Otázka: Je hřích nechodit na online hodiny? Je hřích nechodit na online hodiny když nemůžu, nevím o nich, nebo se nemůžu připojit. 18.12.2020 08:24
Oly, 13 let
Odpověď:
Ahoj Oly,
nechodit na online hodiny není hřích, pokud máš opravdu vážný důvod, proč se nemůžeš zůčastnit (Online hodiny nahrazují klasickou školní výuku, takže důvody, proč na online hodině nejsi, by měly být víceméně ty stejné důvody, proč bys nešla do školy.), pokud jsi udělala maximum pro to, abys zjistila, kdy máte online hodinu (Někdy se opravdu může stát, že třeba dostanete pokyny k online výuce na poslední chvíli.), nebo pokud máš technické potíže. Absence na výuce by se pak měla omlouvat ve škole. Tady ale záleží na tom, jak to má tvoje škola nastavené.
Hříchem se to ovšem může stát, pokud se neúčastníš z nějakých méně vážných důvodů, které jsi mohla odložit a udělat jindy apod. nebo pokud si zodpovědně nekontroluješ pokyny od vyučujících, kdy máte online výuku.
Teď si užij prázdniny a přeju krásné svátky! Martina
redakce IN!
Otázka: Co říká Bible na vytrhávání obočí? Ahoj, chtěla bych se zeptat, co si myslíte o vytrhávání obočí a co na to říká Bible? 15.12.2020 13:51
Jani, 15 let
Odpověď:
Ahoj Jani,
Bible o vytrhávání obočí neříká nic. Neříká nic o spoustě dnešních témat, takže je třeba řídit se rozumem.
Vytrhávání obočí nepovažujeme za nic špatného. Z praktického hlediska ale doporučujeme postupovat opatrně, protože jakmile něco vytrhneš, chvilku to trvá, než to zase doroste :) Je fajn navštívit kosmetičku, která ti s úpravou obočí pomůže a ty pak jenom udržuješ tvar obočí a vytrháváš chloupky, které rostou mimo. Pokud se do toho chceš pustit sama, určitě si pořádně nastuduj, jak na to a jaký tvar obočí zvolit (Internet je plný návodů, tak si jich prostuduj víc), popř. se poraď třeba s maminkou. Doporučujeme nedělat žádné velké zásahy a netrhat obočí do tenké linky. Spíš sleduj přirozený tvar svého obočí a trhej, co přečnívá. Teď navíc letí silnější a výrazné obočí.
Přeju ti krásné svátky! Martina
redakce IN!
Otázka: Je hřích vyhazovat jídlo? Je velký hřích vyhazovat jídlo? 4.12.2020 12:26
🍐 hruška, 13 let
Odpověď:
Ahoj,
jak jsem psala o dvě otázky dříve, vyhazovat jídlo je hřích. Je to plýtvání jídlem (Na světě je spousta lidí, kteří trpí hladem.), peněz a práce, kterou někdo na vypěstování, výrobu či uvaření vynaložil. Martina
redakce IN!
Otázka: Je hřích se s někým rozejít? Je hřích se s někým rozejít? Např. Dva lidi neměli svatbu. Jsou kamarádi, ale rozejdou se. 3.12.2020 17:07
..................................., 13 let
Odpověď:
Ahoj,
s někým se rozejít hřích není. Lidé spolu před svatbou nejdřív chodí právě proto, aby se poznali a zjistili, jestli se k sobě hodí, než uzavřou svátostné manželství před Bohem. Opustit totiž manžela nebo manželku a rozvést se už je v katolické církvi problém a hřích, takže doba poznávání se je velmi důležitá.
Někdy se právě během chození stane to, že partneři zjistí, že se k sobě nehodí a nemá smysl ve vztahu pokračovat. Takové chvíle jsou těžké a je jedno, jestli se s člověkem někdo rozchází, nebo se on s někým rozchází. Je potřeba postupovat citlivě, zvolit na rozhovor klidné místo a příhodný okamžik, upřímně si promluvit... Martina
redakce IN!
