Otázka: Ráda bych se nechala biřmovat, ale nevím, jak se nějak zapsat na přípravu. Dobrý den, rada bych se nechala birmovat, ale nevím, jak se nějak zapsat na přípravu. A od kdy by to bylo možné? Myslím třeba od začátku tohoto školního roku? A podle čeho vybírat kmotra? A co obnáší ta příprava? Děkuji moc za odpovědi. 24.7.2017 08:04
Fany, 16 let
Odpověď:
Milá Fany,
to je super, že máš chuť se připravovat na svátost biřmování. Jak píšeš, bude vhodné zajít v září za knězem a domluvit se na přípravě. Nevím, odkud jsi, ale super příprava probíhá na Centru života mládeže v Příchovicích. Ale i v mnoha farnostech jsou moc dobře připravovány setkání biřmovanců. Příprava je takovým novým dospělejším ponorem do života víry, do vztahu s Pánem Ježíšem. Leccos nového se dozvíš a hlavně budeš mít šanci najít niternější vztah s Ježíšem, na kterém nakonec závisí celý náš život. Kmotrou by měl být někdo, kdo ti ve víře pomáhá - příkladem, přátelstvím, modlitbou. Může to být křestní kmotr, ale i někdo jiný. Většinou někdo o trochu starší. Tak hodně odvahy do přípravy.
Jan Balík
Otázka: Ahoj, mám možná takový divný dotaz... Ahoj, mám možná takový divný dotaz, u nás doma jsme sice do kostela chodili, ale než víra tak to byl spiše takový folklor , někdo jde do hospody, my děti šli s mámou do kostela, otec do té hospody, ač taky se považoval za věřícího a do kostela zašel, ke svátostem ovšem nikdy, co si pamatuju, tak bylo doma peklo, otec alkoholik,matka si na něho netroufla, tak trestala mě za každou ptákovinu, byla jsem vynervované, nikomu nevěřící děcko, a ted jsem měla jít k první zpovědi, víc než z faráře jsem měla strach z toho, že se naši dozvědí, z čeho se zpovídám a bude zle, já vím, že to kněz nesmí říct, ale vysvětlujte to dítěti s nervami na dně....... a tak jsem, to co jsem považovala za nejtěžší prohřešky, jsem zašeptala tak, aby to farář neslyšel, bylo mi odpuštěno? od patnácti prakticky do kostela nechodím, u zpovědi jsem byla za život snad pětkrát, neříkám, že nevěřím, pouze mám rodiče jak odstrašující příklad..................... 21.7.2017 22:49
radka, 19 let
Odpověď:
Milá Radko,
děkujeme za Tvou důvěru a za dotaz.
Ano, jistěže Ti bylo odpuštěno. Bůh vidí do srdce člověka, On je ten, kdo odpouští. Takže můžeš být klidná. Ale co takhle začít někde s přípravou na svátost biřmování? Mohl by to být čas, kdy víru a celý svůj život nově promyslíš a začneš žít s Kristem naplno. Ano, někdy to v rodinách není dobré, ale to neznamená, že by za to mohla víra. Naopak. Vztah s Kristem, který je žit opravdově, otevírá netušené obzory. Někdy lidé přešlapují: trochu víry, trochu světskosti, s vírou to nepřehánět... Ale to pak je život opravdu divný a někdy i smutný.
Zvu tě na celostátní setkání mládeže, které se bude od 15. do 20. srpna konat v Olomouci. https://olomouc2017.signaly.cz/ Možná by To mohl být pro tebe čas milosti od Pána.
Jan Balík
Otázka: Jak se na tuhle problematiku panenství Panny Marie dívá katolická církev. Milá redakce IN! Před několika lety jsem byla Vaší vášnivou čtenářkou, proto se na Vás nyní obracím s jedním dotazem, který mě popravdě napadl až dnes při četbě knížky Marie: Žena statečná od Francine Riversové. Je to křesťanská autorka a moderním způsobem zpracovává příběhy důležitých žen z Bible, možná její knihy znáte... Píše hezky, je to čtivé, po duchovní stránce mě to oslovuje... Ale není katolička, a my katolíci to s Pannou Marií máme asi trochu jinak. Zkrátka, v té knize je psáno, že Ježíš byl Mariin první syn a poté měla s Josefem ještě další děti... Což je jádro mého dotazu: Je tohle možné nějak podložit na základě Bible? Nechápejte mě špatně, samozřejmě věřím, že Panna Maria byla panna, když počala a porodila Ježíše, ale nevím, jak to poté pokračovalo. Je jasné, že byla vdaná, takže mohla mít další děti a žít v čistotě i tak... ale už by to nebyla ta panna... Pokud by to tak bylo, problém s tím nemám a nevidím na tom nic špatného, pouze se chci zeptat, jak se na tuhle problematiku panenství Panny Marie dívá katolická církev. A tedy... je pro mě zvláštní představa, že Panna vlastně není panna... Předem děkuju za odpověď! 20.7.2017 15:09
Evča, 25 let
Odpověď:
Milá Evčo, katolická církev od svého začátku věřila pevně, že Panna Maria byla počata svými rodiči a nikdy neměla dědičný hřích - vždyť její tělo mělo dát tělo Bohu - Ježíšovi. Dále věřila, že nikdy neměla pohlavní styk s mužem, byla tedy panna. Početí Ježíše bylo tedy zázračné - mocí Ducha svatého. A neměla tedy s Josefem ani s jiným mužem další děti ani sexuální styk. Tato víra církve se opírá o Písmo svaté (Mt 1,20 - dítě, které počala, je z Ducha svatého). Na Marii se naplnila předpověď: "Hle, Panny počne a porodí" (Iz 7,14 a Mt 1,22-23). Dále o nejstarší autory, kteří o Marii psali. Dokonce se má za to, že Marie vnitřně vnímala, že se má cele odevzdat Bohu jako panna - plně se darovat Bohu. Proto se pak táže, jak se to stane.
Pokud se hovoří v evangeliích o bratřích Páně, pak šlo o širší rodinu, tedy příbuzné. Takový byl tehdy styl vyjadřování. (Mt 13,55). Když si vezmeme, že celá staletí - 1 500 let - byla víra církve v této věci jednotná, není důvod, proč se nechat zneklidnit výkladem, který odpuruje víře církve. Že někteří evangelíci s Marií mají obtíže, je pravdou. Škoda. A pak ještě jedna okolnost. Maria porodlia jednoho syna - Ježíše. Ale stala se duchvní matkou nás všech - Ježíš je první z mnoha bratří, nás všech, o které se Maria duchovně stará ( Řím 8,29).
Jan Balík
Otázka: Stydím se u zpovědi Ahoj
Mám takový problém za který se i dost stydím a nevím jak ho vyřešit. Nevím Jak mám Zformulovat ve zpovědnici hřích sebeuspokojováni protože se za tento hřích hodně stydím vím ze je to zpovědní tajemství a možná už pan farář slyšel horší hříchy .Vím že Bůh odpustí vše ale jak se potom můžu podívat na pana faráře budu se hrozně stydět . Prosím poraďte mi. 19.7.2017 11:01
Marťa, 14 let
Odpověď:
Milá Marťo,
masturbace je opravdu hřích. A proč? Dar sexuality je od Boha určený k prožívání lásky mezi manžely. Tedy sex je výraz společenství a lásky a vede k přijetí života do rodiny. Masturbace z tohoto nevyjadřuje vůbec nic. Dá se tedy přirovnat k jakési závislosti, kterou je člověk postupně svázán a používá dar Boží úplně k něčemu jinému, než je určen. Jiný příklad: auto slouží k tomu, aby se člověk bezepčeně dostal na místo určení a ne k tomu, aby člověk auto schválně naboural.
Proto je důležité vyznat hřích, a snažit se o nápravu. Je to těžké. Obojí, jak přiznání se, tak i zdrženlivost. O názor kněze se nemusíš starat, ten opravdu dělá jen prostředníka mezi tebou a nebem (Bohem). Poradily bychom ti, napsat si hřích na papírek a pak jej přečíst. Je to jednodušší, než se zakoktávat a neumět se vyjádřit. Držíme palce.
redakce IN!
Otázka: Příjímání na ruku Ahoj In, proč si někteří lidé dávají hostii na ruku? Dlouho jsem se nad tím zamýšlela a pořád nevím odpověď, ptala jsem se ji taťky, ale tento taky nevěděl. 16.7.2017 12:48
anička, 15 let
Odpověď:
Milá Aničko,
v našich diecézích se každý může rozhodnout, zda přijímá eucharistii do úst či na ruku, ve stoje či v kleče. Takže klidně celý rok můžeš přijímat svým oblíbeným způsobem (Výjimkou je, když je svaté přijímání podáváno pod obojí způsobou - Tělo i Krev - namáčením z kalicha. Tehdy lze přijímat pouze do úst).
Pokud by ses ocitla na Slovensku, budeš vždy přijímat do úst, protože tam není přijímání na ruku povoleno. Při přijímání je třeba se soustředit na víru v přítomnost Boha - velkého a milujícího, tedy na setkání s Láskou. Způsob může v našich podmínkách volit každý dle svého. A jistě to není tak, že přijímání na ruku je modernější a přijímání do úst zbožnější. Zbožné přijímání je to, při kterém si uvědomujeme, že se jedná o Boha, který k nám přichází jako pokrm a tím nám ukazuje svou bezmeznou lásku.
redakce IN!
Otázka: Když se modlím, jsem myšlenkama úplně jinde. Na co se máme při modlitbě soustředit? Ahoj, často, když se modlím, jsem myšlenkama úplně jinde. Na co se máme při modlitbě soustředit? Díky :-) 13.7.2017 11:52
Kiki, 12 let
Odpověď:
Ahoj Kiki, díky za dotaz. Na tuto otázku už několikrát odpovídal P. Jenda Balík. A jeho odpověď: Modlitba je prožívání vztahu k Ježíši Kristu. Proto je modlitba = rozhovor, daleko širší, než jak prozatím znáš. Jsi ve věku, kdy je třeba rozvinout celou šíři modlitby. Mohu Tinabídnout dvě inspirace. V Kancionálu (= kniha, ze které zpíváme v kostele) je na začátku celá řada krásných modliteb. V Karmelitánském nakladatelství vyšla též knížka YOUCAT - modlitební knížka pro mladé. Tam je naznačena ranní a večerní modlitba pro 14 dnů a pak je uvedeno mnoho dalších modliteb.
Ale pozor. Mohlo by se zdát, že modlitba je opakování nějakých naučených či napsaných fomulek. To zdaleka ne. Jen Ti nabízím možnost, jak poznat celou škálu modlitby. Ve skutečnosti je třeba, abychom postupně dokázali hovořit s Ježíšem svými vlastními slovy, svěřovat mu své starosti, děkovat mu za pomoc, prosit za nemocné, za trpící, chválit ho za to, že je láska. Krásná modlitba je meditace či rozjímání (třeba 15 minut v tichu s Pánem rozmlouvat), růženec atd. Mrkni na ty knížky, co jsem ti napsal, začni se více modlit a pak se klidně zeptej kněze, aby ti poradil.
redakce IN!
Otázka: Mám u zpovědi vyznat ještě jednou jeden hřích? Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Mám u zpovědi vyznat ještě jednou jeden hřích, který podle mě zpovědník špatně pochopil? Nechtěla jsem ho moc rozebírat, protože se týkal i druhého člověka. Děkuji 12.7.2017 10:43
M., 19 let
Odpověď:
Milá M, pokud jsi hřích vyznala, je vyznán a odpuštěn. A to i když ho kněz špatně pochopil. Sice ti nemohl dát nějakou trefnou radu, ale to neva. Takže ho vyznat nemusíš. Pokud chceš od kněze nějakou radu, pak se ho prostě zeptej.
Jan Balík
Otázka: Mám dotaz ohledně biřmování Ahoj In. Mám dotaz ohledně biřmování. Chtěla by v září začít chodit na přípravy. Do konce července musíme podat přihlášku. A už si musíme vybrat svého kmotra a biřmovací jméno. Vůbec nevím koho si jako kmotra dát. Nejlepší by byla nějaká kamarádka, ale těch biřmovaných moc nemám :/ Nevíte jak se rozhodnout třeba i nad tím biřmovacím jménem? Chápu, že se musím rozhodnout sama, ale kdyby jste měli nějaké tipy budu ráda. 11.7.2017 18:03
anička, 15 let
Odpověď:
Milá Aničko, super, že máš chuť přistoupit k svátosti biřmování. A to už do přihlášky musíš napsat kmotru i biřmovací jméno? Třeba to půjde ještě i změnit. Biřmovací jméno - to by mělo být jméno nějakého svatého, který Tě inspiruje. Buď někoho máš, nebo zalistuj v knize o svatých, přečti si životopis atd. Třeba: bl. Chira Luca Badano, sv. Jana Bertta Molla, sv. MarieGoretti...
A kmotra? Nejlépe asi někdo starší, kamarádka, katechetka.Prostě někoho zkus a uvidíš. Může to být i někdo, kdo bude biřmován s Tebou, ale bude biřmován chvíli před tebou a pak ti bude dělat kmotra.
Přejeme ti krásný čas přípravy na tuto velikou svátost.
Jan Balík
Otázka: Co mám dělat, když si nejsem jistá, jestli je to těžký nebo lehký hřích? Ahoj IN, mám dotaz. Co mám dělat, když si nejsem jistá, zda hrich, který jsem spáchala, byl těžký, nebo ne? Jednou mi kněz u zpovědi řekl, že v takovém případě mám jít normálně k přijímání a prosit Boha, aby mě příště od takového hříchu ochránil. Zde jsem zase někde četla, že když si člověk není jistý závažností svého činu a má pochybnosti, měl by radši nejprve jít ke zpovědi. Takže jak to tedy je? Děkuji za odpověď, přeji hezké dny 9.7.2017 19:31
M., 18 let
Odpověď:
Milá M,
těžký hřích je vědomé a dobrovolné přestoupení Božího zákona ve VÁŽNÉ věci a co je vážné, to víme z Bible a z učení církve. Není to zdaleka vše, co nám osobně připadá těžké a velké. Jsou to zásadní přestoupení desatera (zabití nevinného, veliká pomluva, veliká krádež, nechodit v neděli úmyslně na mši, mnohé činy proti sexuální čistotě...).
Když si nejsi jistá, můžeš se držet rady jedné či druhé, v každém případě na začátku mše vždy litujeme hříchů. A u zpovědi se optat, zda je to vážná věc, či ne. Jsi ve věku, kdy si formuješ svědomí. A je důležité si uvědomit, že nejednou nás nějaký hřích strašně mrzí, ale je to hřích lehký (třeba se pohádáme s někým blízkým). Proto je dobré se ptát a hledat v katechismu.
Jan Balík
Otázka: Je meditace hřích? Ahoj, chci se zeptat, je meditace hřích? Slyšela jsem, že ji doporučují lékaři, ale je pravda, že je často spojována s budhismem. Taky jsem slyšela, že lidé, kteří meditují, mají častěji lucidní sny než ti co nemeditují a já se o lucidní snění pokouším. Děkuju moc za odpověď 7.7.2017 21:30
Liduš, 14 let
Odpověď:
Milá Liduš, setkání s Ježíšem je nádherné. Tichá soustředěná modlitba, kteří říkáme v křesťanstvá rozjímání či meditace, je chvílí, kdy tuto blízkost s Ježíšem zakoušíme. Snaž se jí naučit. Je to rozhovor, setrvávání u Ježíšových nohou...
Tvoje otázka směřuje na texhniky uklidnění a soustředění se do svého nitra. Ano, to pochází z východních náboženství. Nejedná se o naši modlitbu, která je dialogem, protože je to spíše vstup do sebe sama. Netvrdím, že by takováto techniky byla vždy špatná, ale jsme křesťané a máme své bohatství. Pokud tzv. meditace působí různé halucinace atd., pak jde opravdu o techniky, které jsou velice nebezpečné v rukou neodborníků. Snad by bylo možné je použít k léčení některých psychologických problémů, ale mnozí o tom mají pochybnosti. Ale to nemá s modlitbou už vůbec nic společného.
Lze říci, že zkušenost křesťanské modlitby je daleko bohatší a krásnější. Rozjímání a meditaci máme různého druhu. Nejčastější je podle sv. Ignáce a pak Lectuio Divina.
Jak se takovéto modlitby naučit? Sežeň si Bibli, kterou kardinál Duka rozdával v Olomouci a v úvodu to tam najdeš. Pokud budeš v Olomouci na setkání mládeže, což doufám, že ano, bude tam mnoho přednášek o modlitbě a dostaneš i dárek od kardinála Duky - Bibli s tím úvodem.