci se zeptat jestli je hřích že jsem v jednom filmu viděla sexuální scénu. Byl to úplně normální film pro celou rodinu a prostě to tam bylo. A já jsem ten film pak dokoukala ( pak už byl zase normální). Je to hřích? Mám se z toho zpovídat? Děkuji 10.2.2021 22:11
Dana, 14 let
Odpověď:
Ahoj Dano,
díky za dotaz. Co je to vlastně hřích? Hřích je vědomé porušení Božího zákona. Důležité je tam to slovíčko vědomé - to znamená, že dělám něco a vím, že je to špatně. Ty ses podívala na rodinný film, což byla podle mě rozumná volba, protože to je film, kde by člověk žádné sexuální scény nečekal. Jenže tam jedna byla. To se bohužel v dnešní době stává. Žádný hřích jsi ale v tomhle případě nespáchala. Vybrala sis film, který měl být v pořádku, a neměla jsi v úmyslu na takovou scénu koukat a schválně jsi ji nevyhledávala.
Martina
redakce IN!
Otázka: Jak je to se stigmaty? Dobrý den. Zajímalo by něco ohledně víry. A to, jak je možné mít stigmata. To je nějaká genetická vada? A jak je možné že se s tím někdo narodí? Že se někdy objevují a strašně bolí a krvácí a pak zase zmizí? Přijde mi to hodně zvláštní. Moc děkuji za odpovědi. 5.2.2021 21:50
Zuzka, 14 let
Odpověď:
Milá Zuzko,
ptáš se na stigmata. Církev uznala stigmata jako pravé jen u několika lidí: sv. František, sv. Pio (20. století). Pokud jde o pravá, pak se jedná o zvláštní Boží milost, kterou se dotyčný člověk více sjednocuje s Kristem a nese na svém těle jeho rány, svým utrpením se spojuje s Ježíšovým utrpením, které nás vykoupilo a zachránilo od hříchu a pekla. Avšak církev je k stigmatům velice nedůvěřivá, protože nejednou může jít pouze o nevysvětlitelný jev psychického původu a ne o Boží zásah. Se stigmaty se nikdo narodit nemůže.
Jan Balík
Otázka: Jak zařít s křesťanstvím? Jak začít s křesťanstvím? Když jsem ateistka? Předem děkuji za odpověď 4.2.2021 20:10
Ivča, 11 let
Odpověď:
Milá Ivčo,
jak začít s křesťanstvím? Dobrá otázka. Je třeba začít poznávat osobu Ježíše Krista. To se děje především v srdci člověka. Zkus si s ním povídat - tomu se říká modlitba. Například: Pane Ježíši, pokud existuješ, prosím, dej se mi poznat.
A pak si opatři Nový zákon a začni číst třeba evangelium podle Lukáše. Tam se o Ježíšovi dozvíš mnoho zajímavého.
A do třetice. Je dobré vyhledat nějaké další mladé věřící. Víra se vždy žije s druhými.
Jan Balík
Otázka: Je hřích vybarvovat mandaly? Je hřích vybarvovat mandaly? 4.2.2021 14:53
., 13 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
zda je hřích vybarvovat mandaly? Řekl bych, že to hřích není, ale zároveň musím konstatovat, že existuje jistě daleko lepších možností, jak křesťan může trávit čas. Vem si, že by nějaký budhista vybarvoval postavy svatých. Závěr: vybarvíš-li si občas nějakou mandalu a bereš to jen jako hezkou grafiku (a ne jako meditaci a pronikání do božstva), proč ne, ale jinak hledej jiné možnosti, jak se rozvíjet.
Jan Balík
Otázka: Má se před duchovním přijímáním držet půst? Máš se před duchovním přijímáním držet půst? 3.2.2021 09:27
:, 13 let
Odpověď:
Duchovní přijímání je modlitba touhy, nejedná se o přijímání eucharistie. Proto se před touto modlitbou nemusí dodržovat hodinový půst jako před přijímáním eucharistie. Nemusí! Dobrovolně, třeba v době koronaviru, kdy na mši někteří nemohou a místo toho sledují liturgii na obrazovce, může být hodinový půst projevem úcty a zbožnosti. Ale jde o dobrovolný úkon lásky k Ježíšovi.
Jan Balík
Otázka: Je velký hřích nejít v neděli k přijímání? Je VELKÝ HŘÍCH nejít v neděli ke svatému přijímání? 1.2.2021 10:41
*, 13 let
Odpověď:
Ahoj,
nejít v neděli k přijímání není velký hřích. Přijímání Ježíše v eucharistii je něco mimořádného a vyžaduje čisté srdce. Hříchem by tedy bylo jít k přijímání po nějakém těžkém hříchu, ze kterého se člověk ještě nevyzpovídal. Je tedy v pořádku za takových okolností v neděli k přijímání nejít. Moc ale doporučuju pravidelnou zpověď i přijímání jako takovou duchovní posilu. Pokud je to tedy možné.Teď v období karantény je poněkud obtížné se k přijímání i ke zpovědi dostat. Kněží sice nabízí různé individuální možnosti svatého přijímání a svátosti smíření, ale ne vždy je to pro všechny dostupné. Jestli máš ale ve svém okolí nějakou takovou možnost, využij ji. Klidně i přijímání ve všední den.
