Otázka: Můžu jít v zahraničí k přijímání, když je mše v jazyce, kterému nerozumím? Dobrý den, pobývám teď v Nizozemsku ve městě, kde je sice katolický kostel, ale mše sv. probíhá pouze v holandštině. Mohu i přesto, že nerozumím, jít k přijímání? Není to špatně, když vůbec nevím, o čem je řeč a co kněz říká - mám na mysli promluvu. Děkuji. 29.7.2018 20:57
Anna, 17 let
Odpověď:
Milá Anno, krásné dny v zahraničí. Pokud je to skutečně katolický kostel, můžeš pochopitelně ke svatému přijímání přistoupit, i když nerozumíš. Doporučuji si stáhnout do mobilu aplikaci Misal 2017/2018. Ne vždy to tak bude, ale většinou by se texty Písma, které se čtou ve mši, měly být stejné, jako u nás v ČR.
Jan Balík
Otázka: Mám nové plavky, spodní díl tanga. Není to v rozporu s něčím z víry? Ahoj IN! Minulý týden jsem si pořídila nové plavky, kupovala jsem je s kamarádkou a hecnula mě, abych si koupila spodní díl tanga. Líbí se mi ten střih a kamarád říkal, že jsou na mě sexy.. celkově se za mnou kluci otáčejí a popravdě mi to dělá dobře.. ta pozornost. Zároveň jsem se ale chtěla zeptat.. není to v rozporu s něčím z víry? 23.7.2018 08:35
veronika, 16 let
Odpověď:
Ahoj Veroniko, díky za dotaz. Asi tě z redakce odpovědí moc nepotěšíme. Tanga nejsou vhodné ani jako spodní prádlo (např. častější bakteriální a kvasinkové infekce, stačí si zadat na netu tanga a zdraví a najdeš tam toho spoustu) natož, abys je měla jako plavky . Věříme, že ti sluší a chceš se líbit, ale proč zbytečně ukazovat víc než bys měla? Klukům se to samozřejmě líbí, ale většinu z nich to může opravdu zbytečně svádět k různým myšlenkám a představám. Tak proč je zbytečně provokovat? Navíc toto léto jsou jedním z největších hitů sezóny stejně jednodílné plavky a vyšší spodní díl plavek, takže se nemusíš vůbec bát, že víc "zahalená" budeš out. Hezký zbytek prázdnin. .M.
redakce IN!
Otázka: Co když mě napadne pochybovačná myšlenka přímo při svatém přijímání? Mám také jeden dotaz k POCHYBNOSTEM. Co když mě napadne pochybovačná myšlenka přímo při svatém přijímání a já se jí bráním a za každou cenu CHCI věřit a ona třeba za chvíli zmizí, ale já se stejně cítím špatně, protože nechci udělat, ani myslet na nic zlého, ale nevím jak můžu stoprocentně ovládat myšlenku, nebo pocit, kterého je těžké se zbavit? Je to hřích? 22.7.2018 13:54
M., 17 let
Odpověď:
Milá tazatelko, myšlenky samy o sobě nejsou hříchem. Většinou to probíhá takto:
1) Myšlenka nás napadne a my zjistíme, zda je nesmyslná, hloupá či zda je pokušením nebo že je dobrá. Pokud je nesmyslná či hříšná, odvrhneme ji - snažíme se být k ní lhostejní, pohrdnout jí a prostě na ní nemyslet. Někdy pomůže začít myslet na něco jiného. Je-li dobrá, pak s ní spolupracujeme a rozlišujeme, zda je to Boží vůle atd.
2) Pokud pokušení neodvrhneme, začneme s ním koketovat. Začneme s myšlenkou hovořit.
3) Nakonec se rozhodneme, že se špatnou myšlenkou souhlasíme. Tady až je to hřích.
4) Uděláme něco špatného, jak nás svedlo pokušení.
Podle toho, co píšeš, jde u tebe o běžné rozptylující myšlenky, malá pokušení. Zde je vhodné zaujmout postoj apatie a prostě se takovými myšlenkami nezabývat. Prostě jako s mouchami: lítají a otravují, ale nejlépe je nechat lítat a nenechat se jimi znervóznět. Tedy není na místě stálá sebelítost a pochybnosti o hříchu.
Více o tom, jak rozpoznávat své myslšenky jsem naspal v knize: Jan Balík: Máš na víc. Paulínky. Vyšlo knižně i jako elektronická kniha.
Přejeme Ti hodně sil pro dobro.
Jan Balík
Otázka: Proč jsou homosexuálové diskriminovaní? Mně i mojí kamarádce přijde strašně nefér, že naše mamky nemají rády LGTB komunitu. Říkají, že za to mohou, ale nemohou. Dlouho jsem si myslela, že sex je povolený, pokud jsou jako registrovaní partneři /což vlastně znamená manželství, ne?), ale zjistila jsem, že ne. To přeci není fér, ne? Ti lidé nemohou za to, jací jsou a sami jste jednou napsali, že muži jsou v oblasti sexuality slabší. To přeci musí být strašné, žít celý život v čistotě. Proč je to hřích? Proč jsou oni tak strašně diskriminovaní? Proč mají takový zákaz? Vždyť oni jsou vlastně normální lidé, strašně fajn lidé, akorát mají jinou orientaci. Nechápu to a přijde i to strašně nefér. 8.7.2018 23:15
M., 14 let
Odpověď:
Milá M.,
děkujeme za otázku a důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Náš katolický postoj vychází z Bible, kde se jasně na začátku říká, že Bůh stvořil člověka jako muže a ženu a dal jim úkol, aby plodili potomtsvo (Gn 1, 27 – 28). Z toho a z dalších míst Bible včetně evangelií (např. Mt 19, 3-9) tedy vyplývá, že manželství je založeno na věrném vztahu jednoho muže a jedné ženy, kteří si navzájem darují lásku, žijí jeden pro dobro druhého a jsou otevřeni narození dětí. Toto pojetí platí pro všechny lidi, protože tak je člověk stvořen Bohem.
Z evangelií ale víme, že je možné i darovat celý svůj život Bohu, žít tedy v celibátu a věnovat se službě Bohu a druhým lidem.
Tedy, sexualita není něčím, co člověk nutně potřebuje a bez čeho nemůže být šťastný. Podívej, i v manželství jsou dlouhé chvíle, kdy manželé nemohou být spolu intimně a přeci se mají rádi (např. nemoc). Sex je darem Božím, ale není něčím pro člověka nevyhnutelným.
Bible popisuje homosexuální jednání jako důsledek odpadu lidí od Boha a vnímá ho jako nepřirozené, tedy něčím, co odporuje stvořitelovi (Lev 20, 13, Řím 1, 23 – 28). Být citově přitahován ke stejnému pohlaví není hřích, ale žít homosexuálně ano, to je vážný prohřešek. Nejde takové lidi odsuzovat, ale nemůžeme zase na druhou stranu říci, že je vše v pořádku. Ideální by bylo jim pomoci léčbou, podporou, modlitbou. Ale to dnes bývá zakazováno! Vím, že je to dnes veliký problém, protože mnozí lidé chtěji mermomocí předefinovat manželství, chtějí určitý morální rozklad společnosti. Je to obtížné téma, ale v Bible vidíme otázku jasně. I papež František vícekrát hovořil, že existují nátlakové a finančně podporované skupiny, které tlačí na rozklad manželství jako vztahu mezi muže a ženou.
Pokud má Bible takový názor, jaký má, nejde o diskriminaci. Ne každý vstoupí do manželství. Dokonce někdo ani nemůže, protože je třeba nemocen a je neodpovědné, aby žil v manželství a měl děti. Tedy manžetsví je jedna z cest života. A kdo nežije v manželství, ten udržuje v sexuální oblasti zdrženlivost.
Otázka: Něco jsem v noci viděla... Když jsem se v 1. třídě připravovala na 1. sv. příjimání, tak jsem se jednou před spaním modlila čáct z modtlitby Věřím v Boha, kterou jsem si pamatovala. Ale potom se najednou strašlivě v pokoji setmělo a přímo přede mnou se zjevila jakási ještě černější postava. Netuším, jak dlouho tam stále, ale pak zmizela a objevila se další, tentokrát bílá postava v druhém rohu. Vlnila se a mávala na mě rukou. Jestli jako na pozdrav nebo abych šla k ní, to už nevím. Pak také zmizela. Už si nepamatuji, jestli se objevily ještě nějaké iné, ale asi ne. Tehdy jsem běžela za rodiči a dlouho jsem seděla s maminkou v posteli a četli z ikony Pána Ježíše. Od té doby se mi nic nestalo, ale jde o ton, že od té doby mám strach jít někam do tmy sama. MLuvila jsem o tom trochu s knězem po nějaké době, ale neřekla jsem mu, co se stalo, takže mi poradil, abych se modlila. Jenže já nemám takovou víru v modlitbu, když vím, že se to přihodilo právě při té modlitbě. Letos jsem o tom s knězem poprvé mluvila, rozbrečela jsem se u toho, protože při tom popisování to byl hodně emociální zážitek. Ten kněz řekl, že je to hodně zajímavé nebo tak něco a pak jsme o o tom mluvili. Řekl, že to mohu bráti tak, že právě díky té modlitbě zmizely. Je to možné, ale můj strach nezmizel. Je pravda, že se k modlitbě ulpívám, když usínám a mám strach, ale nějak moc nevěřím, že by mi Bůh pomohl. Miluju Boha, ale v tu chvíli je strach větší. Prosím, poradíte mi, jak si pomoci a co mohlo být důvodem, že se mi zjevily? Napadá mě, že to mohl být někdo od Ďábla, který mě chtěl od Boha odvrátit. Víte, můj bratr, stejně jako spousta lidí co mají nějaké postižení jako ADHD nebo AS vidí duchy a řekl, že také viděl postavu stát přesně na to místě, kde stála i ta moje. Akorát, že to byl čert či co, každopádně to mělo rohy. A měl na sobě krev. Svému bratrovi věřím, protože vím, že duchy vidí spousta lidí a on jich také spousta viděl. Jak mám věřit v modlitbu, nemít strach a co bylo asi příčinnou?
A ještě, někdy se mi stane, že mě zničehonic napadne věta ,,Přivolám tě Ďáble.\", nemyslím to opravdově, jen mě to nějak napadne. Okamžitě se pak modlím, ale prostě mám strach. Je opravdu možné ho nějak přivolat, i když nechci? A jak zabránit takovým myšlnekám, které zničehonic napadnou? A je to vlastně vůbec hřích? 8.7.2018 22:56
Mája, 14 let
Odpověď:
Milá Májo,
víme, že existují andělé. Ďábel je také anděl, ale který odpadl od Boha. Avšak máme mnoho dobrých andělů a hlavně každý má svého anděla strážného. To, co jsi prožila, bych radil moc nerozebírat. Někdy se lidem takové věci stanou.
V současnosti je moderní, že lidé říkají, že vidí anděly, čtou knihy o andělech. Vidění andělů bývá spíše přelud a ve skutečnosti anděla vidí jen málokdo. A ty knihy bývají docela slátanina. Nemá to s vírou co do činění.
A co dělat, aby ses nebála? Za prvé se více spřátel se svým andělem strážným, modli se k němu a pros ho za ochranu.
Když tě napadne strach, hned řekni: můj anděli, ochraňuj mě.
