Otázka: Jak dostat písničku z hlavy? Ahoj,
mám takový hloupý problém. V hlavě mi nonstop zní jedna přisprostlá \"písnička\", kterou jsem slyšela v rádiu. Ať jsem kdekoli, dělám cokoli, POŘÁD ji slyším. Už jsem to zkoušela odbourat maratonem svých oblíbených písniček, ale co jsem sundala sluchátka, je to tu zas. Co mám dělat? Leze mi to neskutečně na nervy🤯😖☠!
(Nevěděla jsem, kam to zařadit, tak posílám do poradny Víra.) 26.1.2021 13:53
Lily, 13 let
Odpověď:
Ahoj Lily,
občas nám takhle utkví v hlavě nějaká písnička a my se jí nemůžeme zbavit. Stává se to dost často. Dokonce je pro to název: ušní červ. Někdy je to super, když si pobrukujeme nějakou pěknou melodii, většinou je to ale pěkná otrava, když nám v hlavě zní pořád to stejné.
Přijde mi hrozně super tady ten návod: https://www.wikihow.cz/Jak-dostat-p%C3%ADsni%C4%8Dku-z-hlavy Dávám ti rovnou odkaz, protože mi přijde zbytečné ti to tu přepisovat, tak mrkni tam. Pokud se jedná o nějakou nevhodnou písničku, tak přeskoč první část a běž rovnou na část Rozptýlení.
Po pár dnech tě určitě písnička přestane otravovat. Uslyšíš za tu dobu jiné písničky, budeš myslet na jiné věci, tak mozek tuhle tu odsune někam do pozadí. Tak ať to jde! Martina
redakce IN!
Otázka: Je hřích nejít v neděli do kostela? Je velký hřích nejít v neděli do kostela? 23.1.2021 16:03
%, 13 let
Odpověď:
Ahoj,
povinnost účastnit se nedělní bohoslužby je vyjádřena už v Desateru a dále ji upravuje Kodex kanonického práva, takže neúčast na nedělní mši svaté je hříchem, pokud k ní člověk ale nemá opravdu vážný důvod. Například zrušení bohoslužby v okolí a nemožnost dostat se na jinou bohoslužbu nebo nemoc jsou důvody, kdy neúčast hříchem není. Právě třeba v případě nějaké nakažlivé nemoci může být dokonce naopak hříchem v takovém stavu na bohoslužbu jít a ohrozit ostatní. Takovým důvodem, proč nejít, ale není výlet apod.: Když člověk někam jede, měl by si najít nedělní bohoslužbu v okolí. Nedělní mše svatá vždy byla, je a bude základním znamením křesťanů a pro zdravého věřícího člověka je závazná.
Za nedělní bohoslužbu se považuje i sobotní večerní mše svatá slavená v předvečer neděle, takže je možné využívat i tuto možnost, pokud člověk nemá příležitost jít do kostela přímo v neděli.
V současnosti kvůli vládním opatřením spojených s koronavirem platí pro všechny věřící dispens od fyzické účasti na mši svaté. Z důvodu omezování shromažďování není reálné, aby se všichni věřící vystřídali na nedělních bohoslužbách. V tuto chvíli tedy účast na nedělních bohoslužbách povinná není a případná neúčast není hříchem. Pokud máš přesto příležitost někdy do kostela jít, využij ji. Jinak, pokud je to možné, neděli oslavte s rodinou u online bohoslužby a třeba společnou modlitbou. Různá další doporučení, jak tuto dobu prožívat, v případě zájmu najdeš na internetu na stránkách biskupství a různých farností. Třeba i na těch vašich má pan farář něco nachystáno :) Martina
redakce IN!
Otázka: Jaký je největší hřích na světě? Ahoj, jaký je největší hřích na světe? 21.1.2021 10:37
Lala, 16 let
Odpověď:
Milá Lalo,
jaký je největší hřích na světě? Odmítnout Boží lásku a blízkost a odsoudit se k věčnému zavržení. Takový hřích ale nikdo neudělá najednou, ale spíše postupně do něj sklouzává jako po nakloněné rovině.