Martina
redakce IN!
Otázka: Mohou lidé, kteří mají velký hřích, jít k duchovnímu přijímání? Mohou lidé, kteří mají velký hřích k duchovnímu přijímání?
A když měli duchovní přijímání, je to svatokrádež? 30.1.2021 08:30
:, 13 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
duchovní svaté přijímání je způsob modlitby, proto může tuto formu používat každý, i ten, kdo má hřích. Skutečné přijímání Ježíše v eucharistii, to je opravdu něco mimořádného a vyžaduje čisté srdce.
Jan Balík
Otázka: Platí pro nás Starý zákon? Dobrý den :),
chtěla bych se zeptat, do jaké míry jsou pro nás směrodatná ustanovení Starého zákona? Ježíš řekl, že Starý zákon nepřišel zrušit, ale naplnit. Ale my samozřejmě některé chování už nenásledujeme, například svatý Pavel ve svých listech píše o tom, že čisté a nečisté jídlo už pro nás neplatí a můžeme jíst vše. Jenže Bůh řekl, že jeho ustanovení platí pro všechna pokolení... Jak se k tomu máme stavět? Něco, co je ve Starém zákoně, mi třeba připadá až kruté nebo nepochopitelné (kamenování provinilých lidí, vztah k menstruujícím ženám atd.). Ježíš sám říkal, ať hodí kamenem ten, kdo je bez hříchu. Proč tedy Bůh po izraelském lidu chtěl, aby ty, kdo udělali nějaký přestupek, celá obec bez milosti ukamenovala? Vždyť je to přece Otec s Syn, asi se ptám hloupě, ale copak na to mohou mít \"odlišný názor\"? Navíc mi takové kruté tresty ani nějak nesedí k našemu milosrdnému Bohu (snad to není rouhání takhle popsat). Jak se ke starozákonním ustanovením máme tedy postavit my? 28.1.2021 07:57
Adéla, 17 let
Odpověď:
Milá Adélo,
je moc dobře, že přemýšlíš. Víra v Ježíše není přijmout nesmysly, ale rozumem a vůlí přitakat Boží pravdě. A tu poznáváme postupně. Starý zákon je Boží plán spásy, který Bůh uskutečňoval v konkrétních historických a etických etapách lidstva. Bůh je pedagog, který jde postupně. Proto ve Starém zákoně nacházíme mnoho věcí, které jsou dobové. Ježíš naplnil zákon - tedy zákon lásky, desatero a smysl Božího jednání, které bylo přeci jenom ještě ve SZ jaksi zatemněno, bylo nejasné. Zákon chápaný jako systém příkazů a zákazů, který dal Mojžíš pro Izraelity, ten přestal existovat, když Ježíš podstoupil oběť za nás lidi - byl přece po Ježíšově smrti několik desetiletí zničen Jeruzalémský chrám. Proto jsme svobodní od mnoha příkazů SZ. Ježíš naplnil vše do nejvyšší míry, ale zároveň naplnil to, co bylo vždy jen a jen Boží a ne to dobové a lidské.
Jan Balík
Otázka: Bojím se, že se nedostanu do nebe... Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na otázku ohledně nebeského království. Já jsem si totiž četla v Bibli a přijde mi že někdy je to takové strašně přísné a já se trochu bojím že se do nebe nedostanu. Možná to všechno myslím moc vážně, nevím. Nevím jak mám Boží slovo vnímat. Moc děkuji za radu a přeji hodně odpočinku v jarních prázdninách. 27.1.2021 21:37
Lída, 16 let
Odpověď:
Milá Lído,
Boží slovo v sobě nese základní informaci pro člověka: Bůh Tě má rád a chce Ti darovat věčný život. Proto Ti ukazuje i cestu, jak se do nebe dostat. Jak? Věřit v Ježíše - Božího Syna a konat jeho vůli, naplňovat přikázání. Boží přikázání ale není nějaký Boží naschvál na člověka. Boží přikázání (lásky, Desatero) není nic jiného, než jasný návod k použití lidského života. Buď takový návod respektujeme a žijeme naplno, nebo na návod kašleme a život sobě i druhým kazíme.
Ano, někdy se mohou Boží přikázání jevit jako obtížná. Jsme přece lidé slabí a hříšní. Takže závěrem: je třeba brát Boží přikázání vážně a zároveň se dovolávat Božího milosrdenství - Boží lásky, která ráda odpouští. Nemusíš se bát. Bůh Tě má rád. Snaž se s Bohem potkávat v modlitbě a svátostech, pak uvidíš, že i jeho cesta přikázání je snadná, uskutečnitelná, i když někdy se na ní někdy člověk zapotí.