A co dělat, když tě z ničeho nic napadle, že přivoláš ďábla? Myšlenek nás může napadnou mnoho, ale je třeba s nimi, pokud jsou divné a škodlivé jako tato, ihned skončit. Přestat na ně myslet. A to se povede spíše tehdy, když, jakmile si uvědomíš, že tě takováto myšlenka napadla, řekneš třeba: pane Ježíši, jsem tvá, do tvé náruče se odevzdávám.
A opravdu se neboj, Pán Ježíš tě má rád a on je nejsilnější, on je pánem i celého pekla. Zlý duch ti nemůže uškodit, pokud se budeš držet Boha a jeho se nebudeš všímat.
Ještě mě napadá, že je moc dobré nosit u sebe knězem posvěcený růženec, tzv, zázračnou medailku Panny Marie. Nad tím předmětem se modlil kněz a prosil o ochranu toho, kdo bude předmět používat. Stejně tak je dobré mít doma svěcenou vodu a ráno či večer se vždy přežehnat svěcenou vodou. Nad touto vodou se modlil kněz a prosil o požehnání a ochranu všech, kdo se jí budou žehnat.
No a poslední inspirace. Je moc krásné, když se naučíme hodně si povídat s Pannou Marii. To je naše nebeská matka, která nám pomáhá, ochraňuje nás. Já to dělám tak, že se hodně často modlím růženec či jiné mariánské modlitby.
Jan Balík
Otázka: Jak si vybrat biřmovacího patrona? Ahoj,
letos budu mít biřmování, ale pořád nevím, koho si mám vybrat za svého patrona. Dáte mi prosím nějaké typy? 8.7.2018 16:37
já, 16 let
Odpověď:
Ahoj,
je těžké takhle dát tip, koho si vybrat za patrona, když vůbec nevím, co je ti blízké a jakou bys měla představu. Pokud stále hledáš patrona, začti se do životopisů svatých a hledej, kdo tě osloví. Vybírej podle toho, kdo je ti blízký, věnoval se tomu, co bys chtěla v životě dělat, obdivuješ jeho vlastnosti a skutky, kterým by ses chtěla přiblížit...
Třeba tady na té stránce - http://catholica.cz/?a=20 - najdeš takový přehled a snadno se proklikáš k informacem o jednotlivých svatých. Podobnou službu ti udělá i kniha Rok se svatými (Karmelitánské nakladatelství, 2002). Udělej si užší výběr a k vybraným svatým si pak najdi podrobnější informace, zapátrej po jejich podrobnějších životopisech atd. Poptej se také na faře, určitě tam budete mít nějaké knihy o svatých a životopisy. Pokud máš pochybnosti, rozhodně se neboj popovídat si s panem farářem, nebo s tím, kdo vás na biřmování připravuje, nebo se svou budoucí kmotrou (kmotrem). Martina
redakce IN!
Otázka: Co je to žehnání a kdo může žehnat? Ahoj, co to znamená \"žehnání\" a kdo může žehnat? (YouCat jsem si ještě nestihla pořídit.) 25.6.2018 20:34
Jani, 15 let
Odpověď:
Milá Jani,
žehnání znamená svolávat na někoho Boží požehnání. Žehnat veřejně v církvi může především biskup, kněz a jáhen. Mají k tomu zvláštní pověření od Boha. Ti žehnají třeba nové domy či byty, křížky, svaté obrázky, růžence, vodu, manžele při svatbě, rodiny atd.
Avšak žehnat soukromě může každý. Třeba rodiče své děti. Mně dávala maminky jako klukovi vždy křížek na čelo svěcenou vodou, když jsem odcházel ráno do školy. Rodiče žehnají doma jídlo, když se rodina shromáždí.
A každý může v duchu žehnat druhým lidem. Třeba když potkáš nějakého člověka, můžeš v duchu říci: Bože, prosím, žehnej mu. Modlit se tak, že prosíme: Bože požehnej tomu a tomu člověku, to je krásná modlitba. Přejeme mu tím nejvc, co můžeme přát - Boží přízeň a pomoc.
Jan Balík
Otázka: Jak zvládnout udržovat čistotu těla? Ahoj, mám celkem pro mne velký problém. Ve třetí třídě mi kamarádka ukázala porno, to určitě pár z Vás zažilo. Pak jsem si ho parkrát pustila sama. Poté jsem došla k tomu, že to není asi úplně správné, tak jsem se z toho vyzpovídala a bylo ok. Pak přišel patnáctý rok, začaly pracovat hormony, a přišly období \"nadrženosti\". A po pár držení jsem se neuddržela, a pustila jsem si ho opět. Po několikáté jsem zkusila i masturbaci, a ono to bylo příjemné. Rozhodla jsem se s tím skoncovat, ale po pár týdennch opět. Samozřejmě jsem přijala svátost smíření. Pak jsem přijala svátost biřmování, chvíli byl klid, a teď to zase začalo. Jsou to takové chvíle, kdy ani přesně nevím, co dělám, a po tom si ani nejsem jistá, jestli jsem to opravdu udělala. Každopádně chci s tím skončit. A prosím o pomoc a radu. Na jednu stranu se za to strašlivě stydím, a nedokáži o tom s nikým hovořit otevřeně, ale na druhou úplně nechápu, co je na tom špatně. Každopádně toho asi neumím pořádně litovat. Ale já to zvládnu, ON je se mnou. Jen jestli nemáte nějakou pomoc, a povzbuzení, třeba se nebát mluvit otevřeně u vzpovědi. Děkuji, že jsem to ze sebe mohla tady tak vyhodit. A dala jsem to do poradny VÍRA z toho důvodu, že to silně ohrožuje moji věrnost a čistotu Kristu. 24.6.2018 21:41
Majda, 15 let
Odpověď:
Milá Majdo,
děkuji Ti za upřímnost a za důvěru, se kterou se na nás obracíš.
Sexualita je veliký dar, který nám Bůh dal. Je to úžasný dar, který je určen k tomu, aby se muž a žena, kteří se mají rádi a uzavřeli manželství, spojili v jedno tělo a jednu duši, aby prožili hlubokou jednotu a vzájemné obdarování a také otevřenost k daru nového dítěte - plodu jejich lásky. V církvi je mnoho krásného o sexualitě napsáno. Doporučuji třeba knihu West: Úvod do teologie těla či Heylová: Muži a ženy jsou z ráje nebo i Učit se milovat (zvlášť vhodná pro mladé). Knihy vydalo nakladatelství Paulínky. ZVláště papež sv. Jan Pavel II. napsal mnoho krásného o lásce a manželství. Ale i současný papež František již toho mnoho napsal o lásce manželů.
V současní době se stalo něco zvláštního. Sex je odtržen od manželství a rodiny, od plození dětí a stal se zábavou. A cílem té zábavy je pohlavní rozkoš. Co rozkoš navozuje, to je tedy dnes vnímáno společností jako dobré. A může jít o masturbaci, pornografii nebo o sex s více lidmi, s lidmi stejného pohlaví atd. Je tedy zřejmé, že současný styl života mnoha lidí se ostře odlišuje od toho, jak o sexu, lásce, manželství a rodině hovoří Bůh v Bibli.
Dostala jsi od Boha dar svého těla, které se má stát jednou darem pro budoucího manžela nebo pro Boha, zasvětíš-li svůj život Bohu. Vlastně vždy určitým způsobem pro Boha, protože i manželství je Boží a plození dětí je též Boží.
A nyní k druhé části Tvé otázky. Jak se z určitého návyku masturbace vymanit? Jak tedy ovládat své tělo svým duchem?