Jan Balík
Otázka: Jak mám vědět, že je nějaký Bůh? Ahoj, vím, že v tomhle věku bych už nad něčím takovým přemýšlet neměla, ale... Jak mám vědět, že nějaký Bůh je? Kde mám vzít jistotu, že neuctívám jen fiktivní osobnost? Staří Egypťané přece byli také skálopevně přesvědčeni, že jejich faraoni jsou bohové. A kdykoli ve škole probíráme různé kultury a náboženství, připadám si jako hlupák, že v něco takového věřím. Přijde mi hloupé to přiznat, ale nikdy, když jsem se modlila, jsem neměla pocit, že mi někdo odpovídá, bylo to, jako bych si mluvila pro sebe... S mámou se o tom mluvit bojím, jelikož je silně věřící. Prosím pomoc:(! 14.1.2021 21:14
Nerozhdná, 13 let
Odpověď:
Milá nerozhodná,
ptát se, je důležité a dobré. Za otázky se nemusíš stydět. K víře v Ježíše potřebujeme druhé, kteří nám pomáhají poznat ho. Proto se neboj hovořit s maminkou, ale i dalšími lidmi. Ptej se jich, jak se modlí, jakou zkušenost s Bohem mají... Můžeš si popovídat s knězem, ke kterému chodíš ke zpovědi. A neboj se. Naopak, jsi ve věku, kdy je běžné mít takové otázky, jaké máš ty.
Bůh je plný lásky. Chce se i Tobě nechat poznat. Zkus se častěji modlit: "Pane, prosím, dej mi poznat svou lásku."
A ještě k těm ostatním bohům - modlám, nepravým bohům. Jediný Bůh je skutečný a pravý. Jak to víme? Řekl nám to o sobě a v Ježíši se stal člověkem - ukřižovaným a zmrtvýchvstalým. Lidé vždy tušili, že existuje Někdo, kdo stojí za krásou a existencí světa. Vnímali, že jinak by svět nemohl existovat. Pojmenovali ho bohem (a pak mnoha dalšími jmény). Ale neznali ho. Až se ukázal Abrahámovi a postupně i nám v Ježíši Kristu. Proto jako křesťané píšeme slovo Bůh s velkým B. Je to skutečný a pravý Bůh.
Jan Balík
Otázka: Jak číst Bibli a mít ráda druhé? Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak číst Bibli. Každý den čtu jednu kapitolu ale moc nevím jak se mám naučit žít podle Bible. Chápu že máme milovat a pomáhat ostatním ale jinak nevím. A taky jsem četla kapitolu milujte své nepřátele a uvědomila jsem si že s tím mám docela problém. Nevím jak mám mít ráda třeba někoho kdo se pořád někomu posmívá a pomlouvá. Ano každý má své chyby a svoje přednosti a měli bychom je i tak mít rádi ale někdy je to složité. Prosím poradíte mi jak mám mít ráda všechny lidi a také jak číst Bibli? Předem moc děkuji za odpověď ♥️ 12.1.2021 08:25
Bětka, 14 let
Odpověď:
Milá Bětko,
je super, že se snažíš číst Písmo svaté. Je to náš křesťanský duchovní pokrm. Jak ji číst? Často odkazuji na krásný materiál, který je obsažen v Bibli pro mladé, kterou dostávali účastníci celostátního setkání mládeže v Olomouci. Nebo chvilku počkej a sleduj web. Redakce pracuje na jeho zveřejnění, protože se na tuto otázku v poradnách ptáte často.
A jak se učit milovat druhé lidi? Rozhodnout se pro to a snažit se. Milovat druhého, to neznamená hned ho objímat a nebo přecházet jeho chyby a hříchy. Mít rád, je přát dobro. Učíme se to celý život. Někdy se nám to nepodaří, učíme se tedy z chyb. Náš nedostižní příklad je Ježíš, v jeho slovu se učíme, hledáme a snažíme milovat druhé. A pak nám také poslouží rady druhých a zkušenosti svatých.
Hodně sil.
Jan Balík
Otázka: Jak se církev dívá na LGBT? Jak se církev dívá na LGBT? 8.1.2021 21:03
?, 14 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
krátká otázka, ale složitější odpověď. Každý člověk je milován Bohem. Avšak to neznamená, že vše, co člověk dělá, je dobré a pro něj prospěšné. Bůh daroval lidstvu (svému stvoření) určitý klíč k životu, program, návod k použití. A v tomto Božím zákonu tvorstva je zakódováno, že člověk se rodí jako muž či žena, že manželství je pouze a jedině spojení mezi jedním mužem a jednou ženou.
Že někteří lidé mají s přijetím své identity muže a ženy obtíže, že někteří lidé vnímají přitažlivost ke stejnému pohlaví, to je realita, která nic nemění na Božím zákoně. Takovým lidem je pochopitelně třeba pomoci.
Současná doba velice akcentuje prožitek, emoce. Lidem se říká: žij podle toho, jak cítíš; hlavně, aby ses cítil dobře. To je ale slepá cesta, která jde často proto Božímu řádu - je to, jako bychom tvrdili o mobilu, že se nemůže pádem na zem rozbít, protože je to přece zábavné házet mobil na zem.
