Otázka: Posiluje vlasový maz vlasy? A kolik hodin by se mělo spát, aby byl člověk zdravý? Ahojky! Mám 2 dotazy: 1. Je pravda, že maz z vlasů (myslím když jsou vlasy mastné) je posiluje? Že když je budu nosit třeba jeden den mastné , tak že potom časem budou silnější? Že jim mastnota obecně prospívá? 2. Jak je se spánkem? Je před půlnocí tvrdší než po půlnoci? A je pravda, že se nám přes noc zdá mnoho snů, ale jen některé (možná jeden) si pamatujeme? A kolik hodin by se mělo spát denně, aby člověk byl zdravý? Děkuji vám za váš čas pro mou odpověď a za tuto poradnu! P. :) 27.9.2015 15:33
palačinka, 14 let
Odpověď:
Milá palačinko,
k tvým otázkám:
1) O tom, že by maz vlasy posiloval, jsme opravdu neslyšely. Spíš jsou mastné vlasy splihlé a bez lesku a působí méně zdravě. Takže raději doporučujeme mýt je častěji než podhlehnout neověřeným zprávám.
2) Pokud jde o spánek, máš pravdu, že se říká, že hodina spánku před půlnocí je lepší než dvě hodiny spánku po půlnoci, ale názory odborníků se liší. Každopádně ve tvém věku není dobré ponocovat a rozhodně je pro tělo zdravější spát v době, kdy je venku největší tma - to znamená mezi 21. hodinou večerní a 2. hodinou ranní. Také délka spánku se u každého člověka trochu liší, vědci se ale většinou shodují na tom, že by dospívající člověk měl spát alespoň 8 hodin denně. Důležité je také mít pravidelný spánkový režim. To znamená chodit spát přibližně ve stejnou dobu a přibližně ve stejnou dobu i vstávat. Dlouhé dospávání o víkendu nic nezachrání.
Měj se pěkně!
redakce IN!
Otázka: Jak být stále pozitivně naladěna? Jak být stále pozitivně naladěna? jde to vůbec? DĚKUJU 27.9.2015 14:55
un/happy, 15 let
Odpověď:
Milá un/happy,
neustále pozitivně naladění být nemůžeme, bylo by to nepřirozené. Člověk během dní prožívá celou škálu pocitů a emocí, občas je smutný, jindy veselý, někdy máme strach, na něco se těšíme nebo se naopak třeseme vzteky,... Je dobré naučit se všechny pocity ventilovat zdravým způsobem (např. když jsi na někoho naštvaná, nevybíjet si zlost na nějakém člověku, ale raději si jít třeba zaběhat nebo bušit chvíli do polštáře apod.). Když jsi smutná, vyplač se, vysmutni se, ale nedovol smutku, aby se z něho stala deprese.
Kdyby ses snažila být pořád pozitivně naladěná, byla by to nejspíš do určité míry přetvářka, protože nikdo není pozitivně naladěný 24 hodin denně.
Co ale dělat můžeš, je hledat na každé situaci, která nás potká, něco pozitivního. Třeba když venku celý den prší, nemusíš z toho být otrávená, ale můžeš se třeba radovat z toho, že jsi doma (nebo ve škole) v teple a neprší ti za krk. Nebo když si spleteš cestu a bloudíš po neznámých uličkách, můžeš si říct, že aspoň poznáš nová místa a nebrat to moc tragicky. A když se ti něco nepodaří nebo nevyjde podle tvých představ, můžeš k tomu přistupovat jako k dobré zkušenosti, namísto, aby ses rozčilovala a nadávala... S takovým přístupem k životu se žije mnohem snáz a člověk opravdu působí i na druhé pozitivně. Samozřejmě, že starosti a trápení v životě přijdou. Vždycky ale záleží na nás, jak se k nim postavíme.
Tak ať se ti daří hledat na každém okamžiku to dobré! Měj se moc hezky.
redakce IN!
