Otázka: Má st držet na Štědrý den půst? Má se na Štědrý den držet půst?
Je hřích v pátek jíst maso? 25.11.2020 12:48
hruška, 13 let
Odpověď:
Má se na Štědrý den držet půst? Nemusí se půst držet, protože v současnosti již Štědrý den není postním dnem. Dříve to ale postní den býval.
Je hřích v pátek jíst maso? Není. Ale v pátek má každý katolík od 15 let vykonat nějaký skutek sebezáporu z lásku k Ježíši, který pro nás v pátek zemřel na kříži. Může jít o půst od masa, od sladkostí, od televize, mobilu.... Může jít o modlitbu (např. jít na mši, pomodlit se křížovou cestu...) nebo může jít o skutek lásky (navštívit nemocného, starého...). Mladší jsou k zvyku pátečního skutku vedeni, ale nemají ho povinný. Půst od masa mají katolíci předepsán pouze na Popeleční středu a Velký pátek a to od opět od 15 let.
Jan Balík
Otázka: Je modlení k Panně Marii a svatým modlářství? Dobrý den,
nemodlím se k panně Marii, ani ke svatým, podle mě je to modlářství. Proč chtít po obyčejných lidech, aby se za měpřimluvilli u Boha, když se můžu modlit přímo k bohu a nedělat žádné okliky? My se vlastně k nim modlíme a to je hřích. Modlíme s e knim a chceme aby se oni modlili k Bohu za nás. Je to špatně, že to tak vidím? Podkopává to moji víru, nebo už nejsem katolička? Mám se z toho zpovídat?
Děkuji za odpověď 23.11.2020 10:40
Klára, 19 let
Odpověď:
Milá Kláro,
je super, že přemýšlíš a ptáš se. Snadno se stane, že člověk něčemu nerozumí a z toho pak vzniká mnoho nejasností. U modlitby ke svatým to bývá často. Je to jedno z běžných nepochopení. Co říká Pán Ježíš o modlitbě? Mimo jiné hovoří o síle společné modlitby.
Mt 18, 19: Opět vám pravím, shodnou-li se dva z vás na zemi v prosbě o jakoukoli věc, můj nebeský Otec jim to učiní.
Modlit se mohu sám, ale často se chci modlit s druhými. Proč? Aby moje modlitba byla posilněna modlitbou a vírou druhých.
Protože u Boha neexistuje nějaké oddělení pozemské sféry a nebe, mohu vytvořit modlitební skupinu nejen s živými, ale i s lidmi na věčnosti, kteří jsou v nebi. Proto hovoříme o modlitbě k svatým. Přesně bychom mohli hovořit o modlitbě se svatými, ve společenství svatých. Dobrý ne? Nikdy se nemusím modlit jen sám, mohu mít vždy druhé, kteří mě posilují, kolem sebe. A ještě malý dodatek: pozvu-li do svého společenství Marii, matku Ježíše, modlím se v blízkosti někoho, kdo je nejblíže Ježíšovi srdci.
Jan Balík
Otázka: Jak říct rodičům, že jsem uvěřila v Boha? Dobrý den, potřebovala bych poradit, jestli mám rodičům už říct, že jsem uvěřila v Boha, nebo ještě počkat. Na jednu stanu jsem jim to chtěla říct, až když si budu ve víře jistá, což stále nejsem (více jsem to poisovala ve svém minulém dotazu z 11.11.). Bojím se, že bych svou volbu nezvládla teď ještě dostatečně oargumentovat a taky, že se něco ještě zásadně změní. Taky mám prostě strach z toho, jak budou reagovat. Patřím mezi ty lidi, co neradi vyjadřují své názory, hlavně když jsou odlišné od ostatních. Bojím se, že nedokážu při svěřování zůstat v klidu a emocionálně vybouchnu a nadělám tím spíše škodu. Chápu, že to někdy bez svěřování a říkání názorů nejde, ale mému odhodlání to rozhodně nepomáhá.
