Otázka: Jak mě budou při biřmování oslovovat, když si vyberu patrona muže? Ahoj, chtěla bych se zeptat, pokud si vyberu za biřmovacího patrona muže, jak mě potom budou při biřmování oslovovat? V ženském nebo v mužském rodě? Děkuju :) 4.5.2018 18:23
Verča, 22 let
Odpověď:
Milá Verčo,
vybrat si jako biřmovacího patrona muže, tedy svatého muže, je možné. Jak Tě bude biskup při biřmování oslovovat? Tak to je úplně na něm a na momentální inspiraci. Možná tě osloví spíše tím mužským jménem, ale nemusí. Takže se nech překvapit.
Jan Balík
Otázka: Musím se zpovídat z toho, že chodím neoblečená, když jsem doma sama? Dobrý den,
mám možná hloupý dotaz............. Když není mamka s bráškou doma/ většinou se vrací v pět/ tak většinou chodím doma nahá, někdy třeba jen v kalhotkách, ale většinou jen tak. musím se z toho zpovídat? obvykle nechávám klíč v zámku, abych se stačila obléknout!!!! 28.4.2018 21:38
kkkometkaa, 16 let
Odpověď:
Milá kkkometko,
z toho, že chodíš doma, když jsi sama, málo oblečená, se nemusíš zpovídat, protože to není hřích. Avšak! Je vhodné si uvědomit, že nám Bůh daroval tělo a že tělo normálně oblékáme. Mimo jiné i proto, abychom vyjadřovali k němu úctu. Přeci jenom po dědičném hříchu nás někdy tělo svádí k zneužívání (přílišná soustředěnost na tělo, sebeukájení... u mužů zvláště chlípné pohledy na ženské tělo ...). Patří tedy k dobrým zvykům, že se vhodně oblékáme. Doma jistě můžeme být pohodlně oblečeni, ale myslím si, že je dobré nad tím přemýšlet i vzhledem k budoucnosti Tvého života. Pokud uzavřeš manželství a budeš mít rodinu, je dobré, aby rodina měla svoji kulturu. Aby rodina nechodila doma neoblečená nebo v nějakých cárech. Naopak, aby jednotliví členové i svým oblečením vyjadřovala úctu jeden k druhému.
Jan Balík
Otázka: Čteme ve škole knihu, ale jsou v ní sprostá slova... Ahoj poradno,
ve škole o češtině skoro každý týden čteme jednu knížku. (Učitelka vybere žáka, a ten tak 15 minut čte)...
Čteme knížku, nevím, jestli znáte, Občanský průkaz. Jestli ji znáte, tak víte, že se v ní nachází hodně sprostých slov. Já jsem zatím nečetla (pořád se hlásí jeden kluk a učitelka ho pořád vyvolává), ale bojím se, že někdy vyvolá mě.
Já jsem totiž nikdy v životě neřekla sprostý slovo. Mám k tomu odpor... Nikdy ho neřeknu, nenapíšu nikam...
Co mám dělat, kdyby mě učitelka vyvolala, a já bych prostě číst nemohla??
Díky! 12.4.2018 17:00
prostě já, 13 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
je výborné, že nemluvíš sprostě a ani nehceš. Také si myslím, že je to odporné.
Jak jednat? Zaleží na tom, jak se cítíš. Pokud chceš být věrná svému rozhodnutí, nabízí se jedna možnost. Když Tě paní učitelka určí, abys četla, můžeš sprostá slova prostě vynechat. Když se Tě bude ptát proč, tak odpovíš, že je ti odporné takto hovořit. Myslím, že to ona pochopí. Samozřejmě, že se Ti budou spolužáci asi smát, ale myslím, že nakonec si Tě bude více lidí vážit. Musíš to ale pak ustát a nedělat si nich z posměchu, který bývá nepříjemný. Druhému se ale vysmívají slaboši a nebo se smějí jen proto, že se smějí druzí. I ten, kdo se směje spolu s dalšími, může ve skrytu závidět, tomu, komu se směje, že je charakterní.