Otázka: Jak získat zdravé sebevědomí a přijmout sebe samu? Jak získat zdravé sebevědomí, více si věřit a přijmout se taková jaká jsem?? Díky:-)) 27.9.2015 14:54
Coco, 15 let
Odpověď:
Milá Coco,
přijetí sebe sama je moc důležité. Chce to trpělivost a pevnou vůli, ale zdravé sebevědomí se dá vytvořit. Doporučujeme přečíst si článek Já jsem fakt dobrá! (květen 2014, str. 3. Pokud toto číslo IN! nemáš, můžeš si jej objednat za 38 Kč, když napíšeš na e-mail objednavky@in.cz). Najdeš tam deset praktických bodů, které ti pomohou najít pozitivní vztah sama k sobě. Také moc doporučujeme knížku Jak přežít, když si nevěřím od nakladatelství Portál, o které jsme psali v jenom z minulých čísel IN! Najdeš v ní praktické úkoly, jak si vybudovat sebevědomí. Zapátrej v nejbližší knihovně, zda by se nedala někde sehnat.
Pro úplný začátek zkus každý den Bohu poděkovat za to, že tě tady chtěl právě takovou, jaká jsi. Je to těžké, ale když to uděláš třeba každý den ráno před zrcadlem, uvidíš, že se tvůj postoj sama k sobě časem zlepší.
Myslíme na tebe!
redakce IN!
Otázka: Jak často je vhodné běhat a s jakými sporty běhání kombinovat? Ahojte:), jak často by se mělo chodit běhat? A s jakými sporty/cvičeními je vhodné běhání kombinovat, aby se rovnoměrně zpevňovalo celé tělo? DÍÍÍÍKY:))))) 27.9.2015 14:36
Běžkyněě, 15 let
Odpověď:
Milá Běžkyně,
je dobře, že se chceš hýbat a dělat něco pro svoje zdraví. Pokud jsi začátečník, měla bys běhat maximálně 4-5 x týdně, vždycky zhruba půl hodinu. Není dobré tělo příliš přetěžovat, potom už totiž fyzická zátěž spíše škodí.
Sporty, se kterými je dobré běh kombinovat, jsou např. aerobik, plavání, tanec, pěší turistika a nebo - světe div se - "obyčejný" úklid domu :-). I při luxování a utírání prachu či vytírání podlahy se tělo zpěvňuje, protože má přirozený pohyb.
Krásné dny!
redakce IN!
Otázka: Cítím se hodně unavená. Jak získat energii? Ahoj INe, poslední dobou se cítím pořád unavená a bez energie. Nechce se mi ráno vůbec vstávat, protože je venku tma a nesvítí sluníčko. Jak získat energii? 27.9.2015 14:33
Unavená, 15 let
Odpověď:
Milá Unavená,
příčin únavy je celá řada - od poruch štítné žlázy a funkce nadledvinek až po dehydrataci organismu. Únava také bývá způsobena stresem nebo tím, že děláš příliš mnoho věcí najednou. A nebo na tebe má jednoduše vliv nastávající podzimní počasí a krátící se dny.
Nedostatek energie může také souviset s tím, že ti v těle chybí nějaké vitamíny, např. vitamín D, který získáváme pobytem na slunci, a také z možských ryb, tvrdých sýrů či máku. Nebo Ti chybí vitamín B12, který je obsažen především v živočišných produktech např. ve vejcích, mléku, sýrech a mase. Únava by také mohla být způsobena nedostatkem železa (to najdeš např. v mase, ořeších, rozinkách, sušených meruňkách,...). Zkus do svého jídelníčku zařadit zmíněné potraviny a vyrazit častěji ven, když svítí slunce. Vitamínové preparáty nedoporučujeme.
Důležitý je také pravidelný spánkový režim. Není dobré spát příliš krátce, ale ani příliš dlouho. Ideální je chodit spát a vstávat celý týden přibližně ve stejnou dobu (dlouhé vyspávání o víkendu nic nevyřeší) a spát přibližně 7-8 hodin denně.
Snad Ti naše rady trochu pomohou. Myslíme na Tebe!
redakce IN!
Otázka: Mám hodně pupínků, a chci se jich zbavit. Prosím, poraďte. Ahoj :), mám docela dost pupínků. Použila jsem jednou korektor, strašně se zhoršili, tak ho nepoužívám. Ráno a večer si pleť čistím čistící vodou, večer používám nějaký gel a neřekla, bych, že by pupínky nějak mizely. :( Existuje nějaký korektor, po kterém by se pupínky nezhoršily?? naopak, zlepšily???? Děkuji, moc to pro mě znamená. :) 24.9.2015 18:27
Cecilie, 14 let
Odpověď:
Ahoj Cecílie,
chápu, že tě to štve. Pupínky jsou dost nepříjemná věc a je pravda, že většina holek a kluků ve tvém věku "trpí" asi podobně. Jenom málokdo se může pochlubit tvářičkou jako z alabastru. Píšeš, že jsi zkoušela korektor, ale spíš se vše zhoršilo. Používáš pleťovou vodu a "nějaký":) gel.