Na druhou stranu mi je nepříjemné to tajit. Necítím se dobře, když si například pouštím online mši, nebo se modlím a u toho se strachuju, jestli v tu chvíli prřijde někdo z rodiny do pokoje.
Budu ráda za váš názor. 21.11.2020 22:14
., 16 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
není to snadný úkol, o kterém uvažuješ. Ale co třeba začít s tím, že bys ráda více poznala křesťanství. To by znamenalo, že bys začala docházet na přípravu na křest. No a občas bys doma mohla říci, co se tam děje. Tak by rodiče spíše přijali, že to není nic špatného. Chce to jistou odvahu, ale i moudrost. Sama víš, jak to doma vypadá a kdo bude spíše na Tvé straně.
Jan Balík
Otázka: Je špatné nosit šaty s výstřihem? Ahoj, je špatné nosit šaty s výstřihem? Nemyslím tím žádný šílený, ale takový, který odhaluje rýžku... 14.11.2020 23:24
Daniela, 17 let
Odpověď:
Ahoj Danielo,
díky za dotaz. Hodně záleží na příležitosti, na kterou si takové šaty bereš. Určitě to není vhodné do kostela, tam si kdyžtak přes sebe přehoď šátek. Do školy bych je taky asi moc nebrala. Nevidím ale důvod, proč si takové šaty nevzít třeba na ples, oslavu nebo setkání s kamarádkami atd. Když už jsou ale šaty trochu víc odhalující nahoře, je fajn, aby nebyly i dole úplně kraťoučké, protože to už může působit až moc vyzývavě. Martina.
redakce IN!
Otázka: Jsem z nevěřící rodiny... Dobrý den, tak trochu tápám a potřebuju pomoc. Jsem z nevěřící rodiny, ale už delší dobu se znám se skupinou věřících. Asi tak před rokem jsem si řekla, že zkusím pochopit, jejich víru. Začala jsem číst bibli a další knížky s touto tématikou. Párkrát jsem s nimi byla na mši a povídala jsem si s nimi o tom. Po nějakém čase jsem se zkoušela modlit. Pomalu jsem začala věřit v Boha. Od té doby jsem prošla různými obdomími. V jednu dobu mi přišlo, že Bůh je se mnou a že bych se chtěla stát křesťanem, jindy jsem se Boha bála a brala jsem ho jako přísného policistu. Také jsem měla chvíle, kdy jsem začala úplně pochybovat a připadala jsem si jako blázen. Teď s Bohem ve svém životě sice počítám, cítím k němu vděčnost a obdiv, ale ne lásku. A to je ten problém. Vždyť láska je v křesťanství to hlavní, ne? Mám strach, že se to nezmění nebo i zhorší. Můžu dělat něco jiného než se modlit, doufat a prohlubovat své znalosti? Mohli byste mi něco poradit?
Dále mám problém, že rodině jsem to ještě neřekla. Říkala jsem si, že jim to řeknu, až si budu jistá. Jistota ale nepřichází a mě už to nebaví zatajovat a cítím, že to asi není správné. Myslíte, že jim to mám říct? Mám z toho strach. 11.11.2020 23:07
Tazatelka, 16 let
Odpověď:
Milá Tazatelko,
děkujeme za důvěru. Poznávat Pána Ježíše je krásné, ale, jak sama vnímáš, jde o vztah, který se stále nějak vyvíjí. Velice Ti přeji, abys Ježíš skutečně poznala. Začala jsi správně číst Bibli, ideální je zahloubat se nejprve do evangelií. Také je velice vhodné poznat věřící, nějakou skupinu vrstevníků, navštěvovat mše. Snad to brzo zase bude možné.
Jedno přirovnání. Když někdo chce hrát dobře na nějaký nástroj, co udělá? Zaplatí si učitele. Když někdo chce vyniknout ve sportu, zaplatí si trenéra. I na cestě poznávání Pána Ježíše je vhodné někoho takového mít. Asi nejsi pokřtěná. Když zajdeš na faru, začneš se scházet s lidmi, kteří se na křest připravují a někým (knězem, katechetkou), kteří jsou takovými trenéry. Můžeš takovou přípravu začít a uvidíš. Na setkáních se budeš moci vyptávat na nejrůznější otázky, které pochopitelně budeš mít. Té přípravě se odborně říká katechumenát. Pokud pokřtěná jsi, pak se můžeš začít připravovat na přijetí prvních svátostí (eucharistie a smíření) a na biřmování.
A ještě jedno. Vztah s Ježíšem je určitě krásný, ale z naší lidské strany je skutečně ne vždy jednoduše prožíván. Mimo jiné i proto, že často vše bereme moc citově a u vztahu k Bohu jde spíše o vnitřní přesvědčení - víru. Křest pak dává člověku určitou schopnost víru mít. Jakoby, lépe chytat Boží signály.
Krásnou cestu k Pánu Bohu.
Jan Balík
Otázka: Jak je to s půstem před duchovním přijímáním? Když se díváme na televizi na mši, máme držet před duchovním přijímáním eucharistický půst? A co když jsem před duchovním přijímáním asi vdechla, spolkla kousek chleba? Je hřích nedržet před duchovním přijímáním eucharistický půst? Je to velký hřích? Odpovíte brzy? 8.11.2020 09:51
🍐 hruška, 13 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
duchovní příjímání je něco jiného než skutečné přijetí eucharistie. Proto se před ním nedrží eucharistický půst. Duchovní přijímání je druh modlitby.
A i kdybys spolkla kus chleba před skutečným přijetím eucharistie, půst to neruší. U takovýchto přikázání církve jde o celek a o nastavení, ale ne o detailíčky. Je jasné, že polknout kus chela nebo jídlo, co uvázlo v ústech je něco jiného, než se nacpávat půl hodiny před přijímáním jakoby se nic nedělo.
Jan Balík
Otázka: Jak církev vnímá ženu? Ahoj, chci se zeptat, jak je to vlastně s vnímáním žen v církvi. Působí to na mě totiž trošku jako nadřazování mužů nad ženami. Hned na začátku bible se píše: Ženě řekl: „Rozmnožím útrapy tvého těhotenství, své děti budeš rodit v bolestech. Po muži budeš dychtivě toužit, on ti však bude poroučet.“
Nechci aby mě bral někdo jako, že patřím k muži do domácnosti a to má být můj smysl života. Porodit mu děti. Když jsem četla jednu kapitolu od Mariána Kuffy, tak tam psal, že žena by bez muže nic nedokázala a potřebuje ho. Ale že žena je taky velmi důležitá... Pro to, aby rodila ty muže. Nevím moc co si o tomhle názoru myslet. Není mi příjemné tohle poslouchat a ještě to brát jako můj úděl. Je toto opravdu tvrzení, které Bůh chce, abychom se podle něj řídili? A neměli bychom si snad být všichni rovni? Muži i ženy? 2.11.2020 20:23
Klárka, 17 let
Odpověď:
Milá Klárko,
dobře přemýšlíš o svém životě. Ano, jak vnímat ženu. Jak ji vnímá Bůh? Kdo jsem jako žena. V současnosti o tom panuje mnoho divných názorů a ve společnosti je postava ženy zmatená a hodně pokažená (žena jako tvrdý útočník, jako nástroj reklamy...).
Je třeba rozdělit otázku do dvou kapitol: 1) důstojnost ženy obecně (kdo je to žena, úloha matky, ta, ve které se rodí život...). Zároveň musíme jasně ukázat, že dědičný hřích lidi ochromil a že v muži i v ženě dlí rozkol a zlá žádostivost jako důsledek prvotního hříchu. Toto porušení hříchem musíme překonávat sami v sobě i ve vztahu k druhému pohlaví. 2) Jak se základní povolání ženy, které do ni vtiskli Hospodin, prožívá v té které společnosti a kultuře.