Otázka: Je hřích vyhodit špatné jídlo? Ahoj, chtěla bych se zeptat, co se má dělat se špatným jídlem, které nemohou jíst ani zvířata. Není hřích je vyhodit?
Děkuji. 2.12.2020 12:14
H., 14 let
Odpověď:
Ahoj H.,
díky za zajímavý dotaz. Vyhazovat jídlo samozřejmě hřích je. Ve chvíli, kdy je ale jídlo špatné, že nejde dát ani zvířatům, už nic jiného než vyhození nezbývá. Takové jídlo je pak totiž nebezpečné pro člověka i zvíře a mohlo by opravdu vážně ublížit. Nejlepší je snažit se předcházet tomu, aby se jídlo vůbec zkazilo. Třeba si udělat jídelníček na několik dní dopředu a podle toho nakupovat, v obchodech se dívat, jakou trvanlivost má zboží a podle toho se rozhodovat, jestli ho do té doby stihnu spotřebovat, v ledničce dávat jídlo, kterému se blíží datum spotřeby dávat dopředu, aby bylo snězeno první... Pokud už se ale něco zkazilo, tak se bohužel nedá nic dělat a jídlo se musí vyhodit, jinak by si jeho konzumací člověk způsobil zdravotní potíže a to by byl teprve problém.
A ještě jeden tip. U potravin se u data trvanlivosti objevují dva různé typy. Výrobky označené "Spotřebujte do" je nebezpečné jíst po tomto datu, takže je u nich mnohem důležitější kontrolovat jejich expiraci. (Jsou to např. jogurty, salámy, maso a další rychle se kazící potraviny.) Výrobky označené "Minimální trvanlivost do" jsou často poživatelné i po tomto datu, pokud jsou v původním obalu. Je ale potřeba jídlo zkontrolovat, jestli se na něm přece jen nevyskytla nějaká plíseň atd. (Jsou to například trvanlivější potraviny jako sušenky, těstoviny, rýže...). Tak snad ti to pomohlo:) Martina
redakce IN!
Otázka: Co je masturbace? Jak poznat co je a co není masturbace. 1.12.2020 20:44
velbloud, 13 let
Odpověď:
Ahoj,
jednoduše řečeno masturbace je dráždění pohlavního orgánu za účelem sexuální vzrušení. Je to tedy nějaké cílené jednání. Určitě sem nepatří doteky za účelem mytí, pohled na vlastní intimní partie apod. Martina
redakce IN!
Otázka: Masturbace... Ahojte, kdysi jsem vás prosila o radu ohledně omezení sebeuspokojování. Pořád s tím mam problém, v tu chvíli na všechno /kašlu/, jednam pudově, jako zvíře. Cítim se odporně a poníženě a stydím se před Bohem, ale přiště to udělám zase. Je mi opravdu hloupé, že Boha stále prosím o odpuštění,i když to příště udělám znovu a VĚDOMĚ I DOBROVOLNĚ. Je to v mem véku /normální/, nebo mám zkontaktovat psychologa? Chci se toho zbavit, a i když to zní hrozně, ze třídy jsem pořád největší slušňacka, spolužáci sledují pornografii místo zpráv. Pomůžete mi se to odnaučit, prosím???!!! 30.11.2020 14:08
Lexi, 13 let
Odpověď:
Milá Lexi,
díky za důvěru, že se k nám zase vracíš. V první řadě se omlouvám, že tahle odpověď pro tebe mi trvala trochu déle. Hledala jsem, co už jsem ti psala, a snažila se přijít s něčím dalším a povzbudit tě. Tvoji otázku sem proto vkládám znovu, aby nezapadla, ale objevila se mezi nejnovějšími a odpověď si k tobě našla cestu :)
Úplně na začátek ti chci říct, že Bůh tě má rád. Bůh odpouští a je milosrdný. Nemusíš si připadal hloupě, když ho prosíš o odpuštění. Ty s tím chceš bojovat, což je super, a snažíš se. Nespoléháš na to, že ti Bůh odpustí automaticky, ale snažíš se tuhle věc zlepšit. Už jenom to, že jsi sebrala odvahu a napsala nám po druhé, svědčí o tom, že se nevzdáváš. Bůh vidí tvoji snahu a moc dobře ví, že je to běh na dlouhou trať, že tě to trápí a chceš s tím něco dělat.