Jan Balík
Otázka: Co znamená Bůh? Dobrý den, jen s tak přemýšlím a napadá mě, co vůbec znamená Bůh? Jako je Hospodin jako třeba Hospodář a pak JHVH Jsem který jsem, ale přímo Bůh? Je mnoho bohů, ale jen jeden Bůh. Má snad jen na počátku velké písmeno jako že je vyvýšený i nad všemi jinými bohy? Neznamená to ale něco víc? Kdybychom používali to jméno Hospodin, neptala bych se, ale častěji se používá \"prostě jenom\" Bůh. Nevím jak je tomu rozumnět, snad chápete. Díky moc. Lily 7.1.2021 09:04
Lily, 15 let
Odpověď:
Milá Lily,
od nepaměti lidé vnímali, že svět nemohl vzniknout sám od sebe a že nemůže existovat bez nějaké síly, bytosti, která celý svět vytvořila a řídí. Tuto bytost obecně označovali za boha. Pochopitelně se z toho pak vznikly různě popisovaní bohové, bohové různých národů atd. Tak se může zdát, že je mnoho bohů - spíše bychom mohli říci: mnoho hodně lidských představ o skutečném jediném Bohu.
Abrahámovi se kdysi představil skutečný Bůh a řekl mu, že se jmenuje: JHVH - já jsem, který jsem. Toto jméno nikdy židé nevyslovovali z úcty. Opisovali ho: Pán, Stvořitel.... čeští překladatelé vytvořili nádherné jméno Hospodin - hospodář, ten, který se stará.
Pravý a jediný skutečný, existující Bůh má jméno JHVH - česky Hospodin. Nádherné jméno.
Když se Boží syn stal člověkem, tak přijal jméno Ježíš.
Když se tedy my křesťané modlíme, používáme oslovení Bože, s velkým B. Ale v modlitbách (třeba v biblických žalmech) užíváme i to krásné Hospodin.
Jan Balík
Otázka: Je masturbace hřích? Milá redakce časopisu IN! chtěla bych se na něco zeptat. Je masturbace proti víře a je brána jako hřích? Předem děkuji za odpověď 5.1.2021 09:48
Verča, 14 let
Odpověď:
Milá Verčo,
masturbace je brána jako hřích. Konkrétně porušení šestého přikázání. Kdybys k tomu chtěla vědět ještě něco víc, najdeš tu v poradně v kategorii Víra spoustu starších otázek a odpovědí, protože je to něco, co holky docela často řeší, nebo nám klidně ještě napiš :) Martina
redakce IN!
Otázka: Chtěla bych vám poděkovat... Ahoj, chtěla bych vám poděkovat za vaši práci a energii, kterou vkládáte do tvoření časopisu. Zvlášť moc díky za adventní snažení, úkoly jsme plnily s kamarádkou a bylo to super, prožila jsem moc hezký advent. Přeji všem do redakce krásný nový rok, ať máte hlavně radost, zdraví, dobré vztahy, pokoj v srdci a hodně Božího požehnání a provázení Panny Marie do všeho, co vás čeká!! (Nemusíte reagovat ani zveřejňovat, máte toho teď určitě hodně :)) 4.1.2021 10:41
Kačka, 17 let
Odpověď:
Milá Kačko, díky za hezkou zprávu! Vyřídím to ostatním kolegyním, se kterými jsme výzvu připravovaly. Mám radost, že se ti líbila :) Přeji ti také za celou redakci vše nejlepší do nového roku! Martina
redakce IN!
Otázka: Je hřích neodpovídat kamarádům na zprávy? Je hřích neodpovídat kamarádům na zprávy? 4.1.2021 09:48
Helča, 14 let
Odpověď:
Ahoj Helčo, myslím, že bych to za hřích nepovažovala, ale samozřejmě záleží na okolnostech. Pokud někomu slíbíš, že se ozveš, nebo s ním jsi domluvená, tak už by to lehký hřích být. Spíš se tady ale jedná o slušnost - někdo čeká na odpověď. Ani tobě by se zřejmě nelíbilo, kdyby tě někdo ignoroval. Někdy stačí napsat alespoň krátce, že se třeba ozveš později atd. Zároveň je potřeba říct, že v době chytrých telefonů jsme si zvykli, že jsou všichni okamžitě dosažitelní a hned nám odpovídají. Někdy je proto fajn nenechat se rušit a odpovědět na zprávu později, na tom nevidím nic špatného. Martina