Jan Balík
Otázka: Proč nás Bůh stvořil? Dobrý den, mám trochu filosofickou otázku. Jestliže je Bůh dokonalý, nepotřebuje nás. Jestliže nás nepotřebuje a nepotřeboval, proč nás stvořil? Stvořit lidstvo kvůli němu samému, když ještě neexistuje, mi nedává smysl. Navíc, neexistujících, ale možných civilizací je nekonečný počet. Jestliže nás stvořil jen \"pro zábavu\", protože prostě chtěl, proč zrovna v této podobě? Proč zrovna společnost, ve které existují sebevrazi (kteří být stvořeni nechtěli), ateisté (kteří jsou přesvědčeni, že Bůh neexistuje a mají pro to důvody) a takoví rýpalové jako já? A měli by být sebevrazi a lidé v těžší depresi být Bohu vděční za život = něco co nenávidí? 5.4.2018 16:02
k, 18 let
Odpověď:
Milá tazatelko,
Bůh stvořil svět z lásky. Chtěl se s podělit se svým štěstím. Avšak, jak víme z Bible, stvořil člověka ne jako loutku, ale jako bytost, která je stvořena k Boží podobě - tedy jako bytost s darem rozumu, svobodné vůle a schopné žít ve vztazích s druhými. A tady je onen zádrhel - svobodná vůle je odpovědnost; svobodá vůle je schopnost člověka žít ze svého vlastního rozhodnutí tak, jak učí Bůh, tedy ve shodě s tím, jak nás Bůh stvořil. Loutka by to musela dělat, protože by neměla jinou možnost. Člověk má jednat tak, jak učí Bůh svobodně, ze svého rozhodnutí. Ale víme, že první lidé daru svobody zneužili, protože se rozhodli jít proti Bohu. A to je klíč k porozumění světu. Do světa vstoupil hřích, který člověka zamotává do otroctví a slabosti; důsledkem prvotního hříchu je i nemoc s nakonec smrt člověka. Ježíš nás z tohoto hříchu vysvobodil, ale i pokřtěnému člověku zůstala náchylnost ke slabosti a k hříchu, i pokřtěný umírá. Proto i jako věřící vedeme duchovní boj, abychom dobře využívali svou svobodu a umírali s Kristem. Víra nás ubezpečuje, že Bůh miluje každého člověka, každého chce zahrnout svou dobrotou a každého chce po smrti obejmout v nebi. Víra nás nakonec ujišťuje i o tom, že až Kristus přijde podruhé ve slávě - na konci světa, vše obnoví (mimo jiné i celý svět, protože hřích poničil i přírodu atd.), hřích bude nadobro zničen a budou vzkříšena naše těla. Boží láska je tedy větší, než všechen hřích světa.
Jan Balík
Otázka: Co se stane s mým majetkem při vstupu do řádu? Milý pane faráři,
už dlouhou dobu cítím povolání k zasvěcení
(od 13ti let), vím, že bych litovala toho, kdybych se pro Boha nerozhodla. Sice nejsem pro svoji hříšnost disponovaná k tomu do kláštera vstoupit nyní, ale prosím Vás o zodpovězení pár krátkých a velmi praktických dotazů:
1) co se děje s mým autem a dědictvím při vstupu do řádu
2) co se děje s mojí hypotékou.. mám možnost přivýdělku při službě Bohu, abych mohla dluh splácet a nezatěžovala s ním celou komunitu? A čekat až celou hypotéku splatím by mohl trvat celý život, čas je dar Boží, jednou Mu ano říct chci.
Moc Vám děkuji, prosím o modlitbu a přeji Vám požehnané svátky, držte se :-) 30.3.2018 23:19
Maja, 23 let
Odpověď:
Milá Májo, pokud se člověk rozhodne vstoupit do kláštera, vykoná slib chudoby, tedy zříká se majetku. Ten buď věnuje řeholi nebo jej přenechá před vstupem do kláštera někomu jinému. U hypotéky je problém. Bylo by asi nutné ji zrušit, tedy prodat třeba byt a splatit ji. Ale o tom je vždy třeba se poradit s představenými konkrétní řeholní společnosti, do které bys chtěla vstoupit.
Jan Balík
Otázka: Máte nějaké tipy na pěkné modlitby? Mate nejake tipy na pekne modlitby? 26.3.2018 22:51
Anicka, 13 let
Odpověď:
Milá Aničko,
pro každého je pěkná modlitba nějaká jiná, takže záleží na tom, co by sis představovala :)
Základní modlitby a nejen ty najdeš úplně na začátku v kancionálu a všechny jsou krásné.
Přehled modliteb na internetu je třeba zde: http://www.modlitba.cz/modlitba-v-zivote/seznam-modliteb/ Navíc tam jsou i praktické informace k tomu, jak se modlit.
Zajímavé modlitby najdeš i na Signálech, třeba na této stránce: https://modlitba-navlne.signaly.cz/rubrika/modlitby-inspirace Pěkné modlitby jsou třeba u Matky Terezy a na stránce také najdeš i nějaké další věci týkající se modlitby.
Pak ještě můžeme doporučit YouCat - Modlitební knížka pro mladé (Hnědý/šedý YouCat), který vydalo Karmelitánské nakladatelství. V něm najdeš spoustu nových a neokoukaných modliteb zaměřených na mladé lidi. Knížka je koncipovaná jako modlitební knížka na dva týdny, ale můžeš si z ní vybrat jen modlitby, které tě zaujmou a nějak tě osloví. A samozřejmě i tady je pár rad, jak se modlit. Martina
redakce IN!
