Otázka: Do jaké míry řídí naše kroky Bůh a do jaké míry si je řídíme sami? Ahoj In, měla bych nelehkou otázku. Do jaké míry řídí naše kroky Bůh, a do jaké si je řídíme my sami? Chápu, že Bůh dává člověku určitou svobodu...Třeba při výběru partnera. Sešle nám jej bůh, nebo je to bohu \"jedno\", a vybereme si jej sami na základě nějakých našich požadavků a povahových rysů, které nám vyhovují? Nebo když si myslíme, že si to řídíme sami, stejně to má bůh v plánu? Možná se to celé nějak prolíná. Je to zřejmě věčná otázka. Děkuji. 22.12.2014 10:51
sardinka, 20 let
Odpověď:
Milá sardinko,
jak se řídí naše kroky? Každý má své danosti: povahové, zdravotní, dědičné, nadání... Každý má tedy své dary, a také svá úskalí. To je danost, se kterou pak nějak zacházíme: díky výchvoě od rodičů, díky sebevýchově, díky dobrým rádcům. Tedy záleží v mnohém na nás. ALE: Kdo pozná, že ho Bůh miluje, ten Boha zapojí do všeho, do celého svého života. Zvolí si Boha za nejlepšího rádce. Co to znamená? Bude často s Bohem rozmlouvat, prosit ho, ptát se ho na názor a naslouchat jeho slovům. V praxi tedy půjde neustále, po celý život, o dialog mezi Bohem a člověkem. Někdy budeme více chápat, co Bůh chce, jindy mu nebudeme rozumět, někdy dokonce Bůh provede něco, co se nám nebude líbit. Proto je důležitá: osobní modlitba, stálá snaha o sebevýchovu a mít solidního zkušenějšího rádce (např. kněze), se kterým je možné rozebírat to, co se v tobě děje. Tak se snadněji rozpozná, kudy Tě Bůh vede.
V Tvé otázce ale je ještě jedna: Boží prozřetelnost. Bůh vše vede, vše přitahuje k sobě. To ale neznamená, že by život naplánoval tak, že nemáme jinou možnost. Spíše to znamená, že Bůh zná všechny možnosti, které máme, ví jak budeme volit a zná i to, co je pro nás vzhledem ke spáse nejlepší. Proto dokáže, dáme-li mu možnost, i naše špatná rozhodnutí proměnit v dobré. Prostě nad naším životem bdí.
Volba parhnera? Jistě má pro každého někoho připraveného. Ale najde ho ten, kdo se za to modlí, kdo pracuje na své sebevýchově, kdo známost prožívá jako cestu poznávání povah a osobností (nechá si poradit, jak na to; nedělá zkratky - např. nezačne bydlet s někým bez manželství) a kdo je schopen nakonec udělat volbu.
Jan Balík
Otázka: Jak chápat učení guru Sri Chinmoye? Dobrý den, zajímalo by mě, jak chápat učení guru Sri Chinmoye (snad to píšu dobře). Četla jsem, že dostal nějaké ceny za mír, že udělal spoustu věcí pro společnost,....ale v jednou časopise a pak ještě na internetové diskuzi psali, že je to manipulativní sektář, co člověku zničí život...Z jakého učení vlastně tenhle vůdce vycházel, a je jeho učení správné? Díky. 19.12.2014 09:36
jája, 20 let
Odpověď:
Milá jájo,
Sri Chinmoye byl typickým představitelem šiřitelů asijských náboženství na západ. Šířil své učení vycházející z hinduismu v USA a na západě Evropy. Po roce 1990 přišel i k nám a dodnes se mnoho meditačních center na něj odvolává. Mnozí jsou toho názoru, že stál na pomezí sekty a že si vysoce zakládal na svém egu. Ve své podstatě se jedná o takový líbivý hinduismus, líbivé meditace, únik do jakéhosi duchovního světa, vymanění se ze závislosti na tomto světě atd. Jedná se tedy o učení (včetně meditací), které odvádí od vztahu s Kristem!
Pro křesťana je modlitba setkání, dialog, ne únik, ne ponoření se do neosobního duchovna. Proč je toto učení tak zajímavé? Nabízí prožitek a nevyžaduje přímo odpovídající postoj v morálním životě. Jedná se jakousi duchovnost prožívanou zcela nezávisle na běžném životě. Jakési vylepšení života! Jsem toho názoru, že je veliká škoda, že křesťané neukazují lidem, že znají též nejednu metodu, jak se modlit a jak meditovat (např. sv. Ignác, Sv. Jan od Kříže, růženec, liturgie mše svaté...).