Určitě nejprve spoléhat na Boha, prosit o ho pomoc a upadneš-li, neváhat se vyznat napřímo ve zpovědi. Ale je vhodné i jinak posilovat sama sebe, svou osobnost. Myslím, že jde především o to, abys poznala krásu Božího daru sexuality a lidského těla. K tomu poslouží četba knih, které jsem Ti výše navrhl. A pak je třeba i posilovat svou vůli. Cvičit se v sebeovládání: vstát ihned, jak zazvoní budík, nebrat si hned nějaký prášek na bolest, jít pěšky a nejet výtahem, odříci si sladkost atd. Doporučuji Ti dávat si takový malý úkol na týden, z neděle na neděli, a každý večer se kontorolovat, zda jsi dodržela předsevzetí. Nenech se odradit. Když si v takových malých věcech navykneš říci si NE a dodržíš ho, tak nakonec dokážeš říci sama sobě NE, když bude nějaké pokušení na masturbaci. Ale je to boj a zápas.
O tom všem píšu v knížce Máš na víc, kterou seženeš též u Paulínek. Vyšla nejen papírově, ale i elektronicky. Tuto knížku mají také na Centrech pro mládež. Najdeš v ní mnoho podnětů.
Milá Majdo, přejeme Ti mnoho sil do zápasu, který s Boží pomocí jistě vyhraješ.
Jan Balík
Otázka: Jak je to s mučedníky? Proč nechával Bůh lidi (dnes prohlášené za svaté) vyjít z jindy zcela jistě usmrcujících nástrojů živé, když pak stejně zemřou na jiném mučícím prostředku? Možná aby osoby, které mu/jim nevěřili, poznali, že mluvil/mluvili pravdu? 24.6.2018 20:47
Mája, 13 let
Odpověď:
Milá Májo,
pokud dodbře rozumím Tvé otázce, přemýšlíš nad svatými, kteří byli různě mučení a některé mučení jim neuskodilo, ale nakonec podlehli nějakému jinému. Proč to tak je a proč Bůh někdy zázračně uchrání někoho, to je Boží tajemství. Jistě to má smysl, ale my ho nejsme schopni u toho konkrétního člověka většinou objevit. Můžeme se jen obecně domýšlet. Pán Ježíš byl také pronásledován a dokonce ho chtěli kamenovat a dovlekli ho na sráz. Ale v tu chvíli ještě nebyl ten správný čas a všichni byli přemoženi mocí Boží a Ježíš prošel jejich středem a nic se mu nestalo. Nakonec ale byl ukřižován, ale v ten správný čas, Bohem určený.
Jan Balík
Otázka: Proč nemůže být knězem žena? Ahoj, tak mě napadlo, proč vlastně nemůže být knězem žena? Sice má svůj úkol (domácnost a děti), ale ne všechny ženy si založí rodinu. A co když je do toho některá povolána? 15.6.2018 19:16
Jani, 15 let
Odpověď:
Milá Jani,
není to až tak složité. V církvi jednáme tak, jak jednal Ježíš. A Ježíš za kněze a biskupy vyvolik jen muže. Podle našeho uvažování by byla nejvhodnější osobou pro kněze asi jeho matka Maria. Měla přece největší víru, nejdokonaleji svému synu rozuměla. A přesto ji za kněze neustanovil. To je jeden důvod, proč církev na kněze vždycky světila muže. Hlubším důvodem je skutečnost, že kněz uprostřed církve je svátostí = viditelným zobrazením samotného Ježíše Krista. Proto například při mši říká kněz: toto je mé tělo... nebo u zpovědi: uděluji ti rozhřešení. To neříká on jako člověk. On propůjčuje sebe sama, svoje tělo, svůj hlas Ježíšovi. A Ježíš byl muž. Proto tedy kněžími jsou jen a jen muži a katolická církev má za to, že to nikdy nebude moci změnit. To vůbec nic neubírá na důstojnosti a velikosti ženy. Žena může více prožívat to, že je snoubenka Krista. Proto ženy, vnímají-li povolání k plnému odevzdání se Kristu, volí zasvěcený život - cele se oddají svému snoubenci Ježíši Kristu, stávají se řeholnicemi nebo vstupoují do nějakých jiných společností, kde ženy žijí jako zasvěcené svůmu Pánu (např. instituty, hnutí).