Otázka: Mám slabé a krátké měsíčky. Je to normální? Ahoj. Svoje první i druhe mesicky jsem mela slabé a trvaly jen 3 dny. Je to normální? Dekuju 3.4.2015 20:50
anonymka, 13 let
Odpověď:
Ahoj anonymko,
myslíme si, že ano. Tvůj cyklus se teprve začíná rozbíhat. Pokud by se ti ale třeba později na tvém cyklu něco nezdálo, popovídej si o tom se svou maminkou. Ta ti určitě dobře poradí.
Měj se hezky.
redakce IN!
Otázka: Když si zavedu tampon, pořád ho cítím. Co s tím? Ahoj In, vzhledem k mému věku je to trochu překvapivé... každopádně se chci zeptat, jak používat tampony (jsem ještě panna). Už jsem to zkoušela dvakrát, poprvé mi bylo asi 15, podruhé víc, ale vždycky mi to je hodně nepříjemné. Na délku tamponu ho do sebe dostanu (používám mini), když ho ale tlačím dál, je to nepříjemné. Dám ho dovnitř na délku prstu, co nejdál to jde, ale cítím ho, velký tlak, kdykoliv si sednu- pohnu se. Je to nepříjemné. Proto jsem ho hned vyndala a musela jsem hodně tahat za šňůrku, což doslova bolelo. Možná je problém, že jsem \"sevřená\", protože se bojím, jestli si neprotrhnu panenskou blánu (gynekoložka mi řekla, že mám dost velký otvor, abych mohla bez problémů tampony užívat). Co s tím? Pojedu na prázdniny k vodě a mám to dostat, když se nebudu moct koupat, neužiju si to :( 30.3.2015 14:15
Misa, 19 let
Odpověď:
Milá Míšo,
zavádění tamponů zpravidla nebývá příjemné. Takže je v pořádku, když to trochu "drhne". Chyba je, když tampon cítíš i po zavedení. Podle toho, co píšeš, jej zavádíš dostatečně hluboko, takže nevíme, kde přesně je chyba. Zkus si v drogerii koupit tampony Tampax, které mají plastové aplikátory, takže zavádění je pohodlnější. Jsou ideální pro holky, které s tampony začínají. Všechny potřebné informace najdeš v příbalovém letáku.
No a pokud to nepůjde? Známe holky, které raději zůstaly u vložek, a přesto jsou spokojené. Možná se nebudeš moct na dovolené koupat po celou dobu, ale i tak se dají dny moc hezky prožít.
Přejeme Ti krásné dny!
redakce IN!
Otázka: Jak dosáhnout toho, abych měla větší výdrž, a přitom se mi nezvětšila stehna kvůli svalům? Ahoj redakce, :). Začala jsem běhat, a obávám se, že mi narostou svaly na stehnech a stehna se mi zvětší. Spíš bych chtěla trochu zhubnout, mít větší výdrž a pořád stejná stehna, aby se mi nezvětšila kvůli svalům. Jak to udělat? 28.3.2015 11:47
Týna, 13 let
Odpověď:
Milá Týno,
ve Tvém případě je mnohem lepším řešením než běh obyčejná chůze. Na rozdíl od běhání při ní nepřibývá tolik svalové hmoty a stehna se tedy spíše zformují. Využívej každé možnosti, kdy se můžeš projít - jdi pěšky do školy nebo vystup o zastávku dřív a zbytek dojdi. Začni venčit psa, dojdi rodičům na nákup,... možností je spousta.
Můžeš také vyzkoušet následující cviky:
Pro posílení přední části stehen:
Dřepy do výpadu : Postav se zpříma a s rukama v bok se postav do mírného podřepu. Z této polohy proveď s výdechem velký krok vpřed a zároveň klek na jednu nohu. Druhá svírá s podložkou pravý úhel. Pak se pomalu vrať do původní polohy. Čím pomaleji, tím více svaly zabírají. Opakuj desetkrát ve třech sériích na obě nohy.
Podřepy: Postav se zpříma, nohy měj mírně rozkročené, zhruba na šířku ramen. Ruce pokrč, ohni v loktech a s výdechem ruce napřáhni vpřed, nohy pokrč v kolenou (jako bys jela na lyžích). S nádechem se pomalu se vráť do výchozí polohy. Cvik opakuj patnáctkrát ve třech sériích.
Pro posílení vnitřní části stehen:
Cvik se židlí: Sedni si na podložku, rozkroč nohy a zapři je (třeba o nohy židle, přičemž tvé kotníky se z vnitřní strany opírají o nohy židle). S výdechem pevně tiskni stehna k sobě, vydrž 5 sekund a pomalu povol. Cvik opakuj 15x ve třech sériích.
Turecký sed: Posaď se do tureckého sedu. Rukama se zapři o kolena. Nyní s výdechem zatlač na kolena a roztáhni stehna od sebe. Vydrž asi 5 sekund a pomalu vrať zpět. Pokud nohy nemáš protažené, ucítíš nejdříve, jak se ti protahují třísla, ale po chvíli určitě poznáš, jak se ti svaly namáhají. Opakuj 20x, alespoň dvě série.
Pro posílení vnitřní strany stehen:
Leh: Lehni si na bok, loktem se opři o zem. Spodní noha je natažená a druhá noha pokrčená v koleni před ní. Nyní s výdechem zvedni spodní nohu, co nejvíc to jde, přičemž musí být pořád natažená. Cvik opakuj 10x ve třech sériích na obě nohy.
Zdvihání pánve: Lehni si na záda, pokrč kolena, chodidla dej na podložku. Ramena a lopatky jsou na podložce. Zvedni pánev nad podložku, ale ramena měj na ní stále přitisknutá. Nyní přednož jednu nohu, špičku nepropínej, protlač patu, druhou nohu tlač do podložky, vydrž 10 sekund. Opakuj 15x na každou nohu ve 3 sériích.
Přejeme hodně trpělivosti a radosti z pohybu!
redakce IN!
Otázka: Jak se zbavit zlozvyku kousání nehtů? Ahoj IN. Mám takový problém. Koušu si pořád nehty. Nemůžu se toho zlozvyku zbavit. Zkoušela jsem už všechno možné třeba lak na nehty nebo pevnou vůli. Chtěla bych mít hezky upravené nehty jenže s okousanými nehty to prostě nejde. Mám to tak, že třeba když jsem nervózní nebo u písemky si prostě začnu kousat nehty abych se uklidnila a rozkoušu ho klidně do krve a to samozřejmě bolí a je problém když mám pak cvičit na klavír a na kytaru nebo umývat nádobí. Dost mě to omezuje a neumím s tím skoncovat. Nevíte jak s tím hrozným návykem přestat ? Díky M. 21.3.2015 14:03
Mari, 13 let
Odpověď:
Milá Mari,
kousání nehtů je zlozvyk, který trápí spoustu dospívajících i dospělých. Sama vnímáš, že je to nepříjemné, a chtěla by ses kousání nehtů zbavit. To je moc důležité. Chtít s něčím přestat. Zbavování se zlozvyků je "běh na dlouhou trať", často to nejde tak rychle, jak bychom chtěli, ale když se pustíš do boje, zkus vytrvat. Výsledek (hezky upravené ruce, které nebolí při hře na klavír a kytaru) přece stojí za to!
Píšeš, že jsi zkoušela použít lak na nehty. Zřejmě máš na mysli klasický barevný lak. Možná ale nevíš, že v lékárnách a drogeriích je k dostání speciální lak proti kousání nehtů (stojí kolem 100 Kč). Je zdraví neškodný, ale chutná odporně hořce.
Další možností je nosit doma rukavice nebo zalepit si prsty náplastí. Pokud se ale nechceš vrhat do těchto nouzových řešení, zkus při nervozitě zabavit ruce jinak než tím, že si budeš nehty kousat. Nos u sebe například pryžový balonek (tzv. ježka) s měkkými hroty nebo nějaký malý předmět vhodný k mačkání nebo převalování v rukách. Kdykoli tě přepadne nervozita, mačkej ho v ruce. Při situacích, které tě vedou k okusování nehtů je také dobré mít v ústech např. žvýkačku, abys v nich neměla prostor na ruce.
Nezapomínej ani na správnou výživu. Vsaď na bílkoviny - vejce, maso, mléko, luštěniny. Tvé nehty Ti budou vděčné :-)
Myslíme na Tebe a držíme palce!
redakce IN!
Otázka: Jak poznám menstruační bolesti? Ahoj! Jak mám poznat menstruační bolesti? Ještě nemám menstruaci, ale už dlouho mám výtok a někdy mě bolí břicho. Děkuji za radu. Unicorn :-* 13.3.2015 14:14
Unicorn, 13 let
Odpověď:
Milá Unicorn,
průběh menstruace je u každé ženy jiný. Obecně se menstruační bolesti zpravidla projevují křečemi ve spodních partiích břicha, může se také přidat bolest zad či nohou. Navíc se intenzita menstruačních bolestí během života ženy mění. Zatímco některé dívky mají menstruační bolesti silné, jiné je nemusí mít vůbec. Možná budeš patřit k této skupině, kdo ví?
A pokud budeš patřit k dívkám, které menstruační bolesti mají, není to ale žádná tragédie. V jedné z předchozích odpovědí radíme, jak menstruační bolesti zmírnit bez nutnosti užívání léků.
Pěkné dny!
redakce IN!
Otázka: Vyšlo mi nízké BMI, ale nepřipadám si nějak moc hubená. Jak tomu rozumět? Ahoj! je mi 13 let a mám BMI 17,3(165 cm výška a 47,5 kg). Vždy mi vyjde podváha(nepočítala jsem dospělacké), ale mě nepřijde že jsem nějaká moc hubená podle mě jsem tak akorát. Nevím co mám dělat? Děkuji za odpověď. Maggie 12.3.2015 14:07
Maggie, 13 let
Odpověď:
Milá Maggie,
jak už píšeme u jiné otázky, i ve Tvém případě platí tato slova:
"Podle názorů vědců BMI není směrodatný, jelikož svaly zabírající stejný objem jako tuková tkáň váží víc. Takže nezáleží až tak na tom, kolik vážíš, ale jak pevnou máš postavu. BMI je pouze orientační. U dospívajících se nedá brát BMI jako směrodatné, jelikož rychle rostou. Podstatné je, jaké procento tvojí váhy tvoří svalovina a jaké procento tvoří tuky."
Z toho vyplývá, že pokud máš pevnější postavu, třeba více sportuješ a nebo celé dny nevysedáváš u televize či počítače, ale žiješ zdravým životním stylem, nemusíš brát nízkou hodnotu BMI jako tragédii. Je ti 13 let, což je období, kdy se Tvá postava začíná hodně měnit a výška i váha kolísá.
Nenech se tedy zmást výsledkem výpočtu. Důležité je, abys jedla hodně potravin, které obsahují bílkoviny (maso, luštěniny, vejce) a také zeleninu a ovoce a snažila se jíst pravidelně, 5x až 6x denně.
Přejeme Ti krásné dny!
redakce IN!
Otázka: Jsem neustále unavená. Prosím o radu. Dobrý den, měla bych otázku. Nevíte, co by pomohlo proti neustálé únavě přes den? Totiž takhle, přes den se mi chce furt spát, a vzhledem k tomu, že se musím učit na přijímačky na vysokou a normálně fungovat(maturovala jsem už loni), tak si nemůžu dovolit pořád spát. Chodím spát každý den brzo, pitný režim dodržuji pravidelně(podle dietoložky). Myslíte, že to může být způsobeno nedostatkem nějakého vitamínu? Absolvovala jsem sérii zdrav. vyšetření a vše mám v pořádku. Ještě mě napadá, jestli nezpůsobuje únavu soustavný stres? Mám bohužel od mala takovou vlastnost, že se pořád kvůli všemu stresuju. Byla mi už i nabídnuta terapie u psychologa, jak stres zvládat, ale zatím jsem tam nebyla. Nemáte zkušenost s nějakými vitamíny? Děkuji za tipy. 11.3.2015 20:40
Lady, 20 let
Odpověď:
Milá Lady,
příčin únavy je celá řada - od poruch štítné žlázy a funkce nadledvinek až po dehydrataci organismu. Pokud jsi ale absolvovala i tato vyšetření s negativními výsledky a dodržuješ poctivě pitný režim, mohla by Tvá únava být opravdu způsobena stálým stresem nebo tím, že děláš příliš mnoho věcí najednou. Pokud máš možnost psychologické konzultace, využij ji. Můžeš tím jedině získat.
Pokud jde o vitamíny, možná máš v těle nedostatek vitamínu D, který získáváme pobytem na slunci, a také z možských ryb, tvrdých sýrů či máku. Nebo Ti chybí vitamín B12, který je obsažen především v živočišných produktech např. ve vejcích, mléku, sýrech a mase. Únava by také mohla být způsobena nedostatkem železa (to najdeš např. v mase, ořeších, rozinkách, sušených meruňkách,...). Zkus do svého jídelníčku zařadit zmíněné potraviny a vyrazit častěji ven, když svítí slunce. Vitamínové preparáty nedoporučujeme.
Důležitý je také pravidelný spánkový režim. Není dobré spát příliš krátce, ale ani příliš dlouho. Píšeš, že chodíš spát každý den brzo, ale už neuvádíš, kolik hodin denně spíš. Ideální je chodit spát a vstávat celý týden přibližně ve stejnou dobu (dlouhé vyspávání o víkendu nic nevyřeší) a spát přibližně 7-8 hodin denně.
Snad Ti naše rady trochu pomohou. Myslíme na Tebe!
redakce IN!
Otázka: Mám zdravotní porblémy a kamarádka mi doporučila astrologa a bylinkáře. Může to mít negativní vliv? Zdravím, mám zdravotní problémy, u doktorů se to strašně vleče a já mám stále bolesti. Kamarádka mi doporučila Emila Václava Havelku- jedná se o astrologickou poradnu a apatyku. Nevíte o něm něco více? Není to nebezpečné? A v čem by vlastně mělo být? Slučuje se to s křesťanstvím? Mám chuť do toho jít. On nepoužívá prý žádné kyvadla a podobné okultní techniky. Co si o tom myslíte? Jde o poradnu, kde následně můžete zakoupit bylinky, které doporučil. Pokud by to mělo mít negativní vliv, tak jaký? Může jedna návštěva ublížit? 9.3.2015 21:17
Majda, 16 let
Odpověď:
Milá Majdo,
odpovím Ti upřímně: nikdy bych za takovým člověkem nešel. Proč? Protože astrologie zavání již okultními praktikami a k tomu jde o pána, který do sebe plete vše možné (astrologii, bylinky atd). Nejde tedy o klasického znalce bylin, nejde ani o doktora medicíny. Raději tedy od něj pryč.
Pochopitelně, že mít bolesti je obtížné a je pochopitelné, že hledáš pomoc. Pokud chceš, napiš mi, o jaké bolesti jde a kde bydlíš. Bude-li to možné, pokusím se Ti něco pak doporučit. Můžeš psát na soukromý email: balik@cirkev.cz
Žehná a modlí se za Tebe. P. Jan
Jan Balík
Otázka: Do kolika let rostou holky? Ahoj In. Mám takovou otázku. Vím že se to u každého liší, ale do kolika let rostou holky ? Slyšela jsem někde, že do první menstruace kterou už jsem dostala a mám 160 cm. Prarodiče byli všichni bez jedné babičky na kterou se vůbec nepodobám hodně malí. Ale mamka měří 169 a taťka 181. Kolik bych asi mohla měřit. Díky M. 9.3.2015 21:12
mari, 13 let
Odpověď:
Milá mari,
jak sama píšeš, tělesný růst je hodně individuální záležitost. Obecně se však růst dívek ukončuje v 16-18 letech (jsou samozřejmě i výjimky). Vzhledem k tomu, že máš poměrně vysoké rodiče, je pravděpodobné, že se o několik centimetrů do výšky ještě vytáhneš. Ale i kdyby ne, není to určitě důvod ke smutku. Alespoň si Tvůj budoucí kluk nebude vedle Tebe připadat malý. ;-)
Měj se moc pěkně!
redakce IN!
Otázka: Jsou prášky na oddálení menstruace velkým rizikem? Ahoj :) mám takový celkem velký problém. Když dostanu menstruaci, je mi strašně zle. Zabírá jen algifen, a poslední dobou ani to ne. Celý den mám bolesti, křeče, bolí mě nohy, potím se, omlévám, motá se mi hlava. Celý den jsem vyřazená z provozu. Chodím na VŠ a je to náročné, jsem ve velkém stresu, ted dokončuji Bc studium a čekají mě státnice. Kromě toho ale plánuji svatbu. Už máme stanovené datum, zamluvený kostel... Ale problém je moje menstruace. Nikdy nevím, kdy to dostanu (sotva uhodnu, který týden). Neumím si představit, že bych do dostala a zrovna měla svatební den. Navíc máme potom naplánovanou svatební cestu a opravdu není příjemné, abych to dostala tou dobou. Prý existují prášky na posunutí menstruace. Je to velké riziko? Když řeknu gynekoložce, co mám za problém, a bude mi spíš chtít předepsat antikoncepci, je to z křesťanského pohledu v pořádku, když ji budu brát jako lék? Vyléčí mojí menstruaci? Spolužačky říkají, že jim hodně pomohla s bolestí i pravidelností. Co se ale stane až jí vysadím? Díky za odpověď :) 5.3.2015 17:46
Nikki, 22 let
Odpověď:
Milá slečno Niki,
pokusím se Vám dopovědět na Váš poměrně rozsáhlý dotaz, který obsahuje několik podotázek.
Máte bolestivou menstruaci, v tyto dny Vám bývá zle.
Navíc menstruace chodí nepravidelně. Proto se obáváte, že menstruace může přijít zrovna ve svatební den.
Ptáte se též na hormonální antikoncepci, zda byste ji mohla užívat jako lék.
Nejprve bych asi začala otázkou “nepravidelností“ cyklů. Je třeba si uvědomit jednu zásadní podstatnou věc, že stejně jako je každá žena osobností, tak i menstruační cyklus je u každé ženy trochu jiný. Není pravda, že cyklus musí být 28denní - může být i kratší i delší. Navíc každý stres též cyklus může výrazně ovlivnit. Není tedy ani tak důležité, jak je cyklus dlouhý, jako spíše to, zda v cyklu probíhá ovulace a jak je dlouhé období od ovulace do menstruace. To, zda a kdy v cyklu ovulace probíhá, se nejpřesněji zjistí na základě sledování cyklu pomocí symptotermální metody. Velice tedy doporučuji, abyste si z našeho webu www.cenap.cz objednala Průvodce symptotermální metodou a podle v této publikaci vysvětlených instrukcích se začala sledovat. Záznamy s námi pravidelně konzultujte, jak je vše vysvětleno na webu v sekci „poradna PPR“. Podle průběhu cyklů bych Vám pak doporučila některé potravinové doplňky a i zřejmě další vyšetření. To, že Vám bývá tak zle, nejspíše bude nedostatkem určitých minerálních látek, vitamínů, ale i hormonů. Právě proto je důležité se začít sledovat dle STM , abychom postupně mohli odhalit možné příčiny, proč Vám bývá v době menstruace tak zle.
Rozhodně nedoporučuji „upravovat“ situaci pomocí hormonální antikoncepce. Je třeba si uvědomit, že antikoncepce vůbec nic neléčí. Antikoncepcí pouze zmateme tělo, tělo začne pravidelně krvácet, podle toho, jak budete polykat prášky. Ale toto krvácení není menstruace. Jak píšete, někdy jsou bolesti přechodně odstraněny, ale prakticky nevyléčená žena se po vysazení těchto škodlivých hormonů opět ocitá v pasti problémů, které měla před několika lety a ještě navíc mívá celou škálu dalších zdravotních komplikací v důsledku užívání hormonální antikoncepce. Více o hormonální antikoncepci si můžete přečíst na webu cenap v sekci „přečtěte si“ . Víme, že tlak masmédii je opravdu veliký a je velmi těžké mu odolat, zvláště pak, když „díky“ hormonální antikoncepci má žena „pravidelné krvácení“, „nebolestivé krvácení“, „zlepšení pleti“ atd., ale i tyto potíže se dají bezproblémově řešit s využitím kvalitních potravinových doplňků a na základě znalostí symptotermální metody. Bez vedlejších negativních účinků a na rozdíl od hormonální antikoncepce, díky této metodě řešíme příčinu potíži, nikoliv jen její potlačení na určitou dobu.
Chtěla bych Vás ještě ubezpečit, že nikdo nikdy žádné ženě nezaručí stoprocentní jistotu, že při užívání antikoncepce neotěhotní. Vždy, pokud se při užívání hormonální antikoncepce sexuálně žije, je možné otěhotnět.
Tolik tedy nyní stručně k Vašemu dotazu. Těším se na Vaši komunikaci přímo s naší poradnou.