Jan Balík
Otázka: Je hřích, když se kochám sama sebou a připadám si strašně hezká? Je hřích když se pořád kochám sama sebou a připadám si strašně hezká? Popř. jak se toho zbavit? 18.12.2014 22:30
Míša, 15 let
Odpověď:
Milá Míšo,
jsi ve věku, kdy je zcela normální, že se zajímáš hodně o svůj vzhled. Podívej, pokud máš pocit, že jsi hezká, tak za to občas poděkuj Pánu Bohu. Krása je jeho dar. Buď mu za ni vděčná. A ptej se ho v modlitbě, jak s tímto darem zacházet, aby sloužil Jemu a ne Tvé pýše.
Jan Balík
Otázka: Není urážka říkat části husy / kachny "biskup"? Dobrý den, slyšela jsem, že určité části na pečené kačeně(nebo huse) se říká biskup (připomíná to biskupskou čepičku). Vím, že je to hodně lidové. Ale není to vlastně trochu urážka? Asi ne. Diky 17.12.2014 13:25
Carol, 20 let
Odpověď:
Milá Carol,
myslím, že to urážející není. Lidská slova mají různé významy a někdy se používají i ve více významech a je pouze z kontextu poznatelné, co tím slovem myslíme. To je třeba u termínu: biskup.
Jan Balík
Otázka: Může trvalý jáhen zpovídat? dobrý den, může trvalý jáhen ve farnosti zpovídat? děkuji 14.12.2014 21:58
tyna, 19 let
Odpověď:
Milá tyno,
jáhen (ať už je jeho svěcení pouze předstupněm kněžského a nebo je to jáhen trvalý, který už dál nepokračuje a zůstává jáhnem), může ve farnosti křtít, kázat při mši svaté, připravovat na křest rodiče, vést přípravu snoubenců, a to vždy se souhlasem faráře. Může také asistovat při mši a udělovat svátostné požehnání monstrancí.
Naopak nemůže sloužit mši svatou (předsedat slavení eucharistie), nemůže zpovídat a dávat rozhřešení a udělovat svátost pomazání nemocných. To může vykonávat jenom člověk s kněžským svěcením.
Přejeme pokojné adventní dny.
redakce IN!
Otázka: Jak můžete vědět, že víly neexistují? Jak vy můžete vědět, že víly neexistujou? Co když je Bůh stvořil? Vy jste přece taky jednom lidi, i když třeba s vysokou školou atd..nemůžete to vědět! Co mi řeknete na ten důkaz s tím domeček, co jsem vám tu psala? 4.12.2014 16:21
Klárka, 12 let
Odpověď:
Milá Klárko,
jak víme, že víly existují jen v pohádkách? Ze zkušenosti a z Bible. Protože z Bible poznáváme, že Bůh stvořil člověka a anděly, ale o vílách tam nic není. Je jasné, že dítě věří ve všechny možné bytosti. Je to tak správné a patří to k určitému věku. Ty se stáváš nyní dospělou, tedy postupně se na svět začneš dívat více očima zralého a racionálnho, kriticky zkoumajícího, člověka. To neznamená, že bys měla ztratit jako dospělá smysl pro tajemství. Ale na druhé straně by bylo divné, kdybys bez rozumového zdůvodnění přijímala něco, o čem nám rozum jasně říká, že to tak není.
Mnoho lidí dnes sice v Boha nevěří, ale přijímají a věří v nejrůznější hlouposti. Chovají se vlastně velice nekriticky a jdou pouze za tím, co se jim právě v danou chvíli líbí.
A že bylo jablíčko nakouslé? A proč by to nemohl udělat právě kreček nebo nějaká myš?
Jan Balík
Otázka: Je pravda, že člověk pochází z opice? Ahoj, In, je pravda, že člověk pochází z opice? Učitelka říkala, že lidé mají dole na páteři zakrnělý ocásek po opicích. Díky. 4.12.2014 15:16
Opička, 20 let
Odpověď:
Milá Opičko,
na podobnou otázku před nedávnem odpovídal P. Jan Balík, tak snad jeho odpověď pomůže i Tobě:
Z Písma víme, že Bůh stvořil svět z ničeho, prostě proto, že chtěl. Ale jak ho stvořil, to nevíme. To zjišťuje fyzika, astronomie a další vědy. Zatím existují ve vědeckém světě samé hypotézy, tedy více či méně přesné dohady. Ti, co říkají, že se vše vyvinulo z ničeho, samovolně, náhodou, ti patří spíše do říše pohádek. Normálně víme, že když se něco děje, má to příčinu. Auto samo nesjede do příkopu, bábovka se sama nespálí. Tedy i za vznikem světa a člověka musí logicky být příčina - Bůh stvořitel. A to nám říká jasně Bible.
Člověk je vrcholem stvoření právě proto, že byl stvořen k podobě Boží. Když Bůh stvořil člověka, spojil hmotu s duchem. Kdykoliv je počat nový lidský život, Bůh tvoří novou originální duši. Jak Bůh stvořil prvního člověka, nevíme přesně. Proto můžeme klidně zastávat názor, který má tvá maminka. I kdyby se hmota vyvíjela a vyvíjela, bez vdechnutí duše od Boha by se člověkem nestala.
redakce IN!
Otázka: Je hřích, když jsem se snažila vybavit si formuli na vyvolávání duchů? Je těžký hřích, když jsem se snažila vzpomenout si na jednu frázi z filmu? Tou frází v tom filmu vyvolávali duchy. Ani nevím proč jsem se snažila vzpomenout si... 30.11.2014 14:15
Léňa, 15 let
Odpověď:
Milá Léňo,
v tomto případě to hřích nebyl, ale nebylo to moudré a opatrné. Hříchem by to bylo, kdybys to dělala často a "ujížděla" bys na tom. Proto příště, až si vzpomeneš na něco, o čem víš, že je to špatné, přestaň o tom přemýšlet. Prostě se rozhodni a přepni v hlavě na jiný program = začni přemýšlet nad něčím jiným.
Jan Balík
Otázka: Je hřích... představovat si kluka bez oblečení? Přebrat někomu kluka? Představovat si jak vypadá mužský pohlavní úd? Chtěla bych se zeptat.....1) poslední dobou, když se podívám na nějakého kluka, někdy si představím, jak vypadá bez oblečení se vším všudy. Je to těžký hřích?
2) Je hříšné snažit se někomu přebrat kluka, který se mi líbí, když už ti dva spolu chodí?3) Je těžký hřích vybavit si v mysli mužský pohlavní orgán a přemýšlet nad tím, jak vypadá? Vždyť to tak Bůh stvořil, a když to je bráno s úctou, není to snad špatné.... 29.11.2014 14:44
Lucka, 15 let
Odpověď:
Milá Lucko,
máš několik otázek, na které se pokusím odpovědět.
ad 1) Představovat si kluka bez oblečení? Podívej, každého člověka napadne spousta hloupostí a někdy i hříšných myšlenek. Že nás to napadne, to hřích není. Hříchem by bylo, kdybychom tyto myšlenky přivolávali a libovali si v nich. Jakmile zjistíš, že myšlenka, která tě napadla, není dobrá, prostě nad ní přestaň přemýšlet. To se dělá tak, že mozek zaměstnáš něčím jiným, jiným tématem.
ad 2) Přebrat kluka jiné holce? To moc dobré není. Tady by se mělo hovořit i o hříchu. Ty bys asi také nebyla nadšená z toho, kdyby ti tvého kluka přebrala jiná. Ale neboj, toho svého jistě jednou objevíš.
ad 3) Hříchem není to, co zjišťujeme z toho důvodu, že to prostě potřebujeme znát. Podívat se tedy do nějaké solidní učebnice anatomie není hřích. Vidět nějaké významné umělecké dílo, kde je muž nahý (např. David od Michelangela), to je též možné. Na druhé straně jsme často příliš zvědaví a chceme vědět zbytečně moc podrobností. Obecně platí, že je třeba ohledně sexuality opatrnost. Tedy znát to, co je třeba, ale moc se v tom nevyžívat. Někdy nás druhé pohlaví dráždí proto, že nevíme to, co bychom vědět měli; na druhé straně i vědomosti mohou přivolávat zbytečné myšlenky a pokušení. Tedy opatrnost je na místě. A je třeba naučit se ovládat myšlenky, jak jsem psal výše.
Jan Balík
Otázka: Jak se dívá církev na změnu jména? Je to hřích? Dobrý den, mám otázku: Jak se církev dívá na změnu jména? Je to hřích? Moje jméno se mi nelíbí a uvažovala jsem o změně jména (až mi bude 18), ale po pár dnech mě začaly chytat pochybnosti. Předem děkuji za odpověď. Julie 28.11.2014 20:01
Julie, 16 let
Odpověď:
Milá Julie,
jméno si můžeš měnit podle svého rozhodnutí. V tom jsme v církvi zcela svvobodní. Takže si kidně vyber to své, které se ti bude líbit, a až budeš plnoletá, tak si ho změň. Ale Julie je krásné jméno. Mně se líbí. Na internetu najdeš jeho různé výklady.
Ještě jednu poznámku. Když jsme křtěni, dostáváme jméno po nějakém světci, který se pak za nás v nebi přimlouvá. Tomu jménu říkáme křestní jméno. Někdy je stejné s naším jménem, jindy máme jména dvě. A s tou svatou, která je tvou patronkou, je dobré být velká kamarádka. Ona Ti moc a moc ráda bude celý život vyprošovat u Boha pomoc a požehnání.