Psala jsem ti to už minule, že je to na delší dobu. Klidně se pochval, že si to nevzdala a nerezignovala na svoji snahu, ale že máš pořád chuť a vůli s tím něco dělat. Kolegyně říkala, že jeden bezva kněz, jim vždycky na setkávání mladých říkával: „Hříchy budeme mít všude, i na poli čistoty, ALE důležité je zase vstát a jít dále. Víš, nevzdávat to a bojovat.“ Takže tě chci povzbudit, ať to nevzdáváš, i když máš pocit, že ti Bůh nemůže odpustit. Může. A taky odpouští a má tě rád :)
Stále platí, co jsem ti psala minule, tak mrkni, ať si to připomeneš. Pokud bys tu odpověď nemohla najít, je to otázka z 21. listopadu 2019 a v tuhle chvíli je v kategorii Víra na deváté, možná už dokonce na desáté stránce. Zkoušela jsi použít nějaké tipy? Jak ti to šlo?
Podařilo se ti přijít na to, co je spouštěčem, a vyhýbat se jim? Důležité je snažit se směřovat svoji energii jinam, zaměřit se na nějaké pozitivní a kreativní činnosti nebo do sportu. Určitě máš spoustu skvělých koníčků, nebo je příležitost si nějaký další najít.
Také pořád platí, že je super postupovat po malých krůčcích. Nepíšeš, jak často to děláš, ale pokud se nepletu, minule jsi psala, že každý den. Zkus vydržet den a pochválit se. Zkus dva dny. Tři... A možná se ti to pak nepodaří, ale to nevadí. Důležité je poprosit Boha o odpuštění a zkusit to znovu. Jeden den, dva... Je to těžké, ale ne nemožné a moc ti držím palce. Co třeba si to zkusit psát? Třeba do kalendáře nebo pomocí nějaké značky, kterou budeš znát jen ty, na kousek papíru, který si někam schováš? Bude super, když uvidíš, že se ti alespoň pár dní podařilo vytrvat.
Měla jsi také možnost si o tom s někým popovídat a někomu se svěřit ve skutečnosti? Třeba mamince? A jak probíhá zpověď? Řešil to s tebou zpovědník nebo se tomu tématu vyhýbá? Je fajn mít stálého zpovědníka, ke kterému chodíš pravidelně. Ideálně pokud by to byl někdo chápavý, kdo se věnuje práci s mládeží a má nějaké zkušenosti, protože tohle téma řeší spousta mladých. Je někdo takový ve tvém okolí?
Tady ti dám úryvek z knížky S mladými ke Kristu (P. Jan Balík, nakl. Paulínky 2019) ohledně zpovědi:
„Nelze opomíjet, že masturbace je objektivně těžký hřích. Zároveň ale snížená příčetnost (dobrovolnost činu) vážnost hříchu umenšuje. Kdo zápasí s takovým hříchem, neměl by střídat zpovědníky, ale měl by přistupovat ke svátosti smíření k jednomu knězi, se kterým se má také radit. Se svým zpovědníkem se kajícník snaží posoudit, jak je konkrétní hřích závažný. Pokud se člověk stal otrokem svého pudu (dlouhodobě a často masturbuje), jedná se tedy ne o zcela svobodný čin, pak většinou nepůjde pokaždé o těžký hřích. Je ale třeba pravidelně a často (třeba i jednou za týden či za dva týdny) přistupovat ke zpovědi; v takovém případě to však nemusí být po každém hříchu, a tedy před každým svatým přijímáním. Z výchovného důvodu a z důvodu uzdravující milosti eucharistie je třeba člověka vést ke snaze o lítost nad hříchem ihned po činu, na začátku mše svaté a k častému pokornému volání před přijetím eucharistie: „Bože, uzdrav mou slabost.“ Zmenšení viny však neznamená zmenšení úsilí o vymanění se z hříchu. Rada se zpovědníkem je v této oblasti velice důležitá. Existuje totiž nebezpečí, že hříšník a kajícník v jedné osobě upadne do úzkostlivosti (traumatizování z hříchu) nebo laxnosti (brát hřích na lehkou váhu).“
Jednoduše řečeno, masturbace je objektivně těžký hřích. Není ale dobré mít z toho zbytečné trauma a zaměřovat se jenom na tuhle jednu věc, kvůli které si připadáš hrozně. Chci říct, že máš spoustu dalších vlastností, jsi skvělá v mnoha ohledech a nedefinuje tě jenom tvůj problém s masturbací. Zaměř se prosím na svoje pozitivní vlastnosti, pochval se, poděkuj za to, co se ti povedlo, co ti udělalo radost, za co jsi vděčná.
Víš, Lexi totiž není jenom masturbace. Lexi je skvělá holka, která se nevzdává a snaží se. Lexi má svoje koníčky a zájmy, má svoje sny, kamarády a spoustu pozitivních vlastností.
Kromě modlitby a prosby za odpuštění, pros také za dar čistoty a sílu vytrvat. Nezapomínej také Bohu děkovat za všechny skvělé a pozitivní věci, které se ve tvém životě
A ještě jedna inspirace. Obracej se často k Marii. Ona je vzorem ženy a je naší přímluvkyní. Pros ji často, ať ti vyprosí dar čistoty a ať ti vyprosí i to, abys poznala své životní povolání, a bude-li to manželství, ať ti pošle skutečné výborného partnera...
Chápu, že to, co prožíváš, je náročné. Někdy se člověk potřebuje svěřit se svým trápením a vědět, že na to není sám a že je tu někdo, kdo ho vyslechne, takže se určitě neboj zase nám napsat. Taky vím, že je to velmi citlivé téma. Nejsi jediná, kdo s masturbací bojuje. V poradně se nám tahle otázka objevuje často. Dost často se holky stydí a nechtějí, aby to tady bylo zveřejněné, tak nás prosí, abychom jim odpověď poslaly na email, a my jim vycházíme vstříc. Nabízím i tobě, že pokud by ses chtěla třeba víc rozepsat a styděla se, protože si to v poradně můžeš přečíst kdokoliv, možnost napsat mi přímo na email matlova@in.cz a můžeme si vyměnit pár zpráv. Záleží na tobě, jestli budeš chtít a budeš mít pocit, že by ti to mohlo pomoct. Slibuju, že to zůstane jen mezi námi :)
Milá Lexi, moc na tebe myslím a modlím se za tebe. Jsi statečná a já ti fandím. Měj se pěkně! Martina
redakce IN!
Otázka: Má st držet na Štědrý den půst? Má se na Štědrý den držet půst?
Je hřích v pátek jíst maso? 25.11.2020 12:48
hruška, 13 let
Odpověď:
Má se na Štědrý den držet půst? Nemusí se půst držet, protože v současnosti již Štědrý den není postním dnem. Dříve to ale postní den býval.
Je hřích v pátek jíst maso? Není. Ale v pátek má každý katolík od 15 let vykonat nějaký skutek sebezáporu z lásku k Ježíši, který pro nás v pátek zemřel na kříži. Může jít o půst od masa, od sladkostí, od televize, mobilu.... Může jít o modlitbu (např. jít na mši, pomodlit se křížovou cestu...) nebo může jít o skutek lásky (navštívit nemocného, starého...). Mladší jsou k zvyku pátečního skutku vedeni, ale nemají ho povinný. Půst od masa mají katolíci předepsán pouze na Popeleční středu a Velký pátek a to od opět od 15 let.
Jan Balík
Otázka: Je modlení k Panně Marii a svatým modlářství? Dobrý den,
nemodlím se k panně Marii, ani ke svatým, podle mě je to modlářství. Proč chtít po obyčejných lidech, aby se za měpřimluvilli u Boha, když se můžu modlit přímo k bohu a nedělat žádné okliky? My se vlastně k nim modlíme a to je hřích. Modlíme s e knim a chceme aby se oni modlili k Bohu za nás. Je to špatně, že to tak vidím? Podkopává to moji víru, nebo už nejsem katolička? Mám se z toho zpovídat?
Děkuji za odpověď 23.11.2020 10:40
Klára, 19 let
Odpověď:
Milá Kláro,
je super, že přemýšlíš a ptáš se. Snadno se stane, že člověk něčemu nerozumí a z toho pak vzniká mnoho nejasností. U modlitby ke svatým to bývá často. Je to jedno z běžných nepochopení. Co říká Pán Ježíš o modlitbě? Mimo jiné hovoří o síle společné modlitby.
Mt 18, 19: Opět vám pravím, shodnou-li se dva z vás na zemi v prosbě o jakoukoli věc, můj nebeský Otec jim to učiní.
Modlit se mohu sám, ale často se chci modlit s druhými. Proč? Aby moje modlitba byla posilněna modlitbou a vírou druhých.
Protože u Boha neexistuje nějaké oddělení pozemské sféry a nebe, mohu vytvořit modlitební skupinu nejen s živými, ale i s lidmi na věčnosti, kteří jsou v nebi. Proto hovoříme o modlitbě k svatým. Přesně bychom mohli hovořit o modlitbě se svatými, ve společenství svatých. Dobrý ne? Nikdy se nemusím modlit jen sám, mohu mít vždy druhé, kteří mě posilují, kolem sebe. A ještě malý dodatek: pozvu-li do svého společenství Marii, matku Ježíše, modlím se v blízkosti někoho, kdo je nejblíže Ježíšovi srdci.
Jan Balík
Otázka: Jak říct rodičům, že jsem uvěřila v Boha? Dobrý den, potřebovala bych poradit, jestli mám rodičům už říct, že jsem uvěřila v Boha, nebo ještě počkat. Na jednu stanu jsem jim to chtěla říct, až když si budu ve víře jistá, což stále nejsem (více jsem to poisovala ve svém minulém dotazu z 11.11.). Bojím se, že bych svou volbu nezvládla teď ještě dostatečně oargumentovat a taky, že se něco ještě zásadně změní. Taky mám prostě strach z toho, jak budou reagovat. Patřím mezi ty lidi, co neradi vyjadřují své názory, hlavně když jsou odlišné od ostatních. Bojím se, že nedokážu při svěřování zůstat v klidu a emocionálně vybouchnu a nadělám tím spíše škodu. Chápu, že to někdy bez svěřování a říkání názorů nejde, ale mému odhodlání to rozhodně nepomáhá.
Na druhou stranu mi je nepříjemné to tajit. Necítím se dobře, když si například pouštím online mši, nebo se modlím a u toho se strachuju, jestli v tu chvíli prřijde někdo z rodiny do pokoje.
Budu ráda za váš názor. 21.11.2020 22:14
., 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
není to snadný úkol, o kterém uvažuješ. Ale co třeba začít s tím, že bys ráda více poznala křesťanství. To by znamenalo, že bys začala docházet na přípravu na křest. No a občas bys doma mohla říci, co se tam děje. Tak by rodiče spíše přijali, že to není nic špatného. Chce to jistou odvahu, ale i moudrost. Sama víš, jak to doma vypadá a kdo bude spíše na Tvé straně.