Pokud se ti zdá, že pupínků je opravdu hodně a nejde s nimi nic dělat, asi bych se poradila s maminkou a navštívila odborníka - kožní lékařku nebo se alespoň poptala v lékárně, kde těmto problémům taky rozumí, a to určitě víc, jako my v redakci:).
Myslíme na tebe.
redakce IN!
Otázka: Co je to výtok? Ahoj, je mi to trapné se ptát ale co je to výtok? 23.9.2015 18:24
Mikea, 14 let
Odpověď:
Ahoj MIkeo,
díky moc za dotaz. A vůbec to není trapná otázka. Naopak. Tak výtok je vlastně takový ""sekret"nebo hlen, který vytéká z pochvy.
Výtok souvisí s menstruačním cyklem. V průběhu menstruačního cyklu se množství tohoto sekretu mění. V období ovulace výtok zesiluje, je vodnatější a řidší. Zhruba dvacet čtyři hodin před stanovenou ovulací se výtok upraví, až je zcela čirý a vazký. Po ovulaci se opět hlen změní a je hustší.
redakce IN!
Otázka: Jak často měnit barvu vlasů? Ahojky :) jak často je vhodné měnit barvu vlasů? Nestane se něco těm vlasům, když budete často střídat barvu? Myslím třeba po týdnu... :D A odkdy je dobré nebo se hodí si barvit vlasy? Pokud teda chci, jasně... :D Děkuju 23.9.2015 17:54
usměvavá, 14 let
Odpověď:
Ahoj usměvavá, díky za dotaz. Nejsem sice kadeřnice ani žádná vlasová odbornice:), ale myslím, si že každý chemický zásah nějak vlasy poškozuje, někdy méně někdy více, a to zvlášť ve tvém věku. I na internetu si můžeš najít spoustu informací, já osobně bych si nechala poradit od odborníka. Každá dobrá kadeřnice ví co a jak:). Má totiž nejvíc zkušeností i praxe. Z redakce držíme palce.
redakce IN!
Otázka: Jenom dva krajíce chleba denně? Ahoj In! Někde jsem četla, že by se nemělo jíst víc než dva krajíce chleba za den, že se po tom přibírá a máte ještě hlad. Je to pravda? Jestli ano, můžete mi dát nějaké typy, co místo pečiva třeba na svačinu? 23.9.2015 15:12
Saša, 14 let
Odpověď:
Ahoj Sašo, je vidět, že sa zajímáš o to, co jíš, a to je fajn. Zdá se mi, že kde se jenom podíváš, všude ti radí nějací odborníci i "odborníci ", jak na to, jaká je jediná správná a dobrá strava. Jednou je nevhodné mléko, potom sója, máslo... a nebo chleba. A teď se v tom máme vyznat. Že je špatné cpát se hodně sladkostma, to je nám všem asi jasné, ale sem tam si "osladit život" přece vůbec nevadí:). Asi platí, a tady u jídla zvlášť: všeho s mírou. A s tím chlebem - nevím. Je ti 14 let, a pokud "normálně" jíš všechno, zbytečně se nepřejídáš, nesedíš jenom doma, ale vyjedeš si např. na kole, běháš nebo se věnuješ nějakému sportu, asi bych si s krajíčkem chleba navíc nedělala vůbec žádné starosti:). Ať se ti daří.
redakce IN!
Otázka: Znáte nějakého věřícího gynekologa z okolí Olomouce? Ahoj IN, nevíte o nějaké katolické gynekoložce/gynekologovi v okolí Olomouce? :) 19.9.2015 16:17
Leňa, 20 let
Odpověď:
Ahoj Leňo,
v redakci spolupracujeme s věřící gynekoložkou, MUDr. Ludmilou Lázničkovou z Centra naděje a pomoci (www.cenap.cz) v Brně. V okolí Olomouce žádnou kontakt na věřící gynekoložku/gynekologa bohužel nemáme.
Ať už si ale vybereš jakéhokoli gynekologa, pamatuj, že žádný lékař nemá právo Tě nutit do něčeho, co Ty sama nechceš. Měj se moc pěkně!