To první je o podstatě, která se nemění. To druhé podléhá změnám. Je jasné, že jinak žena své ženství prožívá v kultuře křesťanské a jinak v kultuře islámu. Církvi se mnohdy vyčítá, že ženy utiskuje. Kdepak. Kolik máme svatých žen za staletí. Naopak, Ježíš a církev dali ženě tu pracovu důstojnost. Avšak, i v křesťanské kultuře se důstojnost ženy projevovala různě. A i dnes ženy musí hledat, jak své povolání a svou osobitost prožívat.
Jednoduše řečeno, žena je Bohem obdarovaná a proto jí nepochopíme, když se na ni nebudeme dívat právě z Božího pohledu: žena je stvořena jako ta, ve které se rodí život, ona je spojena více s člověkem, je více zaměřena na obětavou a sebedarující se lásku, ona má v sobě dary, kterými činí rodinu domovem...
Otázka: Je hřích dívat se na horory? Ahoj, moje kamarádka mě napomenula, že bych se neměla dívat na hororové filmy, protože jsou proti křesťanství. Ale já se ráda dívám na filmy, u kterých se bojím. Opravdu hřeším jen tím, že se na ně dívám? A proč? 2.11.2020 18:41
Maruš, 15 let
Odpověď:
Milá Maruš,
tím, že se díváš na horory, protože se ráda bojíš, není určitě nějaký závažný hřích, ale není to dobré. Proč? Za prvé proto, že tím ubijíš drahocenný čas. Trávíš ho zbytečnostmi. Jsi už ve věku, kdy si člověk má vytknout nějaké cíle, za kterými chce kráčet.
Něco se učit, aktivně pomáhat ve farnosti... Za druhé do svého nitra nasáváš hororové scény. Je to jako bys jedla nezdravý pokrm. Jednou se to nějak projeví a může si člověk zkazit zdraví. Nasáváme-li do sebe nedobré informace, můžeme si zkazit duší a naši psychiku. Za třetí píšeš, že se ráda bojíš? Je to adrenalin, co? Zkus toho samého dosáhnout třeba sportem. Tím, že budeš dělat nějakou náročnější činnost, také můžeš zakusit adrenalin. Závěrem Ti tedy radím omezit dívání na takové filmy a čas věnovat něčemu prospěšnějšímu.
Jan Balík
Otázka: Jak prohlubovat vztah s Bohem? Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak prohlubovat můj vztah k Bohu.
Děkuju moc. 1.11.2020 19:53
Bětka, 13 let
Odpověď:
Milá Bětko,
vztah k Bohu se prohlubuje podobně, jako se prohlubuje vztah s druhým člověkem - mít na něj čas, být s ním, naslouchat mu. Když je to ve vztahu k Bohu, říkáme tomu modlitba. Chceš-li více poznat Pána Ježíše, čti každý den evangelia a více se modli, třeba každý den si najdi 15 minut na tzv. rozjímání - meditativní modlitbu Písma. Jak se tuto modlitbu naučit, to najdeš v Bibli, kterou mladí dostali od pana kardinála Duky v Krakově nebo v Olomouci na velkém setkání mládeže.
Je to tato Bible: https://www.paulinky.cz/obchod/produkt/Bible-CEP-DT-mala-cervena-zip-s-prilohami-Krakov-1132.html
Jan Balík
Otázka: Co je masturbace? Je masturbace, že když jsem na záchodě, tak se dívám na pohlavní orgán nebo tak? 1.11.2020 17:26
M, 13 let
Odpověď:
Ahoj M., to masturbace není. Masturbace je jednoduše řečeno dráždění pohlavního orgánu za účelem vzrušení. Tedy ani mytí atd. nejsou masturbace. Martina