Otázka: Může jít nevěřící do kostela? Dobrý den, asi bych začala s tím, že nejsem věřící, proto prosím, abyste na to v odpovědi brali ohled. Už dlouhou dobu bych se chtěla zúčastnit mše, protože chci poznat , jak probíhá. (Ale jsem hlavně zvědavá.) Problém je v tom, že nevím, jestli tam můžu jít, když nejsem věřící. Mám k tomu několik otazek:
1)Můžu jít vůbec do kostela na mši, když nejsem věřící? (Samozřejmě to nemyslím nijak špatně, jen jsem docela zvědavá , proto se chci zúčastnit .)
2) Nemohli by to vzít věřící jako znesvěcení jejich mše, když tam je nevěřící člověk?
3) Jak mše probíhá? Neměla bych si dopředu nastudovat nejaké motlitby, abych v kostele nevypadala špatně? (Chci jít do katolického kostela.)
4) Co na sebe do kostela?
Předem děkuji za odpověď a doufám, že nevadí, že je otázka asi trochu delší.
Aneta 24.3.2018 18:10
Aneta, 16 let
Odpověď:
Milá Aneto,
velice náš těší důvera, kterou k nám máš.
Rád odpovím na Tvé otázky.
1) Do kostela na mši můžeš bez obav zajít. Katolické kostely jsou otevřené komukoliv.
2) Když se lidé v kostele při mši chovají slušně (např. neruší bohoslužbu), pak se nemusíš bát, že by někdo vnímal Tvou přítomnost rušivě.
3) Popis mše najdeš na: http://www.liturgie.cz/mse-svata/mesni-rad-v-celku/
Když přijdeš so kostela, vezmi si v lavici Kancionál = zpěvník, kde kolem strany 53 najdeš mešní řád - tedy průběh mše.
4) Do kostela se snažíme chodit oblečeni slušně, což je zvláště důležité v letních měsících. Tedy zahalená ramena a sukně pod kolena. Ale dnes mnoho lidí chodí oblékáno všelijak a tak i do kostela jdou lidé oblečeni i ne příliš vhodně.
Milá Aneto, je moc hezké, že máš chuť jít do kostela. Neboj se. Když tam přijdeš, uvidíš, jak to tam chodí. Nejlepší je jít do kostela v neděli, kdy se v něm schází více lidí. A ještě jedno upozornění. V kostele se někdy sedí, jindy stojí či klečí. Můžeš dělat to, co ostatní nebo prostě zůstaneš buď sedět, když ostatní sedí, a jinak budeš stát. Tak hodně odvahy.
Jan Balík
Otázka: Může být biřovacím kmotrem člověk, který ještě nepřijal svátost biřmování? Ahoj,
mám dotaz, jestli může být biřmovací kmotr člověk, který ještě nepřijal svátost biřmování. Nebo to vždycky musí být člověk, který už tuto svátost přijal? 21.3.2018 17:45
Lili, 16 let
Odpověď:
Milá Lili,
je zcela logické, že když máš kmotra, musí být o krůčet před tebou. Proto biřmovací kmotr musí být nejen katolicky pokřtěn, ale i biřmován. Ale je možné to udělat i tak, že je biřmován najednou s tebou, jde první a pak přistoupí k tobě a stane se kmotrem.
Jan Balík
Otázka: Proč se o Velikonocích zpívá žalm Bože můj, proč jsi mě opustil? Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, proč se jako jeden z žalmů zpívá na Velikonoce: \"Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?\". Nedává mi smysl, protože Bůh přece nikdy nikoho neopouští, pokud se od něj člověk z vlastní vůle neodvrátí a neuzavře. Děkuji za odpověď. Mája :) 18.3.2018 11:55
mája, 15 let
Odpověď:
Milá Májo, máš dobrý postřeh. Ten žalm se zpívá proto, že sám Ježíš ho citoval na kříži. Ježíšova smrt na kříži je jistě projev Boží lásky k nám lidem, ale zároveň se jedná i o tajemství. Bůh na sebe vzal lidskou podobu a obětoval se na kříži. V tu chvíli sám Bůh vstoupil do hrůzy hříchu a jakoby v té temnotě byl opuštěn od Boha, prostě Ježíš prožil ve své duši hrůzu oddělení člověka od Boha. Ale lidsky to pochopit moc nejde. Ale sama dobře víš, že díky smrti na kříži můžeme říci, že Ježíš vzal na sebe všechny naše hříchy a bolesti a proměnil je.
Jan Balík
Otázka: Chtěla bych jet o letních prázdninách do kláštera... Ahoj, ráda bych o letních prázdninách jela do nějakého kláštera, kde bych mohla v klidu číst Bibli, modlit se a rozjímat. Nevíte prosím o nějakém, kde by bylo toto možné? Pozn.: A kde by nevadilo, že nejsem plnoletá. (Nebo bych asi musela jet s babičkou, kdyby tam nebyl \"dozor\" - jde o zodpovědnost, kterou by za mne někdo musel mít, že?) Děkuji moc. 14.3.2018 10:23
Jani, 15 let
Odpověď:
Milá Jani,
máš krásný nápad. Myslím si, že můžeš zkusit klášter, kde by mohla být s Tebou jistě i babička: