Otázka: Je hřích si pouštět něco na youtube nebo se dívat na obrázky na počítači na internetu? Dobrý den, je hřích si pouštět něco na youtube nebo se dívat na obrázky na počítači na internetu? Platí zde podobná pravidla jako u stahování filmů a hudby? Děkuji. 9.5.2016 17:01
j., 17 let
Odpověď:
Milá j.,
všechna videa, která jsou umístěná konkrétně na Youtube by měla být opatřena autorskými právy. Tzn., že buď je člověk, který je na server nahrál, přímo jejich autorem nebo autorská práva na zveřejňovaný obsah nějak získal. V opačném případě správci Youtube odstraní buď celé video nebo příkladně jen zvukovou stopu (pokud se jedná třeba o po domácku vyrobený klip k písničce, která je chráněna autorskými právy). Jedná se ale o obsah veřejně dostupný, takže pokud videa nebo obrázky nestahuješ, není to až takový problém. Vinu má především ten, kdo nelegálně získané soubory, videa a obrázky na internet umísťuje a tím se podílí na jejich nelegálním šíření.
redakce IN!
Otázka: Je hřích holit se "tam dole"? Je hřích holit se \"tam dole\" ? 7.5.2016 18:27
petra, 17 let
Odpověď:
Milá Petro,
o hřích se nejedná, takováto péče o tělo je záležitostí hygieny a zdravotního uvážení.
redakce IN!
Otázka: Je možné nějak vystoupit z církve? Co mám udělat pro to, abych nebyla křesťanka, když jsem pokřtěná? Je možné nějak vystoupit z církve? 7.5.2016 18:22
jara, 19 let
Odpověď:
Milá jaro,
jak správně píšeš, do křesťanského života nás uvádí právě iniciační svátost křtu, kterou zároveň vstupujeme do církevního společenství. Znamení svátosti křtu není možné v pravé podstatě jakkoli vymazat nebo zrušit, vtiskuje se do duše člověka nesmazatelně. Je pouze možné k zápisu v matrice pokřtěných připojit poznámku, že daný člověka projevil svou vůli zříci se křtu, čímž se věc "formálně vyřeší".
Křest je ale obdarováním, které si s sebou neseme celý život, ať už jej využíváme nebo ne. Jsou lidé, kteří chtějí vystoupit ze společenství církve proto, že se necítí být křesťany, mají pocit, že nejsou věřící a chtějí být pravdiví k sobě, svému okolí a potažmo i k Bohu. V tom samozřejmě není možné nikomu bránit, svobodu rozhodnutí má v takové věci každý. Je ale dobré si takové rozhodnutí předem dobře promyslet a odpovědět si na otázku, zda mi zřeknutí se křtu přinese do života pokoj, zda nějak opravdu vyřeší nebo pomůže situaci, ve které se nacházím.
Myslíme na tebe v modlitbě :) +
redakce IN!
Otázka: Jak přistupovat ke svátostem, když mám pochybnosti o víře? Je pochybnost hřích? Jak při ní přistupovat ke svátostem?
Dobrý den, mám otázku. Pocházím z věřící rodiny. Poslední dobou mám tak trochu problém věřit v Boha, v to, že je. Chtěla bych věřit, ale někdy mám pocit, že to prostě nedokážu a pak mě to zase mrzí. Jak má člověk v takové situaci přistupovat ke sv. přijímání?
Je to hřích? (v jednom zpovědním zrcadle byla otázka: nepodléhal jsem pochybnostem?) Je dobré se z toho zpovídat? (už několikrát jsem to u zpovědi řekla, ale mám pocit, že to moc nepomohlo).
Moc děkuji za odpověď. 26.4.2016 21:05
J., 16 let
Odpověď:
Milá J.,
pochybnosti o víře měl (nebo možná ještě má) asi někdy každý. Právě v tomto vratkém období je ale naopak důležité, abys chodila ke svátostem tak často, jak jen to půjde a modlila se za svoji víru. Svátost eucharistie pro tebe může být v mnoha ohledech posilou a ve svátosti smíření můžeš někdy najít odpovědi na některé své otázky. V životě každého člověka přichází nějakým způsobem zkouška víry, zkouška vztahu s Ježíšem. Nejspolehlivější cestou, jak v ní obstát, je učit se být s Bohem, budovat s ním vztah. To znamená, najít si na něj čas (modlitba - každý den 10 minut ticha s Bohem), číst Písmo a učit se z něj, číst kvalitní životopisy svatých (zvlášť mladých - z nedávné doby např. Chiara Luce Badano), vyhledávat v církvi prostředí, kde je jakoby Bůh více prožíván a pociťován (např. diecézní centra života mládeže) a učit se naslouchat Bohu i během mše svaté. Není to snadné, ale uvidíš, že tak překonáš své pochybnosti a najdeš znovu Boha - lásku, který chce tvé dobro.
Myslíme na tebe! :)
redakce IN!
Otázka: Proč nemohou být všechny křesťanské církve spojeny? Ahoj! V hlavě mi začalo vrtat něco kvůli náboženství.....proč jsme křesťané rozděleni na tolik církví? Když se někdy zajdu kouknout do jiné církve,..zdá se mi, že to máme podobné, ale že oni nemají tak přísná pravidla jako my katolíci. A jako bychom každý chtěli do toho svého společenství přivést nové lidi a ukázat proč by měli jít zrovna do dané církve. Já, kdybych se měla rozhodovat, tak bych v tom měla zmatek. Proč prostě nemužeme být spojeni? Já vím je to zmatený dotaz. Ale děkuji za odpověď :) 26.4.2016 18:54
Mína, 19 let
Odpověď:
Milá Míno,
Všechny křesťany (katolíky, evangelíky, pravoslavné) spojuje víra v Trojici Boží, ve vtělení Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání a v důležitost křtu. Tedy to hlavní máme opravdu společné. Obecně je třeba jasně říci, že v současných křesťanských církvích existuje touha, jistě vzbuzovaná Duchem Božím, po jednotě. Katolická církev a papežové pro to dělají co mohou. Papež příkladně před časem navštívil soukromě jednoho ze svých známých, který je pastorem jedné církve nedaleko Říma a pravidelně se snaží udržovat přátelské styky s ostatními křesťanskými církvemi. Ovšem touha po jednotě neznamená, že veškeré rozdíly jsou pryč. Jednota ano, ale vždy v pravdě, tedy ve věrnosti Písmu a Duchu svatému. A to není vůbec tak snadné. Je třeba hodně modliteb. Pokud se jedná o křesťany, pak křest je platný u všech stejně. Ale co eucharistie? Tam je problém. Zázrak proměnění kousku chleba v Krista není vůbec záležitost lidí, ale Boha, který k tomu zvolil službu kněží. Proto je eucharistie pouze tam, kde je svátost kněžství. Tady vidíš, že cesta k jednotě má také kříže rozdělení, které musíme nést s důvěrou, že Pán je jednou promění. Touha po jednotě nás vede k modlitbě, ke vzájmenému poznávání, ale také k tomu, znát dobře svou vlastní víru.
Pokud jsi ještě neprostudovala YOUCAT, moc Ti to doporučuji. Pokud ano, vrhni se na Kompendium Katechismu katolické církve nebo přímo na ten velký Katechismu katolické církve. Nebudet to četba snadná, ale mnoho zajímavého se tam dozvíš.
redakce IN!
Otázka: Jak poznám, že ze mě chce mít Bůh řeholnici? Ahoj!
Chtěla bych se zeptat, jak poznám, že Bůh chce, abych byla řeholní sestra. Je na to ještě brzo, ale poslední dobou o tom přemýšlím. Docela mě to k tomu táhne, ale když jsem byla menší pořád jsem myslela na to jak se jednou vdám a budu mít děti.
A teď přemýšlím o tom, že bych byla řeholní sestra.
Je to asi divné, ale přesně nevím co bych chtěla 23.4.2016 19:16
Čtenářka, 14 let
Odpověď:
Milá Čtenářko,
jsi ve věku, kdy je pochopitelné, že hledáš své povolání, přemýšlíš nad tím, co z Tebe jednou bude. Je krásné, že tě přitahuje láska k Ježíšovi. Co ale dělat a jak své povolání rozpoznat? Snaž se každý den opravdu poctivě modlit, najdi si nějakou chvilku v klidu na rozjímání. Choď každý měsíc ke zpovědi a často k eucharistii. Bude výtečné, najdeš-li nějakého moudrého kněze, s kterým si budeš moci občas o sobě popovídat. A v modlitbě často říkej: "Panno Maria, prosím, vypros mi poznání, čím mám být. Pokud řeholnicí, veď mě, ať jsem řeholnicí svatou. Pokud manželkou, ať najdu toho pravého chlapce."
Postupem času jistě poznáš, zda Tě opravdu Pán volá nebo zda je řeholní stav jen Tvoje současná představa a ve skutečnosti je Tvé místo někde jinde :)
Přejeme ti hodně štěstí! :)
redakce IN!
Otázka: Jak se mám naučit mít ráda člověka, který mi hodně ublížil? Dobrý den, jak se mám naučit mít ráda člověka, který mě opravdu hodně ubližil?
Snažím se, ale nejde to. Bohužel je to člověk, s kterým se bavit musím. Je to hřích že ho nemám ráda?
děkuji za odpověď. 15.4.2016 00:29
Viky, 25 let
Odpověď:
Milá Viky,
pokud jsi tomu člověku odpustila, je vše v pořádku. Je jasné, že poté, co ti někdo ublížil, už k němu pravděpodobně nikdy nezískáš důvěru, nejspíš nebudete mít úplně vřelý vztah (byť i takové případy jsou možné :)). Pokud spolu musíte vycházet a vídat se, zkus se soustředit na to, že problém, který jste měli, už je za vámi, že jsi mu odpustila a že proto vůči němu v sobě nechceš dál živit jakoukoli zášť. Utvrzování se v nesnášenlivosti k němu by nakonec stejně nejvíce ublížilo tobě, vnitřně by tě pocity hněvu a ublíženosti sžíraly. Zkus se raději zaměřit na nějaké jeho kladné vlastnosti (najdi na něm alespoň 5 pozitivních věcí) a především - svěř tento svůj vztah Bohu. Modli se za pokoj v duši pro sebe a v modlitbě Bohu svěřuj i daného člověka.
Hodně štěstí! :)
redakce IN!
Otázka: Narazila jsem na část evangelia, která mi není jasná. Prosím o vyložení. Ahoj, jednou už jsem tento dotaz psala, ale myslím, že jsem zapomněla opsat to číslo, tak kdybyste to tu měli podruhé, tak se omlouvám :). Při pročítání evangelia podle sv. Jana jsem narazila na jednu část, která mi není úplně jasná. Jedná se o J 7,8-10. Připadá mi, že Ježíš svým bratřím lhal. Nemyslím, že by to tak bylo, jen to spíš nechápu. Proč jim řekl, že na slavnost stánků nepůjde, ale potom tam šel tajně? Nemohl jim radši říct něco jako: ,,Jděte beze mě, chci tam jít sám (přijdu tam později).\" Děkuji za odpověď 14.4.2016 16:13
Makro, 18 let
Odpověď:
Milá Makro,
toto místo bývá vykládáno na základě slov: můj čas, moje hodina. Ježíš věděl, že na Velikonoce, které přijdou, bude vydán a ukřižován. Ale ještě bylo třeba čekat. A hrozilo, že Ježíše lidé vyhlásí za svého politického vůdce a za osvoboditele od Římanů. Tak si mnozí představovali Mesiáše. Viděli jeho úkol moc jednoduše a pozemsky.
Nadšení nechal Ježíš při svém příchodu do Jeruzaléma propuknout až tehdy, když věděl, že bude již ukřižován. A udělal to tak, že lidé ho vítali, ale nebyl ani tehdy vnímám jako vůdce vojenské vzpoury. Tedy, Ježíš ví, že do Jeruzaléma ještě nevejde slavnostně, že je ještě čas. Proto tak mluví. Je to jakási zámlka, kterou Ježíš používá mnohdy.
Jan Balík
Otázka: Je sebevražda těžký hřích? Je sebevražda těžký hřích? 5.4.2016 17:56
lO, 15 let
Odpověď:
Milá IO,
sebevražda je proviněním proti pátému přikázání, závažně odporuje správné lásce k sobě samému, je také proti lásce k živému Bohu. Jde tedy o velmi závažný čin a ano - dá se říci - těžký hřích. Pokud je ale sebevražda spáchána příkladně v krajní nouzi, z obrovského strachu z nějakého utrpení, mučení nebo zkoušky nebo zaviněním těžké psychické poruchy, odpovědnost za sebevraždu se zmenšuje. Je-li ale naopak spáchána s úmyslem dát příklad (inspirovat třeba i ostatní - především mladé lidi k něčemu podobnému), je nejen sama o sobě těžkým hříchem, ale také těžkým pohoršením.
Obecně se církev za osoby, které se si sáhly na život, přimlouvá v modlitbě. Sebevražda, byť je věcí závažnou, ale neznamená "přímý lístek k věčnému zatracení". Bůh může dát každému člověku příležitost pro spasitelnou lítost cestami, které zná jen On sám. Nezbývá tedy, než doufat v Boží milosrdenství a modlit se za spásu všech duší :)
redakce IN!
Otázka: Musím chodit ke zpovědi? Dobrý den. Musím chodit ke zpovědi? Nestačí ze srdce vyznat svoje hříchy Bohu, ale bez \"prostředníka\"? Proč mi katolící to máme tak obtížné a protestanti ne? Vždyt přece nikdo nechce říkat svoje chyby někomu, pak se stane, že neřekneme náš velký hřích. Zamlčíme ho. A pak nám to je líto. Ale vždyt nám Bůh odpustil, ale snad odpustil všechny hříchy, ne? Ne jen ty, které jsem řekla....
Moc děkuju za odpověď. 31.3.2016 15:34
Lucy, 15 let
Odpověď:
Ahoj Lucy,
díky za Tvůj dotaz, myslím, že je důležitý. Vezmu to nejdřív zeširoka - svátosti jsou Božím darem pro nás, jsou místem, kde se velice silně a intimně setkáváme s Ježíšem. A proto jsou to i chvíle, ve kterých dostáváme do našeho života duchovní sílu, Boží moc, energii. Svátost smíření a eucharistie by se daly nazvat svátostmi "denního použití", protože narozdíl od křtu nebo biřmování je absolvuješ opakovaně a často (resp. máš tu možnost :)). Proto, pokud se chceš opravdově a plně setkávat s Ježíšem, rozhodně by ses jich neměla zříkat. Říká se, že Ježíš Kristus je na tomto světě nejhlouběji přítomen právě v eucharistii - pokud k ní však chceš přistoupit, musíš se nacházet v milosti posvěcující. Do té jsme uváděni (stejně jako protestanté) svátostí křtu, ale kterou bohužel ztrácíme těžkým hříchem. Znovu ji získáváme dokonalou
lítostí (litujeme, protože jsme zranili Ježíše), která je z vůle Ježíše spojena se svátostí smíření (Komu hříchy odpustíte,
budou odpuštěny. Jan 20,23). Lze mít naději, že i protestant může po křtu získat odpuštění hříchů, pokud má dokonalou
lítost. Ale mít dokonalou lítost není zdaleka tak samozřejmé. Zpověď je nutná pro odpuštění těžkých hříchů, ale je vhodná a významná i tehdy, když máme jen lehké. A lehké máme vždy, ne? Ono vlastně nejde ve zpovědi ani tak o to všechny lehké hříchy vyjmenovat, ale říci ty hlavní a také si uvědomit: teď mi dá Pán svou pomoc, když se s ním setkávám.
Zkus chodit ke zpovědi s tím, že jde o setkání s Ježíšem a uvidíš, že postupně pochopíš. Mnozí svatí doporučovali, abychom chodili ke zpovědi třeba i velice často, když máme obtížné chvíle v životě. Proč? No protože setkání s Ježíšem přináší pomoc,
podporu, milost. A před zpovědníkem se taky zaručeně stydět nemusíš - průpovídky o tom, že stejně všechny hříchy zapomenou, nejsou průpovídkami, ale fakty. Hřích je neuvěřitelně nudný a ač se ti to možná nezdá, hříchy, které ve zpovědnici vyznáváš ty, slýchává kněz od desítek dalších lidí.